Jump to content



HD Health = Κασσάνδρα ???


CENTRAL

Recommended Posts

Τελευταία παρακολουθώ τους δίσκους του pc πιο συστηματικά μέσα από το hd health προκειμένου να αποφευχθεί κανένα δυσάρεστο (μιας και πολλά ακούγονται και για την ποιότητα κατασκευής).

Η τελευταία προσθήκη, ένας Seagate 500 GB 7200.12, τοποθετήθηκε το Σάββατο, χωρίστηκε σε 4 partition, και πλέον φιλοξενεί windows XP, kubuntu linux και 400 GB αποθηκούλα…

Όπως πάντα εγκατέσησα και το hd health, που μου επιφύλασε μια έκπληξη…βγάζει read errors στον καινούριο δίσκο και με το καλημέρα εμφανίζει τη «ζωή» του δίσκου μειωνένη κατά 10% (-90%).

Το περίεργο είναι πως ο λόγος που άλλαξα τον διετίας Samsung 320άρι που φιλοξενούσε τα λειτουργικά ήταν γιατί το hd health τον έβγαζε «ετοιμοθάνατο»…

Υπάρχει περίπτωση στο δίσκο του λειτουργικού να τα μπλέκει για κάποιο λόγο το hd health?

Επίσης να υποθέσω ότι RMA δεν παίζει επειδή το hd health δείχνει errors???

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα!

Απ’ όσα διάβασα αξιοποιεί τις πληροφορίες που συλλέγει το SMART. Συνεπώς θα πρέπει να βρει τα προβλήματα που εντοπίζει το HD Health…

Link to comment
Share on other sites

Mixed feelings…

  • Το SMART test κάνει fail (χωρίς να τρέξει). Το δοκίμασα και στους υπόλοιπους σκληρούς του συστήματος και κάνει το ίδιο…
  • Τα short test (υπάρχουν 2) τα περνάει
  • Τα long test (πάλι 2) δεν τα ολοκληρώνει – σαν να κρεμάει…

Μετά από αυτά δε μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα…

Τόσο το antivirus όσο και το firewall τα είχα απενεργοποιήσει κατά τις δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση, πρόσφατα είχα έναν WD120 και ενώ τα προγράμματα της Western Digital τον έδειχναν μια χαρα ο δίσκος δεν δούλευε και κολλούσε και όποιο μηχάνημα τον έβαζα, άρα δεν θα το έλεγα οτι τα προγράμματα των εταιρειών είναι αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Mixed feelings…

  • Το SMART test κάνει fail (χωρίς να τρέξει). Το δοκίμασα και στους υπόλοιπους σκληρούς του συστήματος και κάνει το ίδιο…
  • Τα short test (υπάρχουν 2) τα περνάει
  • Τα long test (πάλι 2) δεν τα ολοκληρώνει – σαν να κρεμάει…

Μετά από αυτά δε μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα…

Τόσο το antivirus όσο και το firewall τα είχα απενεργοποιήσει κατά τις δοκιμές.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με το smart test – fail?

Σταμάτησα και το service του hd health που τρέχει στο background αλλά πάλι τίποτα. Πάντως κάτι δεν πάει καλά με το δίσκο. Το λειτουργικό φορτώνει κουκουρούκου μια στις 5 φορές – κάτι που δεν μου έχει ξανατύχει…

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμβούλευα να κατεβάσεις το bootable cd με τα διαγνωστικά και όχι μέσα από windows και να ξαναδοκιμάσεις πάντως.

Αν έχει πρόβλημα ο δίσκος θα σου δώσει έναν κωδικό λάθους το διαγνωστικό.

Τον κάνεις back-up και rma. Και όταν σου πουν γιατί δώστους τον κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζω άκρη…

Έτρεξα το bootable cd-rom και μου έδωσε τη δυνατότητα για 2 τεστ, ένα short και ένα long…και τα δύο ολοκληρώθηκαν κανονικά χωρίς καμία ένδειξη για σφάλματα.

Στη συνέχεια έκανα format στο δίσκο και νέα εγκατάσταση μιας και με τα XP GR είχα κάποιες αστάθειες, οπότε επέστρεψα στα EN (SP3 και τα 2).

Έχω εγκαταστήσει και πάλι το HDDHealth το οποίο και πάλι εντοπίζει σφάλματα Read errors. Θα θυμηθώ να σημειώσω και τις ακριβείς περιγραφές των σφαλμάτων.

Επίσης, η εκτίμηση του προγράμματος είναι πως η «υγεία» του δίσκου κυμαίνεται στο 90%, ενώ είναι ολοκαίνουριος! – και περνάει και τα διαγνωστικά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τον seagate 500gb 32mb Cache και πέρναγε όλα τα τεστ μια χαρά και από dos και από windows.Το σύστημά σερνόταν firefox κλπ , ακόμα και η μεταφορά αρχείων γινόταν με 15mb/sec.Έκανα format τον έκανα πάλι 1(δυο partition πριν) πάλι format τίποτα μέχρι που τον έκανα firmware update και όλα μια χαρά τώρα.Κανε bαckup και διάβασε ένα thread σχετικό εδώ για τους seagate και δες αν είναι και ο δικός σου ελαττωματικός

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.