Jump to content



Linux Router


mech5107

Recommended Posts

Έχω ένα μικρό δίκτυο σε ένα γραφείο που αποτελείτε από 3 PC με XP και 2 laptop XP/Vista.

To δίκτυο του γραφείου παίρνει net από μια μόνο static IP μέσω ενός από τα PC που κάνει χρέη router, μέσω ενός 5port 10/100 switch.

Δεν λέω μια χαρά δουλεύει το όλο setup, αλλά θα ήθελα να βγάλω το pc που μοιράζει net και να αντικατασταθεί με κάποιο παλιό PCάκι (P1 200mhz ας πούμε...) που να παίζει κάποια διανομή linux που να το κάνει στην ουσία κανονικό router. Βασικά θέλω να το στήσω μια φορά και να μην ξαναχρειαστεί τίποτα σαν συντήρηση. Ότι χρειάζεται να αλλάξει να γίνεται με web interface, όπως κάθε απλό router. Το βάζεις στην πρίζα και είναι έτοιμο:p

Υπάρχει κάτι τέτοιο?

Επίσης θα ήθελα αν γίνεται να του βάλω και μια usb/pci wifi κάρτα για να δίνει και ασύρματο net.

Firewall και άλλες υπηρεσίες είναι ευπρόσδεκτες, αλλά όχι απαραίτητες.

P.S. Θα μπορούσα να πάρω ένα απλό wifi router και να κάνω την δουλεία μου, αλλά θέλω να παιδευτώ λίγο;)

Link to comment
Share on other sites

το έχω κ εγώ το rb450 και είναι τούμπανο... απλά δεν έχει wifi... αν υπάρχει το hw από παλιό pc ίσως δεν αξίζει να πάρετε το rb αν το wifi είναι must. βέβαια υπάρχουν κ άλλα που έχουν slot για minipci

Link to comment
Share on other sites

το έχω κ εγώ το rb450 και είναι τούμπανο... απλά δεν έχει wifi... αν υπάρχει το hw από παλιό pc ίσως δεν αξίζει να πάρετε το rb αν το wifi είναι must. βέβαια υπάρχουν κ άλλα που έχουν slot για minipci

Δεν προτεινα καποιο με wi-fi για θεμα ασφαλειας, γραφειο αλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Όλη η δουλεία γίνεται για το wifi...τι εννοείς θέματα ασφαλείας? Καλά δεν έχουμε και τίποτα να κρύψουμε άλλωστε και πιστεύω κάποιο security θα υπάρχει...

Hardware υπάρχει άπειρο, μόνο το wifi λείπει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε mech5107 χρησιμοποιώ το pfsense. Είναι firewall-router.

Αν μπορείς να διαθέσεις λίγο χρόνο για διάβασμα για το αρχικό στήσιμο, το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει. Έχει και δυνατότητες για wifi δίκτυο. Ρίξτου μια ματιά.

edit Τώρα είδα ότι ζητάς να είναι βασισμένο σε linux. Το pfsense είναι βασισμένο σε FreeBSD. Δυστυχώς.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε mech5107 χρησιμοποιώ το pfsense. Είναι firewall-router.

Αν μπορείς να διαθέσεις λίγο χρόνο για διάβασμα για το αρχικό στήσιμο, το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει. Έχει και δυνατότητες για wifi δίκτυο. Ρίξτου μια ματιά.

edit Τώρα είδα ότι ζητάς να είναι βασισμένο σε linux. Το pfsense είναι βασισμένο σε FreeBSD. Δυστυχώς.. :)

Αν δεν θελεις για καποιον άλλο λόγο Linux, το pfSense ειναι πολύ καλή λύση για router, με πολυ καλο, αποσο ξερω και εχω δει λιγο, web interface. Απλα βεβαιώσου οτι υποστηριζεται το hardware σου, κυριως το wifi θελει λιγη προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, η ιδανική περίπτωση, θα ήταν να μπορούσα να έχω ένα pcάκι που να μοιράζει net, wifi, να έχει κάποιες βασικές firewall δυνατότητες και να μπορεί να έχει ftp και license server για κάποια προγράμματα (flex license).

Τώρα τα χρέη net, ftp, και License τα έχει αναλάβει ένα pc.

Έλεγα να βάλω κάποιο αρχαίο pc για router και wifi αν γίνεται και ένα λίγο πιο νέο με freenas για ftp, torrent, nas.

Βέβαια μένει το θέμα των license, αλλά για αυτό λέω να πάω σε PC με linux για router, μπας και μπει και αυτό εκεί...

Edit: Υπάρχει πιθανότητα σε αυτές τις custom διανομές feebsd (freenas, pfSense) να έχουμε και "κανονικά" προγράμματα να τρέχουν?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να έχεις "κανονικά" προγράμματα να τρέχουν στο pfsense. Υποστηρίζει ακόμα και πακέτα για κατέβασμα μέσω web interface.

ΑΛΛΑ... Δεν μπορείς να σηκώσεις servers. Αν βέβαια είσαι guru σε συστήματα unix, ίσως να καταφέρεις να σηκώσεις. Εγώ δεν τα κατάφερα.

Όσον αφορά το θέμα του αρχαίου PC. Τι εννοείς αρχαίο;

Έχε υπ'όψιν σου ότι αν βάλεις για παράδειγμα έναν Pentium 166 να εκτελεί χρέη firewall, θα παρατηρήσεις μειωμένη απόδοση στο δίκτυο. Ειδικά σε εκτεταμένη χρήση torrents τα οποία απαιτούν πολλές συνδέσεις, θα κωλώνει! Τσεκαρισμένο. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το μέγεθος του δικτύου σου.

Άλλο να χρησιμοποιείται ένα PC τη φορά, και άλλο 10+

Κατά τη γνώμη μου, βάλε ένα PC για firewall-router, το οποίο θα μοιράζει το ιντερνετ σε ασύρματο κ ενσύρματο δίκτυο, και άλλο PC ξεχωριστά για FreeNAS και τους servers που θες(εφόσον γίνεται).

Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις να τρέξεις το ctorrent στο pfsense. Δεν βλέπω τον λόγο να μην γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το openwrt και για γραφικό το x-wrt πακέτο.

Εναλλακτικά έχω δοκιμάσει και μείνει ικανοποιημένος από το zeroshell.

Αμφότερα βασίζονται σε linux, είναι ελαφρά και έχουν web interface για εύκολο έλεγχο. Επιπλέον τα ξεχνάς άπαξ και τα στήσεις, ακόμα κι αν κοπεί το ρεύμα μπορείς να κάνεις mount το δίσκο read only οπότε δε φοβάσαι μη χαλάσει το fs.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.