Jump to content



Βοήθεια με αγορά νέου PC.


devaggos

Recommended Posts

Μόλις τελείωσε η εξεταστική μου και σκέφτομαι να πάρω νέο PC. Ο λόγος ειναι γιατί θέλω να ασχολήθω με επεξεργασία Video και ο υπολογιστής που διαθέτω αυτή τη στιγμή έχει P4 3.00GHz με socket478...:getlost: Όπως καταλαβαίνετε αυτό δεν γίνεται.....

Οπότε σκέφτομαι τι μπόρω να πάρω αυτή την εποχή και αν αξίζει να γίνει αυτή η αγορά τώρα. Ο προβληματισμός μου σε αυτό το σημείο είναι στον επεξεργαστή ο οποίος καθορίζει βέβαια και το υπολοιπο σύστημα μου (Core-i7 ή quad core).

Για μνήμη σκέφτομαι 4Gb ddr2 στα 800mhz.

Σκληρό διαθέτω ήδη έναν 500GB sata2.

Για κάρτα γραφικών προτιμώ σε Ατι (βλέπε 4800series...).

Α και τέλος, τα χρήματα που διαθέτω είναι 600-1000. Όμως δεν θα ήθελα να φτάσω και τα 1000....απλά το λέω σε περίπτωση που κάτι αξίζει πολυ περισσότερο στα 1000 από κάτι αλλό στα 700-800, μπόρειτε να μου το προτίνετε και να το σκεφτώ....

Αυτά πάνω κάτω...Ότι άλλη πληροφορία χρειάζεστε για να μου πείτε τις γνώμες σας, απλά ρωτήστε με. :rolleyes:

//edit: Η αγόρα αφορά μόνο πύργο και όχι οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 2.83 GHZ LGA775 - 1333 FSB - TRAY 267.00 €

ASUS P5Q-E 142.90 €

CRUCIAL BL2KIT25664AL80A BALLISTIX TRACER 4GB (2X2GB) PC6400 800MHZ DUAL CHANNEL KIT 65.00 €

GAINWARD 9580 HD4870 GOLDEN SAMPLE 512MB PCI-E RETAIL 221.95 €

WESTERN DIGITAL 640GB WD6400AAKS CAVIAR SE16 SATA 65.00 €

761.85 €

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!!

Τον σκληρό δεν τον χρειάζομαι (τουλάχιστον τώρα στην αρχή, αργότερα βλέπουμε....) όποτε πέφτουμε στα 696,85 €. Καλή τιμή και δυνατο σύστημα... βάζοντας όμως και κουτί+τροφοδοτικό θα πάμε φαντάζομαι κάπου στα 800 €....Ωραία!

Κάποιος άλλος που προτίνει core-i7 η κάτι άλλο διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις και τους λόγους που μου τα προτίνεις αυτά? Γενικά να γίνει συζήτηση πάνω σε αυτά που μου προτίνει ο καθένας και αν είναι καλή αγορά για τη δουλειά που τα θέλω κάθως και ο καιρός που σκέφτομαι να τα αγοράσω.....

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα το άνοιξα, μήπως κάποιος μπορεί να μου πει τι είναι καλύτερο να πάρω για τη δουλειά που τα θέλω!! Όχι για να μου πείτε μόνο τί να πάρω.... μήπως δεν ήταν ξεκάθαρο στο 1ο ποστ μου? Κάποιος που ασχολείται με βαριές αφαρμογές και ίσως και με επεξεργασία βίντεο να μου προτίνει τι να πάρω κατα τη γνώμη του για αυτό και αυτό το λόγο.....Για να καταλάβω κιόλας....

http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...727&catalog=20

μνημες και γλυτωνεις και 70ε

Εσύ απότι βλέπω έχεις core-i7....πιστεύεις είναι πολύ καλύτεροι σε σχέση με έναν quad core? Όχι μόνο από απόδοση, αλλά και αν αξίζουν τα λεφτά τους!?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα το άνοιξα, μήπως κάποιος μπορεί να μου πει τι είναι καλύτερο να πάρω για τη δουλειά που τα θέλω!!

Χωρίς να είμαι ειδικός, ότι πληρώνεις...παίρνεις! Αν η ενασχόληση σου με το βίντεο είναι ερασιτεχνική και δεν θες να δώσεις και πολλά στην παρούσα φάση, ένας c2q ή phenom2 με 4 ή και 8 γίγα θα σε καλύψει άριστα.

Αν θες να είσαι στην αιχμή της τεχνολογίας και ασχολείσαι επαγγελματικά με το βίντεο και ανοίγεις ΤΑ βαριά προγράμματα με 30 καρτέλες φίφη και δεν ξέρω γω τι, τότε οι i7 είναι καλύτεροι.

Ρίξε πάντως μια ματιά σε αυτό το ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ review για να πάρεις μια ιδέα για τις διαφορές c2q-phenom-i7!

Link to comment
Share on other sites

H αγορά σου θα είναι δικαιολογημένη αν πραγματικά χρειάζεσαι σύστημα για επεξεργασία A/V τώρα.

Ασχολούμαι με παραπλήσιο αντικείμενο, εξίσου απαιτητικό σε επεξεργαστική ισχύ (Audio) εδώ και αρκετά χρόνια. Αυτό που ξέρω είναι ότι το απαραίτητο είναι το ταλέντο/έμπνευση.

Video μπορείς να κάνεις edit και με P4 όπως μπορώ και εγώ να στήσω ολόκληρο album με P4, αρκεί το PC να είναι άψογα σεταρισμένο, φουλαρισμένο με RAM και να διαθέτει λαγοπόδαρο σύστημα αποθήκευσης.

Για το 2009, το minimum που θα πρέπει να έχεις στον τομέα των επιδόσεων κατά την άποψη μου:

CPU: Core2Duo 3.0GHz

RAM: 8GB

HDD: Velociraptor

GFX: ΑΤΙ 2600HD (δεν χρειάζεσαι Realtime 3D Αcceleration)

Προσοχή: Δεν προτείνω τα συγκεκριμένα Components, αλλά τις επιδόσεις αντίστοιχες με αυτές που προσφέρουν.

θεωρώ δεδομένα να έχεις μια πάρα πολύ καλή οθόνη και άνετο περιβάλλον εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

CPU: Core2Duo 3.0GHz

RAM: 8GB

HDD: Velociraptor

GFX: ΑΤΙ 2600HD (δεν χρειάζεσαι Realtime 3D Αcceleration)

Για τη RAM νομίζω χρειάζεται 64bito λειτουργικό ε? Λιγάκι που το έψαξα, τα 32bita αναγνωρίζουν μεχρι ~3,5GB μόνο....αλλά πίστευεις δεν ειναι αρκετά τα 4gb?

Link to comment
Share on other sites

Για τη RAM νομίζω χρειάζεται 64bito λειτουργικό ε? Λιγάκι που το έψαξα, τα 32bita αναγνωρίζουν μεχρι ~3,5GB μόνο....αλλά πίστευεις δεν ειναι αρκετά τα 4gb?

Όπως τα λές είναι.

Αν δουλεύεις μικρά Projects, βολεύεσαι και με 4GB RAM.

Υπάρχουν fora από παιδιά που ασχολούνται με A/V Editing για να σου πούνε εμπειρίες και να δώσουν τις κατάλληλες συμβουλές.

EDIT: Εκτός από 64bit Λειτουργικό, χρειάζεσαι και 64bit εφαρμογή για να αξιοποιήσεις τα >4GB RAM. Δεν έχει νόημα να τρέξεις λ.χ. το Ulead VS 32bit μέσω WoW στα XP64.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λές είναι.

Αν δουλεύεις μικρά Projects, βολεύεσαι και με 4GB RAM.

Υπάρχουν fora από παιδιά που ασχολούνται με A/V Editing για να σου πούνε εμπειρίες και να δώσουν τις κατάλληλες συμβουλές.

EDIT: Εκτός από 64bit Λειτουργικό, χρειάζεσαι και 64bit εφαρμογή για να αξιοποιήσεις τα >4GB RAM. Δεν έχει νόημα να τρέξεις λ.χ. το Ulead VS 32bit μέσω WoW στα XP64.

Εεε δεν με κόβω να βάζω 64bito οπότε παραμένω στα 4gb.

Ερασιτέχικα θα ξεκινήσω να ασχολούμαι και αν όλα πάνε καλά (όπως τα έχω στο νου μου) και επαγγελματικά. Γενικά πάντως με τον P4 δεν παλέυεται... δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει edit σε video... και αυτό το λέω γιατί ακόμα και στο photoshop, όταν κανω apply ενός εφε ( π.χ radial blur) κάνει μερικά δευτερολεπτα να μου εμφανίσει το αποτέλσμα. Βέβαια έχω χάλια κάρτα γραφικών και λίγη μνήμη -ίσως να φταίει αυτό- αλλά δεν αξίζει να κάνω αναβάθμιση... οι ddr είναι ακρίβες σε σχέση με τις ddr2.

Οπότε, πιστεύω ένας c2q μια χαρά θα μου έρθει..... γιατί για core-i7 πάει πολυ ακριβά....

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια...:)

Όταν φτιάξω το σύστημα θα το ποστάρω εδώ μήπως το έχετε απορία τί πήρα τελικά!:p

//αν θυμηθώ τίποτα άλλο, θα ρωτήσω τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Case: Antec P182 Black, $145,00.- [review]

PSU: Enermax EMD625AWT MODU82 (625W), $99,00.- [review]

MoBo: Gigabyte GA-EX58-UD4P, $244,90.- [review]

CPU: Intel Core i7 920 s1366, $269,00.-

Cooler: Xigmatek HDT-S1284C-Achilles + 1366 Adapter, $45,00.- + $7,00.- [review_1, review2]

RAM: OCZ 6GB (3x2GB) D.D.R.3 PC3-12800 Gold X.T.C. Low Volt. 3-Ch Kit, $96,00.-

GFX: ASUS EAH3650 Silent Magic HTDP 512MB PCI-E Retail (2xDVI), $51,30.-

HDD: Western Digital WD1500HLFS VelociRaptor 150GB 10Krpm SATA2, $140,00.-

DVD: Samsung DVD-RW SH-S223F Black Bulk, $16,70.-

Σύνολο Ευρώ με ΦΠΑ: 1.113,90.-

Αθόρυβο χάρη στο κουτί της Antec με τα ηχομονωτικά, τις ρυθμιζόμενες στροφές στα coolers και το Dual Chamber design, το αθόρυβο τροφοδοτικό της Enermax, τον low-noise για τις στροφές του Velociraptor, την αθόρυβη ψήκτρα της CPU και την passive-cooled κάρτα γραφικών.

Κορυφαίες επιδόσεις χάρη στον i920 σε συνδυασμό με 1600ΜΗz 3CH RAM και αρκετό περιθώριο για O/C με την Achilles.

Αρκετή ποσότητα RAM για middle-size Audio/Video Projects, με 64bit { OS + Apps }.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ :)

Το ευχαριστήθηκα κατά την αναζήτηση και την ανάγνωση των Reviews.

Εδώ ένας αναλυτικός οδηγός για εγκατάσταση Mac OSX Leopard σε συμβατή μητρική.

Και εδώ ένα Review του Leopard...

ΥΓ. Ναι, καρα-γουστάρω OSx86 . Στην πράξη δεν βλέπω καμία διαφορά στην χρηστικότητα με τον MacPro μου, πέραν της αισθητικής και εργονομίας του Case.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην βάλεις 64bit λειτουργικό;

Γιατί δεν θα μου τρέχει 32bites εφαρμογές ( δηλαδή ότι παλιό υπάρχει...) και επίσης δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν drivers για τα περιφερειακά μου για 64bit λειτουργικό

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εφαρμογές 32bit τρέχουν σε XP64 & VISTA64 μέσω ενός ενσωματωμένου <<emulator>> που λέγεται WoW.

Info εδώ.

Μη μασάς γι'αυτό.

Τα περισσότερα παιχνίδια (οχι bleeding egde) που δοκίμασα εγώ στα XP64, τρέχουν μια χαρά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις σύστημα i7 και να μην υπάρχουν 64bit drivers.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.