Jump to content



Cree Led Φακός


Recommended Posts

Δε ξέρω να σου απαντήσω. Και για μπαταρίες και για φορτιστή αυτά έχω μόνο δοκιμάσει και είναι σχετικά σίγουρα. Οι Li-ion να ξέρεις δεν είναι για πολλά πειράματα ειδικά οι κινέζικες. Ρισκάρεις να αφήσεις την μπαταρία στον ταχυφορτιστή και να υπάρχει πιθανότητα έστω και μια στο εκατομμύριο να γυρίσεις να βρεις το σπίτι σου να καίγεται;

Αυτόν τον διάλεξα επειδή φορτίζει κάθε είδους μπαταρία, με σχετικά μικρό ρεύμα (ναι για μένα είναι προτέρημα) και το κύκλωμα που διακόπτει τη φόρτιση όσο το έχω δοκιμάσει σταματάει πάντα στα 4,1-4,2V). Πάρε δύο τέτοιους. Πιο σίγουρη μου φαίνεται σαν λύση. Εξασφαλίζεις και ξεχωριστό κανάλι φόρτισης για κάθε μπαταρία. Έχω πάρει 4-5 χωρίς πρόβλημα

Δεν έχω δει το δικό σου αλλά το πιθανότερο αυτός που λέω είναι πιο δυνατός

Για ρυθμιζόμενη δέσμη δεν το έχω ψάξει αλλά για ρυθμιζόμενη ένταση έχει ακόμα ένα ίδιο με 5 mode. Αυτός που σου έδειξα έχει 2 : off-low-high το οποίο υλοποιείται με μια αντίσταση μόνο. Προσωπικά στα κινέζικα φοβάμαι τα πολλά mode για λόγους αξιοπιστίας

Φακός με τέτοια ένταση σαφώς είναι καλύτερα να έχει 2x18650 για πολλούς λόγους

Έγινε επεξεργασία από chiderboy
Link to comment
Share on other sites

να κανω αλλη μια προσπαθεια αν και απο οτι βλεπω δεν υπαρχει διαθεση για βοηθεια,εκτος του chiderboy που τον ευχαριστω κιολας δεν εκανε κανενας αλλος τον κοπο να απαντησει.

sst-50 σε συγκριση με το ssc-p7

ξερει κανεις τις διαφορες τους?

τα συν και τα πλυν τους?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ένας επίσης καλός φακός για αυτοκίνητο είναι και αυτός http://www.letsbuy.gr/product_info.php?products_id=1294 της ENERGIZER

επίσης δείτε και αυτόν 5000 LUMENS :flag::flag::rofl:

http://www.polarion-store.com/pd-polarion-ph40.cfm

2000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΦΑΚΟ ! ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΙ ΦΩΣ

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν αξιζει ο κοπος και η διαφορα στα χρηματα για αυτον

http://cgi.ebay.com/Aurora-SSC-LED-5-Mode-2X18650-900Lm-Tactical-Flashlight-/250487339120?pt=US_Flashlights&hash=item3a52357870

σε σχεση με τον κλασικο

http://cgi.ebay.com/Aurora-AK-P7-5-SSC-P7-C-5-Mode-900-Lumen-LED-Flashlight-/120628097031?pt=US_Flashlights&hash=item1c15feb007

επισης πως γινεται και με μια μπαταρια αλλα και με δυο να εχει παλι 900lm.

εκδοχη με τις δυο μπαταριες θα κρατανε το ιδιο με αυτον που εχει μια?

οι AW αξιζουν την τοσο μεγαλη διαφορα στα χρηματα που εχουν με τις ultrafire?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν αξιζει ο κοπος και η διαφορα στα χρηματα για αυτον

http://cgi.ebay.com/Aurora-SSC-LED-5-Mode-2X18650-900Lm-Tactical-Flashlight-/250487339120?pt=US_Flashlights&hash=item3a52357870

σε σχεση με τον κλασικο

http://cgi.ebay.com/Aurora-AK-P7-5-SSC-P7-C-5-Mode-900-Lumen-LED-Flashlight-/120628097031?pt=US_Flashlights&hash=item1c15feb007

επισης πως γινεται και με μια μπαταρια αλλα και με δυο να εχει παλι 900lm.

εκδοχη με τις δυο μπαταριες θα κρατανε το ιδιο με αυτον που εχει μια?

οι AW αξιζουν την τοσο μεγαλη διαφορα στα χρηματα που εχουν με τις ultrafire?

Πολύ κινεζιά και στα lumens να υπολογίζεις από αυτά που λένε τα μισά και αν.

Για πραγματικά lumens δες μόνο LED LENSER

το ρισκάρεις....:hang2:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το led lenser είναι ότι δίνει πραγματικά 180 lumen στα 85€ τη στιγμή που οι κινέζοι δίνουν 900 lumen στα 25€. Έστω και τα μισά να δίνουν πραγματικά πάλι είναι πάνω από τα διπλά του led lenser. Εγώ πάντως μια χαρά το ρισκάρω. Όσον αφορά τα lumen πάντως όσοι είδαν τα κινέζικα από 130 lumen και πάνω που έφερα κατά καιρούς έχουν μείνει με ανοιχτό το στόμα

Και χαλαρά προτιμώ να ταΐσω πέντε Κινέζους παρά ένα Γερμανό ή Αμερικάνο...

Έγινε επεξεργασία από chiderboy
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψή σου,

όπως και στα αυτοκίνητα υπάρχουν οι BMW και τα κινεζικα τερατουργήματα έτσι και στους φακούς είναι Led Lenser και όλοι οι υπόλοιποι. Επιλογές είναι αυτές....

Τώρα για τα lumens τα 5 lumens του LEDLenser είναι 100 κινέζικα...

Αν θες καλούς made in china φακούς δες τους MAXLITE στο φινάλε και το iphone made in china είναι...

απλά όταν ακούς 20 ευρώ 800 lumens και τέτοιες αηδίες να είσαι επιφυλακτικός

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το led lenser είναι ότι δίνει πραγματικά 180 lumen στα 85€ τη στιγμή που οι κινέζοι δίνουν 900 lumen στα 25€. Έστω και τα μισά να δίνουν πραγματικά πάλι είναι πάνω από τα διπλά του led lenser. Εγώ πάντως μια χαρά το ρισκάρω. Όσον αφορά τα lumen πάντως όσοι είδαν τα κινέζικα από 130 lumen και πάνω που έφερα κατά καιρούς έχουν μείνει με ανοιχτό το στόμα

Και χαλαρά προτιμώ να ταΐσω πέντε Κινέζους παρά ένα Γερμανό ή Αμερικάνο...

http://www.4sevens.com/index.php?cPath=297_330

Κορυφαία προϊόντα και εξυπηρέτηση, χωρίς μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Quark Turbo - 4Sevens.Com

Κορυφαία προϊόντα και εξυπηρέτηση, χωρίς μεταφορικά.

χωρίς μεταφορικά αλλά στο τελωνείο ετοιμάσου να καταβάσεις παντελόνια και να πληρώσεις άλλα τόσα...

:slap:

μοναδική εμπειρία και αθάνατη λύση ένας LED LENSER

και προσιτές λύσεις και εργαλείο ένας Maglite

τελος

Link to comment
Share on other sites

τους maglite με led δεν τους εχω δει αλλα οι παλιοτεροι ηταν ψοφημια,μονο για ροπαλο κανανε.

ενας επαναφορτιζομενος που εχει αξιζει αλλα ειναι πανακριβος.

τωρα χωρις να θελω να φανω προκλητικος αλλα αυτους τους led lenser δεν τους προτεινει κανεις αλλος φιλε jeeper τυχαιο?

Link to comment
Share on other sites

τους maglite με led δεν τους εχω δει αλλα οι παλιοτεροι ηταν ψοφημια,μονο για ροπαλο κανανε.

ενας επαναφορτιζομενος που εχει αξιζει αλλα ειναι πανακριβος.

τωρα χωρις να θελω να φανω προκλητικος αλλα αυτους τους led lenser δεν τους προτεινει κανεις αλλος φιλε jeeper τυχαιο?

νομιζω ναι.

αν μπεις σε επίσημο site LED LENSER - Professionelle, fokussierbare LED-Taschenlampen / Flashlights von Zweibrueder Optoelectronics GmbH

και youtube και ρίξεις μια ματιά [ame=http://www.youtube.com/watch?v=_ZG9KBtmRtI]YouTube - LED LENSER X21 P7 TEST[/ame]

απλά θα τυφλωθείς και θα τους προτείνεις και εσύ....

δεν μιλάω για προβολείς ελικοπτέρου όπως ό X21 αλλά αυτόν ας πούμε που πήρα....

δεν έχω δει τίποτα πιο εντυπωσιακό σε αυτά τα λευτά...

γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως επειδη ειμαι σε αναζητηση φακου τους εριξα μια ματια και δεν εντυπωσιαστηκα καθολου.

νομιζω ενας ssc-p7 ειναι πιο δυνατος.

επισης στον παγκοσμιο ιστο δεν διαβαζω και τα καλυτερα.

επισης δεν βλεπω κανεναν αλλον να τους προτεινει αρα εγω θα πω πως οχι δεν ειναι τυχαιο.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς μεταφορικά αλλά στο τελωνείο ετοιμάσου να καταβάσεις παντελόνια και να πληρώσεις άλλα τόσα...

:slap:

3 πακέτα, από 3€ το καθένα πλήρωσα στα ΕΛΤΑ φόρο εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

3 πακέτα, από 3€ το καθένα πλήρωσα στα ΕΛΤΑ φόρο εισαγωγής.

εγώ πάλι δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτα για φακό σε τελωνείο(δε θα σας πω πόσες φορές έχω αγοράσει :tomato: ), εντύπωση μου κάνει που πλήρωσες...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτα για φακό σε τελωνείο(δε θα σας πω πόσες φορές έχω αγοράσει :tomato: ), εντύπωση μου κάνει που πλήρωσες...!

Ότι έχω φέρει εκτός ΕΟΚ εδώ και ένα περίπου χρόνο κοστολογείτε με 3 € .

Εντάξει λογικό μου φαίνεται, δεν είναι σπουδαίο ποσόν.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχω φέρει εκτός ΕΟΚ εδώ και ένα περίπου χρόνο κοστολογείτε με 3 € .

Εντάξει λογικό μου φαίνεται, δεν είναι σπουδαίο ποσόν.

ακόμη και τα μικρά?Εγώ δέματα μέχρι 2κιλά δε με έχουν χρεώσει ποτέ 3ευρα, πάνω από 2 κιλά εκτός Ευρώπης νομίζω τη τελευταία διετία πληρώνω πάντα.

Link to comment
Share on other sites

ακόμη και τα μικρά?Εγώ δέματα μέχρι 2κιλά δε με έχουν χρεώσει ποτέ 3ευρα, πάνω από 2 κιλά εκτός Ευρώπης νομίζω τη τελευταία διετία πληρώνω πάντα.

Για εκτός ευρώπης σε φωνάζουν στο τελωνείο ?

Link to comment
Share on other sites

Για εκτός ευρώπης σε φωνάζουν στο τελωνείο ?

Όχι, ποτέ(και να έπρεπε που να τρέχω Ελ Βενιζέλος μένω Ηράκλειο Κρήτης). Ακόμη και να χρειαστεί να πληρώσω που έχει γίνει 3(!) φορές(εκτός τα 3ευρα) τα πληρώνω στο ταχυδρομείο.Μια φορά μόνο με πήρανε τηλέφ να τους στείλω τιμολόγιο(απόδειξη paypal έστειλα) γιατί δε ξέραν να τα τιμολογήσουν(2 λάπτοπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Τυχαία εκεί που έψαχνα κάτι στο ebay έπεσα πάνω σε φακούς cree και μου κάνει εντύπωση πόσο οικονομικοί είναι..

Από ότι καταλαβαίνω το cree δεν είναι μαρκα αλλά κάτι άλλο..

Θέλω να αγοράσω 3 φακούς (1 για το αμάξι να υπάρχει (βαρέθηκα να χρησιμοποιώ του iphone παντού) / 1 να τον έχω στα εργαλεία μου / και έναν για γενική χρήση)

Υπάρχουν από 100lumens - 2000lumens+ χωρίς να έχουμε τρελές διαφορές στις τιμές..

πχ έναν 1600αρη μπορείς να τον βρεις cree flashlight 1600 | eBay και με 10-15Ε

Ποια η γνώμη σας για τους φακούς αυτούς?

Έχει κανείς κάποιον να μου προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.