Jump to content



Cree Led Φακός


Recommended Posts

Η διαφορά τους Μήτσο είναι οι μπαταρίες. Αν δεις το βίντεο που ποστάρισε ο ergotelis πριν μερικές σελίδες είναι ρίσκο στο φακό οι λιθίου.

Γιάγκο, εχω την εντύπωση οτι δεν ειναι γενικώς όλες οι λιθίου αλλα οι "φτηνιάρικες", χωρις κυκλωμα προστασίας, λιθίου... Εμενα μου στείλαν δυο G&R 18700 protected..

Link to comment
Share on other sites

Jetbeam M2S! Τον είδες? Αλλιώς το RL-2088... Έχει ωραία γραμμική απόδοση...

Για τον άλλο με τα πολλά τα led δε θα στον πρότεινα, πολλά led, Πολλά connections, μεγάλη τάση λειτουργίας... ιδίως αν δε ξέρεις από κολλητήρια καλία να μείνεις μακριά...

@schumifer: Ό,τι σου αρέσει καλύτερα με ΑΑ μπαταρίες:

http://www.4sevens.com/product_info.php?cPath=297_355&products_id=2044

http://www.shiningbeam.com/servlet/the-188/**NEW**-ITP-SC2-Eluma/Detail

http://www.shiningbeam.com/servlet/the-189/**NEW**-ITP-A2-EOS/Detail

το δεύτερο μαγαζί έχει μεταφορικά 6 δολλάρια εξτρα το πρώτο τζάμπα, κάπου πόσταρα και τα κουπόνια τους δε τα θυμάμαι τώρα!

Ωραιος ο jetbeam αλλα με χαλαει που κραταει 3 λεπτα στο max ... ενω (θεωρητικα) ο 2088 κραταει 60 λεπτα αν θυμαμαι καλα .... ιδωμεν ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για όποιον πάντως θέλει raw power σε χαμηλή τιμή go for this one http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15739

Το αγόρασα για γνωστό μου και του βάλαμε αυτές τις μπαταρίες http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5790

Με φρεσκοφορτισμένη μπαταρία τραβάει 2,8-3Α ρεύμα και βγάζει ΠΟΛΥ φώς. Έχω και ένα akoray k106 από το ίδιο μαγαζί rated στα 230 lm το οποίο όντως φαίνεται πολύ εντυπωσιακό. Ο Aurora βγάζει χαλαρά το 3-4πλάσιο φώς απλωμένο παντού και για τουλάχιστον μια ώρα είναι πολύ πιο δυνατό τον k106 φρεσκοφορτισμένο. Σε μια ώρα και ένα τέταρτο περίπου αρχίζει να πέφτει πια πολύ απότομα το φως

Έχει και χαμηλότερη ένταση για μεγάλη διάρκεια ενώ σε ποιότητα κατασκευής φαίνεται μια χαρά για τα γούστα μου τουλάχιστον. Καλά θα ήταν να ήταν λίγο μικρότερος αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα

Τελικά ίσως να μην είναι και τόσο μικρές οι 18650 για P7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα έκανα αυτό το συνδυασμό με τίποτα...Ο φακός που αναφέρεις φαίνεται να είναι χωρίς κύκλωμα, ό,τι ρεύμα παίρνει από τη μπαταρία το δίνει κατευθείαν στο led. Επίσης οι μπαταρίες αυτές δεν έχουν κύκλωμα προστασίας... Με λίγα λόγια ένα βραχυκύκλωμα και πας κατευθείαν για έκρηξη...Και επιπλέον, αν ξεχάσεις να τον κλείσεις τότε θα σκοτώσεις τις μπαταρίες...

Επίσης, σίγουρα αρχικά θα ανάβει πολύ αλλά μετά θα πέφτει αρκετά η φωτεινότητα...Αν είχες τη δυνατότητα μέτρησης θα το έβλεπες. Το μάτι δεν είναι αντικειμενικός κριτής. Κάνε ένα τέστ με το πολύμετρο διαρκώς συνδεδεμένο και θα το δεις. Σίγουρα στο μισάωρο ~2amp παραμένουν καλά για τα λεφτά του πακέτου δε λέω, αλλά τουλάχιστον να χρησιμοποιείτε προστατευόμενες μπαταρίες...

Με αυτό το πόστ ήθελα να σου πω πως ό,τι φαίνεται ωραίο δεν είναι απαραίτητα καλό και ασφαλές. Να πάρετε τα μέτρα σας γιατί μπορεί να βρεθείτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων...

Link to comment
Share on other sites

Κύκλωμα ο φακός δεν είμαι σίγουρος ότι δεν έχει. Στα σχόλια στο DX απο κάτω άλλοι λενε ότι έχει regulator άλλοι όχι. Η πτώση στη φωτεινότητα και στην τάση δεν φαίνονται γραμμικές. Το φώς που βγάζει δεν έχει πολύ μεγάλη διακύμανση για τουλάχιστον μια ώρα ενώ μετά πέφτει πολύ απότομα

Πήρα μέτρηση τάσης στα 35-40 λέπτα περίπου και ήταν στα ~3,7V η μπαταρία δίνοντας ρεύμα 1,8A ενώ στη 1,5 ώρα περίπου είχε πέσει στα 2,75V και τράβαγε 40 ma μόνο

Για τους λόγους του ότι η τάση με το πέρασμα του χρόνου έπεφτε όλο και πιο γρήγορα αντί να πέφτει γραμικά τουλάχιστον και του ότι η φωτεινότειτα ήταν αρκετά σταθερή για 1 ώρα+ (με το μάτι τουλάχιστον) με πολύ απότομη πτώση αργότερα πιστευω ότι ο φακός πρέπει να είναι regulated. Μπορεί να τον ανοίξω μετα που θα πάω σπίτι να δώ με σιγουριά αν και δε θα ήθελα να του κάνω καμια ζημιά γιατί δεν είναι δικός μου

Οι μπαταρίες γράφουν protected και φαίνονται να είναι. Δε ξέρω αν το κύλωμα προστασίας τους είναι μάπα ή δε θα έπρεπε να επιτρέπει τόσο ρεύμα. Δεν τις έχω δει ποτέ πάνω από 4.2V ακριβώς (καλά αυτό μπορεί να είναι θέμα φορτιστή περισσότερο) αλλά κυρίως δεν τις έχω δεί κάτω απο 2,75V που πήγε μία χτές στα οποία έδινε μόλις 40ma στον P7 (λόγω προστασίας δεν είναι αυτό; ). Επίσης εξωτερικά φαίνεται να έχουν κύκλώμα προστασίας κάτω απο το θετικό πόλο και είναι λίγο πιο μακρυές

Τις μπαταρίες τις έχω εδώ και 6 μήνες. Οι καινούριες παραλαβές σύμφωνα με αυτά που γράφουν απο κάτω φαίνεται να είναι πολύ χειρότερες

Εννοείται ότι λιθίου πάντα protected καθώς σε έκρηξη είναι χειρότερες απο βαρελώτο στο ίδιο μέγεθός + τη φωτιά μετά. Ισως δε θα έπρεπε να αγοράζω τόσο φτηνιάρικές

Έγινε επεξεργασία από chiderboy
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι Κινέζοι έχουν master στις απατεωνιές. Για να είσαι σίγουρος ότι έχει κάποιας μορφής κύκλωμα προστασίας, πρέπει στο κάτω μέρος της μπαταρίας, στο -, να ξεχωρίζει κάτι πέραν από το κυρίως σώμα μέσα στο περιτύλιγμα της. Πρέπει να έχει ένα δισκάκι λίγο πιο μικρής διαμέτρου, όπου το περιτύλιγμα θα στενεύει. Για μέτρησέ τες από περιέργεια για το μήκος τους με ένα χάρακα, αν είναι κάπου 67-68mm μάλλον θα είσαι οκ.

Οι λιθίου, έχουν ένα καλό σα μπαταρίες,αρχίζουν με απότομη πτώση τάσης,μετά από ένα σημείο και ύστερα, έχουν αρκετά καλή εκφόρτιση. Οπότε δε μπορείς να είσαι σίγουρος αν έχει κύκλωμα.Μπορεί να έχει κύκλωμα που δεν επιτρέπει πάνω από 3αμπ να περάσουν, καθώς και να κλείνει αν πέσει η τάση κάτω από ένα σημείο. Είναι απλό κύκλωμα αυτό, που μακάρι να υπάρχει, σώζει από πολλά προβλήματα.

Από κει και πέρα αν το έχει σίγουρα για τα λεφτά του φακού αξίζει με τα 1000!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι 67mm από άκρο σε άκρο και έχει το χαρακτηριστικό στένεμα που λες

Από το φακό μόνο το καπάκι κατάφερα να ανοίξω εύκολα όπου στο διακόπτη υπάρχει μόνο μια αντίσταση 7Ω για τη χαμηλή ένταση. Μπροστά έχει χώρο για regulator όπως βλέπω βγάζοντας κορώνα και reflector αλλά παραπάνω δεν μπορώ να τον ανοίξω καθώς πέρα από βιδωμένο είναι και κολλημένο

Πώς μπορώ να δω άμα έχει regulator;:wassat:

Το σκέφτομαι να πάρω και δεύτερο γιατί κάποια μηχανάκια στο δρόμο έχουν πιο δυνατά φώτα από τον Q5 του ποδηλάτου και σπάζομαι :whip:

Έγινε επεξεργασία από chiderboy
Link to comment
Share on other sites

Ζαλίστηκα λίγο και ζητώ συγγνώμη για αυτό.

Εγώ θέλω ένα φακό να χωράει στο τσαντάκι μου για ώρα ανάγκης, οικονομικό και να μην καταπίνει τις μπαταρίες.

Προς το παρόν έχω ένα από αυτούς με τα 10 περίπου leds μπροστά και 3 ΑΑΑ. ΔΕ με πολυχαλάει, αλλά άμα η διαφορά είναι χαώδης θα έδινα 2-3 δεκάευρα για κάτι καλύτερο. Δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για κάτι συγκεκριμένο

Θενξ

Έχω πάρει διάφορους φακούς από 3 ευρώ μέχρι 15 από σουπερμαρκετ κτλ....

μόλις αγόρασα καλό φακό από μάρκες που φτιάχνουν μόνο φακούς, έχω πάρει ένα LedLenser και ένα maxlite τα δα όλα..

μόνο να βγείς βράδυ σε εξοχή και κάπου σκοτεινά και να δείς την ακτίνα....

Είναι ΚΟΡΥΦΗ να έχεις καλό φακό....:upside::woot:

αρε και ναβγαινε ένας με λιθίου επαναφορτιζόμενη

Link to comment
Share on other sites

jeeper,ειλικρινά χωρίς να θέλω να σε θίξω, αλλά επειδή σε έχω δει πολλές φορές να ποστάρεις λινκ από το συγκεκριμένο κατάστημα για τους συγκεκριμένους φακούς, έχεις καμία σχέση με αυτό? Καλές δουλειές να έχεις σου εύχομαι, αλλά να κοιτάξετε να φέρετε και άλλες μάρκες που αξίζουν ακόμη περισσότερο (τυχαίνει να το έχω ψάξει πολύ το θέμα) και αν θες βοήθεια θα σου δώσω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα πεταμένο στο σπίτι έναν παλιό Mini Maglite AA που είχαν κάνει δώρο στον πατέρα μου, και αναρωτιέμαι αν υπάρχει δυνατότητα να του κάνω καμιά μόντα με LED ή Cree Led. Είναι αρκετά παλιός φακός και το απλοϊκό λαμπάκι που είχε τώρα έχει καεί.

Έχετε καμιά ιδέα;

910901.2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι και εγω για μοντα με τον maglite ΑΑ. Εχω και εγω εναν και καθεται... Πριν λιγο καιρο που ειχα ψαξει οι περισσοτερες μοντες αφορουσαν τους μεγαλους maglite. Απο εκει και περα πιστευω χρειαζεται πολυ ψαξιμο και διαβασμα για να κανεις κατι απο την αρχη μονος σου...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
jeeper,ειλικρινά χωρίς να θέλω να σε θίξω, αλλά επειδή σε έχω δει πολλές φορές να ποστάρεις λινκ από το συγκεκριμένο κατάστημα για τους συγκεκριμένους φακούς, έχεις καμία σχέση με αυτό? Καλές δουλειές να έχεις σου εύχομαι, αλλά να κοιτάξετε να φέρετε και άλλες μάρκες που αξίζουν ακόμη περισσότερο (τυχαίνει να το έχω ψάξει πολύ το θέμα) και αν θες βοήθεια θα σου δώσω!

Φιλε μου δεν έχω καμία σχέση με το μαγαζί απλά τυχαίνει να ψωνίζω γιατί έχει πολύ χαμηλές τιμές

Αναφορικά με τους φακούς oi Led Lenser είναι από τους καλύτερους για να μη πω οι κορυφαιοι και διαβασε το όπου θες. http://www.letsbuy.gr/index.php?cPath=34

Βρες μου εσύ φακό που να χτυπάει 1 χιλιομετρο σχεδόν με 68 ευρώ και όχι τις κινέζικες μούφες που κυκλοφορούν και βλεπουμε.

όποιος έχει απορία να μπεί στο youtube και να ψάξει το θέμα....

Στο Letsbuy.gr έξάλλου γίνεται χαμός με τους φακούς και φυσικά αυτό όχι τυχαία....

Η αλήθεια να λέγεται.

Εσυ εργοτέλη να είσαι αντικειμενικός όσο μπορείς και όχι να ποστάρεις συνέχεια από eshop κτλ.

μήπως τελικά για σένα ισχύει ότι έχεις σχέση εμπορική.?

η μαγκιά και η επιτυχία του the lab βασίζεται ακριβώς σε αυτήν την ελευθερία που δίνει...χωρίς λογοκρισίες και χαζομάρες;);)

φιλικά..

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Jeeper, ο μόνος λόγος που έκανα το παραπάνω πόστ ήτανε γιατί είδα ότι υποστήριζεις επανηλλειμένως τους συγκεκριμένους φακούς(και όσους φέρνει χαρακτηριστικά το letsbuy.gr) χωρίς να πιστεύω πως είναι οι καλύτεροι και μάλιστα διαβάζοντας τις καλύτερες πηγές. Εσύ δεν ανέφερες πουθενά μια πηγή που να λένε ότι είναι οι καλύτεροι. Μπορεί να πέσω και έξω. Θα δεχτώ ευχαρίστως μια διαφορετική άποψη που να δείχνει το λάθος της δικιάς μου.

Επίσης, δεν είναι κακό να έχεις δικό σου μαγαζί ούτε κακό είναι να ακούς άλλους που έχουν μια εμπειρία. Πόσο μάλλον τα μέλη του φόρουμ που έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις. Εγώ ανήκω στο κοινό αυτό και αν ήσουν επιχειρηματίας στο χώρο αυτό θα σου έδινα ευχαρίστως κάποιες προτάσεις. Ακόμη, δεν έχω μαγαζί ούτε πρόκειται απλά ξέρω 2-3 πράγματα και απαντώ σε απορίες.Η γνώμη μου δεν είναι δεσμευτική απλά προτείνω τι θα έκανα(ή έχω κάνει ήδη) στη θέση του καθενός.

Πόσταρα από eshop, αλλά αν τυχόν πρόσεξες, όχι από κάποιο συγκεκριμένο πάντα. Προσωπικά έχω αγοράσει από 10αδες διαφορετικά eshop,ανάλογα τι θέλω και από που με συμφέρει.Επίσης απλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα αυτά που μου αρέσουν και θεωρώ(πιθανόν και οι περισσότεροι) καλύτερα. Στην Ελλάδα έχω δει 2(ηλεκτρονικά) μαγαζιά που πουλάνε φακούς, το letsbuy.gr και το batteries.gr. Σε καταστήματα δεν έχω μπει ποτέ που δε πουλάνε ηλεκτρονικά, άλλωστε εδώ κάτω δεν υπάρχουν. Στο παρελθόν έχω στηρίξει αν δεις από ποστ μου προϊόντα των 2 αυτών site με τη προϋπόθεση ότι κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να αγοράσει από το εξωτερικό.

Όταν λες φωτίζει στα 1000μέτρα, πως το κρίνεις? Από τα λόγια του κατασκευαστή; Γιατί μιλώντας με συγκεκριμένα δεδομένα υπάρχουν πολύ καλύτεροι φακοί που φωτίζουν συγκριτικά πιο μακριά από αυτό το μοντέλο και αποδίδουν περισσότερο. Επίσης, έχεις δει κινέζικες "μούφες"? Όχι αυτές που πουλάνε εδώ οι πλανόδιοι...μιλάμε για φακούς που κοστίζουν πιο πολύ από τους ledlenser....

Α και κάτι τελευταίο, αν μου δείξεις το άδικο των προτάσεων μου να ξέρεις ότι θα με βάλεις σε έξοδα πάλι!Άτιμη οικονομική κρίση&καταναλωτική κοινωνία! :p

Έγινε επεξεργασία από ergotelis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.