Jump to content



OCZ Vertex SSDs


unstoppable

Recommended Posts

Αρχισαν παλι οι πεσμενες επιδοσεις, ισως να φταινε κανα 2 IOMeter ή τα δεκαδες pcmark vantage runs που ετρεξα για να δω τι παιζει με το raid. Με clean all απο το diskpart δεν επανερχονται, θα δοκιμασω και reflash το βραδυ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply
Αρχισαν παλι οι πεσμενες επιδοσεις, ισως να φταινε κανα 2 IOMeter ή τα δεκαδες pcmark vantage runs που ετρεξα για να δω τι παιζει με το raid. Με clean all απο το diskpart δεν επανερχονται, θα δοκιμασω και reflash το βραδυ....

Hdd erase φίλος, και είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το HDDErase το μόνο που θα αλλάξει θα είναι τα νουμερα των bench. Σε 2 βδομάδες, 1 μηνα, 3 μήνες (ανάλογα την χρήση, αν υπάρχει OS επάνω και ποιο) αυτά τα νουμερα που βλέπεις τώρα πριν το HDDΕrase θα βλέπεις.

Κατα την γνώμη μου αυτά είναι και τα πραγματικά νούμερα των δίσκων.

Με το re-flash (σε 1199 φαντάζομαι) δεν χρειάζεται το HDDErase.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν παλι οι πεσμενες επιδοσεις, ισως να φταινε κανα 2 IOMeter ή τα δεκαδες pcmark vantage runs που ετρεξα για να δω τι παιζει με το raid. Με clean all απο το diskpart δεν επανερχονται, θα δοκιμασω και reflash το βραδυ....

οταν λες πεσμενες για ανεβασε αν δεν σου κανει κοπο ενα screenshot να δουμε νουμερα για να δουμε ποσο πεφτει και μεις που ειμαστε στο τσακ να τον παρουμε :help1:

Link to comment
Share on other sites

Feeling σε real life δεν εχω ακομα αφου δεν εχω βαλει λειτουργικο μιας και εψαχνα τις βελτιστες ρυθμισεις. Θα ποσταρω το βραδυ που θα παω σπιτι και μερικες μετρησεις. Παντως οπως και να εχει το sequential speed πεφτει αισθητα. Ελπιζω να προλαβω να φορτωσω και λειτουργικο σημερα και να τραβηξω κανα videaki οπως o Ζαχος και να το συγκρινουμε μετα απο κανα 2 βδομαδες παλι να δουμε αν και ποση διαφορα θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ρε μαστρο-Τοφαλε...

Δηλαδη ξαναπερασες το ιδιο fw που ειχες περασει πριν απο 5 μερες και πηρες ενα ~+30-....1000%(στα write) απανω το οποιο δεν ξερουμε για ποιο λογο το ειχες χασει εξαρχης??

Δηλαδη ετσι θα πηγαινει η δουλεια?

Καθε βδομαδα flash οι δισκοι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ετσι θα πηγαινει η δουλεια?

Καθε βδομαδα flash οι δισκοι?

Μάλλον είναι το ίδιο ζόρι που τραβάνε και οι intel με τα πολλά read/writes (έχει αναφερθεί και στο φόρουμ εδώ)...

Αν και πάλι, δεν θα έπρεπε να εμφανιστεί τόσο γρήγορα το πρόβλημα, εκτός και αν το iometer πχ χρησιμοποιούσε το 100% της χωρητικότητας του δίσκου, όποτε το fragmentation ήρθε γρήγορα...

Σε νορμάλ χρήση δε νομίζω ότι θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, τουλάχιστον όχι τόσο γρήγορα...

Το σημαντικό είναι, αν ο δίσκος θα χρησιμοποιηθεί σε OS, τότε η χωρητικότητά του, να είναι αρκετά μεγαλύτερη από τον όγκο των εφαρμογών που θα εγκατασταθούν... Αν δηλαδή μια τυπική εγκατάσταση windows για κάποιον είναι 30GB μην πάρει δίσκο 32GB, αλλά τουλάχιστον 64GB... το πρόβλημα του fragmentation θα αργήσει περισσότερο να παρουσιαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Oυπς. Ο δίσκος με λειτουργικό πάνω δείχνει να πέφτει σε read μέχρι και 70mb/sec. Στον έναν samsung αλλά και στο raid0 με τους 4 που τους ξέσκισα κυριολεκτικά στις μετρήσεις, πέσαν μέχρι 100 στον έναν και 400 κάτι στο raid από 180 και 650 αντίστοιχα. Αλλά είναι rated στα 100 mb/sec όμως. Δηλαδή η samsung δίνει σαν specs νούμερα όταν οι δίσκοι είναι γεμάτοι.

Και πέρα απ' τα νούμερα η αίσθηση παραμένει κορυφαία.

Unstoppable μένει να μας πεις πως θα συμπεριφέρεται με os πάνω μετά από καιρό χρήσης

Πάντως κάτι δεν μου κάθεται καλά στην όλη φάση. Κάποιο μαγείρεμα παίζει

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ρε μαστρο-Τοφαλε...

Δηλαδη ξαναπερασες το ιδιο fw που ειχες περασει πριν απο 5 μερες και πηρες ενα ~+30-....1000%(στα write) απανω το οποιο δεν ξερουμε για ποιο λογο το ειχες χασει εξαρχης??

Δηλαδη ετσι θα πηγαινει η δουλεια?

Καθε βδομαδα flash οι δισκοι?

Γενικα τα benches που ετρεχα ολο το σαββατοκυριακο δεν ειναι και πολυ αντιπροσωπευτικά την καθημερινης χρησης.

επηρεάζει τα δεδομένα?

ξέρω οτι τους έχει μάλλον άδειους για να κάνεις και τα write test

αλλα λέω μήπως το δοκίμασες....

Με το flash χανονται ολα τα data.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?t=53031&highlight=vertex

βασικά απότι κατάλαβα τσάμπα σκίζουμε τους δίσκους...

δεν είναι ούτε αντιπροσωπευτικά τα benches

και ό,τι δεν πάει καλά απλά είναι buggy...

εγώ λέω να περάσω σε λειτουργικό το βράδυ κατευθείαν.

unsto Ο δίσκος χρειάζεται aligment η κάτι άλλο πριν παίξει?

τo firm είναι αναγκαίο "καλό"?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.