Jump to content



OCZ Vertex SSDs


unstoppable

Recommended Posts

Ξεκιναω με μερικες προχειρες μετρησεις ενος 30αρη vertex πανω σε ICH9R (Abit IP35-pro) με το τελευταιο firmware για τους vertex που βγηκε σημερα. Το σαββατοκυριακο ελπιζω να εχω πιο αναλυτικες εντυπωσεις/μετρησεις και σε raid0 πανω σε ICH10R (Asus P6T) και συγκριση με εναν velociraptor.

vertexp.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Παρα μα παρα πολυ καλος δειχνει.

Επιτελους και κατι απο την OCZ που να αξιζει. Νομιζω πως ο συγκεκριμενος θα εχει τα σκηπτρα στο performance/price ratio.

Αν δεν βαριεσαι δωσε κι ενα Pcmark05 και Vantage.

Αν χρειαζεσαι serial, pm me.

Link to comment
Share on other sites

Μην ενθουσιάζεσται τόσο απο τα στατιστικά.... και ο προκάτοχός του Core2 ήταν γρήγορος (150ΜΒ read / 80MB write) αλλα πάγωνε και κολλούσε συνέχεια, ακόμα και με τις ρυθμίσεις απο το forum της OCZ. Εχω ήδη αναφέρει στη σελίδα http://www.thelab.gr/showthread.php?p=893046#post893046 τι τράβηξα με αυτόν τον SSD.

Εγώ δεν έχω desktop. Παρα μόνο ενα λάπτοπ. Ούτε φυσικά μπορώ να βάλω δίσκους σε RAID. Μπορεί κάποιος να τον εγκαταστήσει σαν μοναδικό σκληρό, με το λειτουργικό επάνω του, να βάλει και ένα παιχνίδι (όχι οτι στα Win δεν κολλάει) και να τον δοκιμάσει?

Εκτός κ αν οι μετρήσεις έγιναν ως εξωτερικό σκληρό για αποθήκευση... οπότε κάτι τέτοιο δεν με ενδιαφέρει.

Σχετικά με το πρώτο πόστ του φίλου... πως σχετίζονται τα αποτελέσματα του ΑΤΤΟ (200+ read / 155 write) με αυτά του CrystalDiskMark (189 read / 94 write) ? H διαφορά είναι χαώδης.

firmware για τους Core2 έχει βγεί? Ξέρει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το random access είναι τόσο μεγάλο (1η και 2η εικόνα δεξιάς στήλης)...?

6.4 και 7.4ms είναι χρόνοι για μηχανικούς δίσκους, όχι για ssd...

κάτι πρέπει να παίζει είτε με το fw είτε με τον ich...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το random access είναι τόσο μεγάλο (1η και 2η εικόνα δεξιάς στήλης)...?

6.4 και 7.4ms είναι χρόνοι για μηχανικούς δίσκους, όχι για ssd...

κάτι πρέπει να παίζει είτε με το fw είτε με τον ich...

Έχεις δοκιμάσει να δεις τι χρόνους κάνουν οι μηχανικοί δίσκοι στο συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο τεστ του hd tune όχι... έχω την 3.10 που δεν το περιλαμβάνει...

Αν, στο συγκεκριμένο, ο χρόνος ενός 7200.11 είναι μεγαλύτερος από 13ms, ενός veloci > από 8ms και ενός ssd >1ms, τότε κάτι δεν είναι σωστό με το τεστ, γιατί δεν μετράει σωστά το access time, αλλά κάτι άλλο ή με κάποιο άλλον αλγόριθμο που δεν αντιστοιχεί στην έννοια του access time... υπάρχει κάποιο documentation που να εξηγεί πως το μετράνε...?

To Disk Speed πχ δίνει σωστά access times...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το random access είναι τόσο μεγάλο (1η και 2η εικόνα δεξιάς στήλης)...?

6.4 και 7.4ms είναι χρόνοι για μηχανικούς δίσκους, όχι για ssd...

κάτι πρέπει να παίζει είτε με το fw είτε με τον ich...

http://en.wikipedia.org/wiki/Access_time

Σωστα ειναι ολα, απλα οσο μεγαλωνει το μεγεθος των δεδομενων που μεταφερει σε καθε access προφανως μεγαλωνει και ο χρονος. Υποθετω το access time που εχουμε συνηθίσει σε αλλα προγραμματα ειναι για 512Β.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να παίζει, από την άποψη της υλοποίησης που κάνουν... αν τα αποτελέσματα είναι αναλογικά για ssd και μηχανικούς, δηλαδή υπάρχουν διαφοροποιήσεις, τότε η σύγκριση έχει νόημα... απλά αν κάνεις το read benchmark με οποιοδήποτε block size, την ώρα που τελειώνει κάνει και αυτό ένα access time bench και αυτό βγάζει 0.1ms στους ssd και τα αναμενόμενα στους μηχανικούς...

πχ block size = 1024

examplec.png

Το θέμα τουλάχιστον είναι, να είναι αναλογικά τα αποτελέσματα...

Sorry για το offtopic, απλά δεν έχω δοκιμάσει την 3.50 του hd tach και μου φαίνονται περίεργα τα αποτελέσματα... το βράδυ που θα επιστρέψω θα την δοκιμάσω για να καταλάβω τι ακριβώς μετράει λέγοντας "access time"...

Εδιτ:

Βλέποντας και τα παραπάνω posts, φαίνεται να τηρεί αναλογίες το test... απλά υπάρχει αντίφαση στο access time του read bench και του access bench του hd tune, το οποίο με κάποιο τρόπο θα εξηγείται... θα το κοιτάξω το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

στα random reads 32Κ-128Κ υπάρχει δυσανάλογη πτώση σε σχέση με τον ένα OCZ vertex

Μην ξεχνας οτι ο ενας vertex εχει απο μονος του καποιου ειδους raid0 επανω του.

Επισης το πιο πιθανο ειναι οτι παιζει ρολο και το cluster size στο συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.