Jump to content



OCZ Vertex SSDs


unstoppable

Recommended Posts

Αν δεν εχεις απο το εργοστασιο το νεο firmware πρεπει να το βαλεις σιγουρα, εχει αρκετη διαφορα. Με alignment δεν εχω διαφορες στα benches μεχρι στιγμης, δοκιμαζω με Vista φυσικα που κανουν σχετικα καλο alignment μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Τσίμπισα και εγώ 4 (τους μικρούς Vertex) και θα παίξουν σε Areca 1210...αλλά με αυτά που διαβάζω σκέφτομαι να τους επιστρέψω και να περιμένω κανα 6μηνο....

Θα μου πείς, και λοιπόν....:hmm:

Το προφανές :o ...να τους κρατήσω ή να τους γυρίσω (είναι ακόμα σφραγισμένοι στη ζελατίνες τους)????:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε...την μία είμαι να τους ανοίξω την άλλη να τους πακετάρω...

κατι σαν το "κουμπι για τους αναποφάσιστους".....

Λειτουργικό θα τρέξουν, Vista 64....σε serverboard της Supermicro με 2 Xeon (5320)...

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα θα δουλεύει σαν workstation και όχι Server (εξού και τα Vista και όχι τα 2003 ή 2008), για επεξεργασία Video και Ήχου...

κρατα τους 2 δες τους και αν δεν σου κανουν ποσο να χασεις αμα τους ξαναπουλησεις????

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις ότι ακόμα τους έχεις σφραγισμένους...?

Ναι..γιαυτό το σκέφτομαι...

άμα είναι σφραγισμένοι μπορώ να κάνω επιστροφή και το υπόλοιπο σε πίστωση ή και σε μετρητά...

εαν τους ανοίξω...πάπαλα...

και αυτό που είπε ο christaras βεβαια δεν ειναι και άσχημο...

καταλαβαίνετε τώρα...

"να το πατήσω ..να μην το πατήσω.. (το κουμπί)"

Τέλος πάντων να μην σας ζαλίζω με την αναποφασίστηκότητα μου...θα περιμένω λιγο ακόμα (υπαναχώρηση μπορώ να κάνω μέχρι Παρασκευή) και αναλόγως το τι θα διαβάζω θα πράξω

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπισα και εγώ 4 (τους μικρούς Vertex) και θα παίξουν σε Areca 1210...αλλά με αυτά που διαβάζω σκέφτομαι να τους επιστρέψω και να περιμένω κανα 6μηνο....

Θα μου πείς, και λοιπόν....:hmm:

Το προφανές :o ...να τους κρατήσω ή να τους γυρίσω (είναι ακόμα σφραγισμένοι στη ζελατίνες τους)????:hmm:

4x Vertex = 2x Vertex πάνω στον 1210 (bottleneck ο ελεγκτής), οπότε σμπρώξε τους 2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χαμηλά τρώει ταβάνι ο areca...? :blink:

Δεν τον έχω πάει πάνω από 350MB/sec να δω που φτάνει, αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην ξεπερνά την 500άρα... τι στο καλό, τσάμπα τα "x" του στο pcie...?

Μέχρι που τον έχεις φτάσει Chosen...?

Link to comment
Share on other sites

μόλις έστησα τα xp χωρίς alignment σε 30άρη Vertex

~16' μέχρι το πρώτο restart

~22' Μέχρι το τέλος

~10'' για 1st boot

~20" με drivers progz Κλπ αλλά λέμε με office photoshop πολυμηχανήματα tv-tuner

όπως θα παίζει το μηχάνημα...

3-4" για photoshop

2" για google earth

ακαριαία word excel browsers

τι να πω?

ασχήμια.... :)

άκουσα και διάβασα τόσα στραβά που ψυχοπλακώθηκα

αλλά το πολύ πρόχειρο αποτέλεσμα (XP pro service pack3, NTFS 64K cluster)

απλά έχει πολύ άλλο αέρα....

συγκρίνω με seagate 500GB 7200.11 Και WD 640GB

πάνω σε ICH9R

giga p35 DS4 rev 1.0

2x1GB του κιλού

και Ε4500 Stock (σήμερα που έκανα restart το είδα)

ίσως η best value for your money αναβάθμιση....

πήρα και 3-4 μετρήσεις με HDTACH και HDtune μόνο με τα Win περασμένα

αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να τις δείξω κλασικές μετρήσεις (καλές)

θα έλεγα....

** κάτι που παρατήρησα και δεν ξέρω αν φταίει κάτι ή αν είναι νορμάλ βλέπω το cpu να χτυπάει 45-50% κατά τις εγκαταστάσεις ή στα startup των προγραμμάτων

Link to comment
Share on other sites

λεω να παρω 2 σε raid o με vista64 ultimate και να βαζω στον raptor τα παιχνιδια.τι cluster να βαλω στον ssd και καμια αλλη συμβουλη στο σεταρισμα μιας και ασχετος στο raid.και γενικα οσοι τους εχετε απο 1 σε 2 με raid exei μεγαλη διαφορα σε real life λειτουργιες γιατι στα νουμερα εχει μεγαλες.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια...τόσο χαμηλά ο 1210??? :X:

Και αυτό το 8x ...?

Eγώ νόμιζα ότι το 1000αρι το έχει αεράτο...

Παίζει τίποτα με τον επεξεργαστή της και δεν μπορεί πιο πάνω?

Εαν είναι έτσι τί το θέλουν το ριμάδι το 8x?

Έχω και έναν Adaptec 1420SA σε PCI-X...να τους βάλω εκεί?..

αμα είναι βέβαια θέμα επεξεργαστή μήπως έχω το ίδιο πρόβλημα (το <500) και εδώ?

Τωρα εαν δεν γίνεται τίποτα θα κάνω αυτό που προτείνει και ο Chosen..θα γυρίσω πίσω τους 2 και το πολύ να πάρω έναν 60αρη Vertex για το Laptop ή κανα δύο ακόμα μεγάλους (1ΤΒ) γιατι οι άλλοι ψιλογεμήσανε...

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο googlάρισμα ...πράγματι ο 1210 ειναι γύρω στα 450 (400 για κάποιους 500 για άλλους) και καθότι ο adaptec ειναι πολύ κατώτερος του 1210 μάλλον θα γυρίσω πίσω τους 2 και θα κρατήσω μόνο 2 για 60gb συνολικά..

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 450 τότε είναι μια χαρά, γιατί δεν θα είναι 450 μόνο το read, αλλά και το write, οπότε αξίζουν οι 4 vertex μαζί... με read πάνω από 400-500MB/sec δεν νομίζω να δεις πουθενά ρεαλιστική διαφορά, αλλά όταν είναι το ίδιο μεγάλο και το write έχει άλλο αέρα...

Στην θέση σου θα τους έριχνα και τους 4 δίσκους, αφού τους έχεις, έτσι θα είσαι καρφωμένος στα 450MB/sec και στο read και στο write... αργότερα αλλάζεις controller για να κερδίσεις τα χαμένα στο read...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά και εμένα μου άρεσε το αποτέλεσμα

μακράν καλύτερο από όλα τα raid που έχω στήσει

και απο ένα γρήγορα ξεφ(τ)ύίλισμα στο OCZ forum

κατάλαβα πως ίσως είναι νωρίς για Raid

εντωμεταξύ fine tuning XP δεν έχει γίνει

swap indexing όλα ανοιχτά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.