Jump to content



DFI LanParty NF4 SLI-DR και Chipset Cooling


noone85

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο.

Έχω την προαναφερόμενη DFI και έχω πρόβλημα που ζητά άμεση επίλυση.

Λόγω του ότι το chipset ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες σε κατάσταση OC συν του ότι ο θόρυβος του ανεμιστήρα του κοντεύει να μου σπάσει τα νεύρα, θέλω να αλλάξω την ψύκτρα του chipset.

Αλλά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα.

Το chipset είναι πλάγια από την PCI-X και κάτω από την κάρτα γραφικών(δείτε στην επισυναπτόμενη εικόνα).

Έτσι δεν χωράει να μπει άλλο (αξιόλογο) cooler.

Έχω ένα chipset cooler της Thermaltake που μου έχει μείνει από παλιά http://www.thermaltake.com/product_info.aspx?PARENT_CID=C_00000750&id=C_00000751&name=Extreme+Spirit+II+&ov=n&ovid=

αλλά δεν χωράει να μπει. Ίσως να χώραγε εάν του λύγιζα τα heatpipes. Αλλά φοβάμαι μήπως μειωθεί η αποτελεσματικότητά του μετά. (Στην προηγούμενη μητρική που το είχα εκτός του ότι έκανε τρομερή δουλειά, ήταν και αθόρυβο)

Σας παρακαλώ προτείνετέ μου καμιά λύση γιατί καίγομαι και εγώ και το chipset μου...

ΥΓ Please μην μου πείτε για υδρόψυξη καθώς έχω προσωπικούς λόγους που δεν θέλω να βάλω.

post-4511-1416073898,8721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

spH3RiCal, thanks για την πληροφορία. Μήπως ξέρεις που να την βρω; Την έχει ακόμα κάποιο ελληνικό κατάστημα; Επίσης, τι ανεμιστήρα μπορεί να πάρει πάνω;

Φίλε panoramix αν δεν καταφέρω να βρω την ψύκτρα που ανέφερε ο spH3RiCal, σίγουρα θα προσπαθήσω να στραβώσω τα heatpipes. Έτσι κι αλλιώς κάθεται. Και να θυσιαστεί στον βωμό του overclocking δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.