Jump to content



Antec P180 Mini fileserver worklog (13HDDs)


unstoppable

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply
Συγχαρητήρια πολύ ωραίος unstoppable ;)

Τι θερμοκρασίες έχουν περίπου?

.....

Καμια θερμοκρασιουλα θα μας δωσεις ?? εχω μεγαλη περιεργεια.. :fun:

Τι ιδια απορια εχω και εγω :D σημερα μπηκαν ολοι οι δισκοι πανω για πρωτη φορα και ακομα παλευω με το λειτουρργικο. Οι 6 δισκοι που ειχα τις προηγουμενες μερες σε full load 4 ωρων βαραγανε 55αρια, idle 45, και οταν ειναι ανοικτος μονο ο δισκος για του λειτουργικο και τα downloads εχει 37-38C. Οταν γινει η μεταφορα απο το παλιο raid στο νεο και θα δουλεψουν full για 4-5 ωρες ολοι οι δισκοι θα ποσταρω αποτελεσματα.

Εχω την δυνατοτητα να προσθεσω και fans μπροστα αλλα μαλλον δεν θα ειναι απαραιτητο αφου οι 12 απο τους 13 θα ειναι σχεδον συνεχεια spinned down.(media server και γενικα file server ειναι ο ρολος του, στο κυριο pc εχω μονο τους vertex)

να ρωτήσω τι σκοπό εξυπηρετεί το όλο setup?

μοιράζεις υλικό σε μια πολυκατοικία π.χ.?

Δεν μενω σε πολυκατοικια:p

προφανως τους εχει raid 5/6 αρα ο χωρος ειναι μικροτερος;)

αληθεια ποσο usable space εχεις??

Η αρχικη σκεψη ηταν να μπουν οι 8 δισκοι που ειναι στον adaptec σε raid6 αλλα μαλλον θα παω σε raid5, το extra TB μαλλον δεν αξιζει να το χασω. Απο τους υπολοιπους ο ενας ειναι μονο για λειτουργικο και download space, και οι υπολοιποι 4 ενα ακομα raid5 array με mdadm. Οποτε μιλαμε για 11ΤΒ ωφελιμου χωρου.

Μιας και έχω το tr2 470 και πιστεύω πως είναι θορυβώδες θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχεις αλλάξει τον ανεμιστήρα.Αν ναι ποιον έχεις βάλει?

Τον εχω αλλαξει με ενα κλασσικο coolermaster led fan 1200rpm.

Από θόρυβο τί λέει??? Φαντάζομαι κάνουν πολύ καλή δουλειά τα λάστιχα, αλλά και πάλι... είναι τόσοι δίσκοι

Τους κραδασμους τους απορροφουν πληρως, για τον υπολοιπο θορυβο δεν μπορουν να γινουν και πολλα, αλλα οπως εγραψα παραπανω θα ειναι σβηστοι οι 12 δισκοι συνηθως.

...Μου φυγε η απορια για το πως 8α μοιαζει το mini antec με 13 δισκους μεσα..

(αλλα και συ TR2?? χαθηκε ενα αλλο?:p)

Αυτο ειχε ξεμεινει, κριμα να μεινει παραπονεμενο:D

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταλείφθηκε το ubuntu μιας και το 9.04 για καποιο λογο βγαζει τραγικες ταχυτητες με τον adaptec(<200MB/sec) και το 8.04 δεν υποστηριζει το power management out of the box. Debian testing ειχε προβλημα στην εγκατασταση. To Opensuse 11.1 φαινετε να εχει φυσιολογικες ταχυτητες(~600ΜΒ/sec read & 400MB/sec write).

Βάλε Debian Stable ή Arch Linux.

Είναι σοβαρότερες - σταθερότερες - γρηγορότερες διανομές.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να υποστηριζετε το power management στο aacraid, γι'αυτο πληρωσα τον controller. Debian stable ειναι γενικα outdated οποτε σιγουρα δεν το υποστηριζει. Εχω γυρισει παλι στο ubuntu 8.04 στο οποια παιζουν ολα καλα τελικα. Αλλωστε home server ειναι δεν ειναι το παν η μεγιστη σταθεροτητα. Εσκασε και ο ενας samsung απο την 6αδα που ειχα αγορασει τελευταια οποτε φοβαμαι οτι ισως επαιξε ρολο στις μετρησεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι ψιλοκαταραμενο αυτο το build:giveup:, αλλος ενα δισκος για rma λογω bad sectors(φταιω και εγω που δεν ειχα κανει τον ελεγχο τοσο καιρο φυσικα), και ειναι απο eshop αγορασμενος οποτε καμια βδομαδα minimum.

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα κομματια αυξάνουν οι πιθανότητες! Κι εγώ όταν εστηνα τον file server μου με 3 WD 1TB και 2χ1GB Ram ετρεξα badblocks και memtest πρώτα απ'όλα και μου βγήκε μια μνήμη και ενας δισκος ελλατωματικός!

Link to comment
Share on other sites

Ηρθαν και τα 4 CoolerMaster R4-SPS-20AK-GP για την ψυξη των δισκων και του controller.

Ετοιμη λοιπον η λυση για τον controller και επεσε κι αλλο η θερμοκρασια του σε σχεση με εναν 12αρη που ειχα προχειρα πριν.

post-44-1416074001,6927_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο unsto. Άθλος. Έχω το ίδιο κουτί και ξέρω πόσο στριμόποπο είναι... Μετα βίας χώρεσα μια 4870, εναν δίσκο και λίγο cable management μέσα του και άμα μέτραγες τα μπινελίκια που του έχωσα κατα την διάρκεια θα γέλαγες για 2 ζωές... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φωτό;

Και τα 3 fans ειναι στα 7Volt (στα 12V γυριζουν στις 2000rpm).

Ο ανεμιστηρας για τον controller installed(κραταει τον controller στους 50-55C)

pcifan.jpg

Τα fans για να ψυχουν του δισκους, θα μπει και το 3ο στο κατω μερος μολις ερθει ο αλλος δισκος απο το RMA, βγαζουν ελλαχιστο αερα αλλα καταφεραν να ριξουν 10 βαθμους τους δισκους, με τους 6 δικους να δουλευουν(τους 5 σε load) οι θερμοκρασιες ηταν 40-45C αντι για 50-55C που ηταν την προηγουμενη φορα σε παρομοιο σεναριο χρησης.

caseopen.jpg

Μπορει να μην ειναι το πιο ομορφο πραγμα στο κοσμο, αλλα οταν κλεινει το πορτακι δεν φαινεται τπτ

caseclosedn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.