Jump to content



S.O.S Εκπεμπω! Seagate 32mb 500gb ! STOP to WORK


sebastian

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
Παιδιά όσο οι σκληροί είναι σε raid Μπορώ να κάνω update?:eek:

Απο οτι είδα στο site της seagate τα serial numbers των σκληρών μου υπάρχουν στην λίστα,πως θα κάνω update ενώ έχω raid?

Βαλε τους σε μη Raid mode, μπουταρε απο το cd, κανε το update και ξαναβαλε τους σε raid mode.

Link to comment
Share on other sites

1. sebastian να σε ρωτήσω κάτι χαζό αλλά βασικό: Όταν λες ότι ο υπολογιστής δεν βλέπει το δίσκο φαντάζομαι ότι δεν φαίνεται κάτι ούτε από τη διαχείριση δίσκων, έτσι;

2. Ρε παιδιά, απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν δύο γνώμες για το πού σκαλώνει ο δίσκος, οι μεν λένε στην πλακέτα και οι δε στο δίσκο και κατά συνέπεια στα δεδομένα που κουβαλάει. Τελικά τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

για το 2, το συμπέρασμα που έχω βγάλει από αυτά που έχω διαβάσει είναι (έχω και εγώ έναν 1.5ΤΒ ) πως το πρόβλημα βρίσκεται στην πλακέτα. μπορεί βέβαια και να μην ισχύει, απλά αυτό έχω καταλάβει εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

1. sebastian να σε ρωτήσω κάτι χαζό αλλά βασικό: Όταν λες ότι ο υπολογιστής δεν βλέπει το δίσκο φαντάζομαι ότι δεν φαίνεται κάτι ούτε από τη διαχείριση δίσκων, έτσι;

2. Ρε παιδιά, απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν δύο γνώμες για το πού σκαλώνει ο δίσκος, οι μεν λένε στην πλακέτα και οι δε στο δίσκο και κατά συνέπεια στα δεδομένα που κουβαλάει. Τελικά τι ισχύει;

Nαι φιλε μου οταν το συνδεα με εξωτερικη θηκη δεν το εβλεπε, οταν το συνδεα στον υπολογιστη δεν περναγε την εικονα του bios!

Τελικα τον πηγα πισω και πηρα πιστωτικο, στους αλλους εκανα update... Παιδια να πω κατι οτι σπιτι μου εχω συνολικα 8 seagate 500arides ο ενας μου χαλασε μετα απο 1,5 χρονο χρηση....εαν δεν ειχε μεσα σημαντικα δικα μου αρχεια δεν θα γινοταν ολο αυτο....μια χαρα ειναι οι seagate hard disks!

Στην πορεια μου μεχρι τωρα στα pc μου εχουν χαλασει 1 seagate , και 3ης wd και 1 samsung!

Link to comment
Share on other sites

έπαθα ακριβώς το ίδιο με τον 750άρι που είχα για αποθήκη.χθές το βράδυ ήταν μια χαρά,σήμερα το πρωί νεκρός :(.

το πρόβλημα βρίσκεται στο firmware κι όχι στους δίσκους.

Μεγάλο μέρος της παράγωγης των Seagate Barracuda 7200.11 φοράει ελαττωματικό firmware .

H Seagate ανακοίνωσε οτι οι :

ST3500320AS

ST3640330AS

ST3750330AS

ST31000340AS

που φοράνε firmware : SD15, SD16, SD17, SD18, SD19, AD14

πρέπει να αναβαθμίσουν ΑΜΕΣΑ στο SD1A

Link to comment
Share on other sites

από όσο γνωρίζω υπάρχει μια εταιρεία στην Θεσσαλονίκη που κάνει data retrieval απο κατεστραμένους δίσκους. Χρεώνει ακριβά το data recovery αλλά εάν είναι τόσο κρίσιμο και θές να βγάλεις τα αρχεία, πληρώνεις και βγάζεις τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει καθόλου αυτό το λινκ αλλά γράφουν πώς να κάνεις ressurect ένα drive που νέκρωσε για Seagate :

http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=128807

Ακούγεται λίγο χοντρό hack.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ψάξιμο που έκανες φίλε μου αλλά ήδη τον πήγα για rma και πήρα έναν WD 1TB.

Παρεπιμπτόντως να πώ οτι ο seagate έκανε κάτι μαρσαρίσματα όταν πέρναγα αρχεία κτλ ενώ και οι 2 WD που έχω πλέον είναι εντελώς αθόρυβοι.

Έτσι κάνουν συνήθως οι seagate ή ήταν λόγω του προβλήματος με το firmware;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ψάξιμο που έκανες φίλε μου αλλά ήδη τον πήγα για rma και πήρα έναν WD 1TB.

Παρεπιμπτόντως να πώ οτι ο seagate έκανε κάτι μαρσαρίσματα όταν πέρναγα αρχεία κτλ ενώ και οι 2 WD που έχω πλέον είναι εντελώς αθόρυβοι.

Έτσι κάνουν συνήθως οι seagate ή ήταν λόγω του προβλήματος με το firmware;:hmm:

τι να πώ, έτσι όπως έχει γίνει όλη η φάση με αυτή τη γενιά δίσκων της Seagate όλα είναι πιθανά. Αυτό που θα πώ πάντως είναι οτι και δίσκοι της Lacie που έχουν Seagate 7200.11 έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ήρθε ενα φίλος μου σήμερα με ενα τέτοιο external με LC11 firmware που δεν τον βλέπει ούτε το BIOS. Ηδη κάνω παραγγελία για τα καλώδια για να κάνω revive το δίσκο.

Πάντως απο το λινκ υπάρχουν αρκετοί που τα κατάφεραν και αναστήσανε τους δίσκους και σώσανε τα δεδομένα. Εάν τα καταφέρω με αυτή τη διαδικασία θα πέσει guide και βιντεάκι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα εστησα raid 0 με 2 veloci και εχω ακομα 2 σκληρους.ο ενας ο seagate με τελευταιο firmware δεν τον βρισκω στο my computer.Στο device manager και στο bios τον βλεπω κανονικα....τι εχει συμβει?ειμαι με vista 64 ultimate

Link to comment
Share on other sites

Αν και δούλευαν μια χαρά εδώ και 11 μήνες έκανα το update με βαριά καρδιά γιατί είχα κάνει μόλις πριν 2 μήνες πάλι format :mad:

Άντε χαλάλι τουλάχιστον θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο,εκτός και άμα τουςκ άψει το ίδιο το update :haha:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.