Jump to content



Επαγγελματικό Ντύσιμο


amateur

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ψάχνω για βιβλία για το πως πρέπει να είναι το σωστό αντρικό επαγγελματικό ντύσιμο και οι ενδεδειγμένοι συνδυασμοί, αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό στην ελληνική γλώσσα, σε αντίθεση με το amazon.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής :

Υπάρχει κάποιο βιβλίο, οδηγός ή άρθρα που να δίνουν σωστές κατευθύνσεις για το επαγγελματικό ντύσιμο ή η μόνη μου επιλογή είναι τα ξενόγλωσσα?

Ρωτάω, επειδή πιστεύω ότι είναι το ντύσιμο παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο και δε θα πρέπει να το αφήνουμε στην τύχη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Ο Κωστόπουλος λέει ότι ο άντρας χρειάζεται 2 κοστούμια. Ένα μπλε, για το γραφείο και τις πρωινές ώρες, φωτίζει το πρόσωπο και ένα μαύρο για τις άλλες ώρες. Απαραίτητο επίσης ένα καλό τζην και loafers.

Link to comment
Share on other sites

αδελφε δεν υπαρχει καλο η κακο ντυσιμο, υπαρχει ντυσιμο που ταιριαζει στην περισταση αλλα κ στον χαρακτηρα σου.

Το μονο που δεν πρεπει να παραλειπεις ειναι το καλο πατουμενο και επειδη αναφερθηκε, καλο το loaferακι αλλα ποτε με κοστουμι, μονο με τζην. Και ο χαρτοφυλακας οχι βαλιτσα αλλα λεπτος.

Link to comment
Share on other sites

αδελφε δεν υπαρχει καλο η κακο ντυσιμο, υπαρχει ντυσιμο που ταιριαζει στην περισταση αλλα κ στον χαρακτηρα σου.

Το μονο που δεν πρεπει να παραλειπεις ειναι το καλο πατουμενο και επειδη αναφερθηκε, καλο το loaferακι αλλα ποτε με κοστουμι, μονο με τζην. Και ο χαρτοφυλακας οχι βαλιτσα αλλα λεπτος.

I agreek. Και σαφώς πάντα ντύσιμο που ταιριάζει στην περίσταση (job interview, καθημερινή ένδυση στο γραφείο, ανάλογα με το πόστο κλπ). Αν πας κουστουμέ και γραβατωμένος σε συνέντευξη για δουλειά που έχει να κάνει με helpdesk, onsite engineer ή νυχτοφύλακας σε server room, λογικό κι επόμενο να σε πάρουν στην πλάκα.

Επίσης, διευκρίνησε λίγο στο αρχικό post τι εννοείς με το "επαγγελματικό ντύσιμο", γιατί ανάλογα με το επάγγελμα που έχεις στο μυαλό σου πολλά πράγματα μπορούν να θεωρηθούν "επαγγελματικό ντύσιμο" :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, διευκρίνησε λίγο στο αρχικό post τι εννοείς με το "επαγγελματικό ντύσιμο", γιατί ανάλογα με το επάγγελμα που έχεις στο μυαλό σου πολλά πράγματα μπορούν να θεωρηθούν "επαγγελματικό ντύσιμο" :hehe:

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::hehe::hehe::hehe: καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη.

Link to comment
Share on other sites

να πανε να γ@$#$@#%ν τα κουστουμια και οι εταιριες που σε αναγκαζουν να τα φορεσεις.εγω θελω να παω δουλεια με τα αθλητικα...ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις να φορεσω κουστουμι?κωλοκαπιταλονια

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δε θα σε υποχρεώσει να κάνεις τίποτα.

Κάθε δουλειά έχει και κάποιες συμβατικές υποχρεώσεις. Αν δεν μπορείς να τις ακολουθήσεις μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις τη δική σου δουλειά και να πηγαίνεις εκεί με τζιν κομμένο στα γόνατα, μπλουζίτσα Rotten Christ, σαγιονάρα/δαχτυλοχωρίστρα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δε θα σε υποχρεώσει να κάνεις τίποτα.

Κάθε δουλειά έχει και κάποιες συμβατικές υποχρεώσεις. Αν δεν μπορείς να τις ακολουθήσεις μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις τη δική σου δουλειά και να πηγαίνεις εκεί με τζιν κομμένο στα γόνατα, μπλουζίτσα Rotten Christ, σαγιονάρα/δαχτυλοχωρίστρα κτλ.

ετσι μ αρεσει αυτη η λογικη.δεν μπορεις να συμβαδισεις με τους κανονες μας?τραβα κοψ'το κεφαλι σου

εχω ακουσει περιπτωσεις που να σου καθοριζουν απο το ντυσιμο μεχρι το κουρεμα την συμπεριφορα γενικα τα παντα πανω σου.συγγνωμη αλλα διαφωνο καθετα με αυτο και ηθικα αλλα και πρακτικα γιατι καταπιεζεις τον εργαζομενο και υπαρχει περιπτωση να δεις πτωση στην αποδοτικοτητα του

Link to comment
Share on other sites

Sorry bro που στο λέω, αλλά εγώ όταν θα μπω σε μία τράπεζα πχ και δω τον υπάλληλο με φανελάκι-φουτεράκι και τα ρέστα δεν θα τον πάρω στα σοβαρά.

Αν εσύ καταπιέζεσαι να δουλεύεις με καλό ντύσιμο ή με συντηρητικό χτένισμα/κούρεμα μάλλον είσαι επαναστάτης και η εμφάνιση δεν θα είναι το μόνο πρόβλημα που θα έχεις σε μία εταιρεία ;)

Link to comment
Share on other sites

Sorry bro που στο λέω, αλλά εγώ όταν θα μπω σε μία τράπεζα πχ και δω τον υπάλληλο με φανελάκι-φουτεράκι και τα ρέστα δεν θα τον πάρω στα σοβαρά.

Αν εσύ καταπιέζεσαι να δουλεύεις με καλό ντύσιμο ή με συντηρητικό χτένισμα/κούρεμα μάλλον είσαι επαναστάτης και η εμφάνιση δεν θα είναι το μόνο πρόβλημα που θα έχεις σε μία εταιρεία ;)

ναι πολυ πιθανον:jump1:

αλλα και εσυ το πεθανες δεν υπαρχει μεση κατασταση απο το κουστουμι +λουστραρισμενο παπουτσι μεχρι το φανελακι?κανα τζινακι+πουλοβερακι πχ?γενικα γνωμη μου ειναι οτι σε πολλες εταιριες εχουν επικρατησει φασιστικα καθεστωτα

τελος ειναι λαθος και πολυ ασχημο να αξιολογεις τον αλλον απο το ντυσιμο του...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον αξιολογείς από το ντύσιμο του, αλλά όπως λέμε ότι τα γραφεία μας θα είναι καθαρά έτσι καλό θα είναι σε ένα χώρο που μπαίνει κάποιος πελάτης ή συνεργάτης να υπάρχει ένα επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον αξιολογείς από το ντύσιμο του, αλλά όπως λέμε ότι τα γραφεία μας θα είναι καθαρά έτσι καλό θα είναι σε ένα χώρο που μπαίνει κάποιος πελάτης ή συνεργάτης να υπάρχει ένα επίπεδο.

α δλδ με casual ντυσιμο δεν υπαρχει επιπεδο?πολυ ταμπου πεφτει μου φαινεται:look:

και αλλο να σου αρεσει ενα ρουχο και να το φορας οποτε γουσταρεις και αλλο να σου επιβαλουν κατι.τοτε πιστεψε με θα το σιχαθεις φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Εαν κατεχεις μια σχετικα καλη θεση σε μια εταιρεια, επιβαλλεται ΠΡΩΤΑ απο σενα να ντυνεσαι οπως αρμοζει στην θεση που σου εχει οριστει και κατα δευτερον απο τον εργοδοτη σου

Το ντυσιμο επισης εχει να κανει με πολλους παραγοντες οπως ηλικια, θεση, το υφος της εταιρειας κλπ Ειναι λιγο τραβηγμενο να σκας στην πενα ντυμενος με κουστουμι και να δουλευεις σε τηλεφωνικο κεντρο οπου δεν θα σε βλεπει κανεις αλλα απο την αλλη εαν πχ κανεις πωλησεις πρεπει να εισαι με το κουστουμι σου και ολα τα συναφη. Αλλωστε πρεπει να ξερεις να "πουλας" και τον εαυτο σου και το σωστο ντυσιμο κανει παντα μια καλη πρωτη εντυπωση

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτα τα λεω "στερεοτυπα της κοινωνιας μας".τι να κανουμε και εγω ετσι θα ειμαι αναγκαστικα αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ειμαι χαρουμενος που θα μoυ επιβαλουν τι θα φοραω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.