Jump to content



3XWestern Digital Caviar Black 640GB HDD (32MB Cache, 7.200 rpm, Sata, WD6401AALS)


sebastian

Recommended Posts

το θεμα ειναι οτι εγω θελω και το 1.2 raid5 για χωρο!

Προσωπικη μου αποψη κατω απο 128 gb ssd δεν θα αγορασω, δεν θελω να τον κανω τασακι μετα απο λιγο! raid5 για χωρο!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το χωρο.

ο καθενας επιλεγει αυτο που του ταιριαζει και του χρειαζεται.

ακομα κι αν παρεις ssd μικρο, θα μπορεις αργοτερα να τον βαλεις σε φορητο και να εχεις και παλι ωφελη. οποτε απλα πρεπει να ειναι 2.5"

εγω δεν εκανα raid. εχω 500άρηδες για αποθηκη. και ssd για λετουργικο.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εγω θελω και το 1.2 raid5 για χωρο!

Προσωπικη μου αποψη κατω απο 128 gb ssd δεν θα αγορασω, δεν θελω να τον κανω τασακι μετα απο λιγο! raid5 για χωρο!

Καλο το RAID5..ειχα και εγω ενα φεγγαρι...

Ειναι μεχρι να σου κανει Rebuild καμια φορα (το ιδιο και το Raid 1)...να παρει κανενα 2-3h να φτιαχτει..και να ξενερώσεις γιατι δεν θα μπορείς ούτε να σερφαρεις..:coax:

Δωσε εσυ 1-2 tik vSB παραπανω..σωζει μερικες φορες την κατασταση και δεν την πατας.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αποτελεσματα... Με 4 τετοιους πρεπει λογικα να εχεις και λιγο καλυτερη αποκριση απο εναν SSD... Υποθετω..

ούτε 15 τέτοιοι δεν φτάνουν να πιάσουν την αίσθηση ΕΝΟΣ ποιοτικού ssd

το raid 0/5 δίνουν ένα 5% στην αίσθηση του συστήματος και ένα 50% στο placebo

δοκιμασμένο και αναγνωρισμένο απο πολλούς

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεχρι να σου κανει Rebuild καμια φορα (το ιδιο και το Raid 1)...να παρει κανενα 2-3h να φτιαχτει..και να ξενερώσεις γιατι δεν θα μπορείς ούτε να σερφαρεις..:coax:

Σε RAID1 που εχει τυχει να κανω rebuild, μια χαρα δουλευε το συστημα. Και τις 8 ωρες της διαδικασιας....

Link to comment
Share on other sites

Σε RAID1 που εχει τυχει να κανω rebuild, μια χαρα δουλευε το συστημα. Και τις 8 ωρες της διαδικασιας....

Mηπως εκανε Ιnitialize και οχι Rebuild?:man_in_love:

Εκτος αν ειχες το λειτουργικο σε αλλο δισκο εκτος array.

Εμενα οσες φορες εχει τυχει να κανει Rebuild το συστημα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για 2h.. στο χαλαρο.

Link to comment
Share on other sites

για τετοιους λογους δεν μπλεκομαι πλεον με το raid.

για backup ασφαλες απλα εχεις κανα δυο καλους δισκους ψιλοκαινουριους και τους εχεις εκτος ρευματος. στο κατω κατω, εφοσον ασχολεισαι με το συστημα σου, δεν σου ειναι και τιποτα να σκυψεις να συνδεσεις στα γρηγορα την παροχη ρευματος.

η μονη ασφαλεια ειναι αυτη. οταν δεν λειτουργουν καν.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως εκανε Ιnitialize και οχι Rebuild?:man_in_love:

Εκτος αν ειχες το λειτουργικο σε αλλο δισκο εκτος array.

Εμενα οσες φορες εχει τυχει να κανει Rebuild το συστημα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για 2h.. στο χαλαρο.

Ναι, εννοειτε οτι το λειτουργικο ειναι εκτος array. Αλλα και σε Raid5 array με το λειτουργικο επανω, παλι το ιδιο ισχυε.

Μια χαρα δουλευε το μηχανημα. Οχι στο 100% αλλα περιπου στο 80% της ταχυτητας του.

Για απλα πραγματα δουλευε κανονικα. Δεν μιλαμε να ξεκινησεις να αντιγραφεις καμια 50-60GB σε array που κανει rebuild.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις πολύ άδικο αλλά δεν θα το κανα ποτέ!

τα δεδομένα τα θέλω πλέον και ασφαλή αλλά κυρίως άμεσα προσβάσιμα!

seb ευχαριστώ ρε

άψογα τα νούμερα

άμα γράφει 100MB/sec απο άλλο δίσκο είσαι οκ!

σκέφτομαι να στήσω και εγώ ssd λειτουργικό 3χraid0 μικρούλη για τα διάφορα και τα temps και όλο το συρμό στα 3χ raid5

επίσης το ελάχιστο νούμερο των 35MB/s

είναι καλούτσικα θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Bασικα τα νουμερα αυτα ειναι αχρηστα για εμενα....το μονα write που χρησιμοποιω ειναι αυτο του seagate -> raid 5 μια φορα το μηνα! και το pioneer drd rw -> raid 0 για να περασω ενα παιχνιδι ! Ολη την δουλεια μετα την κανει το READ του RAID0 αφου εκει εχω λειτουργικο και games! μετα κανεις και ενα defragment με το 0%0 προγραμμα και εισαι κομπλε! Σε 15 second μπαινεις windows ! και τα games και λειτουργικο πανε αερατα!

και δεν ειναι μονο στο επιπεδο placebo που λεει teodor ch! Την διαφορα την αισθανεσαι!

-Οπως και με ssd βλεπεις διαφορα τρελη δεν αντιλεγω σε αυτο!

-Αλλα θα περιμενω κανενα 6 μηνο ακομη μεχρι να αγορασω καποιον....

-Οπως να πω τελειωσα με μηχανηκους δισκους πια, οτι αγορασα αγορασα...

Link to comment
Share on other sites

Ολη την δουλεια μετα την κανει το READ του RAID0 αφου εκει εχω λειτουργικο και games! μετα κανεις και ενα defragment με το 0%0 προγραμμα και εισαι κομπλε! Σε 15 second μπαινεις windows ! και τα games και λειτουργικο πανε αερατα!

και δεν ειναι μονο στο επιπεδο placebo που λεει teodor ch! Την διαφορα την αισθανεσαι!

όταν είσαι πάνω απο τα 80-100mb/sec read sequential (εκτός αν κάνεις όλη μέρα copy-paste)

τότε το μόνο που δίνει έξτρα είναι το access time

αφού το κατέβασες στα 7.9-8.5ms έχεις κερδίσει αρκετά

αλλά εκεί που είσαι ήμουν και εκεί που θα πάς είμαι :p

τα παράτησα τα raid (ειδικά 0 με 4 δίσκους) γιατί αυξάνουν εκθετικά κάποια πράγματα (πιθανότητα απώλειας δεδομένων, θερμοκρασίες, καταναλώσεις κλπ κλπ κλπ)

υπόψιν ότι θα είχες ίδιες επιδόσεις με έναν velociraptor (ή και ράπτορ σκέτο)

αυτό σκέφτηκα και τα ξήλωσα όλα και έβαλα μπρος για SSD

στο σύστημα μου πλέον έχω μόνο SSD και είναι πραγματικά σα να δουλεύω σε λαπτοπ

τα λέω αυτά γιατί έχω περάσει και εγώ απο την ίδια φάση και λέω μπας σε γλιτώσω απο κόπο και χρήμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.