Jump to content



"light" xp!


disssconected

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! Τελευταία ακουσα για διάφορες ουσιαστικά κομένες εκδόσεις windows προκειμένου να τρεχουν ευκολότερα σε χαμηλών απαιτήσεων συστήματα ή νετ μποοκς. Ειχα δοκιμάσει μια τετοια εκδοση, μου πεταξε μπλε οθόνη, τωρα θα δοκιμάσω καποια αλλη...ξερετε κατι γι αυτες τις εκδόσεις? (εκτος του οτι ειναι λιγακι παρανομες). Θελω να πω παρανομες ως ενα βαθμο αφου ουσιαστικά ειναι κομένες απο καποιον ιδιώτη προκειμενου να κανει και την δουλειά του ο ανθρωπος...εχετε δοκιμάσει καποια τετοια εκδοσή?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις και εσύ την δική σου έκδοση αν θέλεις.

Εννοείτε ότι έχεις το αυθεντικό cd και με κάποια εφαρμογή όπως το nlite φτιάχνεις την δική σου έκδοση του λειτουργικού.

Το nlite χρησιμοποιείται περισσότερο για να προσθέτεις περίεργους raid & sata drivers αλλά σου δίνει την δυνατότητα να πειράξεις ένα σωρό από τις ρυθμίσεις και να κόψεις ότι δεν χρειάζεσαι.

Kοίτα και εδώ: http://www.nliteos.com/

Link to comment
Share on other sites

οκ το κατεβασα το πρόγραμμα εχω όμως αυτο το πρόβλημα τώρα...προσπαθώ να εγκαταστήσω driver για την καρτα γραφικών μου ομως σε οποια εκδοση και αν προσπαθω μου πεταει τη στιγμη που αρχιζει η εγκατάσταση αυτό : ο εντοπισμος προγραμματων οδηγησης που ειναι συμβατοι με το υλισμικο που διαθέτετε αυτη τη στιγμή δεν ειναι δυνατος απο το προγραμμα αρχικης ρυθμισης nvidia. H εγκατασταση θα τερματιστει τωρα..":hmm::hmm:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι drivers για τις κάρτες αλλάζουν κάθε 3 και λίγο θα σου πρότεινα να το προσπεράσεις αυτό το κομμάτι...

Ούτως ή άλλως μετα από ένα 6μηνο θα είναι outdated και θα πρέπει να κάνεις uninstall τους παλιούς για ναπεράσεις τους νέους. ;)

Προτίμησε να βάλεις μόνο ότι βοηθάει στο φόρτωμα (sata - raid drivers) και πειραματίσου με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις για τα χρ που παρέχει το πρόγραμμα.

Κόψε άχρηστες υπηρεσίες και παλιούς drivers κλπ...

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις και εσύ την δική σου έκδοση αν θέλεις.

Εννοείτε ότι έχεις το αυθεντικό cd και με κάποια εφαρμογή όπως το nlite φτιάχνεις την δική σου έκδοση του λειτουργικού.

και αυτο απο οσο ξερω παρανομο ειναι...

παντως εγω που εβαλα lightxp σε ενα λαπτοπ pentium1 266mhz πηγαινε ανθρωπινα..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πολύ καλο το nlite ok εχει πολλές εφαρμογές πολλά να βγάλεις πολλά να βάλεις, τα πετσοκόβεις χαλαρά με λίγα λόγια αλλα καπου υπάρχει πρόβλημα...δυο φορες που εχω κανει xp lite με αυτο το προγραμμα και τις δυο (σε διαφορετικά πισι και με διαφορετικα cd) μου παρουσίασαν δυο προβλήματα το καθε ενα αντίστοιχα! Το πρώτο πισι πετάει με το που πηγα να περασω driver για καρτα γραφικών πεταξε μπλε οθονούλα, και το δεύτερο πισι χαλάει τα γραφικά ποτε ποτε του καλως ορισατε στην εισοδο στα windows...παιδιά δεν ξέρω αν κανει και πολυ καλη δουλειά παντως εδω υπάρχει ενας πολυ καλος οδηγος για βοηθεια! http://e-pcmag.gr/node/3710 tsekarete

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μισό...γιατί να κανεις xp lite και να παλεύεις και να μη βάλεις στο pc τα windows 2000? Σταθερότατα, σιγουρότατα ελαφρια...ετσι δεν είναι? ειναι πολύ πιο ελαφριά απο τα xp pro?

Link to comment
Share on other sites

δεν παει ετσι.

αν ηταν ετσι για να κερδισω χρονο θα εβαζα τα win95.

το νοημα ειναι οι συμβατοτητες και οι οδηγοι συσκευων και διαφορα αλλα.

το καλυτερο για μενα ειναι το εξης.

winxp ενσωματωνεις μεχρι και το service pack 3 και οτι update απο τα πιο νεα.

και ΜΕΤΑ, ξηλωνεις οτι θες αφου ειναι πληρης η εκδοση και τα εχει ολα.

νομιζω κερδιζεις πολυ απο αυτο.

αν και πιο πολυ ειναι στο να παιζεις με τα services, αρκει να ξερεις τι κανεις.

Link to comment
Share on other sites

με τα services εχεις κερδος...αλλα αξιζει μονο αν ο υπολογιστης ειναι παλιος..

αλλιως αν δεν εχεις γραψει καπου τι εκλεισες και τι αφησες, μπορει να αναρωτιεσαι μετα απο 4μηνες γιατι δεν αναγνωριζουν αυτοματα τις συσκευες και αλλα χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

οχι.

αν το εχεις ψαξει σωστα κλεινεις αυτα που δεν θα χρειαστεις.

υπαρχουν μπολικα.

και φυσικα πρεπει να θυμασαι τι εχεις βγαλει.

πχ

σε ενα μηχανημα χωρις δικτυο κλεινεις ολες τις υπηρεσιες δικτυου.

αλλα αν βαλεις δικτυο και δεν εχεις ιντερνετ στην πραξη, πρεπει να το θυμηθεις αυτο.

κερδιζεις σε εκκινηση λειτουργικου, κλεισιμο, και χρηση μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα κλεισει και εγω τις ενσωματομενες υπηρεσίες γραφικών (ελεγε διπλα καντο εαν θα βαλεις μετα δικους σου ντριβερ) και οταν πηγα να περασω τους ντριβερσ της νβιντια μου πεταξε μπλε οθονη..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.