Jump to content



32bit vs 64bit


disssconected

Recommended Posts

Η προσωπική μου εμπιρία με XP64 και Vista64, μου εχει δοσει την εντύπωση οτι τα XP64 δεν απευθύνονται τοσο στον home user οσο τα vista64. Οτιδήποτε έχει 2core και 4gb ram, τρέχει τα vista δίχως κόπο και σφαιράτα.

Και γω απορησα με αυτο που ειπες ... Ειμαι πληρως απογοητευμενως με την ταχυτητα των vistaultimate64.

Τα XP32, μου πανε πολυ πιο γρηγορα και η επομενη μου κινηση θα ειναι να δοκιμασω τα XP64.

Ειδικα οταν παιζω gta4 και το κλεινω, τα vista θελουν 1,5 λεπτο για να συνελθουν και να μπορεσω να κλικαρω οτιδηποτε. Τα xp32 συνερχνται στα 10-15 δευτερολεπτα. :/

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Tι να πω προσωπικά δεν έχω δει το pc μου να κολλάει και δεν είναι και κανά μηχάνημα της προκοπής Ε5200,μια Turbo-X μητρική και onboard κάρτα γραφικών :hehe: Mέχρι και pro9 παίζω :hehe: Ποτέ μα ποτέ δεν έχει κολλήσει το μηχάνημα...Πάντα σε vista 64bit....To μόνο πρόβλημα το είχα με μια κάρτα ήχου creative όπου δεν έβρισκα/βρίσκω drivers:D

Για μένα τα xp όπου να είναι λήγει η θητεία τους, μόνο στα netbook θα βρίσκουν εφαρμογή, πλέον windows 7 και όταν βγει και το service pack 2 για τα vista και αυτά, όχι ότι με το service pack 1 δεν είναι και τόσο καλά αλλά σίγουρα πιο βαριά από τα xp :hehe:

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσωπικη εμπειρια μην δοκιμασετε xp64 επειδη ειναι βασισμενα στα server 2003 εχουν ασυμβατοτητες με πολλα προγραμματα ακομη και της microsoft (msn live, media player 11) το τελευταιο μπαινει αλλα με πατεντα...γενικα τα βρηκα τα χειροτερα windows μεχρι τωρα..προσωπικη εμπειρια παντα

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι λογικο τα xp να ειναι πολυ πιο γρηγορα...ειναι πολυ πιο ελαφρια απο vista

Ακριβως. Γι αυτο απορησα γιατι οχι τα XP64. Ειδικα αν ο μονος λογος που παιζει καποιος τα 64 ειναι για να αναγνωριζεται η μνημη του ...

παιδια προσωπικη εμπειρια μην δοκιμασετε xp64 επειδη ειναι βασισμενα στα server 2003 εχουν ασυμβατοτητες με πολλα προγραμματα ακομη και της microsoft (msn live, media player 11) το τελευταιο μπαινει αλλα με πατεντα...γενικα τα βρηκα τα χειροτερα windows μεχρι τωρα..προσωπικη εμπειρια παντα

Εννοεις οτι τα ΧΡ32 ειναι βασισμενα καπου αλλου και εχουν τοση διαφορα στην εκδοση απο 32 σε 64;

Θελω να τα δοκιμασω γιατι στο μυαλο μου τα φανταζομαι ιδια με τα 32 απλα με επιτελους 4 γιγα μνημη ...

Με προβληματιζει που λες πως δεν ειναι ετσι ... :/

Link to comment
Share on other sites

Θελω να τα δοκιμασω γιατι στο μυαλο μου τα φανταζομαι ιδια με τα 32 απλα με επιτελους 4 γιγα μνημη ...

Με προβληματιζει που λες πως δεν ειναι ετσι ... :/

Πριν κανα χρόνο είχα και xp 64bit και vista 64bit σε dual boot ,καμία σχέση το ένα με το άλλο στην συμβατότητα των προγραμμάτων . Τα vista δούλευαν σχεδόν με όλα τα x86 τα xp όχι. Δοκίμασε τα όμως να σου λυθεί η απορία, ίσως να έχει διορθωθεί η κατάσταση από πλευράς προγραμμάτων.

Εγώ πάντως μια χαρά τα βρίσκω τα Ultimate, αρκεί να έχεις από 4 giga μνήμη και πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Το GTA είναι πονεμένη υπόθεση...με quad και 4850 και πάνω, παλεύεται...

Μην το λες και με λιγότερα πάλι τα καταφέρνεις.Στο λέω απο προσωπική άποψη.

μα ειναι λογικο τα xp να ειναι πολυ πιο γρηγορα...ειναι πολυ πιο ελαφρια απο vista

Λάθος κάνεις,με βάση μετρήσεις που έχουν γίνει ο επεξεργαστής με λειτουργικό VistaX64 δουλεύει ποιο καλά αντί για τα ΧΡΧ64.

ειναι ακομα beta
Δεν το νομιζω φιλε.

Εμενα για κανονικη μου φαινεται.

Ίσως έτσι σου φαίνεται Official Release ΔΕΝ υπάρχει,ότι έχει γίνει Leaked ή το κυκλοφόρησε η εταιρία είναι ακόμα ΒΕΤΑ!Δεν είναι κανονική έκδοση.:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Και γω απορησα με αυτο που ειπες ... Ειμαι πληρως απογοητευμενως με την ταχυτητα των vistaultimate64.

Τα XP32, μου πανε πολυ πιο γρηγορα και η επομενη μου κινηση θα ειναι να δοκιμασω τα XP64.

Ειδικα οταν παιζω gta4 και το κλεινω, τα vista θελουν 1,5 λεπτο για να συνελθουν και να μπορεσω να κλικαρω οτιδηποτε. Τα xp32 συνερχνται στα 10-15 δευτερολεπτα. :/

Με CoD4 επανερχετε με την μια παντως και alt-tab μια χαρα. Και GTA4 που ειχα βαλει λιγο παλαιοτερα δεν ειδα τετοια συμπεριφορα.

Τα ΧΡ64 απλα δεν τα υποστηριξε ουσιαστικα κανεις, ουτε η ιδια η Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που πηρα και εγω 4Gb ram,θα με ενδιεφερε η αγορα 64bit Vista,απο τιμες τι λενε?

@ΑriGod: Θα παμε Slipknot 30/6??

Αν εντος ετους ειναι να κυκλοφορησουν τα 7 (αντε πες και +6 μηνες για το πρωτο SP) αμαρτια ειναι να αγοραζεις τωρα τα βιστα.

Τουλαχιστον κοιτα για μεταχειρισμενα ...

...

Μεσα εισαι :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.