Jump to content



32bit vs 64bit


disssconected

Recommended Posts

Παίδες διάβασα σε ενα site στο ιντερνετν οτι εχει μεγάλη λέει διαφορά το 32bito απο το 64 λογισμικό...με 64αρι λεει θα δεις πιο καλές επιδόσεις σε παιχνιδια και απαιτητικες εφαρμογές καθώς ο επεξεργαστής δουλεύει με διπλάσια ταχύτητα. Βέβαια θα υπάρχουν καποιες ασυμβατότητες με ορισμένα προγράμματα...To λαπτοπακι μου ειναι αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907443 τι λέτε αξίζει να βάλω 64? θα δω διαφορά στα games? (o cpu ειναι 64bitos ετσι?)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Οχι δεν ισχύει αυτό.

Το laptop σου έχει 4gb ram? Αν ναι, τότε καλύτερα να βάλεις 64bit για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλη την ram. Λογικά τώρα βλέπεις 3.25gb.

Επίσης, ο 9400 με την 9600gt δεν θα πρέπει να προβληματίζονται ιδιαίτερα σε games, αρκεί να μην έχεις τρελές απαιτήσεις.

Επίσης μην πας σε XP64, αν αποφασίσεις να αλλάξεις, μόνο vista64:victory:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοώ οτι και στα φουλ κατω γραφικά κολάει σε βαθμό να χανεις το gameplay και τα πασχάλια. Τωρα αν βαλω vista64 οι drivers για το λαπτοπ που έχω (οι οποιοι ηταν μαζι με το 32βιτο εργοστασιακό λογισμικό) θα μου παίζουν ή θα χρειαστει να κατεβάσω νεους αποκλειστικά για 64?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα εβαλες τα παντα φουλ μεχρι να μην σε αφηνει αλλο λογο χωριτικοτητα μνημης της καρτας γραφικων. Αν ειναι ετσι φυσικα και δεν θα στο παιξει ειναι αρκετα βαρυ παιχνιδι.

1)Βαλε το τελευταιο patch 1.0.3 (Ακραιες διαφορες και fixes σε σχεση με το αρχικο)

2)Πατα auto configure και το μονο που μπορει να χρειαστει να αλλαξεις ειναι να βαλεις τερμα την αναλυση

3)Μετα το apply τρεξε ενα benchmark.Μετα την ολοκληρωση του benchmark θα πας καπου στα εγγραφα σε ενα φακελο Rockstar και θα δεις τα results σε ενα .txt αρχειο.Ποσταρετο εδω να δουμε τι παιζει!:worship:

*Μην ξεχνας οτι ειναι λαπτοπ. Αν ειχες τα αντιστοιχα σε desktop θα ειχες μακρααααν καλυτερη αποδοση! (πηρες λαπτοπ για gaming?)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο το λες αυτο φιλε?

Η προσωπική μου εμπιρία με XP64 και Vista64, μου εχει δοσει την εντύπωση οτι τα XP64 δεν απευθύνονται τοσο στον home user οσο τα vista64. Οτιδήποτε έχει 2core και 4gb ram, τρέχει τα vista δίχως κόπο και σφαιράτα.

Ναι εννοώ οτι και στα φουλ κατω γραφικά κολάει σε βαθμό να χανεις το gameplay και τα πασχάλια. Τωρα αν βαλω vista64 οι drivers για το λαπτοπ που έχω (οι οποιοι ηταν μαζι με το 32βιτο εργοστασιακό λογισμικό) θα μου παίζουν ή θα χρειαστει να κατεβάσω νεους αποκλειστικά για 64?

Για τα βασικά τουλάχιστον (chipset και vga) να κατεβάσεις νέους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.