Jump to content



AMD Phenom II X4 955 Black Edition


athlon=greek

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

εχω 3 8600,1 qx9770,1 amd 940,1 i7 965

η πλατφορμα των nehalem ειναι μακραν η πιο περιεργη και δυσκολη και λεμε κατι ναι με +50 euro αγοραζεις nehalem αλλα στην μια πλατφορμα αγοραζεις τις τοπ εποιλογες τις με αυτα τα λεφτα και στην αλλη το μικροτερο μοντελο cpu αυτο λεω και δεν παλεβετε η ζεστη τον nehalem ευκολα με αερα και ουτε θα καταλαβης τοις διαφορα αποδοσεις που εχουν οι 2

πλατφορμες στην καθημερινη χρηση του υπολογιστη μονο αν τρεξεις benchmark:jester:

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ομως συγκρινεις 3cores με 4cores.

Νεο συστημα να φτιαξω με am3+ddr3 ή i7+ddr3 τα χρηματα θα βγουν περιπου ιδια, οι επιδοσεις ομως ειναι σαφως υπερ του ι7 και αν θες στην περιπτωση μας τον ι7 920 με 269euro.

Γιατι να δωσω 1000euro (σε συστημα χωρις οθονη) για να κινηθω σε am3+ddr3 και οχι σε ι7+ddr3 ???

Δεν συγκρίνω cores, δεν ανέφερα καν αυτή τη λέξη στο προηγούμενο post μου.

Συνέκρινα πλατφόρμες.

Η AMD δε σε αναγκάζει να αγοράσεις ούτε Quad επεξεργαστή, που πλεονεκτεί σε έλαχιστα πράγματα σε σχέση με έναν τριπύρηνο, ούτε πανάκριβες μνήμες DDR3 ούτε καν πανάκριβη μητρική.

Αλλά και από την αρχή αν θες να στήσεις ΑΜ3 μπορείς να αγοράσεις ένας X3 720 ΒΕ με €140, μια MSI 790GX με €135 και μνήμες 4GB DDR3-1333 (αυτές δηλαδή που υποστηρίζει ο AM3) με άλλα €80 και σύνολο -> €355!

Με αυτά τα χρήματα έχεις ένα μηχανάκι που σπέρνει και κλοκάρεται στην κυριολεξία μόνο με 4 κινήσεις:

1) μπαίνεις στο BIOS

2) ανεβάζεις ρεύμα επεξεργαστή

3) Ανεβάζεις πολλαπλασταστή από 14x σε 18x

4) Save and exit

Το κοίταξα τώρα σε πλαίσιο και e-shop, για το πόσο βγαίνει το καθένα και 955+Asus AM3 790gx+2x2gb ddr3 1600 πάει στα €500 και 920+MSI x58 + 6gb ddr3 1600 πάει στα €550. Για €50 κάποιος που στήνει νέο PC, δεν νομίζω να επιλέξει AMD. Επίσης και AM2+ να έχεις, πάλι πιστεύω αξίζει να δόσεις cpu-mobo-ram και να πας σε intel...

Ισχύει η πιο πάνω απάντηση.

Επίσης να συμπληρώσω οτι οι AM3 επεξεργαστές μόλις βγήκαν και οι τιμές κάποια στιγμή θα αρχίσουν να πέφτουν, οτο οτι ο 955 κοστίζει τώρα €255 είναι γιατί μόλις χθες βγήκε στην αγορά.

Τέλος, να επισημάνω πάλι -όπως και ο tsan- το εύρος επιλογών που προσφέρει η AMD αυτή τη στιγμή.

Δε λέω οτι η AMD είναι πιο γρήγορη, ούτε οτι είναι η απόλυτη επιλογή για τον uber-enthousiast και όσο περνάει ο καιρός τείνω να πιστέψω οτι ίσως ποτέ πια δεν θα είναι πιο γρήγορη από την intel (που μάλλον την πόνεσε πολύ τότε με τον Αthlon64 και τώρα βγάζει το άχτι της) αλλά έχει δουλέψει πολύ την πλατφόρμα και επανέφερε την έννοια της αναβαθμισιμότητας στο τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

δευτερη θεση στο hwbot στο 3dmark05 και στο 3dmark06 χτυπησε ο 955, δεν τον λες κακο επεξεργαστη

05

06

αν μπει επάνω και κανένας ssd παίδες δεν θα σπέρνει;:hi::hehe:

Link to comment
Share on other sites

η πλατφορμα των nehalem ειναι μακραν η πιο περιεργη και δυσκολη και λεμε κατι ναι με +50 euro αγοραζεις nehalem αλλα στην μια πλατφορμα αγοραζεις τις τοπ εποιλογες τις με αυτα τα λεφτα και στην αλλη το μικροτερο μοντελο cpu αυτο λεω και δεν παλεβετε η ζεστη τον nehalem ευκολα με αερα και ουτε θα καταλαβης τοις διαφορα αποδοσεις που εχουν οι 2

πλατφορμες στην καθημερινη χρηση του υπολογιστη μονο αν τρεξεις benchmark:jester:

Σίγουρα οι ι7 είναι πολύ ζεστοι. Δεν το αρνειται κανείς αυτό. Αλλά αυτό δεν σημαίνει και κάτι. Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει σε τι θερμοκρασία δουλεύει ο cpu. Αρκεί να δουλεύει! Όσο για το τοπ μιας εταιρίας και το εισαγωγικό της άλλης δεν έχει καμία σημασία επίσης καθώς το τοπ της AMD δεν είναι εφάμιλλο με τον ι7 920. Σίγουρα κλείνει κάπως το κενό που υπάρχει αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνει τον ι7.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενδιαφερη αν το cpu δουλευη load +80c και σου ανεβαζη την θερμοκρασια +10 στο case σου?. Mην κολας με την μια η την αλλη πλατφορμα εκτος αν εισαι μετοχος στην intel η στην amd :rubik::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάω με καμία πλατφόρμα. Οι 2 προηγούμενοι υπολογιστές μου είχαν amd. Σε όλους σχεδόν τους φίλους μου έχω προτείνει amd να αγοράσουν.

Για να δουλεύει ο ι7 στους 80 βαθμούς θα πρέπει να είναι στο 100%. Μέχρι στιγμής δεν έχω δεί ποτέ τέτοια φόρτο στη cpu. Συνήθως στους 40++ βαθμούς είμαι στην καθημερινή χρήση (μουσική, παιχνίδια, ταινίες). Εξαλλού ο ι7 δεν έχει πρόβλημα να δουλεύει στους 80 βαθμούς. Αν ανεβάζει την συνολική θερμοκρασία του κουτιού είναι άλλο θέμα καθώς εξαρτάται απο το πως εχει ο καθένας τοποθετημένα τα πράγματα μέσα στο κουτί, σε τι διάταξη είναι οι ανεμηστήρες και πολλά αλλά.

Link to comment
Share on other sites

αντιθετα δεν εχω δει amd να πηγαινει πανω απο 75 και να μην πεταει μπλε οθονη

Δυστηχως δεν εχω screenshot απο εναν 6400+ πολυ ζεστο stepping να δουλευει επι ωρες στους 81-85 σε καυσωνα,για να σε διαψευσω.Πρωτη φορα ειδα τετοια temp σε AMD και τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

Oποιοι θέλουν value πλατφόρμα με τον 955BE επάνω και ddr3 καλό είναι να περιμένουν τις λύσεις της ECS, BIOSTAR, ARSOCK που θα έχουν τιμή κάτω των 100€ !! Ειδικά η ECS σε reviews που κοίταξα λιγάκι στο net, τα πηγαίνει πολύ καλά! Εκεί η διαφορά μεταξύ Ι7 920 + 1366 (της φτηνότερης) + 3GB 1333MHZ και 955BE + AM3 + 4Gb 1333MHZ βγαίνει γύρω στα 110-120€ μπορεί σε μερικές ημέρες και παραπάνω, που σίγουρα δικαιολογεί την διαφορά στις επιδόσεις!!!

Για ένα pc γενικής χρήσης με έμφαση στο gaming και συγκεκριμένο budget, πιστεύω πως είναι πολύ καλή επιλογή, μιας και σου δίνει το δικαίωμα να επενδύσεις τα 110-120€ σε κάρτα γραφικών οπότε πχ. από την ταπεινή πλην καλή 4850 να πας σε 4890 ή μια 275 που είναι σημαντική διαφορά!

Προς το παρόν ο 955be είναι νεοφερμένο cpu, και το έχουν κοστολογήσει περίπου 20+€ υψηλότερα απ`ότι θα έπρεπε! Συνάμα η AM3 μητρικές που υπάρχουν στα καταστήματα είναι λιγοστές και η τιμή τους παραμένη υψηλή!

Λίγο υπομονή όλοι και θα πάρουμε νέα δυνατή πλατφόρμα σε πολύ χαμηλές τιμές! Aν και βλέποντας τις νέες τιμές των PHENOM X4 940 BE (193€) και του X4 920 (171€).... σκέφτομαι ποιος ο λόγος να πάει κάποιος σε AM3/DDR3......?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω ειμαι κατοχος ενος 955 και αρχικα μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστιμενος...Το τσιπακι φτανει τα 3.8ghz χωρις καν ρευμα και στα 3.9ghz με ενα μικρο ανεβασμα στα 1.4V.Απο θερμοκρασιες ειναι παρα πολυ καλο μιας και στα 3.8 η θερμοκρασια σε full load δεν περασε τους 50 βαθμους για πανω απο μια ωρα τεστ και 51 στα 3.9 στο ιδιο τεστ για την ιδια ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.