Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Gregorypeg1000 οποτε εχεις χρονο και δεν βαριεσαι ποσταρε τις ρυθμισεις που εχεις στο bios.

Μετα απο 3 μηνες περιπου και τρεχοντας φιλικα στα 160*21 αρχισε τα reboot απο το πουθενα. Χωρις bsod χωρις τιποτα... διπλο κλικ σε εικονιδιο, reboot. Κλικ σε link στο firefox, reboot. 4 ωρες gta4, ουτε κιχ. :flag::nothing:

Απογοητευμενος τον τρεχω απροβληματιστα default με μονο xmp on για να ειναι οι μνημες στα 1600.

Τελος πιο bios εχεις; Ειμαι με το F7 και μπηκα στην giga να κατεβασω κανενα πιο προσφατο και επειτα απο το F7 εχει μονο ενα F9E beta ... :(

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

νμζ ειναι πολυ 1,31.τπτ με 1,25 δν παιζει?

Παιζει αλλα τρωει κατι bsod στο ξεκαρφωτο.... Μπορεις π.χ. να τρεξεις 10 loopες 3dmark να μην καταλαβει τπτ. Αλλα εκει που βλεπεις ενα βιντεακι να φαει bsod.

Link to comment
Share on other sites

Greg για συντομια.Λοιπον.για 170*21 εχω 1,12500Vcore,1.26 Qpi/Vtt Voltage,1.14 IOH Core ,Performance enhance : Standard,μνημες στα 1700 οποτε 3400 Uncore και load line calibration :enabled.τρεξε ενα memtest για να δεις μηπως φταινε οι μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Το C1E το εχετε enable ή disable?

Ρωταω γιατι το απενεργοποιησα και μεχρι στιγμης (1 ωρα) τρεχω prime σε 1,25ν@4GHz!

Σε μένα παίζουν έτσι:

Για 200x20 EIST Disabled και CxE Auto/Enabled

Για 200x21 (turbo ON) EIST Enabled και CxE Disabled

Αυτό μάλλον εξαρτάται από την μητρική. Σε μένα αφού 200ρίσει δεν παίζουν και τα 2 Enabled ...κατευθείαν bsod

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ισως δεν διαβασανε καποιοι τις απορίες τις ξαναποσταρω εδω και παρακαλουσια για οποια βοηθεια σας:

Είμαι προ λίγων ημερών κάτοχος ενός Ι7 920 D0 ,μητρικής Asus P6T , μνημών Mushkin 6GB 1600Mhz (7-8-7-20) και ψύκτρα CoolerMaster Hyper Z-600.Μιας και δεν είχα στο παρελθόν Ιντελ , το τελευταίο μου σύστημα ήταν AMD δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από τους Ιντελ και γενικά από τους Ι7.

Έχω τις εξής απορίες και θα παρακαλούσα για όποια βοήθειά σας:

- Η μητρική μου έχει το bios 603 και στο site της Asus έχω δει ένα καινούριο το 707. Αξίζει να βάλω το νέο bios και αν ναι πως μπορώ να το εγκαταστήσω; Θα παρακαλούσα για αναλυτικές οδηγίες μιας και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στα PC και γενικώς τα αγγλικά μου είναι μέτρια.

- Θα θελα να ασχοληθώ με OC άλλα δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Θα παρακαλούσα πολύ από τους σχετικούς για αναλυτικές οδηγίες βήμα προς βήμα στις ρυθμίσεις των bios και τι πρέπει να προσέξω. έχω διαβάσει κάποια θέματα εδω στο site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό γι αυτή τη μητρική (Asus P6T) .

Ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά πιστεύω πως οι περισσότεροι κάπως έτσι αρχίσατε. Μπορεί με τα ερωτήματα μου εδώ στο φόρουμ να μάθουνε και κάποιοι άλλοι.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για όποια βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 2.30 ωρες prime ανετα!

[ATTACH]36274[/ATTACH]

Μια χαρά είσαι, έχουμε ίδιο κομμάτι. Και γω θέλω 1.31v για 200x20 με HT on.

Τι θερμοκρασίες έχεις με HT off? Αν έχεις όρεξη δοκίμασε και το 190x21 με HT on για 24/7. Λογικά θα θες κάπου στο 1.29v

Επίσης όποτε μπορείς πόσταρε και τις ρυθμίσεις του bios σου. Βλέπω έχεις την ίδια μητρική με τον alex85 που θέλει βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

B]@godslayer

Δεν μπορω να παω σε 21 multi μεχρι 20 με αφηνει Ρ6Τ!

Στο prime παντα εχω με ΗΤ OFF γυρω στους 82 και με ΗΤ ON καμια 90αρια! Στο farcry παντως δεν εχω ξεπερασει ποτε τους 72 με ΗΤ ΟΝ.

Αυτο που με εκπλησει ειναι οτι απενεργοποιησα eist, c1e και ετρεξα χθες το βραδυ prime κανενα 3ωρο και δεν κολλησε στο 1.256ν. Πρωτα μεσα σε 10min το πολυ ετρωγα bsod!

Οι ρυθμισεις που εβαλα ηταν

CPU FEATURES ALL DISABLED

Vcore: 1.256

Cpu PLL: 1.86

qpi/dram: 1.36250

Για δοκιμασε τα και συ.

Βασικα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μολις τελεωσει το prime και κλεισω το pc και το ξανανοιξω στο καπακι δεν μπουταρει και παει η οθονη standby. Πρεπει να πατησω reset για να μπουταρει... Εχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο?

@ALEX85

- Μην βαλεις το 707 bios γιατι καποιοι χρηστες παραπονεθηκαν οτι δεν τους κλοκαρε καλα οσο στο 603. Εγω να φανταστεις ειμαι με το 403 ακομη αφου κλοκαρει πολυ καλα και δεν εχω κανενα προβλημα δεν εχω λογω να το αλλαξω.

Οποτε το αφηνεις:happy2:

-Λοιπον για αρχη:

Κανε ολα τα cpu features disable

Βαλτο 200χ20

vcore 1.256

CPU pll 1.86

qpi/dram 1.35

Βαλε και τισ μνημες στα 1600 και ολα τα υπολοιπα AUTO.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μολις τελεωσει το prime και κλεισω το pc και το ξανανοιξω στο καπακι δεν μπουταρει και παει η οθονη standby. Πρεπει να πατησω reset για να μπουταρει... Εχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο?
Το ιδιο εχω παρατηρησει και εγω...
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εχω παρατηρησει και εγω...

Αν γραψεις στο google "x58 cold boot issues" θα δεις οτι υπαρχει μεγαλο θεμα με αυτο το προβλημα.

Μονο η classified μπορει να το κανει override.

@Lazy Dog

εχεις περασει τελευταιο bios?

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
double post.
Link to comment
Share on other sites

B]@godslayer

- Μην βαλεις το 707 bios γιατι καποιοι χρηστες παραπονεθηκαν οτι δεν τους κλοκαρε καλα οσο στο 603. Εγω να φανταστεις ειμαι με το 403 ακομη αφου κλοκαρει πολυ καλα και δεν εχω κανενα προβλημα δεν εχω λογω να το αλλαξω.

Οποτε το αφηνεις

Τελικά αν στο ''back to back CAS#Delay'' βάλεις την τιμή με το χέρι (4 έχω εγώ) επανέρχεται η σταθερότητα.

Προφανώς στο νέο bios 707 της P6T να το έχουν πειράξει.

Το 1,28 που δίνω από bios με το vdroop στην ουσία είναι 1.275 πραγματικό.

b707bios19x211.jpg

post-884-1416074111,9313_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από xrist
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.