Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Βασικά δεν είναι πολύ νορμάλ. Κι εγώ θεωρούσα ότι ο δικός μου επεξεργαστής είναι σκέτη φωτιά. Εμένα φτάνει περίπου 80-82 αλλά με 1,376 τάση. Το καλοκαίρι περνούσε τους 90. Έχω δύο ανεμιστήρες στη thermalright και πάστα χρησιμοποιώ arctic cooling mx-2.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με εναν D0 στα 4Ghz 20x200 , turbo off, HT on. Μετά από μια ώρα prime95 η θερμοκρασία MAX ειναι 78 βαθμοί, η ταση που δινω απο το βιοσ ειναι 1.3125V . με 1.30 δυστυχώς έφαγα BSOD στο δεκάλεπτο.

στην αρχή είχα τρέξει 20x200 με 1.3V με turbo on και ht off, η συχνοτητα ανεβηκε 4.2ghz με 21x multi αλλα στο 20λεπτο έγινε restart το pc (όχι bsod)

θα δοκιμάσω με το linx το βράδυ που θα φτάσουν οι θερμοκρασίες, και βλέπουμε.... :)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία που βλέπεις δεν είναι κακή, αλλά η τάση είναι ψιλομεγάλη για 4Ghz. Με linx υπολόγισε 10 βαθμούς πάνω από το prime. Μην τρομάξεις αν το δεις δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

με τάση ένα κλικ παρακάτω είχα BSOD. στα 1.31 φαίνεται να σταθεροποιήθηκε. Μπορώ να δοκιμάσω πάλι με 1.3V και να αυξήσω κι άλλο πιθανός PLL ή/και VVT, ή κάτι άλλο ;

Μα εννοείται. Μόνο ανεβάζοντας την τάση του επεξεργαστή δεν είναι αρκετό σε αυτή τη συχνότητα. Θα χρειαστείς στο vtt περίπου 1,3ν (ποικίλλει και ανάλογα με τον επεξεργαστή αυτό-μπορεί να θες λιγότερο, μπορεί περισσότερο). Το PLL και πάλι εξαρτάται από τον επεξεργαστή αλλά και τη μητρική. Αλλού βοηθάει αλλού όχι. Παίξε λίγο με αυτά και δες. Βάλε 1,3 στον επεξεργαστή και αυξομείωσε το vtt κυρίως και μετά το PLL. Κάνε μία μόνο αλλαγή τη φορά για να βρεις ποιο βοηθάει και ποιο όχι. Ίσως βοηθήσει και αυτό που είπε ο Ν.Ι.Κ.Κ. Να αλλάξεις πολλαπλασιαστή. Καλύτερα με 21. Αν και δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα που έχουν οι asus Ρ6Τ με το turbo και το EIST (το ότι δεν κρατάνε το 21 δηλαδή). Δοκίμασε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοούσα οτι δεν τα πείραξα καθόλου. το PLL ειναι 1.8 και το VTT 1.3. Να δώσω 21χ με 200 βκλοκ ? ή 21 χ 190 πάλι για τα 4GHz αλλά με 1.3V τάση??

Το PLL από 1,8 ξεκινάει. Το vtt αν το έχεις 1,3 δεν ξέρω αν θα βοηθήσει να το ανεβάσεις κι άλλο. Κάνε μια προσπάθεια να ανεβάσεις και το PLL αλλά μάλλον τελικά είναι όντως η τάση του επεξεργαστή το πρόβλημα σου. Δοκίμασε και 21χ190 με 1,3 μήπως και το αντέχει. Συνήθως με μεγαλύτερο πολλαπλασιαστή αλλά στην ίδια συχνότητα συνολικά, χρειάζεται μια ιδέα λιγότερο ρεύμα. 21χ200 θα χρειαστούν όλα ανέβασμα. Vtt, cpu vcore, PLL, τα πάντα.

παιδια για 160 bcclk θελει και ρευμα ο i7?

Όχι. Απλά μην το αφήνεις auto γιατί το ανεβάζει η μητρική αυτόματα και συνήθως το ανεβάζει πολύ. Κάντο normal. Κάπου 1,125-1,15ν θα είναι μάλλον, ίσως λίγο παραπανω με turbo on.

Link to comment
Share on other sites

3,2 ghz με καμια αυξηση σε ρευμα και με 20 λεπτα prime stable με full load temp 63oC:banging:

Ωραίος, αλλά αφού το χεις το εργαλείο (bloodrage :)) έχεις και καλή ψύξη... δώσε ένα 200άρι να γουστάρς

Link to comment
Share on other sites

εργαλειο η bloodrage??χαχα!!μου χει βγαλει την ψυχη..αλλα timings δινω αλλα βαζει..!και το κερασακι στην τουρτα??τις δινω χαλαρα timings και τα σφιγκει μονη της για να γουσταρει!!!!!αληθεια θα βγαλουν κανενα bios ποτε που να κατεβαινει το ρευμα κατω απο 1,3βολτ(core voltage)?

Link to comment
Share on other sites

Εργαλείο δεν σημαίνει εύκολο... :) Και μένα με κούρασε πάρα πολύ μέχρι να την ισιώσω. Έχω γράψει και σε προηγούμενές μου απαντήσεις στο θέμα αυτό για τα προβλήματα που συνάντησα.

Έχεις δίκιο για το ελάχιστο ρεύμα στο vcore 1.3v που ζητάει (για 4+ghz). Αυτό μου το κάνει από το G25 beta bios και μετά. Τώρα έχω το P09. Έχω μπανανίτσα cpu βέβαια.. και θέλει 1.31v για τα 4ghz. Με τις μνήμες δεν με δυσκόλεψε καθόλου.

ΕΔΩ έχουν ένα πολύ ωραίο θέμα στο xtremesystems με ρυθμίσεις για bloodrage για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Εργαλείο δεν σημαίνει εύκολο... :) Και μένα με κούρασε πάρα πολύ μέχρι να την ισιώσω. Έχω γράψει και σε προηγούμενές μου απαντήσεις στο θέμα αυτό για τα προβλήματα που συνάντησα.

Έχεις δίκιο για το ελάχιστο ρεύμα στο vcore 1.3v που ζητάει (για 4+ghz). Αυτό μου το κάνει από το G25 beta bios και μετά. Τώρα έχω το P09. Έχω μπανανίτσα cpu βέβαια.. και θέλει 1.31v για τα 4ghz. Με τις μνήμες δεν με δυσκόλεψε καθόλου.

ΕΔΩ έχουν ένα πολύ ωραίο θέμα στο xtremesystems με ρυθμίσεις για bloodrage για όποιον ενδιαφέρεται.

το tRAS δεν εχει παιξει ποτε 18 που το βαζω, παει μονο του στο 16.. οπως επισης αν τις ανεβασω και ψιλωσω τα timings ας πουμε 7αρια και το ρας το βαλω 21 αυτο αλλαζει μονο του σε 20..μεχρι 210 που εχω δοκιμασει δεν δινω επιπλεον ταση αλλα το bios ειναι απαραδεκτο..:cry: και γω το 09 εχω αλλα μεγαλη αλλαγη δεν ειδα και εκτος των αλλως το xmp μεχρι το 08 εδινε 1,85v στις μνημες τωρα δινει 1,7..οχι πως το δουλευω με xmp..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.