Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πήρα σήμερα την Corsair Hydro h50 μετά από πολλή καιρό που είχα μια ψύκτρα για τον i7-920 που δεν έκανε καθόλου δουλειά. Έκανα μερικά tests και το καλύτερο stable που μπόρεσα να πετύχω με turbo on, HT on είναι 191 x 21 με vcore 1.34 από bios. Την έχω σε pysh-pull με ανεμιστήρες Scythe Case Fan 120MM Slip Stream 1900RPM

110 cfm.

Idle:

t1183913_xamili-thermokrasia.jpg

Στα 4 λεπτά:

t1183920_1st.jpg

Στα 16 λεπτά:

t1183931_2st.jpg

Στα 22 λεπτά:

t1183973_3st.jpg

Επιυχές overclocking:

t1183986_finish.jpg

Έγινε επεξεργασία από poupouxios
Link to comment
Share on other sites

ωραίος, αλλά δεν έχεις D0 revision.

Καλά πως πήγες τον CO στα 4 με HT on και μόνο 1,35V? Μαλλον μου χει κάτσει τελείως μούφα

Προσπαθούσα πολλές ώρες να βρω κάτι stable στα 4. Τώρα πως δουλεύει στα 4 με 1.35 πρέπει να είμαι τυχερός. Πάντως πάνω από 4 δεν κατάφερα να το πάρω. Όλο κρασιάρει.

Link to comment
Share on other sites

Ένα σημερινό αποτέλεσμα σε superpi 32m με τη dfi. Βγήκε λίγο χαμηλό το σκορ αλλά θα βρω τι φταίει.

i7920d0dfit3eh8superpi3.th.jpg

Και ένα με την msi. Με την msi πήγε καλύτερα και με αρκετά χαμηλότερη συχνότητα. Η μητρική παίζει μεγάλο ρόλο όπως φαίνεται. Επίσης η msi παίζει τη μνήμη στα 7-7-7-20 ενώ η dfi θέλει οπωσδήποτε 7-8-7-20. Βέβαια μόλις μπει το 8ράκι η dfi ανεβαίνει σαν τρελή. Και με ελάχιστη τάση. Vtt 1,34, IOH 1,19, PLL 1,85.

i7920d0msieclipseslisup.th.jpg

Μόλις μπορέσω θα ποστάρω max bclck και κανένα 3d. Φυσικά δεν είναι prime ή linx stable σε αυτή τη στχνότητα αλλά είναι σταθερό σε οτιδήποτε άλλο. Αέρας γαρ...

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

με 1.41V τάση πόση θερμοκρασία έχεις? επίσης έχεις κλειστό HT ???

επίσης βλέπω έχουμε τον ίδιο noctua μονο που εσύ έχεις 2 . Αξίζει να επενδύσω σε έναν ακόμα ίδιο noctua να τον βάλω πίσω ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Idle έχω 45 αλλά full load δεν προλαβαίνω να δω γιατί δεν αντέχει prime ή linx . ΗΤ ανοιχτό. Στα 4,3 με 1,34 που είναι prime stable έχω περίπου 79-80 πάντα με ΗΤ ανοιχτό. Οι δύο ανεμιστήρες βοηθάνε αρκετά. Μην περιμένεις θαύματα βέβαια. 3-4 βαθμούς κάτω. Το κουτί μου έχει κι έναν 23άρη στην οροφή, ακριβώς πάνω από τον επεξεργαστή που φέρνει κρύο αέρα στο κουτί και έναν 14άρη πίσω ακριβώς από το δεύτερο noctua που βγάζει το ζεστό αέρα έξω από το κουτί. Γενικά το κουτί μου είναι πολύ καλό και δροσερό.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη περιγραφη σου πρεπει να εχεις κατι τετοιο για κουτακι

Το κουτακι του wacko gr photo 1-> bmwaerodynamictestcentr.jpg

Να και ο ανεμιστηρας στην οροφη photo 2 -> bmwaerodynamictestcentr.jpg

Το κουτακι σου τα σπαει λεμε... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω beta testing, απλά ψάχνω να βρω κάτι που να με καλύπτει. Τη ud5 την έστειλα γιατί τότε είχα gtx280 sli και ο τρίτος pci express της ήταν χ8. Οι δύο πρώτοι ήταν χ16 αλλά η πρώτη κάρτα ζεσταινόταν απίστευτα επειδή ήταν κολλητά με τη δεύτερη. Από oc όμως ήταν απίστευτη. Asus έχω δοκιμάσει Ρ6Τ Deluxe και Rampage 2 Extreme. Με αέρα οι μητρικές έχουν παρόμοιες δυνατότητες. Όταν αρχίσει το bclck να ανεβαίνει πολύ (π.χ πάνω από 205-210) αρχίζουν κάποιες να ξεχωρίζουν. Η msi στο screenshot που έδειξα ήταν το ανώτερο που μπορούσε να πάει χωρίς να ανεβάσω επικίνδυνα την τάση του vtt. Η dfi δεν κολλάει πουθενά και συνεχίζει ακάθεκτη. Αλλά μέχρι να βρω ότι θέλει στη δεύτερη ρύθμιση της μνήμης 8ρι και όχι 7ρι δε μπορούσα να περάσω τα 4,2 με κανέναν τρόπο. Θέλει λίγο ψάξιμο δηλαδή η καθεμιά. Gigabyte και asus όμως είναι μακράν ευκολότερες. Χωρίς να κάνεις κάτι το ιδιαίτερο φτάνεις ψηλά. Οι άλλες θέλουν λίγο προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ενα αποτελεσματακι και απο εμενα..σε super pi 32m

superpi.th.png Οταν ειχα τα WindowsXP 32-bit μου επαιρνε σαν τιμες τα timings 7-7-7-20 και 6-7-6-18 με τα ιδια settings και ετρεχε pi 32m κανονικα

Τωρα...με τιποτα!Postarει κανονικα αλλα οταν μπαινει στο λειτουργικο crasharει!! Δεν ξερω τι παιζει..

Επισης... για να "βγαλει" το cpu test του 06 θελει καπως μικροτερο χρονισμο..

gfdgd.th.png

Και ετσι ειμαι για 24/7 (στο screenshot 1 ωρα prime) χωρις ΗΤ

forforumv.th.pngΟταν βαζω HT οn (και τα καταληλα ρευματα για εινα stable), σε idle μου ρειχνει το multiplier και κατα επεκταση

και το cpu(ωραια! αυτο θελουμε).Με ΗΤ off(βλεπε screenshot) δεν το κανει βαραει 4.2 και σε idle και full load

Το περιεργο τωρα...το μονο πραγμα που αλαζω ειναι το ΗΤ ολα τα αλλα (C1E support: disabled, CPU TM Function:disabled, speedstep:enabled) μενουν ιδια

αλλα στη μια περιπτωση(ΗΤ οn) ρειχνει πολλαπασιαστη και στη αλλη(ΗΤ off) οχι καμια ιδεα?

Έγινε επεξεργασία από timoleras
Link to comment
Share on other sites

Τιμολερο πολυ καλα αποτελεσματα ...

Απο περιεργια τι ρευματα δινεις γενικα στα 21*200;

Οι dominators σου εχουν xmp, και αν ναι το εχεις off;

200*21 ΗΤ οn

cpu voltage 1.30

cpu pll voltage 1.88

IOH voltage 1.17

ICH voltage 1.12

Ναι οι μνημες εχουν XMP αλλα δεν το χρησιμοποιω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.