Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Βαλτος εισαι και συ .... :(

Αντε δωσε μας και συ τα settings σου να κανω αλλη μια απελπιδα προσπαθεια...

@wacko με 1,3375 vcore, vtt 1,34, CPU PLL 1,9 και ΙΟΗ 1,2 στα 21*200, μου εκανε reboot χωρις bsod γυρω στο τεταρτο και γυρω στους 94 βαθμους κελσιου οπου και υποθετω οτι μπορει να εγινε λογω θερμοκρασιας παρα λαθος ρυθμισεων ....

γμτ!

Link to comment
Share on other sites

με γεια η καρτα.μια ερωτηση μονο.στο ccc μπορεις να δωσεις απο μαμα τοσο ψηλες συχνοτητες ή με πειραγμα?εκανες και volt mod?(οσο εχω προσπαθησει στην δικια μου να κανω volt mod μεσω software δν το εχω καταφερει)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Άλλαξα bios και έβαλα της asus που έχει υψηλότερα όρια. 1200 πυρήνα-1400 μνήμη. Τώρα τρέχω 940 πυρήνα, η μνήμη τα φτύνει γύρω στα 1320. Πάνω από τα 1320 κάνει vpu recover. Δεν έχω ανεβάσει ακόμα καθόλου τάση. Ανεβαίνει χωρίς πρόβλημα πάντως με το msi afterburner. Με τάση θα περάσω τα 1000 χαλαρά. Και όλα αυτά με απίστευτη θερμοκρασία. 70 βαθμούς μετά από 2 ώρες farcry 2. Και με τον ανεμιστήρα στο auto. Με τον ανεμιστήρα στο 65% π.χ δεν περνάει ούτε τους 60. Καταπληκτική κάρτα παιδιά. Περιμένω μία ακόμα για να δέσει το γλυκό. Έχω και physx γι'αυτό το vantage ήταν σχετικά καλό σαν σκορ.

Link to comment
Share on other sites

Ενα Vantage και απο εμενα... Εχεις Psysx??? Πως?? αφου μονο οι Nvidia εχουν Psysx...

14121073.th.png

5870unlock bios της msi

http://cid-26aaa81850481d85.skydrive.live.com/self.aspx/%E5%85%AC%E9%96%8B/MSI%5E_R5870%5E_unlock.910

δοκιμασε και με αυτο μεγαλυτερα ορια και λογικα πιο συμβατο με MSI Afterburner

capture1f.th.png sorry για το off topic

Έγινε επεξεργασία από timoleras
Link to comment
Share on other sites

Δύο 5870 λέω εγώ. Απλούστατα επειδή χρησιμοποιούν το bandwidth δύο pci express x16 διαύλων ενώ η Χ2 μοιράζει το bandwidth του ενός χ16 στους δύο πυρήνες. Άρα θα είναι λιγάκι πιο αργή σίγουρα. Επίσης θα είναι 2,5 πόντους μακρύτερη ακόμα οπότε στο δικό μου κουτί για παράδειγμα δε μπαίνει, θα καίει περίπου 350 watt και θα ζεσταίνεται σαν πυρηνικός αντιδραστήρας. Ξεχάστε τους 70 βαθμούς σε load. Πιο κοντά στους 90 μάλλον...Μία ψύκτρα με έναν ανεμιστήρα για δύο πυρήνες έναντι δύο ψυκτρών με δύο ανεμιστήρες. Κανένας που διαφωνεί? Μόνο το physx είναι λίγο πρόβλημα λόγω των κωλομητρικών.

Τίμο, έχω και μια 8800gt όπως λέω στην υπογραφή μου. Με τι ρεύμα είσαι στα 1080? Η άτιμη η υδρόψυξη κάνει θαύματα στις κάρτες γραφικών...

Και τώρα ήρθε η ώρα να ξαναμπούμε στο θέμα που είναι ο 920 D0. Φοβερός επεξεργαστής,ε?

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα το εχει μονο η UD5 ή και η extreme?

Νομίζω είναι ακριβώς ίδιες μητρικές... το σύστημα ψύξης αλλάζει μόνο (η extreme έχει πολύ καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

+1 @ godslayer. Είναι ακριβώς οι ίδιες μητρικές και άρα έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το σύστημα ψύξης έχει υποδοχές για υδρόψυξη και μια έξτρα ψύκτρα σαν το flame freezer της dfi που εδώ όμως μπαίνει σε μια υποδοχή στην πίσω πλευρά του κουτιού όπως οι κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

να με και εγώ εδώ. Πριν από 1 μήνα ήμουν με ένα πολύ καλό σύστημα AMD Phenom ΙΙ 955 oc 3952μηζ. Τώρα είμαι κάτοχο νέου συστήματος με Intel i7 920. Με την πολύτιμη βοήθεια του φίλου Κώσταwacko_gr2004 ειμαι στα 4GHz και με turbo στο on 4.2GHz. o cpu μου πάει και παραπάνω! αλλά δεν με ενδιαφέρει το παραπάνω αφού δουλεύει πολύ χάλαρα στα 4GHz με αέρα. Είμαι στην διαδικασία να ανεβάσω τις μνήμες στα 2000MHz που είναι νορμάλ και έτοιμος. Σας βάζω 3 Φώτο να δείτε από εκτες το βράδι που το συναρμολόγησα το σύστημα τι έχω καταφέρει.

http://yfrog.com/08prime95after7hoursintelj

http://yfrog.com/ebinteli792040ghzj

http://yfrog.com/72prime95stopafter7hoursaj

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

Κωστα ποσο vdroop εχει η MSI σου με τον D0 ???? Εμενα μου κανει ~0.1V σε ολη τη γκαμα που δοκιμασα , απο 1.2V μεχρι 1.6V .

Θα ψαξω να βρω το vdroop mod ...

Στέλιο δεν έχει καθόλου vdroop η δικιά μου. Ό,τι βάλω στο bios παίρνω και στα windows. Και μάλιστα δεν έχει διαφορά ούτε σε idle όπως έχουν οι asus ας πούμε. Δεν ξέρω γιατί σε σένα έχει...Μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει το loadline calibration? Καμμία λύση με το κλείδωμα του πολλαπλασιαστή στα 21 έχεις βρει? Τον ρίχνει στο 20 μόλις βάλεις linx ή prime ρε γαμώτο. Κανένα μονταρισμένο bios ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κάποιες αλλαγές με αποτέλεσμα να είναι το turbo on και 4.2. εχω χαμηλότερες θερμοκρασίες, πάντα τεστ με το prime95. η μνήμες τρέχουν προς το παρών 1600 7-7-7-19 1.64v. στο super pi test 1mbτελείωσα με 9 δεύτερα. Σύντομα και Φώτο.

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο δεν έχει καθόλου vdroop η δικιά μου. Ό,τι βάλω στο bios παίρνω και στα windows. Και μάλιστα δεν έχει διαφορά ούτε σε idle όπως έχουν οι asus ας πούμε. Δεν ξέρω γιατί σε σένα έχει...Μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει το loadline calibration? Καμμία λύση με το κλείδωμα του πολλαπλασιαστή στα 21 έχεις βρει? Τον ρίχνει στο 20 μόλις βάλεις linx ή prime ρε γαμώτο. Κανένα μονταρισμένο bios ίσως?

Και εδω εχουμε το ανεκδοτο ... :D

Που ειναι το loadline calibration ??????

Δεν το βρισκω στο bios !:confused:

Ποιο bios εχεις περασει ????

Δεν εχω προβλημα με το x21 , αλλα δεν εχω δοκιμασει linx . Τρεχω vantage και 06 στα 4700 με νερο και περιπου 1.45v χωρις προβλημα .

Επειδη με την eclipse τρεχω 230 bclock 3dmark vantage με αερα , νομιζω οτι αξιζει να την μονωσω και να την τεσταρω στο cascade για αρχη .

Έγινε επεξεργασία από Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Και εδω εχουμε το ανεκδοτο ... :D

Που ειναι το loadline calibration ??????

Δεν το βρισκω στο bios !:confused:

Ποιο bios εχεις περασει ????

Δεν εχω προβλημα με το x21 , αλλα δεν εχω δοκιμασει linx . Τρεχω vantage και 06 στα 4700 με νερο και περιπου 1.45v χωρις προβλημα .

Επειδη με την eclipse τρεχω 230 bclock 3dmark vantage με αερα , νομιζω οτι αξιζει να την μονωσω και να την τεσταρω στο cascade για αρχη .

Με τι voltages qpi / ioh και τι συχνότητα pci-e τρεχεις vantage, και να υποθέσω μιλάμε για 20 η 21 χ230 ?

Μου φαίνεται ότι χτυπάω τοίχο στα 222 bclk, Pci-e μέχρι 120 δοκίμασα, qpi 1.6 και ioh 1.2 (ξέρω ότι μπορεί να είναι και ο επεξεργαστής το πρόβλημα αλλά νομίζω είναι θέμα μητρικής στην περίπτωσή μου)

Link to comment
Share on other sites

Με τι voltages qpi / ioh και τι συχνότητα pci-e τρεχεις vantage, και να υποθέσω μιλάμε για 20 η 21 χ230 ?

Μου φαίνεται ότι χτυπάω τοίχο στα 222 bclk, Pci-e μέχρι 120 δοκίμασα, qpi 1.6 και ioh 1.2 (ξέρω ότι μπορεί να είναι και ο επεξεργαστής το πρόβλημα αλλά νομίζω είναι θέμα μητρικής στην περίπτωσή μου)

Qpi ειμαι περιπου στο 1.30v (Αυτο εξαρταται απο το ποσο καλο IMC εχει ο επεξεργαστης σου) . Ioh στο 1.35v . Pll στο 1.5v (Ναι , η eclipse δινει κατω απο το 1.8v) .

Pcie στο 108Mhz (Και με 104Mhz τα καταφερνει) .

Στη rampage extreme , οπως και στην p6t δε μπορουσε να φτασει ουτε στα 222 (με subzero ψυξη) .

Ο συγκεκριμενος επεξεργαστης κανει 249χ21=5229 σε classified και cascade . Εχω δοκιμασει καμμια ντουζινα μεχρι να τον πετυχω .

Και μητρικη ... εχω δοκιμασει 4 eclipse και αυτη δειχνει οτι κατι μπορει να κανει.

Αναφερομαι σε 223*21 . Eπισης βγαινει και στα 230*20 . Οποτε ειναι το οριο της μητρικης (Ή του επεξεργαστη) με αερα .

Βρηκα το vdroop mod της eclipse . Θα το κανω μεσα στο Σαββατοκυριακο . :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο χρησιμοποιώ το 1.10b2 από το γερμανικό forum τη msi. Όλες οι msi μόλις το φορτίο στον επεξεργαστή ξεπεράσει το 75%, ρίχνει τον πολλαπλασιαστή στο 20. Δουλεύει δηλαδή το turbo όπως το είχε σχεδιάσει η intel. Και στο vantage τον ρίχνει στο 20 μόλις τρέξει cpu test. Δεν έχεις λιγάκι cpu score?

Εγώ τρέχω vantage στα 4525 αλλά το cpu score είναι χαμηλό, όσο είναι δηλαδή στα 4310. Η δικιά μου eclipse με αέρα φτάνει μέχρι 20χ220 και 21χ221. Για κάποιο περίεργο λόγο ανεβαίνει περισσότερο με 21 παρά με 20. Από εκεί και πάνω με τίποτα. Με pci express στα 110.

Με τι ρεύμα είσαι στα 4700? Για το loadline μπορεί να είπα ******* επειδή έχω δοκιμάσει 3-4 μητρικές την τελευταία εβδομάδα. Θα το δω και θα σου πω.

Πάντως εμένα δεν έχει καθόλου μα καθόλου droop.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.