Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Εξαρτάται κυρίως από το ρεύμα που δίνεις η κατανάλωση. Ανεξάρτητα από αυτό όμως εγώ θέλω πάντα να δουλεύει ο επεξεργαστής στο μέγιστο που μπορεί. Δε με ενδιαφέρει να δουλεύει στα 4 με 1,2 (ακριβώς με τόσο ρεύμα δουλεύει στα 4). Με αέρα μια τάση έως 1,4 είναι ασφαλής για καθημερινή χρήση. Με νερό έως 1,5. Ο i7 δεν είναι χάφνιο όπως οι 8xxx και 9xxx και άρα δεν παρουσιάζει degradation μακροπρόθεσμα και ούτως ή άλλως 1,4ν δεν είναι υπερβολική τάση. Και στο link που παραθέτεις έχουν 100w διαφορά γιατί στα 3,8 έχουν 1,345ν τάση ενώ στα 4 έχουν 1,5. Καμμία σχέση το ένα με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μερικά νέα δεδομένα που έχουν να κάνουν κυρίως με τη μητρική στην οποία τοποθετούμε τον 920 μας. Μετά από κάποιες δοκιμές πρόσφατα σε μια evga classified, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα. Για κάποιον που θέλει να φτάσει γύρω στο 200-210 bclck, οποιαδήποτε μητρική κι αν έχει, θα πάει μια χαρά. Πάνω από 210 bclck με αέρα ή νερό χρειάζεται κάτι καλύτερο. Από προσωπική εμπειρία η P6T Deluxe δεν κάνει (στα 21x213 με νερό, τέλος) . Η MSI Eclipse κάπως καλύτερη αλλά με το καταραμένο πρόβλημα να ρίχνει τον πολλαπλασιαστή στο 20, η dfi Τ3ΕΗ8 είναι η χειρότερη μητρική που έχω δει στη ζωή μου, η rampage 2 extreme τελειώνει στα 21χ219 με νερό και 21χ234 με cascade και η classified σταμάτησε στα 21χ249 με το ίδιο cascade. Συμπέρασμα, είναι ότι αν θέλει κάποιος να είναι σίγουρος ότι δεν τον κρατάει η μητρική πίσω, πάντα για συχνότητες πάνω από 21χ210-215, χρειάζετα απλά μια classified. Δεν είναι τελικά άδικος ο ντόρος που έχει γίνει, αρκεί να έχετε έναν "συμβατό" επεξεργαστή (για subzero καταστάσεις να έχει cold boot και cold bug εντός λογικών ορίων γιατί η μητρική είναι περίεργη σε αυτά) και "συμβατό" τροφοδοτικό. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει καλύτερη μητρική για extreme overclocking.

Link to comment
Share on other sites

^^^σορρυ αλλα πολυ ευκολα συμπερασματα βγαζεις.

τις εχεις δοκιμασει ολες? με ιδιο ή διαφορετικο cpu?

ακομα και με διαφορετικες μνημες μπορει να δεις διαφορετικο bclk στο ιδιο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Ατελείωτες ώρες δοκιμών με τον ίδιο επεξεργαστή και μνήμες είναι εύκολα συμπεράσματα? Οκ. Αναρωτιέμαι πως να είναι τα δύσκολα συμπεράσματα.

Όταν συγκρίνουμε bclck και για να είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις μας, θα πρέπει να δοκιμάζουμε με τον ίδιο επεξεργαστή και μνήμες. Αλλιώς τι νόημα έχει? Και ναι τις έχω δοκιμάσει όλες τις προαναφερθείσες. Ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος με τον οποίο ξεκίνησα αυτό το thread (batch 3845B026, ένα από τα τρία καλύτερα batches όλων των εποχών και αυτό που κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ στο hwbot σε superpi 32m) και οι μνήμες οι g.skill trident 2000 της υπογραφής. Επειδή είχα δύο τέτοια κιτς μνήμης χρησιμοποιούσα πότε το ένα και πότε το άλλο με ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.

Ευχαριστώ πολύ το φίλο phil για το χώρο, το χρόνο και το cascade που μου παρείχε για τις δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μία από την καθεμία έχω δοκιμάσει εκτός της msi και της classified. Πάντα μιλάω για προσωπική εμπειρία. Κάποιος άλλος μπορεί να είχε διαφορετική εμπειρία από μένα. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι για την msi eclipse, επειδή έχουν δοκιμαστεί πολλές λόγω των msi overclocking events, ότι γενικά πρόκειται για πολύ τίμιο motherboard. Ξέχασα να αναφέρω επίσης τη gigabyte ex58-ud5 που ήταν η πρώτη μητρική με Χ58 που έπεσε στα χέρια μου και με άφησε ενθουσιασμένο. Απλά δεν είχα την ευκαιρία να τη δοκιμάσω σε πιο extreme καταστάσεις αλλά μόνο με αέρα. Παρόλα αυτά μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Την τοποθετώ στο ίδιο επίπεδο με τη rampage 2 extreme, δηλαδή ό,τι καλύτερο εκτός evga classified.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικά νέα δεδομένα που έχουν να κάνουν κυρίως με τη μητρική στην οποία τοποθετούμε τον 920 μας. Μετά από κάποιες δοκιμές πρόσφατα σε μια evga classified, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα. Για κάποιον που θέλει να φτάσει γύρω στο 200-210 bclck, οποιαδήποτε μητρική κι αν έχει, θα πάει μια χαρά. Πάνω από 210 bclck με αέρα ή νερό χρειάζεται κάτι καλύτερο. Από προσωπική εμπειρία η P6T Deluxe δεν κάνει (στα 21x213 με νερό, τέλος) . Η MSI Eclipse κάπως καλύτερη αλλά με το καταραμένο πρόβλημα να ρίχνει τον πολλαπλασιαστή στο 20, η dfi Τ3ΕΗ8 είναι η χειρότερη μητρική που έχω δει στη ζωή μου, η rampage 2 extreme τελειώνει στα 21χ219 με νερό και 21χ234 με cascade και η classified σταμάτησε στα 21χ249 με το ίδιο cascade. Συμπέρασμα, είναι ότι αν θέλει κάποιος να είναι σίγουρος ότι δεν τον κρατάει η μητρική πίσω, πάντα για συχνότητες πάνω από 21χ210-215, χρειάζετα απλά μια classified. Δεν είναι τελικά άδικος ο ντόρος που έχει γίνει, αρκεί να έχετε έναν "συμβατό" επεξεργαστή (για subzero καταστάσεις να έχει cold boot και cold bug εντός λογικών ορίων γιατί η μητρική είναι περίεργη σε αυτά) και "συμβατό" τροφοδοτικό. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει καλύτερη μητρική για extreme overclocking.

Σιγουρα η calssified ειναι η μητρικη που μπορει να σηκωσει το μεγαλυτερο bclk!

η rampage 2 extreme τελειώνει στα 21χ219 με νερό...?

Ετσι νομιζα και εγω για την rampage 2 gene αλλα..

222x21 superpi 32M stable και ΗΤ on

http://img64.imageshack.us/img64/1508/lab.png

Τωρα προσπαθω να το κανω superpi 32M stable στα 223χ21... παντα με νερο! Για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το δικό μου επεξεργαστή είναι ότι ναι μεν είναι καλό κομμάτι αλλά ζεσταίνεται απίστευτα. Τουλάχιστον 10 βαθμούς πάνω από τα δικά σας. Eίναι από τα πιο ζεστά κομμάτια που υπάρχουν, γι'αυτό και συμπεριφέρεται απλά συμπαθητικά με αέρα και νερό και ανεβαίνει τρομακτικά με cascade. Έτσι, με νερό στην extreme σταματάει στα 219. Γιατί η θερμοκρασία προσεγγίζει τους 95 βαθμούς. Δε φταίει η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε 219 , ειτε 223 ειναι το ιδιο και το αυτο κατα τη γνωμη μου . Και τα δυο δεν ειναι αρκετα για subzero παιχνιδια .

Το θεμα ειναι ... παει η asus στα 235 ? 240 ? Τα 250 δεν τα συζηταμε ετσι και αλλιως.

Και εμενα η P6T και η R2E στα 223-224 τερματιζουν .

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο ο δικός μου σε rampage 2 extreme έπαιζε wprime 32m στα 234 με το cascade του phil. Προχθές τον δοκιμάσαμε με την classified και έβγαλε 21χ246 wprime 32m, 21χ239 wprime 1024m και 21χ249 superpi 1m. Superpi 32m δεν τρέξαμε καθόλου γιατί το cascade δεν την πάλευε πολύ με τη θερμοκρασία. Και με το wprime έπεφτε -45 να φανταστείς. Πάρα πολύ ζεστό κομμάτι. Τώρα που θα βάλει ο Φίλιππος ένα δεύτερο στάδιο από κλιματισμό 9000btu και μπορέσει να πέσει κοντά στους -90 με -100, θα το ξαναδοκιμάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

αλλά ζεσταίνεται απίστευτα. Τουλάχιστον 10 βαθμούς πάνω από τα δικά σας. Eίναι από τα πιο ζεστά κομμάτια που υπάρχου

και νομιζα πως μονο ο δικος μου ψηνεται σε σχεση με τους αλλους που βλεπω.4ghz με 1,23v και thermalright 120,ht on 80 βαθμους ενω βλεπω σε αλλους 70αρια και τρελενομαι.γιατι ομως να ειναι πιο ζεστος ο ενας απο τον αλλο στα ιδια volt?

Link to comment
Share on other sites

και νομιζα πως μονο ο δικος μου ψηνεται σε σχεση με τους αλλους που βλεπω.4ghz με 1,23v και thermalright 120,ht on 80 βαθμους ενω βλεπω σε αλλους 70αρια και τρελενομαι.γιατι ομως να ειναι πιο ζεστος ο ενας απο τον αλλο στα ιδια volt?

διαφορετικο waffer,αλλο κουτι,αλλη θερμοκρασια περιβαλλοντος,διαφορετικη mobo,διαφορετικο πατημα ψυκτρας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μάλλον μιλάμε για waffer γιατί πάντα είναι καυτός ανεξαρτήτως κουτιού, ψύξης, εποχής κτλ. Με linx και τη thermalright στα 4450 με 1,37ν έφτανε 97 βαθμούς με δύο scythe slipstream 2000rpm σε push pull. Αίσχος. Ευτυχώς με χαμηλή τάση συμπεριφέρεται καλύτερα. Δηλαδή στα 4,1 με 1,23 περίπου φτάνει 58-59 με linx. Μόλις περάσει τα 1,3ν ανεβαίνει εκθετικά. Με την υδρόψυξη είναι αρκετά καλύτερα αλλά ακόμα και με το cascade που ο 950 κρατιέται το πολύ μέχρι -60 στα 5300 σχεδόν, αυτός φτάνει για πλάκα -45 στα 5100. Αν δε ζεσταινόταν τόσο θα μιλούσαμε για τον καλύτερο επεξεργαστή ever.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια χτυπασα την ud7 και ειμαι υπερευχαριστημενος!!!

Παιζω στα 4.2 με 1.26ν ρευμα. Με την Ρ6Τ ηθελα 1.35ν!!!!

[ATTACH]37390[/ATTACH]

κι εγω αυτην χτυπησα! τουμπανο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.