Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

H ud7 δεν νομίζω να το 'χει

has a "Level 2" option which idles with less Vcore, and raises on load.

H μονη αναφορα που βρηκα, αλλα το εχει σιγουρα η ud3, ud4 & ud5 ... σιγα μην λειπει στην ναυαρχιδα ...

Gregory πες μου προχειρα τι settings βαζεις για το setup που εχεις τωρα. ... 20*200-1600 7-7-7 ....

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

Gregory πες μου προχειρα τι settings βαζεις για το setup που εχεις τωρα. ... 20*200-1600 7-7-7 ....

λοιπον στα 200*20 θελω με το παλιο bios 1,264v(με το καινουργιο θα δοκιμασω τωρα) με 1,3v qpi,1.14v ioh και 1,66v στις ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για 24/7 προσπαθώ να κρατιέμαι κάτω από το ψυχολογικό όριο των 70 βαθμών στα 4 GHz. Για 4.2 GHz πάω 76 και 4.3 πάει 79. Η Asus δίνει αρκετά παραπάνω με το load line calibration και δεν βοηθάει για χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Τα παρακάτω είναι με 1.25v BIOS

post-14013-1416074274,1418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

που βρήκες backplate ? για την true ? s1366 .

Δεν βρήκα. Όταν είχα πάει ν' αγοράσω μητρική, ήθελα να πάρω gigabyte αλλά δεν είχε ούτε το plaisio ούτε το e-shop backplate διαθέσιμο και έτσι πήρα την asus που έχει και 775 τρύπες. Γι αυτό και το 2ο PC έμεινε με stock cooler...

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για 24/7 προσπαθώ να κρατιέμαι κάτω από το ψυχολογικό όριο των 70 βαθμών στα 4 GHz. Για 4.2 GHz πάω 76 και 4.3 πάει 79. Η Asus δίνει αρκετά παραπάνω με το load line calibration και δεν βοηθάει για χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Τα παρακάτω είναι με 1.25v BIOS

Δεν το ζοριζεις φουλ ομως γιατι εχεις βαλει πολυ λιγη μνημη απο οτι βλεπω στο linx.βαλε τη μεγιστη,θα σου πει πως δν γινεται και πως το ρυθμιζει στο μεγιστο δυνατο,πατα οκ και τοτε τρεξτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ζοριζεις φουλ ομως γιατι εχεις βαλει πολυ λιγη μνημη απο οτι βλεπω στο linx.βαλε τη μεγιστη,θα σου πει πως δν γινεται και πως το ρυθμιζει στο μεγιστο δυνατο,πατα οκ και τοτε τρεξτο

Γιατί μου το χάλασες τώρα και ήμουν χαρούμενος? Χρειάστηκε 1 κλικ παραπάνω στο vcore. Ελπίζω τα 10 runs να είναι αρκετά. Ορίστε...

post-14013-1416074274,2089_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου το χάλασες τώρα? Χρειάστηκε 1 κλικ παραπάνω στο vcore. Ελπίζω τα 10 runs να είναι αρκετά. Ορίστε...

καπως πολυ ειναι το ρευμα που θελει?σιγουρα δν παει πιο κατω?με τι ψυξη εισαι και εισαι τοσο χαμηλα σους βαθμους με τοσο ρευμα?παντως οι θερμοκρασιες μην σε ανησυχουν.εμενα πιανει 82 στο linx αλλα δν το εχω δει ποτε πανω απο 70 σε παιχνιδια ή οτιδηποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

καπως πολυ ειναι το ρευμα που θελει?σιγουρα δν παει πιο κατω?με τι ψυξη εισαι και εισαι τοσο χαμηλα σους βαθμους με τοσο ρευμα?παντως οι θερμοκρασιες μην σε ανησυχουν.εμενα πιανει 82 στο linx αλλα δν το εχω δει ποτε πανω απο 70 σε παιχνιδια ή οτιδηποτε αλλο

To ρεύμα είναι στο 1,25κάτι στο BIOS, πιο κάτω δεν πάει. Απλά η asus προσθέτει 0.7v από μόνη της για καβάντζα...

Ψύξη με την παλιόγρια την TRUE (δες υπογραφή) που όπως λέει και τοτραγούδι "οι σαραντάρες είναι σαν 2 εικοσάρες"

Δεν ανησυχώ για τις θερμοκρασίες. Maximum stability στα 4.0 GHz ψάχνω να πετύχω με τις μικρότερες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Βέβαια 3-4 βαθμούς βοηθάει το HAF, και το παιδί έχει 15 μείον. Πραγματικά κρύο κομμάτι.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Οσοι δοκιμασατε το νεο bios για ud5 ειστε σταθεροι με τις αντισtοιχες ρυθμισεις του F7?ηθελε αρκετο ρευμα παραπανω στο vcore για να βγαλει Linx σε μενα χτες που το παλεψα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου το χάλασες τώρα και ήμουν χαρούμενος? Χρειάστηκε 1 κλικ παραπάνω στο vcore. Ελπίζω τα 10 runs να είναι αρκετά. Ορίστε...

1.32ν πολυ ρευμα για 4ghz. Mε πιο λιγο π.χ. 1.28ν δεν παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του HAF, βοηθάει πολύ και ο ultra kaze. Βασικά στο ύψος που βρίσκεται η ψύκτρα υπάρχει ένας scythe 1600rpm που φέρνει αέρα (μπροστά), ο ultra kaze που διαχέει τον αέρα μέσα από την TRUE (push) και ένας scythe slipstream 2000rpm που βγάζει έξω από το κουτι αέρα.

Όπως είπα και πριν, στο BIOS έχω την χαμηλότερη ρύθμιση+1 κλικ (1.25κάτι, δεν θυμάμαι ακριβώς). Τα υπόλοιπα τα προσθέτει η asus από το load line calibration. Αν το απενεργοποιήσω, μου δίνει 1.21v σε load και φυσικά το σύστημα πέφτει.

Μια επιλογή είναι να δώσω παραπάνω ρεύμα στο BIOS και να απενεργοποιήσω load line calibration για να δοκιμάσω να φτάσω σε λιγότερο ρεύμα...αν το δoκιμάσω κάποια στιγμή, θα δώσω αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο εκτός θέματος ,αλλά έχω έναν c0 με το σύστημα της υπογραφής.Είμαι στα 3,9 με νερό και 20χ195 και vcore 1.3000 απο bios,1.66v στις μνήμες και 1,35 pll.Αυξάνοντας τα λίγο δεν μπόρεσα να τον ανεβάσω και άλλο.Στο λινκ

http://icrontic.com/apps/nehalem-calc/

βάζοντας τις ρυθμίσεις μου μου βγάζει ότι για qpi μεγαλύτερο απο 7000 instability may occur.Να είναι αυτό που δεν μου επιτρέπει να ανέβω άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο εκτός θέματος ,αλλά έχω έναν c0 με το σύστημα της υπογραφής.Είμαι στα 3,9 με νερό και 20χ195 και vcore 1.3000 απο bios,1.66v στις μνήμες και 1,35 pll.Αυξάνοντας τα λίγο δεν μπόρεσα να τον ανεβάσω και άλλο.Στο λινκ

http://icrontic.com/apps/nehalem-calc/

βάζοντας τις ρυθμίσεις μου μου βγάζει ότι για qpi μεγαλύτερο απο 7000 instability may occur.Να είναι αυτό που δεν μου επιτρέπει να ανέβω άλλο;

το uncore το εχεις στη διπλασια συχνοτητα απο αυτη των μνημων?

Link to comment
Share on other sites

pll εννοεις το VTT; Γιατι αν οχι, τι τιμες δινεις στο VTT για καθε ανοδο;

Επισης οι μνημες στα ποσα MHz εργοστασιακα και στα ποσα τις τρεχεις και σε τι timings;

Το uncore να μην το αφηνεις στο auto οταν ψαχνεις σταθεροτητα. Δεν ξερω η asus πως συμπεριφερεται αλλα στην ud5 το auto στο uncore μεταφραζεται 20x με memory multi 8x.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.