Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Βάλε level 2 loadline calibration. Θα παίρνεις σε load 0,015v παραπάνω απ'όσο δίνεις στο bios. Δηλαδή με 1,2 θα παίρνεις 1,215. Με οποιαδήποτε από τις δύο άλλες ρυθμίσεις (standard ή level 1), θα παίρνεις λιγότερο. Με standard 0,06 λιγότερο και με level 1 0,03.

Link to comment
Share on other sites

μια γρηγορη ερωτηση παιδια...οι μνημες μου λενε επανω 1,65-1,85v.αμα το βαλω 1,75 και η διαφορα του qpi/vtt απο το vdimm ειναι μικροτερη απο 0,5v παθενει τπτ ο cpu(όπως λεγανε παλια)?

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

μια γρηγορη ερωτηση παιδια...οι μνημες μου λενε επανω 1,65-1,85v.αμα το βαλω 1,75 και η διαφορα του qpi/vtt απο το vdimm ειναι μικροτερη απο 0,5v παθενει τπτ ο cpu(όπως λεγανε παλια)?

μαλλον οχι, αλλα κανεις δε μπορει να σου πει 100% δεν ειμαστε μεσα στιν Intel. Αν δεις παντως και ενα pdf Που ειχα ποσταρει πτιν καμποσες σελιδες, ως δια μαγειας το ασφαλες οριο του vdimm ειχε αλλαξει σε 1.85 απο 1.65, αρα 99% εισαι ΟΚ.

Επειδη εχουμε τις ιδιες μνημες, σε εμενα θελανε 1.7v για 1528 7-7-7-12 , και 1.74v για 1600 7-7-7-12 , μετα ξεφευγανε τα πραγματα, ηθελα 1.86v πχ για 1688 7-7-7-12. Και στα 3 settings σχεδον μηδενικη διαφορα σε αποδοση βεβαια...οποτε εμεινα στο πρωτο να μι σκιζω και τα παντα με ρευμα...

Εσυ τι θες να πετυχεις και ζητανε 1.75?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθω..ανεβοκατεβενει το voltage του επεξεργαστη οπως νανε.Συγκεκριμενα απο bios το εχω βαλει στα 1,2 με 180χ20=3,6ghz και μπαινοντας στα win βλεπω σε idle 1,168 και οταν τρεχω prime κατεβαινει! στο 1,136.Μπορει κανεις να δωσει καποια εξηγηση? (turbo off,c6 c7 state off,c1 on) .

Link to comment
Share on other sites

πανω απο το ρευμα του cpu(νομιζω) εχει μια ρυθμιση που λεγετε load line calibration.αμα εχει απλα enabled ή disabled βαλτω στο enabled.αμα εχει για επιλογες τα level1,level2,level3 βαλε το level2.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η συμπεριφορα της πτωσης της τασης ειναι και η νορμαλ. Σελιδες πισω αν ψαξεις θα βρεις την εξηγηση. (δεν μου ερχεται τωρα)

7 post πιο πανω απο το πρωτο σου, ο wacko εξηγει ακριβως τι κανει το load line calibration.

Δεν εχεις φοβο να το χρησιμοποιεις.

Επισης αν θυμαμαι καλα και τα C1e & ΕΙST αν απενεργοποιησεις, το ρευμα θα μενει σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Oντως αυτο ειναι,αν και δεν θα το κανω enabled μιας και η μαμα ιντελ μιλαει για παρενεργιες.Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν παθαινει τπτ.Μεχρι στιγμης δν εχω βρει παρενεργεια και πιστευω κανεις μεσα στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.