Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

ουτε εχω ακουσει να σε περιοριζει σε BCLK η μητρικη με το Χ58 (και γενικα που ολα τα σημαντικα ειναι μεσα στον επεξεργαστη).

Το μονο που μπορω να σου επιβεβαιωσω ειναι οτι παιζει ρολο η μητρικη.

Εχω εναν 920 d0 που στην GA-X58-UD5 δεν καταφερα ποτε να τον σταθεροποιησω στα 4 με linx 20 passes.

Προσφατα την αλλαξα με μια r2e και πλεον τα 4 τα εχει ευκολα, ειτε 20*200, ειτε 21*191, με 1.23v.

(ευκολα, εννοω 1,2375 vcore, 1,35 qpi & 1.65 vram, ολα τα αλλα auto χωρις περαιτερω ψαξιμο)

Υποθετω, περαν του X58, εχει να κανει ισως με τα bios του καθε κατασκευαστη, ισως και με την κατανομη του ρευματος πανω στο board.

Οποτε αν ο πωλητης σου το εχει δοκιμασει πανω σε πανακριβα board, r3e ή καμια Classified, μπορει οντως να ειχε καλυτερα αποτελεσματα απο την UD3.

Δεν σου λεω οτι ειναι κανονας, αλλα ειναι πιθανο.

Ισως στην τελικη οπως παιζουν τα chipακια απο cpu σε cpu, να παιζουν και απο X58 σε X58 :hm:

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τον Αμερικανο που μου πουλησε το cpu και μαλλον θα τον επιστρεψω για refund. Αλλα παρ'ολο που δεν ειναι αρνητικος στο να γινει αυτο, γενικα επιμενει οτι ο επεξεργαστης κανει αυτα που λεει, και φταινε οι μνημες μου...

Μα τι διαολο ρε γμτ, οκ δεν εχω τιποτα τρελες μνημες, αλλα αφου με 6 πολλαπλασιαστη και τις μνημες μονο στα 1200 παλι δε την παλευει το cpu ουτε καν με 1.35, οχι με 1.28 που θα επρεπε.... και αφου με 19χ200 ολα πανε νερακι και στο 21χ200 γ@μιεται ο Διας, πως γινεται να φταινε οι μνημες?

Η μονη ενδειξη οτι μπορει να μη φταιει ο cpu ειναι πως ΠΟΤΕ δεν εχει βγαλει error στο prime small fft....ετσι μια φορα να κανει fail ενας worker.... Παντα θα βγαλει ΟΣΑ tests βγαλει....ειτε 1 ειτε 3 ειτε 10, και καποια στιγμη θα πεσει το BSOD.

Εκανα μια τελευταια προσπαθεια σημερα, αφησα μονο το 1 dimm μνημης πανω και αρχισα να παιζω με το QPI/VTT γιατι διαβασα καπου οτι καμια φορα το πιο πολυ ειναι εξισου ζημιογονο με το λιγοτερο, και ειπα μηπως το AUTO που μου ειχε πει αυτος, δινει αλλη τιμη στο συστημα του απ'οτι στο δικο μου και μηπως υπαρχει καποια συγκεκριμενη τιμη που να παιζει καλα... αλλα @@. Στην καλυτερη περιπτωση με 1.415 μου εβγαλε 15 λεπτα prime, σχεδον ολοκληρωσε το 8k test, αλλα νομιζω ηταν θεμα τυχης αφου αργοτερα με ιδια settings κολλησε στο 3λεπτο... γενικα δε βρηκα να συμπεριφερεται ιδιαιτερα καλυτερα σε καποια τιμη, αλλου κολλαγε σε δευτερολεπτα, αλλου σε 2-3 λεπτα....μαλλον θεμα τυχης.

Υπαρχει περιπτωση με αλλες μνημες να αλλαξει τοσο συμπεριφορα ο CPU? Μου κανει εντυπωση που επιμενει τοσο αυτος (και η αληθεια ειναι οτι αυτος τους δοκιμαζει με 2000MHz rated ram)...

Link to comment
Share on other sites

Μα τι διαολο ρε γμτ, οκ δεν εχω τιποτα τρελες μνημες, αλλα αφου με 6 πολλαπλασιαστη και τις μνημες μονο στα 1200 παλι δε την παλευει το cpu ουτε καν με 1.35, οχι με 1.28 που θα επρεπε.... και αφου με 19χ200 ολα πανε νερακι και στο 21χ200 γ@μιεται ο Διας, πως γινεται να φταινε οι μνημες?

Αλλάζοντας το FSB αλλάζει και ο πολλαπλασιαστής των μνημών. Πχ DDR3@1333@200FSB σημαίνει 6,67Χ200 για τις μνήμες ενώ DDR3@1333@250 σημαίνει 5,332Χ250. Μπορεί οι συγκεκριμένες μνήμες να μην την παλεύουν με τους διαφορετικούς πολλαπλασιαστές. Φαντάζομαι όμως ότι δοκίμασες να τρέξεις τις μνήμες στις default συχνότητες με default timings και multipliers και να παίξεις μόνο με τον επεξεργαστή...

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζοντας το FSB αλλάζει και ο πολλαπλασιαστής των μνημών. Πχ DDR3@1333@200FSB σημαίνει 6,67Χ200 για τις μνήμες ενώ DDR3@1333@250 σημαίνει 5,332Χ250. Μπορεί οι συγκεκριμένες μνήμες να μην την παλεύουν με τους διαφορετικούς πολλαπλασιαστές. Φαντάζομαι όμως ότι δοκίμασες να τρέξεις τις μνήμες στις default συχνότητες με default timings και multipliers και να παίξεις μόνο με τον επεξεργαστή...

ναι ρε....και αφου λεω σταθερο το bclk, με 19χ200 (δηλαδη μνημες στα 1600 με 8 πολλαπλασιαστη) να τρεχει νερο, και με 21χ200 (παλι τα ιδια οι μνημες δηλαδη) να μην την παλευει ουτε λεπτο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε φίλε όλοι λένε ότι το κάθε oc είναι μοναδικό υπό την έννοια ότι κάτι που τρέχει στη δική μου σύνθεση μπορεί να μην τρέχει στη δική σου και ας έχουν οι 2 συνθέσεις παρόμοια ή και ίδια χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε φίλε όλοι λένε ότι το κάθε oc είναι μοναδικό υπό την έννοια ότι κάτι που τρέχει στη δική μου σύνθεση μπορεί να μην τρέχει στη δική σου και ας έχουν οι 2 συνθέσεις παρόμοια ή και ίδια χαρακτηριστικά.

φυσικα και ισχυει αυτο, αφου καθε κομματι ειανι διαφορετικο, αλλος εχει κομματι που κλοκαρει στο θεο και αλλος μπανανα chiquita original!

Αλλα εδω μιλαμε για την ΙΔΙΑ συνθεση, ιδιο mobo, ιδιες μνημες ιδιος cpu. 19x200 jet, 21x200 πουλος. Η μονη παραμετρος που αλλαξε ηταν ο πολλαπλασιαστης του cpu....do the math για το τι φταιει.....παντως οχι οι μνημες που μου λεει ο τυπος....

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινεται;

Προσεξτε και στις 2 φωτο το QPI/Vtt επισης στην πρωτη οι μνημες με μαμα ρολογια με ποσο ρευμα παιζουν και στην δευτερη με λιγο σφιχτα ρολογια το ρευμα που θελουν.

post-9802-1416074750,5003_thumb.jpg

post-9802-1416074750,5619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινεται;

Προσεξτε και στις 2 φωτο το QPI/Vtt επισης στην πρωτη οι μνημες με μαμα ρολογια με ποσο ρευμα παιζουν και στην δευτερη με λιγο σφιχτα ρολογια το ρευμα που θελουν.

Ο ποιο (hot) συνδυασμος REXIII + i7 Extreme 975 + Corsair GT 2000 :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητηκά γίνεται αλλά θα πρέπει να δεις αν οι δικές σου μνήμες το δέχονται και αντέχουν σε πιο σφιχτά timings.Δοκίμασέ το!Λογικά θα έχεις και μείωση του qpi v το οποίο είναι και ένα ακόμη συν.Αλλά γιατί θες να κατεβάσεις τις μνήμες?Είναι καλύτερα έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητηκά γίνεται αλλά θα πρέπει να δεις αν οι δικές σου μνήμες το δέχονται και αντέχουν σε πιο σφιχτά timings.Δοκίμασέ το!Λογικά θα έχεις και μείωση του qpi v το οποίο είναι και ένα ακόμη συν.Αλλά γιατί θες να κατεβάσεις τις μνήμες?Είναι καλύτερα έτσι!

Αν δεννν κανω λαθος οσο χαμηλοτερO το CL τοσο καλυτερα.οποτε αφου εχω μνημες 1866 CL7 και λογο του OC toy CPU της τρεχω στα 1600(γιατι αλλιως τρωω BSOD) ειπα να ριξω τα timmings στο CL6.καλυτερα η χειροτερα?η να το αφησω ετσι να παει να μαμηθει?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να διαλέξεις μεγάλη συχνότητα με πιο χαλαρά timings ή μικρότερη συχνότερα με χαμηλότερα timings προτίμησε τη μεγάλη συχνότητα πάντα. Όλα προτιμούν συχνότητα. Βέβαια, στους i7 μετά τα 1333 (δεν υπερβάλλω καθόλου) οι διαφορές στις επιδόσεις της μνήμης είναι απειροελάχιστες. Στις μόνες εφαρμογές που βλέπεις διαφορές είναι τα benchmarks τύπου everest, sandra και pc mark και ενδεχομένως ένα ελάχιστο στο superpi. Σε καθημερινή χρήση δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι σε καθημερινη χρηση δεν καταλαβαινεις διαφορα απο τα 3.6 στα 4 ή 3.8 στα 4.2 ..αλλα σφαζονται παλλικαρια για τετοιες συχνοτητες!!(που λεει ο λογος -προς χαριν της υπερβολης)

Η διαφορα για οποιον το βλεπει καθαρα σε Mhz ειναι 11%.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι. Όχι μόνο αυτό αλλά από ένα σημείο και έπειτα έχεις τεράστια κατανάλωση ρεύματος για απειροελάχιστη αύξηση στις επιδόσεις. Αλλά αν μπορείς να το δουλεύεις ψηλότερα το εργαλείο γιατί να μην το κάνεις, ε? :p

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι σε καθημερινη χρηση δεν καταλαβαινεις διαφορα απο τα 3.6 στα 4 ή 3.8 στα 4.2 ..αλλα σφαζονται παλλικαρια για τετοιες συχνοτητες!!(που λεει ο λογος -προς χαριν της υπερβολης)

Η διαφορα για οποιον το βλεπει καθαρα σε Mhz ειναι 11%.

Και εγώ σε καθημερινή βάση τρέχω 21*166 και πάλι πολύ είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.