Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Σε οδηγο για o/c του i7 ειχα διαβασει οτι το ΙΟΗ ειναι 1.1 για μια καρτα γραφικων 1.15 για 2 1,2 για 3 1.25

Αυτο δεν νομιζω να ισχυει μιας και με 3χ5870 και με 2χ580 δεν ειχα/εχω κανενα θεμα.

αν στα παραπανω βαλω το ICH 1.1 εχω μπλε οθονη με μολις 10 λεπτα prime

Aσε το prime και περνα το linx. 10 passes ολη τη μνημη και θα ξερεις αν εισαι stable μεσα σε 30 λεπτα. Εχω δει να μηχανηματα με 10 ωρες prime να μην περνανε 2 passes linx!

LinX - A simple Linpack interface - XtremeSystems Forums

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα αυτα που μου ειπατε,ανεβασα και λιγο vcore αλλα ή θα κρασαρει στην αρχη ή στο τελευταιο δευτερολεπτο του 2ου τεστ..εχετε τιποτα αλλο να προτεινετε?δυστυχως μεσα στην βδομαδα δεν εχω πολυ χρονο να το ψαξω ομως και απο οτι βλεπω εχω ψιλομπανανιτσα cpu?ή μηπως φταιει καμια mobo?

Link to comment
Share on other sites

οχι..cpu test..αν δεν κρασαρει στο πρωτο τεστ θα κρασαρει στο τελος..οι μνημες πιστευω ειναι πολυ χαμηλα για να φταινε αλλα θα το ψαξω κι'αλλο..εχω 2-3 gpu που θελω να δοκιμασω και θελω να εχω τον cpu ψηλα..επισης να ρωτησω και κατι λιγο ΟΤ..uncore,qpi,ram δινουν στο vantage?

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να μην παιζουν 1600 με 8αρια. Δωσε 1.75 vmem, 8-8-8-24-1Τ τα υπολοιπα στο auto.

Αλλιως βαλτα 9αρια και δες μεχρι ποια συχνοτητα πηγαινουν.

1200 με 5αρια επαιζαν οι ddr2...:p

Link to comment
Share on other sites

το εβγαλε το τεστ αλλα ητανε 210x20..δεν παει x21 ενω εχω ενεργοποιημενο το ppm/eist..τι φταιει?

Μήπως έχεις enabled το cpu turbo power limit?Αν ναι,τότε κάν'το disabled.Ίσως για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

οτι και να κανω o multi πεφτει στο χ20..και επισης βλεπω οτι καθε φορα που το τρεχω βγαζει διαφοτερικο score με διαφορα απο 100p μεχρι 500p..νομιζω πως φταιει οτι ο πολλαπλασιαστης που δεν μενει σταθερος..τι μπορω να κανω για αυτο?τι λετε εσεις?σορρυ αν ειμαι λιγο offtopic με το vantage

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες,

Εχω έναν ι7-950 πάνω σε ένα Χ58Α-UD7 Rev1.0 παίζει στα 4.0GHZ (200χ20) στα 1.30volt (1.325 bios me LLC2)

Βγάζω 8ώρο linx me max mem και θερμοκρασίες γύρω στους 78 ο θερμότερος πυρήνας (Hydro H70 με 2χ skythe ultrakaze 3k rpm τα οποια τα δουλεύω στα 1600rpm σε push-pull). Έχω φάει τα μούτρα μου για να τον πάω στα 4.2GHZ (20X21) αλλά μέχρι στιγμής το καλύτερο είναι fail στο Linx ύστερα απο 5.5ώρες! Εκτός απο Vcore qpi vtt τι άλλο θα μπορούσα να σκαλίσω για να γίνει stable? H να θεωρήσω πως 5ώρες linx με max mem settings είναι οκ? Στα 4.2ghz η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 88 αλλά μπορώ να ανεβάσω τα ultrakaze sta 2k RPM.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες linx δεν είναι απλώς οκ είναι πολύ παραπάνω από οκ. Σκέψου ότι αν βγάζει linx κανένα εικοσάλεπτο, δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να κολλήσει ή να κάνει bsod σε φυσιολογικές συνθήκες πλην επεξεργασίας βίντεο με 8 threads ή 3d 8 threads. Πόσο μάλλον 5 ώρες. Συνεπώς είναι μια χαρά. Να τεστάρεις 20 runs linx και αν τα βγάζει προχωράς παρακάτω. Ή παραπάνω πιο σωστά.:hehe: Με ud7 δε χρειάζεται πάντως να σκαλίσεις τίποτα άλλο πέραν του vcore και του qpi. Τα υπόλοιπα δε βοηθούν πουθενά.

το g25 εχω..δεν ειναι προγενεστερο του p06?ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο bios για την br?εχω δοκιμασει p6,p9,p11,g25 και το καλυτερο μεχρι τωρα για μενα ειναι το 25..

Το p11 είναι το τελευταίο. Το g25 δεν το έχω ξανακούσει καν.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

με p11 τρωω ακυρα bsods,δεν δουλευουν οι μνημες,παραπανω απο 200bclk δεν μπουταρει κλπ..επισης ψιλοεφτιαξε ο πολλαπλασιαστης,τωρα πεφτει μονο για λιγο στο 1ο cpu τεστ στο 20 και στα υπολοιπα ειναι 21..οτι να ναι..θα δοκιμασω και κανενα αλλο bios και θα δω..ποιο προτεινεται?καποιος που να εχει την br μηπως μπορει να απαντησει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.