Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Εγώ στα 4,2 έχω με ΗΤ on 1,3 bios-1,248 πραγματική σε Load, 1,88 PLL, 1,18 IOH και 1,355 vtt. Με λιγότερο σε οτιδήποτε από αυτά δεν παίζει σε μένα. Με ΗΤ off, όλα ίδια εκτός της τάσης του επεξεργαστή που είναι στα 1,25 bios-1,2 πραγματική σε load.

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως φυσιολογικό για gigabyte. Δεν είναι όπως οι asus. Και καλό είναι. Οι Χ38 και Χ48 DQ6 που είχα παλιά είχαν 0,08-0,1. Δηλαδή έδινες 1,4 και έπαιρνες 1,32 στην καλύτερη. Δεν είχε βέβαια καμμία επίδραση στη σταθερότητα, απλά έδινες λίγο παραπάνω στο bios για να έχεις το ποσό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες. Σε χαμηλά ρεύματα το vdroop είναι μεγαλύτερο και όσο ανεβαίνει η τάση μειώνεται. Βέβαια στις τάσεις που δουλεύουμε τους i7, δηλαδή μέχρι 1,4-1,45, δε μεταβάλλεται. Σε νούμερα πάνω από 1,5 υπάρχει αισθητή μείωση του droop. Οι asus έχουν έως 0,03 με το loadline calibration ενεργοποιημένο. Ούτε κι εγώ τις έχω σε μεγάλη υπόληψη, απλά το ανέφερα επειδή έχουν πολύ μικρό vdroop, όπως και η dfi t3eh8 (0,015).

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ ε?, προς το παρον, δουλευει το 'τερμα τα ανεμιστηρια'™:p

~28c, κλειστο κουτι

6aso7zm82r8zcn5kpsmg_thumb.jpg

το bclk θελει δουλεια

6kgzks31uf4j3yrcem7u_thumb.jpg

για 200 bclk θελει περισσοτερο ταση στις μνημες απ' οτι στα 160:confused:

τωρα δοκιμαζω χαμηλοτερο vdimm

επισησ, δεν εχω καταφερει να κανω να δουλεψει το ρημαδι το turbo ακομα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αμα δωσω 1,4 με ht on 8α φτασει 100c με το LinX και full RAM. Και δεν ειναι τοσο καλο κομματι που να δεις αλλα απο εξωτερικο. Απλα εδω ελλαδα εχουμε χαμηλα τον πηχη για τον ορισμο του καλου κομματιου. Να δεις κατι 4500 με νερο... Τελικα παιζει και με λιγοτερο ρευμα σταθερο... Ειμαι ακομα στις δοκιμες :)

Link to comment
Share on other sites

αμα δωσω 1,4 με ht on 8α φτασει 100c με το LinX και full RAM. Και δεν ειναι τοσο καλο κομματι που να δεις αλλα απο εξωτερικο. Απλα εδω ελλαδα εχουμε χαμηλα τον πηχη για τον ορισμο του καλου κομματιου. Να δεις κατι 4500 με νερο... Τελικα παιζει και με λιγοτερο ρευμα σταθερο... Ειμαι ακομα στις δοκιμες :)

Ουρτου ρε Pozeri !!!! :sarcastic:

Και ο δικος μου με 1.30v κανει 4200 linx ... :kiss3:

Link to comment
Share on other sites

δν νομιζω να πρεπει να το ζορισει αλλο γιατι με 1,336 εχει 80+ βαθμους σε load.με 1,4 θα ψηθει

Δλδ για 0.6 πόσο πάνω μπορεί να πάει η θερμοκρασία?!

(και έρχεται η απάντηση)...

αμα δωσω 1,4 με ht on 8α φτασει 100c με το LinX και full RAM. Και δεν ειναι τοσο καλο κομματι που να δεις αλλα απο εξωτερικο. Απλα εδω ελλαδα εχουμε χαμηλα τον πηχη για τον ορισμο του καλου κομματιου. Να δεις κατι 4500 με νερο... Τελικα παιζει και με λιγοτερο ρευμα σταθερο... Ειμαι ακομα στις δοκιμες :)

με 0.6 αύξηση στο ρεύμα έχεις δλδ 20 βαθμούς πάνω?Πάρα πολύ μου φαίνεται αυτό!Άμα είναι έτσι τότε άστο έτσι όπως το'χεις.Εγώ στο πρότεινα γιατί υπέθεσα ότι θα είχε το πολύ 90 και όχι 20 πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.