Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

x0x0x0 :p Αυριο θα σας εχω νεα...Η νεα cpu δεν φαινεται να ειναι τοσο κουρμπαριστη...Τα πρωτα δειγματα δειχνουν 21χ181=3801 με 1.15 & HT on!!!!Καμμια σχεση...Θα δοκιμασω και παραπανω αλλα νομιζω καπου εδω θελω και δευτερο ανεμηστηρα στην ψυκτρα γιατι πυρακτωνεται :p

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Τις Dominator 3*2 1600MHz ποσο και με τι μπορω να τις φτασω;

Δοκιμασα με 165 clock και 10x στα 1650 και το prime βγαζει συνεχεια hardware failure.

Kαταφεραν να δουλεψουν στο μολις 10x162, 1620 ΜΗz.

Παντα στο profile1 της επιλογης XMP που δινει αυτοματα 1,65v (1,64v στα windows) και 8-8-8-24 ....

Παντως στα 162bclk με 1,131 vcore, ΗΤ οff, και vtt 1,3v εχω σχεδον -10 C στο prime αντι των προηγουμενων settings. (160bclk 1,125 vcore, HT on, vtt auto=1,36 windows)

Intel turbo on και στις 2 μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 4080 με 1.25v και τις μνημες στα 1950 με 7-8-7-20 (1.65v) .

Οι μνημες σου εχουν samsung αν δεν κανω λαθος . Γενικα , το vtt ειναι το κλειδι για ψηλους χρονισμους μνημων (υπο την προυποθεση οτι οι μνημες ανεβαινουν ομως) . Για να παιξει ψηλα ο IMC θελει vtt .

Στη θεση σου θα ξεκινουσα δοκιμες απο τα 165χ21 με τον διαιρετη 2:10 . Δηλαδη απο τα 1650Mhz μνημων .Σιγουρα θα χρειαστεις και vdimm παραπανω . Εαν ειναι samsung μπορει να χρειαστεις και 1.85v για τα 2000Mhz με 8αρια .

Link to comment
Share on other sites

Για την ταση φυσιολογικες τις βλεπω τις θερμοκρασιες .

εχω και μια φοβια μηπως κανει throttling. Στο LinX στα 4000 χωρις HT on επειδη δεν ανεβαζει θερμοκρασιες βαραει 57+ gflops , με ΗΤ οn βαραει 88 89 90 FULL load βγαζει 51gflops βια... τι παιζει ναουμ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.