Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Καμαι ωρα φιλε μου....Δεν το εχω αφησει περισσοτερο γιατι ακομα ψαχνομαι.Μολις καταληξω ποσο περιπου παει θα το δοκιμασω να δω ανα ειναι 100% σταθερο.

Να ρωτησω κατι?Γιατι αν ανεβασω το ratio απο 20χ200 στο 21χ200 μεσα στα windows εξακολουθει να μου δειχνει συχνοτητα 4 και οχι 4.2???

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθωντας επ'ακριβως τον οδηγο της gigabyte ( http://www.tweaktown.com/news/10827/gigabyte_shows_how_to_overclock_i7_920_cpu_to_4ghz/index.html ) για τα 4GHz, καταφερα ευκολα ... να μην κανει post το συστημα :hi:

Στην UD5 την απλη βεβαια και οχι την extreme αλλα με το F7 bios που υποτιθεται εχει και υποστηριξη για τον D0.

Tα μονα που αλλαξα απο τα default συμφωνα παντα με τον οδηγο ειναι

QPI link speed x36

BCLK 200

System memory multiplier 6 (δλδ στα 1200 ενω ειναι 1600αρες οποτε δεν παιζει να με κραταει πισω αυτο)

uncore x13

Απο ρευματα μονο τα vcore 1,4 και qpiVtt 1,52 ολα τα αλλα default.

Eννοειται οτι turbo, C1E κτλ disabled ... :-/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορει να βοηθησει καποιος με το cpu ratio????Γιατι ενω το βαζω 21 και οταν ανοιγει το Pc το βλεπει 21, οταν μπαινω στα windows το διαβαζει 20????

Οταν ανεβαζεις load παραμενει 20?

Link to comment
Share on other sites

Ναι...Διαβαζει τη συχνοτητα με 20 κι ας εχω βαλει 21 και αυτο μονο μεσα στα windows γιατι στην αρχικη οθονη διαβαζει τη συχνοτητα που του βαζω.Πχ βαζω 21χ200=4200 και μεσα στα windows το βλεπει 4000 σε ολεσ τις εφαρμογες και στις πληροφοριες συστηματος...

Link to comment
Share on other sites

Αφου αν δεν κανω λαθος το multiplier στον 920 ειναι locked με max το 20 και μονο με την βοηθεια του intel turbo mode παει στο 21.

Βαλτο στο 20 με turbo on και πες μας επειτα τι βλεπουν τα windows ...

Link to comment
Share on other sites

@vaselos εχω το ιδιο mobo και παει 21χ κανονικα με turbo mode off... ποιο bios εχεις??

επισης με τα ιδια ρευματα δεν παω πανω απο 195blc linx stable. τρεξε μια linx γιατι χλωμο σε βλεπω

εγω ειμαι 190χ21 με 1.25 και κατω απο 80oC στους 26οC. ποιο πανω δεν το χρειαζομαι πιστευω επειδη χτυπαει 90αρες:crazy:

Έγινε επεξεργασία από theo_mich
Link to comment
Share on other sites

εγώ όπως είμαι άμα περάσω σε...

920 D0

Asus P6T Deluxe V2 (1366, X58, DDR3)

2XCorsair 6GB DDR3-1600 Ram Kit

εκτος από την ram που θα παίξει σημαντικό ρολο στην δουλειά μου γενικά στα games/εφαρμογές k.t.l. κατά μέσο ορο posh διαφορα θα δω?

(είναι λίγο offtopic απλά να μην ανοίγω για μια ερώτηση νέο topic)

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

...πας στο πλαίσιο ok?

Δυστυχως δεν ειναι οκ...Πας πλαισιο και δεν εχει καθολου box 920 σε κανενα πλαισιο..:(

Και απ'οτι μου ειπαν δεν ξερουν καν ποτε θα φερουν...

Και οχι τπτ αλλο,μαλλον ειναι παιγμενος και ο δικος μου επεξεργαστης και τον ειχα παρει απο πλαισιο και δεν ξερω πως θα μου τον αντικαταστησουν αν εχει οντως προβλημα...Ελπιζω και ευχομαι να φταιει η μητρικη αλλιως την κατσαμε...:(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.