Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Δεν ξερω τι,παντωσ σιγουρα κατι δεν παει καλα...Ανεωασα το QPI στο 1.39 και κολλησε στα πρωτα δευτερολεπτα του prime95...Και παντα το ιδιο κολλημα,παγωμα οθονης.Στα default ολα πανε μια χαρα οποτε δε δειχνει να εχω καποιο προβλημα hardware...Τι λετα να κανω ρε παιδια?Τοσο μαπα ο επεξεργαστης αποκλειεται να ειναι...Σιγουρα κατι αλλο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Eίχα το ίδο πρόβλημα με την πρώτη μητρική μου(REX2)....Βάλε σε άλλο slot την κάρτα γραφικών και δες.....Έτσι και εμένα μετά απο 1-2 λεπτά κολλούσε το σύμπαν....και άλλαξα μητρική...:D

Link to comment
Share on other sites

Eίχα το ίδο πρόβλημα με την πρώτη μητρική μου(REX2)....Βάλε σε άλλο slot την κάρτα γραφικών και δες.....Έτσι και εμένα μετά απο 1-2 λεπτά κολλούσε το σύμπαν....και άλλαξα μητρική...:D

Μας εφτιαξες τη μερα τωρα....:slap:

Κανενας αλλοσ κατι πιο αισιοδοξο????

Link to comment
Share on other sites

@Reaper. Φίλε πολύ καλό κομμάτι. Ενδεχομένως καλύτερο κι από το δικό μου. Αναρωτιέμαι μόνο γιατί έχεις τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Είναι πραγματικά εκπληκτικές οι θερμοκρασίες σου. Εγώ τώρα με τις ζέστες έχω 65 idle. Με 1,45 στα 4,557. Έχω αλλάξει βέβαια και δωμάτιο λόγω εργασιών στο σπίτι και είναι πολύ πιο ζεστά. Και πάλι όμως... Αναγκάστηκα να το ρίξω προς το παρόν μέχρι να λύσω το πρόβλημα της θερμοκρασίας. Τώρα πρόσεξα ότι δεν έχεις ενεργοποιημένο hyper threading. Τρέξε κι ένα με hyper threading αν μπορείς. Με ενδιαφέρει πολύ να δω τι θα γίνει τότε με τις θερμοκρασίες και αν θα μπορεί να σταθεροποιηθεί με αυτή την τάση.

Καλά είναι όντως αν σκεφτείς ότι και το δωμάτιο είναι 26-27C και στο κύκλωμα παίζει vga και chipset.

Με HT προφανώς θέλει πιο πολύ ρεύμα και σίγουρα έιναι πιο ζεστά,αλλά πάντα το κάνω disable,αφού μου είναι άχρηστο.

Εντυπωσιακο το νέο Revision πάντως..Στον C0 είχα περίπου ίδιες θερμοκρασίες με ίδιο ρεύμα,αλλά στα 4200...

Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα βρε παιδί....αν κοιτάς στο bot και βλέπεις άλλους στην ίδια συχνότητα με εσένα να είναι με πολύ λιγότερο χρόνο μην σε νοιάζει...αυτοί παίζουν με ΗΤ off και εκτός αυτού με tweakαρισμένο λογισμικό....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω τον ειμαι αυτη τη στιγμη 3200 (20 χ 160) αλλα μετα απο καποια ωρα κολλαει η οθονη...ουτε restart ουτε τπτ.Τα ρευματα μου ειναι τα παρακατω

CPU Voltage [1.187]

CPU PLL Voltage [1.82]

QPI/DRAM Voltage [1.29]

IOH Voltage [1.127]

IOH PCIE Voltage [1.51]

ICH Voltage [1.11]

ICH PCIE Voltage [1.51]

DRAM Voltage [1.64]

Θερμοκρασια cpu 70 full load...

Τι πρεπει να αυξησω για να σταθεροποιηθει και να τον ανβασω κι αλλο???

Παιδια συνεχιζοντας να τεσταρω το συστημα μου παρατηρω οτι μεχρι 20χ155=3100 παω χωρις να ανεβασω τπτ...Δηλαδη

CPU Voltage [1.15]

CPU PLL Voltage [1.81]

QPI/DRAM Voltage [1.20]

DRAM Voltage [1.60]

Απο κει και περα ΔΕΝ μπορω να παω 20χ160=3200 σταθερα ουτε με

CPU Voltage [1.186]

CPU PLL Voltage [1.82]

QPI/DRAM Voltage [1.31]

:wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Και κολλημα παντα το ιδιο...Παγωμα οθονης...Ενα restart σαν ανθρωπος κι εγω δεν εχω δει...

Τι να κανω πριν αρχιζω να τα καιω ολα????

Link to comment
Share on other sites

Την ρυθμιση του QPI link μεσα στο BIOS που την εχεις?

Στο auto την εχω....

Στην προηγουμενη σελιδα εχω ποσταρει ολες τις ρυθμισεις που εχω στο BIOS οποτε αν θες ριξε μια ματια μην εχω κανει εκει τπτ περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάνει τίποτα περίεργο. Όλα φυσιολογικά φαίνονται. Δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. Ένα μόνο μένει. Να δοκιμάσεις τον επεξεργαστή σε άλλη μητρική. Μόνο τότε θα σιγουρευτείς αν είναι η μητρική ή ο επεξεργαστής το πρόβλημα. Να έχεις τόσο μπανάνα κομμάτι αποκλείεται εκτός αν έχει πρόβλημα. 3,6 πάνε ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως και συνήθως με ελάχιστη ή καθόλου αύξηση τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις D0 i7, με αυτην την μητρικουλα θα θες 1.24-1.28V. Καπου κει παιζω εγω.

Aυτο το ποστ απο καποιο φιλο σε θεμα για τη συγκεκριμενη μητρικη βοηθαει καπου???

Τελικα το QPI link παιζει να αλλαξει κατι αν αλλαξω τη ρυθμιση???

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ποστ απο καποιο φιλο σε θεμα για τη συγκεκριμενη μητρικη βοηθαει καπου???

Τελικα το QPI link παιζει να αλλαξει κατι αν αλλαξω τη ρυθμιση???

δες τις ρυθμισεις του αν δεν τις εχει πες του να στις δωσει και δοκιμασε και ετσι..για αρχη δωσε 1.2+ που λεει και βλεπεις..

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ποστ απο καποιο φιλο σε θεμα για τη συγκεκριμενη μητρικη βοηθαει καπου???

Τελικα το QPI link παιζει να αλλαξει κατι αν αλλαξω τη ρυθμιση???

Βοηθάει στο ότι ίσως χρειάζεσαι περισσότερο ρεύμα στον επεξεργαστή. Από εκεί και πέρα το QPI Link πρέπει να το έχεις πάντα στην ελάχιστη χειροκίνητη ρύθμιση η οποία είναι σε asus το 18x. Παίζει να είναι αυτό το πρόβλημα σου. Απλά δε το είχα σκεφτεί νωρίτερα. Στο auto δουλεύει στο 36x και άρα με ελάχιστη αύξηση του bclk τα παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει στο ότι ίσως χρειάζεσαι περισσότερο ρεύμα στον επεξεργαστή. Από εκεί και πέρα το QPI Link πρέπει να το έχεις πάντα στην ελάχιστη χειροκίνητη ρύθμιση η οποία είναι σε asus το 18x. Παίζει να είναι αυτό το πρόβλημα σου. Απλά δε το είχα σκεφτεί νωρίτερα. Στο auto δουλεύει στο 36x και άρα με ελάχιστη αύξηση του bclk τα παίζει.

Ας το τσεκαρουμε κι ετσι...Δε χανουμε τπτ.Στο δικο μου Μ/Β με fsb 160 το QPI Link είναι 5594MT/s...Αυτη ειναι η ελαχιστη ρυθμιση.Οι αλλες δυο ειναι 6836ΜΤ/s και 7456MT/s...Οποτε το αφηνω στο 5594ΜΤ/s ???

Link to comment
Share on other sites

Ας το τσεκαρουμε κι ετσι...Δε χανουμε τπτ.Στο δικο μου Μ/Β με fsb 160 το QPI Link είναι 5594MT/s...Αυτη ειναι η ελαχιστη ρυθμιση.Οι αλλες δυο ειναι 6836ΜΤ/s και 7456MT/s...Οποτε το αφηνω στο 5594ΜΤ/s ???

Ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια να ποσταρω νεοτερα απο το ''περιεργο'' συστημα μου...

Ανεβασα αρκετα το cpu voltage και ακολουθουν τα αποτελεσματα.

Ο επεξεργαστης σταθερος στα 4 (20x200) με

CPU voltage:1,25

PLL voltage: 1,829

QPI/DRAM voltage: 1.275

Αυτα με max θερμοκρασια στον επεξεργαστη 83 βαθμους

Δεν εχω δοκιμασει παραπνω αλλα θα το κανω και θα ενημερωσω...

Πως τα βλεπετε τα πραγματα?Ειναι ασφαλες τοσο ή και περισσοτερο ρευμα?Εχω δει να δινουν και 1,4 αλλα ειναι ασφαλες???

Έγινε επεξεργασία από vazelos
μ...κια εγραψα 20x200 ειμαι μ'αυτα τα ρευματα,απλως εχω χασει τη μπαλα με τοσες αλλαγες που εχω κανει
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ποσταρω νεοτερα απο το ''περιεργο'' συστημα μου...

Ανεβασα αρκετα το cpu voltage και ακολουθουν τα αποτελεσματα.

Ο επεξεργαστης σταθερος στα 4,2 (20x210) με

CPU voltage:1,25

PLL voltage: 1,829

QPI/DRAM voltage: 1.275

Αυτα με max θερμοκρασια στον επεξεργαστη 83 βαθμους

Δεν εχω δοκιμασει παραπνω αλλα θα το κανω και θα ενημερωσω...

Πως τα βλεπετε τα πραγματα?Ειναι ασφαλες τοσο ή και περισσοτερο ρευμα?Εχω δει να δινουν και 1,4 αλλα ειναι ασφαλες???

stress test εκανες???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.