Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Συγνώμη, σκέφτεσαι να βγάλεις το νερό

και να πας σε αέρα;

Η True Black είναι ελάχιστα χειρότερη από ποιοτικό custom νερό και ασύγκριτα ευκολότερη στην εγκατάσταση οπότε θα το σύστηνα κι εγώ. Για σύγκριση με έτοιμη υδρόψυξη δε συζητάμε καν.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ πριν δεν είχα υδρόψυξη

αλλά νομίζω ότι το πλεονέκτημα μιας καλής υδρόψυξης είναι

ότι θα σου κράτηση σταθερά κάποιους βαθμούς χωρίς να παίζει το

ενδεχόμενο να αυξηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική διαφορά της υδρόψυξης είναι πολύ απλά ότι μπορείς να αντιμετωπίσεις λιγάκι καλύτερα πολυ υψηλές τάσεις. Κατά τα άλλα δεν έχει διαφορά από αέρα. Φυσικά και αυξάνεται η θερμοκρασία όσο αυξάνεται το φορτίο. Ο δικός μου επεξεργαστής στα 4,6 με 1,49ν ρεύμα και ποιοτική υδρόψυξη φτάνει 100 βαθμούς με ένα wPrime που κρατάει 5 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον. Κι εγώ ήμουν κάποτε μεγάλος οπαδός της υδρόψυξης, αλλά κάποιοι παράγοντες συνετέλεσαν στο να την εγκαταλείψω τελικά. Πρώτος είναι το υπέρογκο κόστος για να φτιάξεις κάτι καλό. 200-250 ευρώ περίπου. Και μιλάω μόνο για επεξεργαστή. Αν βάλεις και τσίπσετ και κάρτα γραφικών περνάς τα 300 για πλάκα. Δεύτερος είναι η "δυσκολία" τοποθέτησης και με το δυσκολία απλά εννοώ την ταλαιπωρία που υπεισέρχεται κάθε φορά που θέλεις να κάνεις μια αλλαγή. Τρίτος είναι το γεγονός ότι δεν έχει τη διαφορά που είχε κάποτε (π.χ Ρ4 631, ωραίες εποχές). Τότε είχες 65 full load με αέρα και 35 με νερό. Τρομακτική διαφορά. Τώρα έχεις 80 με αέρα και 75 με νερό. Τρίχες δηλαδή. Τέλος, η υδρόψυξη χρειάζεται συντήρηση. Η αερόψυξη όχι πέραν ενός φυσήματος της ψύκτρας κάθε λίγους μήνες για να φεύγει η σκόνη. Εκει που πλεονεκτεί ξεκάθαρα η υδρόψυξη είναι στο θόρυβο, αν επιλέξεις τα κατάλληλα υποσυστήματα. Βεβαίως και αυτό έχει αμβλυνθεί σε σχέση με παλιότερα μιας και όλες οι ψύκτρες της προκοπής πλέον χρησιμοποιούν 12ρηδες ανεμιστήρες. Απλά με αέρα πρέπει να έχεις διακίνηση αέρα και στο κουτί που για να γίνει χρειάζεσαι έναν ικανό αριθμό ανεμιστήρων. Υδρόψυξη θα συνιστούσα μόνο σε κάποιον που έχει open bench και όχι κουτί, κοινώς σε κάποιον που κάνει benchmarks καθημερινά και σε κάποιον που σκέφτεται να πάρει έναν καλό υπολογιστή, να τον κρατήσει χρόνια χωρίς σημαντικές αλλαγές και τον απασχολεί ο θόρυβος. Τότε ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε idle 51 βαθμούς και σε load (όχι prime αλλά παιχνίδι 3D ή vantage cpu test) 80-85. Σε prime περνάω τους 100. Είναι πάρα πολύ σταθερός σε αυτή τη συχνότητα. Δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Με τις θερμοκρασίες που πιάνει δε μπορώ να πάω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει αν σε P6T Deluxe σε settings "auto" η μητρικη αλλαζει τα volt απο τα default? Δηλαδη οταν εγω εχω vcore : auto... η μητρικη δινει 1.15?

Δεν με ενδιαφερει προφανως φαση vdrop/vdroop ουτε ποσο ειναι "πολυμετρημενο" κλπ καφριλες.

Απλα αν αλλαζει και το κανει π.χ. 1.2 αναλογα με το τι Bclk, multi του δινεις...

Για να μην πεσει πανω μου κανας βλακο-moderator να με στειλει σε thread για μητρικες...ρωταω γιατι εχει 4Ghz με "auto" vcore o D0... :p

Link to comment
Share on other sites

Εμεις μεγαλωσαμε με τις DFI, που το auto σημαινει "Δεν μπουταρει" και τωρα με τις asus και την k@!#$Intela δεν ξερουμε τι σημαινει "auto"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη θερμοκρασιων δεν ειδα τπτ το διαφορετικο σε σχεση με τον C0(ισως να ειναι και χειροτερες στην ιδια συχοντητα/ταση στον D0).

Watercoοled με:

-MCR320

-3X120mm ~900rpm

-Dtek Fusion v2

-EK full cover για ati 4870

-DDC + EK top

(κλειστο case)

Για καθε μερα μαλλον θα μεινω εδω

post-44-1416073971,7417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ζεσταίνεται τόσο πολύ με τόσο λίγο ρεύμα αυτός ο επεξεργαστής. Δε λέω για το δικό σου μόνο, κι ο δικός μου έτσι είναι. Ο C0 που είχα για να φτάσει 85 βαθμούς ήθελε 1,45-1,5ν ρεύμα. Αυτός τους φτάνει και με 1,25.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.