Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Πάντως υπήρχαν-υπάρχουν και πολύ καλά κομμάτια C0..

Αυτός που είχα ήταν στα 4.1 με 1.30v 8*prime stable και η θερμοκρασία ίσα που άγγιξε (στον έναν μόνο πυρήνα) τους 70 βαθμούς... (με έτοιμο w/c της Thermaltake, όχι τίποτα φοβερό)

Αυτό που μου αρέσει στον D0 είναι ότι του αρκούν μόλις 1.12v για 3.5G, με VTT 1.175 και PLL 1.80

Και βολεύει γιατί και μια mainstream ψύκτρα έχω και με χαμηλές στροφές (9" fan..), και το τροφοδοτικό δεν σηκώνει και πολλά πολλά..

Link to comment
Share on other sites

απλα να παρουμε μια ιδεα.οι θερμοκρασιες που αναφερω εγινα απο χθεσινο stress test.δεν προσπαθω να αποσειξω κατι για να μην παρεξηγηθω.:crazy_pilot:

H ιδεα που θα παρεις ομως το πιο πιθανο ειναι να ειναι λαθος, θερμοκρασιες περιβαλλοντος, case, fan στην ψυκτρα, fans στο case, ποσο καλο mount εχεις πετυχει, κλειστο/ανοιχτο κουτι. Ολα αυτα μπορουν να δημιουργησουν μεγαλες διαφορες. Παντως και ο C0 που ειχα πριν και ο D0 απλα ζεματανε, το νερο σχεδον βραζει στο w/c μου(παντα για linx 30+ λεπτων).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ man, κάποιος που να είχε έναν C0 και τώρα έναν D0 να μας δαιφωτίσει υπάρχει; :hehe:

Δε σας έχω διαφωτίσει εγώ ήδη? Το είπα πολλές φορές. Ο C0 που είχα βέβαια ίσως να μη ήταν πολύ αντιπροσωπευτική περίπτωση μιας και χρειαζόταν πολύ ρεύμα συγκριτικά με το μέσο όρο, αλλά ήταν πολύ ψυχρός. Δηλαδή μιλάμε ότι έφτανε τη θερμοκρασία που φτάνει ο D0 με 1,25 με 1,45ν. Απ'ότι έχω καταλάβει πάντως ο C0 είναι γενικότερα ψυχρότερος ανεξαρτήτως τάσης. Τώρα για 24/7 οι θερμοκρασίες δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία δεδομένου ότι ποτέ σε φυσιολογικές συνθήκες ο επεξεργαστής δε θα φτάσει τέτοια νούμερα όπως στο stress testing. Ούτε σε επεξεργασία βίντεο με 8 threads δε φτάνει τόσους βαθμούς όπως με prime ή linx.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα κι εγω τον νεο μου υπολογιστη με ι7 920 D0...Αλλα ειχα μεινει 2 χρονια μακρια απο το αθλημα και εχω χασει τη μπαλα με τις ρυθμισεις ειδικα στα ρευματα.Ηταν ολα φυσικα στο Auto και εκανα μια αποπειρα να τα ρυθμισω με οτι θυμαμαι.Τα δινω παρακατω και οποιος γνωριζει ας πει καμια διορθωσει και ποσο μορω να παω τον συγκεκριμενο επεξεργαστη με αερα κρατοντας αυτα τα ρευματα η αυξανοντας τα οσο με παιρνει.Το συστημα ειναι της υπογραφεις.

Extreme OV [Enabled]

CPU Voltage [1.15625]

CPU PLL Voltage [1.81592]

QPI/DRAM Voltage [1.21250]

IOH Voltage [1.17966]

IOH PCIE Voltage [1.51106]

ICH Voltage [1.11341]

DRAM BUS Voltage [1.51106]

Αν και παιζει να ειμαι off topic με τα παρακατω (και ζηταω συγνωμη αν συμβαινει κατι τετοιο) βαζω παρακατω και καποιες αλες ρυθμισεις που επηρεαζουν το OC και τις εχω αλλαξει μονος μου απο το Auto οποτε αν κι εδω υπαρχουν λαθη και θελετε βαλτε ενα χερακι....

Τuning Mode [Extreme OC]

Ai OC Tuner [Manual]

OC from Level Up [Auto]

OC From memory Level up [Auto]

CPU Ratio [20.0]

CPU Power Limit [Enabled]

BCLK Frequency [133]

PCIE Frequency [100]

DRAM Frequency [Auto] for ''locked'' CPU only DDR-800 and DDR3-1060 can work

QPI Link data rate [Auto]

EPU II Phase control [Full Phase]

CPU Load line calibraton [Auto]

CPU Differential Amplitude [Auto]

NB OCP [Enabled]

DRAM OCP [Enabled]

CPU Spread Spectrum [Auto]

PCIE Spread Spectrum [Auto]

CPU Clock Skew [Auto]

IOH Clock Skew [Auto]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις πηρα κι εγω τον νεο μου υπολογιστη με ι7 920 D0...Αλλα ειχα μεινει 2 χρονια μακρια απο το αθλημα και εχω χασει τη μπαλα με τις ρυθμισεις ειδικα στα ρευματα.Ηταν ολα φυσικα στο Auto και εκανα μια αποπειρα να τα ρυθμισω με οτι θυμαμαι.Τα δινω παρακατω και οποιος γνωριζει ας πει καμια διορθωσει και ποσο μορω να παω τον συγκεκριμενο επεξεργαστη με αερα κρατοντας αυτα τα ρευματα η αυξανοντας τα οσο με παιρνει.Το συστημα ειναι της υπογραφεις.

Extreme OV [Enabled]

CPU Voltage [1.15625]

CPU PLL Voltage [1.81592]

QPI/DRAM Voltage [1.21250]

IOH Voltage [1.17966]

IOH PCIE Voltage [1.51106]

ICH Voltage [1.11341]

DRAM BUS Voltage [1.51106]

Αν και παιζει να ειμαι off topic με τα παρακατω (και ζηταω συγνωμη αν συμβαινει κατι τετοιο) βαζω παρακατω και καποιες αλες ρυθμισεις που επηρεαζουν το OC και τις εχω αλλαξει μονος μου απο το Auto οποτε αν κι εδω υπαρχουν λαθη και θελετε βαλτε ενα χερακι....

Τuning Mode [Extreme OC]

Ai OC Tuner [Manual]

OC from Level Up [Auto]

OC From memory Level up [Auto]

CPU Ratio [20.0]

CPU Power Limit [Enabled]

BCLK Frequency [133]

PCIE Frequency [100]

DRAM Frequency [Auto] for ''locked'' CPU only DDR-800 and DDR3-1060 can work

QPI Link data rate [Auto]

EPU II Phase control [Full Phase]

CPU Load line calibraton [Auto]

CPU Differential Amplitude [Auto]

NB OCP [Enabled]

DRAM OCP [Enabled]

CPU Spread Spectrum [Auto]

PCIE Spread Spectrum [Auto]

CPU Clock Skew [Auto]

IOH Clock Skew [Auto]

Προτού ποστάρεις θα έπρεπε να διαβάσεις ολόκληρο το thread. Προτεινόμενες τάσεις έχουν αναφερθεί ξάνά. Θα σε παραπέμψω στο δικό μου ποστ που τα λέω λίγο πιο αναλυτικά. Ξεκίνα λοιπόν με εκείνες τις ρυθμίσεις διαβάζοντας όμως και τις προηγούμενες σελίδες και θα ξεκαθαρίσουν όλα.

http://thelab.gr/showpost.php?p=1062620439&postcount=45

Ανεβασα λιγο ταση και pci-e στα 102 για να ειναι prime stable(ισως να μην χρειαζονταν και τα 2 τελικα)

10ωρες σημερα απο το πρωι(25-26 βαθμοι εξω) χωρις aircondition

Είσαι μια χαρά. Ο δικός μου είναι λιγάκι καλύτερος αφού κάνει το ίδιο με 1,2. Πάντως η αύξηση του pci express βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις να σταθεροποιηθεί. Για μεγάλες αυξήσεις η κάρτα γραφικών πρέπει να είναι nvidia. Ειδάλως δε γίνεται τίποτα. Για μικρές αυξήσεις όπως η δική σου (2MHz) και η ΑΤΙ κάνει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια χαρά. Ο δικός μου είναι λιγάκι καλύτερος αφού κάνει το ίδιο με 1,2. Πάντως η αύξηση του pci express βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις να σταθεροποιηθεί. Για μεγάλες αυξήσεις η κάρτα γραφικών πρέπει να είναι nvidia. Ειδάλως δε γίνεται τίποτα. Για μικρές αυξήσεις όπως η δική σου (2MHz) και η ΑΤΙ κάνει μια χαρά.

Ναι τον δικο σου εβλεπε και ταυλωσε, αλλα αποφασισε να παρει "Α" batch o βλακας!

Αμα παιζουνε κι αλλες pci-e συσκευες οπως Perc/TVtuner (καλα χ@#$στηκα για τον tv tuner, αλλα αμα τα δει κολλυομενα ο perc με νοιαζει :hehe: ) ποσο το παμε το pci-e? Υπαρχει δηλ περιπτωση να "φλασαρει" κατι μεχρι τα π.χ. 105??

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

Προτού ποστάρεις θα έπρεπε να διαβάσεις ολόκληρο το thread. Προτεινόμενες τάσεις έχουν αναφερθεί ξάνά. Θα σε παραπέμψω στο δικό μου ποστ που τα λέω λίγο πιο αναλυτικά. Ξεκίνα λοιπόν με εκείνες τις ρυθμίσεις διαβάζοντας όμως και τις προηγούμενες σελίδες και θα ξεκαθαρίσουν όλα.

http://thelab.gr/showpost.php?p=1062620439&postcount=45

Να κανω μια ερωτηση (μαλλον ηλιθια γιατι απ'οσο διαβασα ολοι μιλατε γι'αυτο σαν να ειναι δεδομενο)...Το VTT ποιο απο τα voltages ειναι στο δικο μου Μ/Β???:o:o:o:o:o:o

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον δικο σου εβλεπε και ταυλωσε, αλλα αποφασισε να παρει "Α" batch o βλακας!

Αμα παιζουνε κι αλλες pci-e συσκευες οπως Perc/TVtuner (καλα χ@#$στηκα για τον tv tuner, αλλα αμα τα δει κολλυομενα ο perc με νοιαζει :hehe: ) ποσο το παμε το pci-e? Υπαρχει δηλ περιπτωση να "φλασαρει" κατι μεχρι τα π.χ. 105??

Με 105 δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εκεί κάπου αρχίζει αρχικά η κάρτα γραφικών να παίζει σημαντικό ρόλο για το πόσο επιπλέον θα ανέβεις. Τώρα όσον αφορά τον perc και πάλι δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα αρκεί να τον ψύχεις καλά. Επειδή ως γνωστόν ζεσταίνεται απίστευτα ούτως ή άλλως και ανεβάζοντας το pci-e θα αυξηθεί η θερμοκρασία ακόμα περισσότερο (δεδομένου ότι θα δώσεις και ένα κλικ στην τάση για σιγουριά,ε?). Ελπίζω να έχεις aftermarket ψύκτρα ή κανέναν ανεμιστήρα να φυσάει.

Να κανω μια ερωτηση (μαλλον ηλιθια γιατι απ'οσο διαβασα ολοι μιλατε γι'αυτο σαν να ειναι δεδομενο)...Το VTT ποιο απο τα voltages ειναι στο δικο μου Μ/Β???:o:o:o:o:o:o

Το QPI/Dram Voltage.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω τον ειμαι αυτη τη στιγμη 3200 (20 χ 160) αλλα μετα απο καποια ωρα κολλαει η οθονη...ουτε restart ουτε τπτ.Τα ρευματα μου ειναι τα παρακατω

CPU Voltage [1.187]

CPU PLL Voltage [1.82]

QPI/DRAM Voltage [1.29]

IOH Voltage [1.127]

IOH PCIE Voltage [1.51]

ICH Voltage [1.11]

ICH PCIE Voltage [1.51]

DRAM Voltage [1.64]

Θερμοκρασια cpu 70 full load...

Τι πρεπει να αυξησω για να σταθεροποιηθει και να τον ανβασω κι αλλο???

Link to comment
Share on other sites

@Reaper. Φίλε πολύ καλό κομμάτι. Ενδεχομένως καλύτερο κι από το δικό μου. Αναρωτιέμαι μόνο γιατί έχεις τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Είναι πραγματικά εκπληκτικές οι θερμοκρασίες σου. Εγώ τώρα με τις ζέστες έχω 65 idle. Με 1,45 στα 4,557. Έχω αλλάξει βέβαια και δωμάτιο λόγω εργασιών στο σπίτι και είναι πολύ πιο ζεστά. Και πάλι όμως... Αναγκάστηκα να το ρίξω προς το παρόν μέχρι να λύσω το πρόβλημα της θερμοκρασίας. Τώρα πρόσεξα ότι δεν έχεις ενεργοποιημένο hyper threading. Τρέξε κι ένα με hyper threading αν μπορείς. Με ενδιαφέρει πολύ να δω τι θα γίνει τότε με τις θερμοκρασίες και αν θα μπορεί να σταθεροποιηθεί με αυτή την τάση.

@vazelos. Το πρόβλημα που συναντάς δε βγάζει πολύ νόημα. Οι τάσεις σου είναι μια χαρά για να μην πω προς το πολύ. Με αυτές θα έπρεπε να πηγαίνεις τουλάχιστον 3,4-3,5 με C0. Με D0 και λίγο ψηλότερο ΙΟΗ και QPI θα έπρεπε να είσαι στα 4. Δοκίμασε να ανεβάσεις το QPI στα 1,4 και ξαναδοκίμασε.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

D0? Δεν εχω δει κανεναν D0 να μενει τοσο χαμηλα, ουτε καν C0.

Ναι ρε γμτ D0 γιαυτο φανταζομαι οτι κατι δεν παει καλα με τις ρυθμισεις μου...

@vazelos. Το πρόβλημα που συναντάς δε βγάζει πολύ νόημα. Οι τάσεις σου είναι μια χαρά για να μην πω προς το πολύ. Με αυτές θα έπρεπε να πηγαίνεις τουλάχιστον 3,4-3,5 με C0. Δοκίμασε να ανεβάσεις το QPI στα 1,4 και ξαναδοκίμασε.

Οκ φιλε...Θα το κανω και θα ενημερωσω για τ'αποτελεσματα...Ευχαριστω για τη βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.