Jump to content



ATI for graphics, nVidia for Physx?


goku_dbz

Recommended Posts

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Έφαγα δύο ώρες εχθές με 4870 και 8800gts G80 για physx αλλά άκρη δεν έβγαλα.. Δοκίμασα διάφορους τρόπους κι απλά δεν τα κατάφερα. Σε windows 7 όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα είδη να κατεβαίνουν τα 7!

θα τα βγάλω τα sVISTA γιατί πολύ μου την δίνουν!!!!

Έτσι και αλλιώς αν δεν κάνω λάθος 7 ακόμα και δοκιμαστικά

μακράν καλύτερα!!!!

Με τι να συνδυάσω τις 2χ4890;

8800 η κάτι καλύτερο;

Επίσης από ότι καταλαβαίνω επειδή έχω το HAF

θα πρέπει να βάλω το τροφοδοτικό πάνω για να χωρέσουν;

Α και μια τελευταία ερώτηση...

η mobo έχει 4χ pci 2 κόκκινες και 2 μαύρες...

αυτά είναι σαν τις μνήμες

δηλαδή για cf πχ πρέπει να πάνε 2 στα κόκκινα pci;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αφού έχω δώσει πιο πάνω οδηγίες γιατί κανείς δε μπορεί να το κάνει? Σ'εμένα δούλεψε μια χαρά με τον πρώτο τρόπο. Πάντα σε windows 7 μιλάμε. Ξαναβάζω το ποστ μου για όσους δε το είδαν. http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062631076&postcount=26

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και γίνεται με 2χ4890. Αρκεί να έχεις μητρική με 3xPCI Express που απέχουν μεταξύ τους δύο slots. Όπως η gigabyte ud5, msi eclipse, dfi t3eh8 κτλ. Σε asus P6T δε γίνεται π.χ...

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και γώ για 4870x2 και μία 8600gts για physx σε vista ultimate 32bit αλλα ΔΕΝ...... Είχα πάνω τους ati drivers κανονικά και έβαλα την 8600 μόνο τους physx drivers τπτ.. έβαλα και τους nvidia drivers αλλά τους έκλειναν τα windows στο start up σαν μην συμβατους με το συνδεδεμένο Monitor..κάπως έτσι...

Ακόμα δίαβασα πως..ουσιαστικό physx-hardware έχουν όλες οι κάρτες από 9600 και πάνω..Πραγματικά όποιος δεν έχει κάρτα και θέλει μία Low end για Physx μην πάει σε 8500-8600-8800..Να πάει σε 9600 και πάνω εκτός αμα βρεί την 8800 που είχε g92 core..και αυτή κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και γίνεται με 2χ4890. Αρκεί να έχεις μητρική με 3xPCI Express που απέχουν μεταξύ τους δύο slots. Όπως η gigabyte ud5, msi eclipse, dfi t3eh8 κτλ. Σε asus P6T δε γίνεται π.χ...

σε P6T δν γινεται?? μια χαρα δεν απεχουν μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και γώ για 4870x2 και μία 8600gts για physx σε vista ultimate 32bit αλλα ΔΕΝ...... Είχα πάνω τους ati drivers κανονικά και έβαλα την 8600 μόνο τους physx drivers τπτ.. έβαλα και τους nvidia drivers αλλά τους έκλειναν τα windows στο start up σαν μην συμβατους με το συνδεδεμένο Monitor..κάπως έτσι...

Ακόμα δίαβασα πως..ουσιαστικό physx-hardware έχουν όλες οι κάρτες από 9600 και πάνω..Πραγματικά όποιος δεν έχει κάρτα και θέλει μία Low end για Physx μην πάει σε 8500-8600-8800..Να πάει σε 9600 και πάνω εκτός αμα βρεί την 8800 που είχε g92 core..και αυτή κάνει..

Και πάλι ξαναλέω για πολλοστή φορά, και έχει ειπωθεί άλλες πέντε φορές σε αυτό το thread ότι στα vista ΔΕΝ γίνεται. Μόνο σε ΧΡ και 7. Τα vista δεν υποστηρίζουν 2 διαφορετικούς wddm οδηγούς. 8400 και 8600 καλύτερα μη βάλει κανείς. Δεν κάνουν πολλά πράγματα. Συμφωνώ δηλαδή στο 9600gt και πάνω. Η 8800gt είναι αρκετά καλύτερη της 9600gt οπότε και κάνει μια χαρά. Βασικά θα έλεγα ότι αυτές οι δύο είναι και οι μόνες κάρτες γενικά που συστήνω. Κάτι γρηγορότερο άρα και ακριβότερο δεν αξίζει, φτηνότερο δεν κάνει δουλειά.

σε P6T δν γινεται?? μια χαρα δεν απεχουν μεταξυ τους?

Όχι δε γίνεται γιατί ο 3ος pci express απέχει ένα μόνο slot από το δεύτερο. Αν βάλεις τη δεύτερη 4890 στο 2ο, ο 3ος καλύπτεται. Άρα δε μπορείς να βάλεις τρίτη κάρτα...Απλά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε γίνεται γιατί ο 3ος pci express απέχει ένα μόνο slot από το δεύτερο. Αν βάλεις τη δεύτερη 4890 στο 2ο, ο 3ος καλύπτεται. Άρα δε μπορείς να βάλεις τρίτη κάρτα...Απλά.

με μπερδεψες...:...:

γι αυτη εδω δεν μιλαμε?? http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1205676&HYMOTHERBOARDSOCKET=s1366&Manufacturer=Asus&category=69977721&catalog=20

κ οι 3 pci θυρες εχουν στην μεση αλλη θυρα που ανετα χωρανε να μπουν 3 καρτες που πιανουν διπλο χωρο και απλα θα φενονται χωρις κενο αν τις βαλεις ολες μαζι..ετσι δν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

η 8800gt έχει g92 core??αν όχι πραγματικά δεν αξίζει..από τον core της 9600 και πάνω οι physx είναι όντως physx..το έχω διαβάσει και έχω δοκιμάσει...Αν είναι να πάρεις 8800 που έχει άλλο core από g92 άστο καλύτερα... γενικά για να μην σκάμε πάρτε μία 9600gt και θα είστε Ok.

Link to comment
Share on other sites

με μπερδεψες...:...:

γι αυτη εδω δεν μιλαμε?? http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1205676&HYMOTHERBOARDSOCKET=s1366&Manufacturer=Asus&category=69977721&catalog=20

κ οι 3 pci θυρες εχουν στην μεση αλλη θυρα που ανετα χωρανε να μπουν 3 καρτες που πιανουν διπλο χωρο και απλα θα φενονται χωρις κενο αν τις βαλεις ολες μαζι..ετσι δν ειναι?

Μιλάω βασικά για τη deluxe και τη deluxe v2, όχι την απλή. Επειδή όλοι αυτήν παίρνουν. Σε αυτήν που δείχνεις μπαίνουν θεωρητικά χωρίς πρόβλημα. Όπως και στη rampage 2 extreme.

η 8800gt έχει g92 core??αν όχι πραγματικά δεν αξίζει..από τον core της 9600 και πάνω οι physx είναι όντως physx..το έχω διαβάσει και έχω δοκιμάσει...Αν είναι να πάρεις 8800 που έχει άλλο core από g92 άστο καλύτερα... γενικά για να μην σκάμε πάρτε μία 9600gt και θα είστε Ok.

Η 8800gt έχει g92 core με 112 shaders έναντι 64 της 9600. Απλά είναι λίγο χαμηλότερα χρονισμένη. Πρακτικά μιλάμε για 15% καλύτερη η 8800. Για physx είναι ό,τι καλύτερο και συμφερότερο μπορείς να βάλεις μιας και τη βρίσκεις μεταχειρισμένη φτηνότερα κι από την 9600. Για physx πάντως και η 9600 είναι καλή απλά θα την πληρώσεις μάλλον ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι;

Η Bloodrage πάνω, έχει 2 κόκκινα pci και 2 μαύρα...

οι 2χ 4890 είναι στα κόκκινα, όμως επειδή είναι τούμπανες μου κρύβουν τα 2 μαύρα...

Ερώτηση...

Αν βάλω τις 4890 στα μαύρα για να μείνουν από πάνω τα κόκκινα και χωρέσω την 8800

οι 4890 θα τρέχουν με 16χ η μπα;

θέλω να πω, τα μαύρα είναι το ίδιο με τα κόκκινα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω βασικά για τη deluxe και τη deluxe v2, όχι την απλή. Επειδή όλοι αυτήν παίρνουν. Σε αυτήν που δείχνεις μπαίνουν θεωρητικά χωρίς πρόβλημα. Όπως και στη rampage 2 extreme.

Η 8800gt έχει g92 core με 112 shaders έναντι 64 της 9600. Απλά είναι λίγο χαμηλότερα χρονισμένη. Πρακτικά μιλάμε για 15% καλύτερη η 8800. Για physx είναι ό,τι καλύτερο και συμφερότερο μπορείς να βάλεις μιας και τη βρίσκεις μεταχειρισμένη φτηνότερα κι από την 9600. Για physx πάντως και η 9600 είναι καλή απλά θα την πληρώσεις μάλλον ακριβότερα.

α γεια σου :sarcastic:για την απλη αλλα θαυματουργη (3pci):D

με πριζωσες και θα παω να τσιμπησω μια 8800gt να δουμε τι πιανει..χεχεχε:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.