Jump to content



Υδρόψυξη σε ATI RADEON EAH5970


jonh30files

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και από μένα.Εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω προβλήματα υπερθέρμανσης στην προαναφερθείσα κάρτα γραφικών,παρά τον τακτικό καθαρισμό που της κάνω (Καλοκαίρι βλέπεται).Σκεφτόμουν λοιπόν να καταργήσω την εργοστασιακή ψύκτρα και στην θέση της να τοποθετήσω υδρόψυξη.Αυτός όμως είναι και ο λόγος για τον οποίο σας χρειάζομαι.Παρά το ότι έχω ψάξει σε αρκετούς διαδικτυακόυς ιστότοπους δεν κατάφερα να βρω τίποτα απολύτως.θα μπορούσα να κάνω μέχρι και πατέντα μιας που μου αρέσει να πειραματίζομαι,αλλά δεν βρίσκω κάτι αρκετά πειστικό έστω γι΄αυτό.

Έχετε καμιά καλή ιδέα-λύση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :023:

υ.γ. Θα με ενδιέφερε επίσης να μπορέσω στο μέλλον να κάνω και ενα τόσο δα O.C.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ένα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω βρει απολύτος τίποτα που να σχετίζετε με αυτή την κάρτα γραφικών,ούτε καν σε αερόψυξη.

Ο λόγος που δεν σκέφτομαι την αερόψυξη είναι γιατί απλά δεν την εμπιστεύομαι το ίδιο,όσον αφορά την απόδοση.

Αυτό που θα μου ήταν πολύ βολικό,είναι να μου προτείνετε κάποια site έτσι ώστε να δω και να συγκρίνω μόνος μου,διότι θα σας κουράσω χωρίς να υπάρχει λόγος.

θα προτιμούσα βέβαια κάτι ήδη έτοιμο όπως το CORSAIR HYDRO SERIES H100 που ήδη έχω αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο υπάρχει...

Όσο για την σχέση μου με την υδρόψυξη,φέτος έβαλα για πρώτη φορά την H100.

Γενικότερα αυτό το towere το έχω χτίσει εξ' ολοκλήρου μόνος μου οπότε λογικό μου ακούγετε να έχω κάνει και λάθη...

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για το ενδιαφέρον,ελπίζω να έγινα κατανοητός! :D

Link to comment
Share on other sites

ενα block που βρηκα http://www.ekwb.com/shop/blocks/vga-blocks/ati-radeon-full-cover-blocks/radeon-hd-5xx0-series/ek-fc5970-acetal-en-nickel.html

και το σχετικο installation. http://www.clunk.org.uk/forums/water-cooling/29047-ek-fc-5970-water-block-installation-guide-ati-hd5970.html

θελει προσοχη να δεις οτι ταιριαζουν. Επιπλεον θα χρειαστεις αντλια, δοχειο πληρωσης, ψυγειο, σωληνωσεις κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ένα σεντόνι που είχα γράψει εξαφανίστηκε οπότε θα ξαναγράψω τα βασικά.

Για κάρτες γραφικών δεν έχω πετύχει κάποια αυτόνομη υδρόψυξη.

Από αυτά που γράφεις φαίνεσαι να έχεις το μικρόβιο της ενασχόλησης.

Έχεις ήδη μεν υδρόψυξη στον επεξεργαστή αλλά δυστυχώς αυτό είναι σα να κολυμπάς στη μικρή πισίνα. Τώρα θα χρειαστεί να βουτήξεις στη μεγάλη.

Αλλά εφόσον έχεις την όρεξη θα σου πάει καλά πιστεύω.

Το κουτί σου από όσα κοίταξα online έχει τις προδιαγραφές να φιλοξενήσει πλήρη υδρόψυξη. Μπορεί όμως να χρειαστεί και κάνα κόψιμο.

Πλήρη μπλοκ υπάρχουν 2-3 σε τιμές εγκεφαλικού όμως.

Υπάρχουν όμως και τα μπλοκ που πιάνουν μόνο τον πυρήνα της κάρτας γραφικών που είναι πολύ πιο οικονομική πρόταση.

Επίσης, όσο υπάρχουν πατέντες σα και αυτή

http://www.overclock.net/t/1086286/complete-build-log-zotac-560ti-corsair-h70

το άθλημα του "μαθαίνω πειράζοντας" θα είναι πάντα μία όμορφη περιπέτεια.

Αν και το δικό μου υγρό ταξίδι τελείωσε πριν χρόνια, αν τελικά το πάρεις απόφαση εδώ είμαστε να συζητάμε

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος ότι εδώ θα έβρισκα αυτό που έψαχνα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη.Μου ανοίξατε τα μάτια.

Τώρα έχω μια ιδέα στο μυαλό μου,αλλά μέχρι να την υλοποιήσω θα σας κρατήσω στην αναμονή.

Όσο για το "κόψιμο" που προαναφέρατε έχω κάνει ήδη 3!

Ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω κι άλλα γιατί στο τέλος θα καταρρεύσει :p

Τα λέμε σύντομα και με φωτογραφικό υλικό!:023:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.