Jump to content



HD TV για MONITOR PC


Jonathan

Recommended Posts

Σκέφτομαι την αγορά μιας τηλεόρασης απο 40" και πάνω, για να τη χρησιμοποιήσω ως μόνιτορ στο PC, για games και ταινείες. Για ίντερνετ και άλλες εφαρμογές, έχω την 24" LG. Σκέφτομαι μια τιμή maximum 1200€ πανω κάτω. Τώρα έχει και κάτι προσφορές το Πλαίσιο. Είχα σταμπάρει αυτή

αλλά δέ γνωρίζω περί input lag στη συγκεκριμένη TV.

Επίσης υπάρχει η εξής προσφορά

Αλλά πάλι δε βρήκα πολλά για τη συγκεκριμένη TV.

Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουνε είναι , Full HD,24p,100Hz,HDMI,Component,μικρό input lag.

Διαβάζω για SONY συχνά αλλά να πώ την αλήθεια δε βρήκα κάτι να με τραβήξει, είμαι και λίγο προκατελημένος όσον αφορά αυτά που ακούγονται για το χάλια service!!!

Καμιά πρόταση???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά οι πλάσμα θέλουν 30000 ώρεσ για να έχουν degradation μην υπερβάλετε.... http://www.home-theater-automation-and-electronics.com/DLPvsPlasma.html . ένας χρόνος έχει 8760 ώρες δηλαδή αν είναι ανοιχτή ασταμάτητα θέλει 3,4 χρόνια για να αρχήσει να φθήνει! δηλαδή 7 χρόνια αν είναι ανοιχτή 12 ώρεσ τη μέρα δηλαδή 14 χρόνια για 6 ώρες την μέρα. και είναι αρκετά φτηνότερη για να πάρεισ 1,5 αντί για μια tft οπότε όταν τα φτήσει την πετάς και ξεμπερδεύεισ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά οι πλάσμα θέλουν 30000 ώρεσ για να έχουν degradation μην υπερβάλετε.... http://www.home-theater-automation-and-electronics.com/DLPvsPlasma.html . ένας χρόνος έχει 8760 ώρες δηλαδή αν είναι ανοιχτή ασταμάτητα θέλει 3,4 χρόνια για να αρχήσει να φθήνει! δηλαδή 7 χρόνια αν είναι ανοιχτή 12 ώρεσ τη μέρα δηλαδή 14 χρόνια για 6 ώρες την μέρα. και είναι αρκετά φτηνότερη για να πάρεισ 1,5 αντί για μια tft οπότε όταν τα φτήσει την πετάς και ξεμπερδεύεισ

Απλά να συμπληρώσω ότι τα νούμερα που δίνουν οι εταιρείες είναι με τις βέλτιστες ρυθμίσεις ώστε να πετύχουν περισσότερη διάρκεια ζωής. Πάντως δεν είναι λίγες οι φορές που ο κάτοχος, αν έχει βάλει υψηλές ρυθμίσεις σε contrast και brightness, να αρχίζει να βλέπει πιο ξεθωριασμένα τα χρώματα (πολλοί τα λένε ως Pastel χρώματα).

Για μία συνετή αγορά (όχι για αγορές των 3000€), με βάση τις τιμές της αγοράς και την αλματώδη ανάπτυξη των καινοτομιών/ χαρακτηριστικών σε ~3 χρόνια είναι καλό να αλλάζει κάποιος TV. Οι plasma 6ης και 7ης γενιάς πριν 3 χρόνια άγγιζαν τα 1500€+ και τώρα αγοράζεις 10ης και 11ης γενιάς με από ~500€.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μη φτιάχνω νέο thread:

  • Χρησιμοποιεί κανείς σας 32"+ FullHD tv για μόνιμο monitor;
  • Είναι κουραστικό;
  • HDMI vs DSUB σύνδεση για 1920χ1080 60Hz. Υπάρχουν οι ιστορίες με το 1:1 mapping κτλ ακόμα ή έχουν εξαλειφθεί;
  • Προφανώς είναι ανάλογα το panel, αλλά πιστεύετε ότι θα είναι ενοχλητικό το slow responce/ghosting κτλ σε παιχνίδια που δεν είναι τόσο "γρήγορα" (non fps, πχ WoW)
  • ~400-450ε και όσο πιο μεγάλη tv γίνεται ή ~1000ρικο για κάποιο πιο ποιοτικό panel με led;

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη φτιάχνω νέο thread:

  • Χρησιμοποιεί κανείς σας 32"+ FullHD tv για μόνιμο monitor;
  • Είναι κουραστικό;
  • HDMI vs DSUB σύνδεση για 1920χ1200 60Hz. Υπάρχουν οι ιστορίες με το 1:1 mapping κτλ ακόμα ή έχουν εξαλειφθεί;
  • Προφανώς είναι ανάλογα το panel, αλλά πιστεύετε ότι θα είναι ενοχλητικό το slow responce/ghosting κτλ σε παιχνίδια που δεν είναι τόσο "γρήγορα" (non fps, πχ WoW)
  • ~400-450ε και όσο πιο μεγάλη tv γίνεται ή ~1000ρικο για κάποιο πιο ποιοτικό panel με led;

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Το κανα περσι το καλοκαιρι.

Ναι ειναι.

Δεν γνωριζω αν εχει εξαλειφθει.

WOW βρε στην tv?:p Για τετοιου ειδους παιχνιδια δεν θα χεις προβλημα.

Το "ιδανικο" ειναι μια TV για movies/σειρες/σαπισμα στα χρηματα που λες και αλλα τοσα για ενα ΚΑΛΟ monitor ~24 ιντσες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω επιπλέον μονιτορ για surfing κτλ. Δηλαδή σκέφτομαι να βάλω το 24ρι για surfing/δουλειά και την tv για λιώσιμο. Απλά δεν ξέρω κατά το πόσο θα είναι ενοχλητικό τόσο κοντα/τόσες ιντσες και πολύωρο gaming.

Δε το συζητώ για "διάβασμα" κτλ απο την tv. Αλλά κάνα wow/civ επι μονίμου βάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη φτιάχνω νέο thread:

  • Χρησιμοποιεί κανείς σας 32"+ FullHD tv για μόνιμο monitor;
  • Είναι κουραστικό;
  • HDMI vs DSUB σύνδεση για 1920χ1080 60Hz. Υπάρχουν οι ιστορίες με το 1:1 mapping κτλ ακόμα ή έχουν εξαλειφθεί;
  • Προφανώς είναι ανάλογα το panel, αλλά πιστεύετε ότι θα είναι ενοχλητικό το slow responce/ghosting κτλ σε παιχνίδια που δεν είναι τόσο "γρήγορα" (non fps, πχ WoW)
  • ~400-450ε και όσο πιο μεγάλη tv γίνεται ή ~1000ρικο για κάποιο πιο ποιοτικό panel με led;

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

- Απλά έχω κολλήσει ένα HTPC σε μια 32άρα Samsung B530

- Από ότι έχω δει και από μια μέση απόσταση (2m) ναι, αλλά πιθανόν με μείωση του contrast/brightness να γίνεται ποιο ξεκούραστη ή/και από απόσταση 0,5-1 μέτρου να μην παίζει θέμα.

- 1:1 mapping κάνει η Samsung αν και στην αρχή νόμιζα πως δεν έκανε. Απλά μετονομάζεις την υποδοχή σε PC. Πάντως DSUB δεν έχω δοκιμάσει και νομίζω ότι δεν έχει λογική να δοκιμάσεις σε τέτοια ανάλυση DSUB. Αν κάποια τηλεόραση δίνει 1:1 μόνο από DSUB απλά κοιτάς άλλη τηλεόραση.

- Δεν έχω δοκιμάσει. Δεν ξέρω

- Και εδώ μόνο υποθέσεις θα μπορούσα να κάνω. Έχω την εντύπωση ότι έχω δει ghosting σε τηλεοπτικό σήμα από τα ψηφιακά της ERT, δεν έχω όμως προσέξει ποτέ ghosting σε full hd video από την hdmi. Για led don't know.

Υ.Γ. Για απόσταση θέασης άνω των δύο μέτρων η 32άρα είναι μικρή για κείμενο ακόμα και αν του τραβήξεις μεγάλο zoom (π.χ. σελίδα από pdf εφημερίδας που να πιάνει μετά από ζουμάρισμα όλο το πλάτος της οθόνης διαβάζεται δύσκολα από απόσταση 2m) οπότε οι 40+ ιντσες ίσως να είναι αναγκαίες αν δεν έχεις την TV σε απόσταση... αναπνοής.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μία 40ρα samsung, και έχει dsub. Στο manual λέει ότι υποστηρίζει 1920χ1080,60hz με αυτή τη σύνδεση. Το κακό είναι ότι δεν έχω υπολογιστή εκεί να το δοκιμάσω και ούτε έχω κάποιο laptop διαθέσιμο.

Η "νέα" tv θα μπει πάνω σε γραφείο, 85-95cm απόσταση μάτια<->οθόνη, οπότε δε τίθεται θέμα "άμα θα είναι μικρή" για τέτοια απόσταση, όσο το "άμα είναι πολύ μεγάλη" για τόσο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 7 μήνες παίζω με παλιό 24αρι για surfing-office και panasonic plasma 42" g10 για ταινίες- παιχνίδια σε απόσταση 1,60μ.Για τις ταινίες είναι περιττό να πώ ποσο καλά παίζει αλλά εκεί που δεν την περίμενα με τίποτα ήταν τα παιχνίδια. Ειδικά μετά το στρώσιμο δίνει ρέστα και ψαρώνει αρκετός κόσμος που ενώ περιμένει να δεί την πιξελάρα τεράστια , τελικά εισπράττει τρελό μαύρο και άλλη αίσθηση αντίθεσης στα games.Βέβαια αρχικα αστρωτη δεν τα πήγαινε και τόσο καλά αλλά στην συνέχεια μεταμορφώθηκε.Για την απόσταση παίζει ρόλο και το πόσο αρρώστάκι είσαι διότι 1,60μ είναι λίγο...:whistling

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω μία 32 sony σειρά bx full hd πάνω στο γραφείο η οποία αντικατέστησε ένα 26άρι μόνιτορ. Τα games είναι φανταστικά και είμαι πολύ ικανοποιημένος από τα χρώματα και την αντίθεση και το μέγεθος, κάθομαι περίπου στα 70 εκατοστά από την οθόνη... Εκεί που μου τα χαλαέι είναι λίγο στην ευκρίνεια του κειμένου σε σχέση με το παλιό μου μόνιτορ. Αν η χρήση είναι κυρίως gaming και περιστασιακό browsing τότε πάρε hdtv.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.