Jump to content



Προτεινετε μια καλη μητρικη SLI με 6+ sata


johnyhawk

Recommended Posts

Λοιπον παιδια. Υπαρχοτν διαθεσιμες 2 καρτουλες 9800GT 1GB και μια 8800GT 512 MB. Επισης υπαρχει και ενας Q9300. Αυτο που θελω απο την εμπειρια σας, ειναι να μου προτεινετε μια καλη μητρικη για να αξιοποιησω οσο πιο πολλες καρτες γραφικων γινεται, αλλα με πολλα SATA γιατι εχω 7 δισκους και 1 BR-DVD-R ολα SATA. Εχω διαθεσιμο και εναν controller PCI με δυο θυρουλες SATA. Δεν εχω πολλα διαθεσιμα χρηματα οποτε κατι κοντα στα 100 ευρω θα ηταν τελεια αντε 120-130 μεγιστο....

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Tα sli mobos και με 6 sata είναι πανάκριβα......π.χ

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1095315&HYMOTHERBOARDCHIPSET=Nvidia+780i&HYMOTHERBOARDSOCKET=s775&category=69977721&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1097857&HYMOTHERBOARDCHIPSET=Nvidia+790&HYMOTHERBOARDSOCKET=s775&category=69977721&catalog=20

Από ότι είδα δεν θέλει να κάνει sli, αλλά να έχει την 9800GT για κύρια κάρτα και την 8800GT για PhysX; Εεεε ας μην βάλει την 8800GT και τελείωσε το θέμα...εκτός και αν δώσει τα λεφτά που ζητούν τα παραπάνω mobos:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα δεν θέλει να κάνει sli, αλλά να έχει την 9800GT για κύρια κάρτα και την 8800GT για PhysX; Εεεε ας μην βάλει την 8800GT και τελείωσε το θέμα...εκτός και αν δώσει τα λεφτά που ζητούν τα παραπάνω mobos:hehe:

Λοιπον παιδια. Υπαρχοτν διαθεσιμες 2 καρτουλες 9800GT 1GB και μια 8800GT 512 MB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η striker extreme 680i ειχε 6 sata slots αλλα δυσκολα να σου παιξει τον επεξεργαστη σου.. Officially δεν τον σηκωνει, με συγκεκριμενο BIOS ομως που δεν θυμαμαι ποιο ειναι τον δεχεται..

Παρολα αυτα δεν θα εμπλεκα ξανα με αυτη τη μητρικη καθως μου εχουν χαλασει δυο (μια καηκε το southbridge και η αλλη εχει μεινει αιωνια κολλημενη στο cpu init οποτε καθεται στο ραφι)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγκεκριμενα ειναι και τι επεξεργαστη παιρνει το καθε chipset/socket.. Ας πουμε το 780i ο καλυτερος cpu που παιρνει ειναι QX9770 που οπως και να το κανουμε δεν φτανει τα top κομματια core i7.. Οποτε το X58 βγαινει πολυ μπροστα καθως οποιοδηποτε socket 775 cpu θα κανει bottleneck με δυο GTX260/280/285 σε SLI.. Εδω μου κανει ενα μικρο bottleneck ο Q6600 στα 3,6ghz με μια 3870x2 single ( η GTX285 single ειναι πιο δυνατη, ποσο μαλλον σε SLI)

Link to comment
Share on other sites

bottleneck δεν υφήσταται με τίποτα στις μεγάλες αναλύσεις ( πχ 1900*1200) και με φίλτρα (πχ ΑΑ * 4). Εκει όλο το βαρος το παίρνει το GPU και η μνήμη της κάρτας. Στο SLI επιπλέον δεν μετράμε την μνήμη χ 2 (για κάθε κάρτα) αλλά Χ1. Οπότε για να έχεις ακόμα καλύτερες επιδόσεις θα πρέπει η κάθε κάρτα ξεχωριστά να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη μνήμη....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.