Jump to content



Πόσο ώριμη είναι η τεχνολογία LED?


neuromancer

Recommended Posts

Φίλε μου πήγαινε σε 1 Media markt που έχει σχεδόν όλα τα μοντέλα ανοιχτά και δές πια σου αρέσει....

Μην αγοράσεις τηλεόραση μόνο απο τα χαρακτηριστικά, για τις 650 651 .... αλλάζει μόνο το σχέδια εξωτερικά. Η 650 είναι αυτή που έχουν όλοι, απο εκεί και πέρα η 651 είναι αποκλειστική πχ του κοτσώβολου, η 652 της Ηλεκτρονικής η 653 του media....

Αγόρασε όπου βρεις πιο φτηνά φτάνει να έχει εγγύηση αντιπροσωπίας , μ'αυτούς θα έχεις ν κάνεις άμα πάθει κάτι ...

Όσο για την κατανάλωση μάλλον ανάποδα είναι:

Samsung: Power Consumption (in use): 220 Watt http://www.idealo.co.uk/compare/1477526/samsung-le40b650t.html

Panasonic: Power Consumption (in use): 175 Watt http://www.limnaios.gr/view.asp?productID=8766

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Για τα plasma(τα) ποτέ δεν είπα ότι υστερούν σε τεχνολογία. Απλά πιστεύω βγήκαν πριν την ώρα τους (πριν αποφασίσουν οι εταιρίες ότι πρέπει να αλλάξουμε TV) και όταν ο κόσμος αγόραζε μαζικά (τα τελευταία 2 χρόνια) υπήρχαν και άλλες φτηνότερες λύσεις(κατώτερες ίσως ποιοτικά αλλά σε αποδεκτά όρια) και πάλι ο χαμένος ήταν τα plasma(τα).

Μακάρι να μπορούσα να έχω δύο διπλα δίπλα 2-3 μέρες για να αποφασίσω κι ας με κερδίσει η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Για τα plasma(τα) ποτέ δεν είπα ότι υστερούν σε τεχνολογία. Απλά πιστεύω βγήκαν πριν την ώρα τους (πριν αποφασίσουν οι εταιρίες ότι πρέπει να αλλάξουμε TV) και όταν ο κόσμος αγόραζε μαζικά (τα τελευταία 2 χρόνια) υπήρχαν και άλλες φτηνότερες λύσεις(κατώτερες ίσως ποιοτικά αλλά σε αποδεκτά όρια) και πάλι ο χαμένος ήταν τα plasma(τα).

Μακάρι να μπορούσα να έχω δύο διπλα δίπλα 2-3 μέρες για να αποφασίσω κι ας με κερδίσει η καλύτερη.

Εύκολα, αγοράζεις 1 sleeping bag και τη στήνεις σε κάποιο κατάστημα για 2-3 μέρες, φρόντισε να πάρεις προμήθειες μαζί σου :hang2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη plasma βγαζουν μονο Panasonic/LG/Samsung. Μονο αυτες οι εταιρειες εχουν δηλαδη στα φετινα τους μοντελα μερικα plasma.

το οτι οι περισσοτερες εταιρειες εγκατεληψαν αυτην την τεχνολογια δε σημαινει αυτοματα οτι δεν αξιζε....υπαρχουν πολλες μεταβλητες. Και στις οθονες υπολογιστων LCD το 90% των μοντελων εκει εξω εχουν TN panel , ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερα? καθε αλλο...

Οπως μια εταιρεια που φτιαχνει οθονες θα σκεφτει οτι το ΤΝ ειναι η ευκολη λυση και δεν ενοχλει τον πολυ κοσμο, και της επιτρεπει να εχει ανταγωνιστικη τιμη και να πουλησει πολλα κομματια ετσι και στις plasma, οι περισσοτερες εταιρειες εκριναν οτι δεν αξιζει η επενδυση. Ειδικα αυτη η αποφαση παρθηκε για τις περισσοτερες σε μια εποχη πριν 3-4 χρονια που οι plasma ειχαν το μεγαλο προβλημα να μη μπορουν να δωσουν ψηλη αναλυση, κατι που εχει αλλαξει σημερα. H panasonic που εμεινε και επενδυσε στην τεχνολογια αυτη εχει βγαλει πολυ αξιολογες τηλεορασεις....και το καλο της υποθεσης ειναι οτι επειδη ο πολυς κοσμος αγοραζει LCD, ειναι αναγκασμενη να πουλαει ενα καλυτερο γενικα προιον σε ανταγωνιστικη των LCD τιμη ωστε να βρει αγοραστες...

Οποτε σαν τελικος καταναλωτης δε βλεπω το λογο να μας νοιαζει ποσες εταιρειες κανουν το ενα ποσες το αλλο κλπ....βλεπω 2 προιοντα, βλεπω τα + και τα - και αγοραζω οποιο μου ταιριαζει. Γι'αυτο και στη δικη σου περιπτωση ειπα την 40B650.

Σκοπος αυτης της συζητησης δεν ειναι να το γυρισουμε σε LCD vs Plasma (κατι που στα εξειδικευμενα forums γινεται καθε λιγο και λιγακι.....ειναι σα να λες εδω Intel vs AMD :p ) εσενα σου ταιριαζει LCD, παρτην και τελος, απλα δε θελω να μεινουν λαθος εντυπωσεις που καποιος τριτος που θα διαβαζει μπορει να τον παραπλανησουν.

Μα αυτο ακριβως λεω, πεσανε σε τετοιο βαθμο οι τιμες των tft που δεν νομιζω οτι χρειαζεται να μπεις στη διαδικασια με τις plasma, με τον οποιο κινδυνο burn in η image retention.. προσφατα αγορασα tft για τους γονεις μου LG 42" 50K:1 full hd, 600 ευρω, στην τιμη αυτη ναι περνεις plasma ιδιων ιντσων, ισως οχι full hd, εχεις μαλλον καλυτερο μαυρο και ποιοτητα στα SD προγραμματα ( κοινα τηλεοπτικα ) αλλα με τους παραπανω κινδυνους.. και δεν ξερω για σενα, αλλα να εχεις σταμπαρισμενο ενα λογοτυπο καναλιου και να πρεπει μετα να βαζεις την tv να παιξει "χιονι" καμια βδομαδα και αν φυγει, εστω κι αν ο κινδυνος να συμβει εχει μειωθει πολυ, ειναι σημαντικο.. και με 200 ευρω παραπανω επαιρνα τφτ με led backlight που ανταγωνιζεται τις plasma σε αντιθεση.. τεσπα, εγω απλα προτιμω να εχω κατι να δουλευει, οχι να σκεφτομαι, αφησα την τηλεοραση ανοιχτη; η αυτο το καναλι με εντονη αντιθεση στο λογοτυπο να το βλεπω λιγο... να προσθεσω οτι μπορει ο φοβος αυτος να ειναι καθαρα ψυχολογικος και σε μικρη περιπτωση υπαρκτος, παρα ταυτα τουλαχιστον εγω θα το σκεφτομουν..

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ακριβως λεω, πεσανε σε τετοιο βαθμο οι τιμες των tft που δεν νομιζω οτι χρειαζεται να μπεις στη διαδικασια με τις plasma, με τον οποιο κινδυνο burn in η image retention.. προσφατα αγορασα tft για τους γονεις μου LG 42" 50K:1 full hd, 600 ευρω, στην τιμη αυτη ναι περνεις plasma ιδιων ιντσων, ισως οχι full hd, εχεις μαλλον καλυτερο μαυρο και ποιοτητα στα SD προγραμματα ( κοινα τηλεοπτικα ) αλλα με τους παραπανω κινδυνους.. και δεν ξερω για σενα, αλλα να εχεις σταμπαρισμενο ενα λογοτυπο καναλιου και να πρεπει μετα να βαζεις την tv να παιξει "χιονι" καμια βδομαδα και αν φυγει, εστω κι αν ο κινδυνος να συμβει εχει μειωθει πολυ, ειναι σημαντικο.. και με 200 ευρω παραπανω επαιρνα τφτ με led backlight που ανταγωνιζεται τις plasma σε αντιθεση.. τεσπα, εγω απλα προτιμω να εχω κατι να δουλευει, οχι να σκεφτομαι, αφησα την τηλεοραση ανοιχτη; η αυτο το καναλι με εντονη αντιθεση στο λογοτυπο να το βλεπω λιγο... να προσθεσω οτι μπορει ο φοβος αυτος να ειναι καθαρα ψυχολογικος και σε μικρη περιπτωση υπαρκτος, παρα ταυτα τουλαχιστον εγω θα το σκεφτομουν..

τι σε κάνει να νομίζεις οτ ιαυτό δεν γίνεται στις lcd ;)

Στο μαγαζί ήδη έχω 1-2 με αποτυπωμένο σήμα,μάλιστα η 1 απο ψηφιακό κανάλι που εναλλάσσετε αρκετά συχνά το σήμα του...

και με 200 ευρω παραπανω επαιρνα τφτ με led backlight που

αυτό δεν το κατάλαβα, με 800 παίρνεις led?

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ακριβως λεω, πεσανε σε τετοιο βαθμο οι τιμες των tft που δεν νομιζω οτι χρειαζεται να μπεις στη διαδικασια με τις plasma, με τον οποιο κινδυνο burn in η image retention.. προσφατα αγορασα tft για τους γονεις μου LG 42" 50K:1 full hd, 600 ευρω, στην τιμη αυτη ναι περνεις plasma ιδιων ιντσων, ισως οχι full hd, εχεις μαλλον καλυτερο μαυρο και ποιοτητα στα SD προγραμματα ( κοινα τηλεοπτικα ) αλλα με τους παραπανω κινδυνους.. και δεν ξερω για σενα, αλλα να εχεις σταμπαρισμενο ενα λογοτυπο καναλιου και να πρεπει μετα να βαζεις την tv να παιξει "χιονι" καμια βδομαδα και αν φυγει, εστω κι αν ο κινδυνος να συμβει εχει μειωθει πολυ, ειναι σημαντικο.. και με 200 ευρω παραπανω επαιρνα τφτ με led backlight που ανταγωνιζεται τις plasma σε αντιθεση.. τεσπα, εγω απλα προτιμω να εχω κατι να δουλευει, οχι να σκεφτομαι, αφησα την τηλεοραση ανοιχτη; η αυτο το καναλι με εντονη αντιθεση στο λογοτυπο να το βλεπω λιγο... να προσθεσω οτι μπορει ο φοβος αυτος να ειναι καθαρα ψυχολογικος και σε μικρη περιπτωση υπαρκτος, παρα ταυτα τουλαχιστον εγω θα το σκεφτομουν..

Πόσες περιπτώσεις LCD με ανομοιομορφία στην οθόνη θέλεις να σου παραθέσω ? 1500+ είναι αρκετές ?

View Poll Results: Does your Sony 46" XBR LCD suffer from an uneven backlight or cloudy background?

YES, clouds can been seen when dark colors are displayed or when switching inputs 1,477 69.15%

NO, my screen has a perfect, fully even, backlight 659 30.85%

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=748779

View Poll Results: Do you have clouding or flashlighting on your LNxxA650?

YES: 267 , 61%

NO: 171 , 39%

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1018338

Κατά τα άλλα αγοράζοντας LCD παίρνεις κάτι που δουλεύει και δεν έχεις άγχος μη σου αφήσει κάποια ανομοιομορφία από λογότυπο ...

Link to comment
Share on other sites

τι σε κάνει να νομίζεις οτ ιαυτό δεν γίνεται στις lcd ;)

Στο μαγαζί ήδη έχω 1-2 με αποτυπωμένο σήμα,μάλιστα η 1 απο ψηφιακό κανάλι που εναλλάσσετε αρκετά συχνά το σήμα του...

αυτό δεν το κατάλαβα, με 800 παίρνεις led?

Ναι εχουν και οι lcd to αντιστοιχο προβλημα, το image retention, αλλα απο οσο ξερω τουλαχιστον ειναι πολυ πιο σπανιο, δυσκολο να συμβει και αναστρεψιμο.. οσο για τα 800 ευρω και αν αγοραζεις led με τοσα, μαλλον οχι, αλλα υπαρχουν προσφορες κατα καιρους στα 900-1000...

Link to comment
Share on other sites

Πόσες περιπτώσεις LCD με ανομοιομορφία στην οθόνη θέλεις να σου παραθέσω ? 1500+ είναι αρκετές ?

Κατά τα άλλα αγοράζοντας LCD παίρνεις κάτι που δουλεύει και δεν έχεις άγχος μη σου αφήσει κάποια ανομοιομορφία από λογότυπο ...

Μα δεν ειπα οτι και οι lcd δεν εχουν τα προβληματα τους, απλα οτι ειναι λιγοτερο σοβαρα απο το burn-in..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα γενικά προβλήματα. Ανέφερα συγκεκριμένο πρόβλημα που είναι παρόμοιο με το τι θα δει κάποιος στην σπάνια περίπτωση που κάποιο λογότυπο "καεί" στην οθόνη.

Αυτή την στιγμή η πιο φθηνή LCD με LED Backlight και local dimming είναι η 46Α956 που πάει κοντά στα 2 χιλιάρικα. Εξηγήθηκε σε προηγούμενα μηνύματα ποια είναι τα πλεονεκτήματα των Side Leds (κατανάλωση, λεπτό πάχος).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα γενικά προβλήματα. Ανέφερα συγκεκριμένο πρόβλημα που είναι παρόμοιο με το τι θα δει κάποιος στην σπάνια περίπτωση που κάποιο λογότυπο "καεί" στην οθόνη.

Αυτή την στιγμή η πιο φθηνή LCD με LED Backlight και local dimming είναι η 46Α956 που πάει κοντά στα 2 χιλιάρικα. Εξηγήθηκε σε προηγούμενα μηνύματα ποια είναι τα πλεονεκτήματα των Side Leds (κατανάλωση, λεπτό πάχος).

Το clouding, το 24p stuttering, ακομα ακομα και το image retention των lcd ( γιατι και μονο στις περισσοτερες φορες διορθωνεται ), που τα εχω ηδη αναφερει, τα θεωρω πταισματα σε σχεση με των plasma το burn-in ( που τις περισσοτερες φορες δεν επανερχεται ), και την πτωση της φωτεινοτητας.. επισης σχετικα με τις τιμες, βλεπω αρκετες lcd με led backlight ( που μαλλον δεν εχουν local dimming η εχουν dimming σε μεγαλυτερες περιοχες της οθονης σε σχεση με τα νεοτερα ακριβοτερα μοντελα ) στα 1000 με 1300, και κατα καιρους γινονται και διαφορες προσφορες...

Link to comment
Share on other sites

Το clouding, το 24p stuttering, ακομα ακομα και το image retention των lcd ( γιατι και μονο στις περισσοτερες φορες διορθωνεται ), που τα εχω ηδη αναφερει, τα θεωρω πταισματα σε σχεση με των plasma το burn-in ( που τις περισσοτερες φορες δεν επανερχεται ), και την πτωση της φωτεινοτητας.. επισης σχετικα με τις τιμες, βλεπω αρκετες lcd με led backlight ( που μαλλον δεν εχουν local dimming η εχουν dimming σε μεγαλυτερες περιοχες της οθονης σε σχεση με τα νεοτερα ακριβοτερα μοντελα ) στα 1000 με 1300, και κατα καιρους γινονται και διαφορες προσφορες...

Επαναλαμβάνεσαι χωρίς επιχειρήματα. Για κάθε μια περίπτωση μόνιμου burn in σε πλάσμα μπορώ να σου αναφέρω δεκάδες περιπτώσεις ανομοιογένειας σε LCD που δεν επανέρχονται. Στους συνδέσμους που έβαλα παραπάνω έχει και φωτογραφίες και για να λες πως το πρόβλημα είναι πταίσμα προφανώς δεν τις είδες. Επίσης δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με το 24p stuttering, αλλά αποκλείεται να οφείλεται στην τεχνολογία της τηλεόρασης (LCD/plasma). Είναι καθαρά θέμα σωστού ρυθμού ανανέωσης όταν το εισερχόμενο σήμα είναι 24p.

Όλες οι LCD με LED backlight και local dimming:

Samsung 956 (46 και 55)

Sony X4500 (46 και 55)

Philips 9803 (42)

Sharp XS1 (52 και 65)

Όλες οι LCD με φωτισμό LED στο πλάι (χωρίς local dimming):

Samsung B6000

Samsung B7000

Samsung B8000

Sony ZX1

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνεσαι χωρίς επιχειρήματα. Για κάθε μια περίπτωση μόνιμου burn in σε πλάσμα μπορώ να σου αναφέρω δεκάδες περιπτώσεις ανομοιογένειας σε LCD που δεν επανέρχονται. Στους συνδέσμους που έβαλα παραπάνω έχει και φωτογραφίες και για να λες πως το πρόβλημα είναι πταίσμα προφανώς δεν τις είδες. Επίσης δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με το 24p stuttering, αλλά αποκλείεται να οφείλεται στην τεχνολογία της τηλεόρασης (LCD/plasma). Είναι καθαρά θέμα σωστού ρυθμού ανανέωσης όταν το εισερχόμενο σήμα είναι 24p.

Όλες οι LCD με LED backlight και local dimming:

Samsung 956 (46 και 55)

Sony X4500 (46 και 55)

Philips 9803 (42)

Sharp XS1 (52 και 65)

Όλες οι LCD με φωτισμό LED στο πλάι (χωρίς local dimming):

Samsung B6000

Samsung B7000

Samsung B8000

Sony ZX1

Πιθανον και να μην εχω επιχειρηματα, ξανακοιταξα λοιπον τα links που εδωσες.. τι ειδα λοιπον, ανομοιομορφεια της διαχυσης του φωτος απο ειτε τις ccfl ειτε τα led, οταν οι τηλεορασεις δεν εδειχαν τιποτα, πχ ηταν γυρισμενες σε external source ανυπαρκτη.. γνωστο προβλημα των lcd, αλλα ρωτα ολους αυτους ποσο το παρατηρησαν οταν εβλεπαν κατι και οχι κενη οθονη..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξαναγράφω ποιος είπε ότι στις lcd δεν έχουμε το φόβο του burn in???

Γιατι το παρουσιάζεται ως πρόβλημα μόνο των plasma αφού υπάρχει και στα lcd ??

Γιατι απο οσο γνωριζω ειναι πολυ πιο σπανιο το burn-in στις lcd, και επισης στις περισσοτερες απο αυτες τις περιπτωσεις διορθωνεται με το να βαλεις την τηλεοραση να παιζει συγκεκριμενο βιντεο με εναλλαγες χρωματων κλπ, επισης στις lcd το αντιστοιχο με τις plasma burn-in φαινομενο λεγεται image persistance http://en.wikipedia.org/wiki/Image_persistence

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το clouding μου θυμίζει 2-3 καμένα/κολλημένα sub-pixels που έχω, που για να τα δώ πρέπει να μαυρίσω τελείως την οθόνη και να ψάξω προσεκτικά προς τη μεριά που ξέρω ότι βρίσκονται. Μερικοί θα είχαν βγάλει σπυριά με τέτοια κατάσταση... no, not me!

Τι θέλω να πώ: αυτό με το clouding είναι ορατό σε συνθήκες προβολής προγράμματος? Γιατι αν πρέπει να σβήσω τα φώτα και να γυρίσω σε non-channel για να το δώ, ειλικρινά δε βλέπω το λόγο για τον οποίο γίνεται θέμα.

Και για να επαναφέρω το thread, το αρχικό ερώτημα που μου έδωσε αφορμή για το thread είναι:

Τι προτειμάτε? μια τσιμπιμένη LCD 40άρα (στα 800-1000 ευρώ - π.χ. την LE40B650) ή βάζουμε ~300 ακόμη για μια πρώτης φουρνιάς LED (χωρίς local diming)?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον και να μην εχω επιχειρηματα, ξανακοιταξα λοιπον τα links που εδωσες.. τι ειδα λοιπον, ανομοιομορφεια της διαχυσης του φωτος απο ειτε τις ccfl ειτε τα led, οταν οι τηλεορασεις δεν εδειχαν τιποτα, πχ ηταν γυρισμενες σε external source ανυπαρκτη.. γνωστο προβλημα των lcd, αλλα ρωτα ολους αυτους ποσο το παρατηρησαν οταν εβλεπαν κατι και οχι κενη οθονη..

Λογικό είναι οι φωτογραφίες να τραβηχτούν σε μαύρη οθόνη, πως αλλιώς θα δείξεις την ανομοιομορφία του μαύρου ? Σε οποιαδήποτε σκοτεινή σκηνή ή σε ταινία με μαύρες μπάρες πάνω κάτω δεν θα αλλάζει κάτι.

http://home.comcast.net/~tmeader/leak2.jpg

http://www.hdtvtest.co.uk/image/hdtv/Sony-KDL40W2000/mura2.jpg

http://media.photobucket.com/image/clouding/iVersatile/CloudingFlashlighting1.jpg

http://media.photobucket.com/image/clouding/PetiePal/imageupload69770286xy2.jpg

Αυτό με το clouding μου θυμίζει 2-3 καμένα/κολλημένα sub-pixels που έχω, που για να τα δώ πρέπει να μαυρίσω τελείως την οθόνη και να ψάξω προσεκτικά προς τη μεριά που ξέρω ότι βρίσκονται. Μερικοί θα είχαν βγάλει σπυριά με τέτοια κατάσταση... no, not me!

Τι θέλω να πώ: αυτό με το clouding είναι ορατό σε συνθήκες προβολής προγράμματος? Γιατι αν πρέπει να σβήσω τα φώτα και να γυρίσω σε non-channel για να το δώ, ειλικρινά δε βλέπω το λόγο για τον οποίο γίνεται θέμα.

Και για να επαναφέρω το thread, το αρχικό ερώτημα που μου έδωσε αφορμή για το thread είναι:

Τι προτειμάτε? μια τσιμπιμένη LCD 40άρα (στα 800-1000 ευρώ - π.χ. την LE40B650) ή βάζουμε ~300 ακόμη για μια πρώτης φουρνιάς LED (χωρίς local diming)?

Αν πέσεις σε κομμάτι που έχει παρόμοιο πρόβλημα, αυτό που θα κάνεις θα είναι να χαμηλώνεις το backlight όταν βλέπεις ταινίες με χαμηλό φωτισμό. Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό είναι αρκετό ώστε το φαινόμενο να μην ενοχλεί.

Όσον αφορά το δίλημμα, προσωπικά είμαι υπέρ της απλής 40B650.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.