Jump to content



Πόσο ώριμη είναι η τεχνολογία LED?


neuromancer

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Ρίξτε μια ματιά στην παρακάτω παρουσίαση και ιδίως στην video παρουσίαση που έχει της Samsung UE40B6000VW LED LCD. Νομίζω έχει ενδιαφέρον.

http://www.avforums.com/reviews/Samsung-UE40B6000VW-LED-LCD-TV-Review.html

Link to comment
Share on other sites

Thanks, αλλά δε με ενδιαφέρει η λύση projectorα. Λογικά θα κινηθώ μέχρι τα 1000 ευρώ σε 37άρα ή 40άρα.

Είδα μερικοί προτείνατε plasma panel. Έχω την εντύπωση ότι οι plasma λύσεις είναι λιγότερες, σε μεγάλες διαστάσεις μόνο, και μάλλον όχι τόσο διαδεδομένες. Έχει να κάνει με τεχνολογική / ποιοτική υστέρηση?

Οι plasma δεν κανουν και τοσο πολυ για συνδεση με υπολογιστη, λογος, το φαινομενο burn in.. αν αφησεις πολυ ωρα μια στατικη εικονα, η αν η εικονα σου εχει στατικα μερη ( πχ η μπαρα των windows ) τα pixel μενουν "κολλημενα" και μετα θα βλεπεις αχνα τις προηγουμενες αυτες στατικες εικονες.. εδω πολλοι που βλεπουν τηλεοπτικα καναλια εχουν τετοια φαινομενο απο τα logos των καναλιων, σκεψου ποσο ευκολα θα γινει κατι τετοιο με συνδεση υπολογιστη... οποτε απεφυγε τις...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, οι plasma εχουν, ακομα και τα φθηνοτερα μοντελα, πολυ καλο contrast, το μαυρο φαινεται μαυρο και οχι καποιος τονος του γκρι... αλλα και παλι, οι tft με led backlight και local dimming, εχουν φθηνηνει αρκετα.. θα σου προτεινα να επισκευτεις μεγαλα καταστηματα με αρκετες τηλεορασεις σε εκθεση, ωστε να δεις και μονος σου, πιστευω ομως οτι οι διαφορες ειναι μικρες πλεον, και οτι τα ακριβα μοντελα tft ανταγωνιζονται ακομα και τα ακριβα μοντελα plasma ( pioneer kuro ) .. επισης να ξερεις οτι οι πλασμα εχουν μικροτερη διαρκεια ζωης ( με τον καιρο πεφτει η φωτεινοτητα τους, στα παλιοτερα πανελς ηταν πιο εντονο, τωρα οχι τοσο ) και καταναλωνουν περισσοτερο ρευμα.. εγω παντως tft θα αγοραζα, εκτος κι αν εδινα 3 χιλιαρικα για kuro.

Link to comment
Share on other sites

Plasma δεν θα πάρω - έχει βγει εκτός.

LED δεν θα πάρω. Δε σκοπεύω να δώσω για TV πάνω από 1000 ευρώ.

Πέρασα μια ματιά από το site της Samsung να δώ specs για κάποια μοντέλα και τι είδα!

Κανένα (μα ΚΑΝΕΝΑ!) LCD μοντέλο 37" και 40" από αυτά που πουλάνε τα δύο γνωστά on-line μαγαζιά δεν υπήρχε στη λίστα. Τι γίνεται... ? τελειωμένα μοντέλα πουλάνε?

Link to comment
Share on other sites

Οι plasma δεν κανουν και τοσο πολυ για συνδεση με υπολογιστη, λογος, το φαινομενο burn in.. αν αφησεις πολυ ωρα μια στατικη εικονα, η αν η εικονα σου εχει στατικα μερη ( πχ η μπαρα των windows ) τα pixel μενουν "κολλημενα" και μετα θα βλεπεις αχνα τις προηγουμενες αυτες στατικες εικονες.. εδω πολλοι που βλεπουν τηλεοπτικα καναλια εχουν τετοια φαινομενο απο τα logos των καναλιων, σκεψου ποσο ευκολα θα γινει κατι τετοιο με συνδεση υπολογιστη... οποτε απεφυγε τις...

LAST YEAR ...πριν 3 χρονια ναι! αλλα τωρα burn in δεν παιζει...με την τεχνολογια μετακινησης ελαφρα ολων των pixel που εχουν δεν υπαρχει τετοιο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

LAST YEAR ...πριν 3 χρονια ναι! αλλα τωρα burn in δεν παιζει...με την τεχνολογια μετακινησης ελαφρα ολων των pixel που εχουν δεν υπαρχει τετοιο θεμα!

Πηγαινε στο www.avclub.gr και διαβασε παραπονα ατομων που πηραν νεας τεχνολογιας πλασμα και σε συντομο χρονικο διαστημα τους εβγαλε burn-in στο σημειο των logo των καναλιων...

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση με το burn-in ειναι κατι που κανεις δε μπορει να βαλει το χερι του στη φωτια. Εχω plasma 2 γενιες πισω (panasonic 42px7) και χωρις καμια προσεκτικη χρηση εδω και 1.5 χρονο δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο burn-in. Φαντασου βλεπουν οι γονεις μου που ειναι ασχετοι γενικα οτι θελουν....ο πατερας μου μπορει να δει καμια εκπομη στο ιδιο καναλι για 4-5 ωρες δεν υπαρχει θεμα με το σημα στη γωνια, και η μανα μου παγωνει το video για να παει να μαγειρεψει σε ακινητη εικονα για κανα τεταρτο πχ σε σταθερη βαση...

Εγω παιζω xbox360 που και που παλι χωρις κανενα θεμα με τις μπαρες ενεργειας κλπ.

Γενικα πιστευω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να γινει burn-in σε σχετικα συγχρονα μοντελα, αλλα παραμενει ενα αρνητικο και δε θα επαιρνα ποτε καποιον στο λαιμο μου λεγοντας του με απολυτοτητα "δεν υπαρχει θεμα, ξεχνα το...". Οποτε πιστευω οτι η σωστη σταση ειναι να το εχει καποιος υποψην του σαν ζητημα, απλα να μη τρομαζουμε κιολας τον κοσμο οπως κανουν καποιοι, και καταληγει ο αδαης να νομιζει οτι θα αφησει το menu του DVD για 5 λεπτα στην οθονη και παει θα το βλεπει μια ζωη...

Στο θεμα μας, πιστευω καλα εκανες και απερριψες τις LED λογω κοστους, και αφου θες να δωσεις κατω απο 1000, νομιζω θα σε ικανοποιησει πληρως μια Samsung 40B650 που προσφατα επεσε στα 900 περιπου. Μαζι με την Sony 40W5500 θεωρουνται μακραν οι καλυτερες της κατηγοριας...

Βεβαια, εγω θα δελεαζομουνα παρα πολυ και απο την Panasonic 42S10 γιατι στα 799 εχει πολυ προκλητικη τιμη, και αφου δεν προκειται να συνδεσεις PC (αρα το θεμα burn-in περιοριζεται παρα πολυ) ειναι καλη επιλογη, αλλα η samsung ειναι πολυ ασφαλης επιλογη και δε θα σου λειψουν πολλα απο την panasonic (απλα, αντικειμενικα ειναι χειροτερη και ακριβοτερη η samsung κατι που μερικοι δε θα μπορουσαν να το ανεχτουν...αλλα αν δεν εισαι πολυ ψειρας, οι διαφορες ειναι μικρες, και με τη samsung θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο, και αποκλειεται και να σε απογοητευσει).

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεμονωμένο περιστατικό σε εξειδικευμένο φόρουμ δεν είναι "παράπονα ατόμων" και νομίζω πως ο Blinky το θέτει πολύ σωστά εδώ:

Γενικα πιστευω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να γινει burn-in σε σχετικα συγχρονα μοντελα, αλλα παραμενει ενα αρνητικο και δε θα επαιρνα ποτε καποιον στο λαιμο μου λεγοντας του με απολυτοτητα "δεν υπαρχει θεμα, ξεχνα το...". Οποτε πιστευω οτι η σωστη σταση ειναι να το εχει καποιος υποψην του σαν ζητημα, απλα να μη τρομαζουμε κιολας τον κοσμο οπως κανουν καποιοι, και καταληγει ο αδαης να νομιζει οτι θα αφησει το menu του DVD για 5 λεπτα στην οθονη και παει θα το βλεπει μια ζωη...

Αν ψάξεις στο ίδιο φόρουμ θα βρεις παράπονα για όλες τις τεχνολογίες και όλες τις εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας, πιστευω καλα εκανες και απερριψες τις LED λογω κοστους, και αφου θες να δωσεις κατω απο 1000, νομιζω θα σε ικανοποιησει πληρως μια Samsung 40B650 που προσφατα επεσε στα 900 περιπου. Μαζι με την Sony 40W5500 θεωρουνται μακραν οι καλυτερες της κατηγοριας...

Αυτά τα παρόμοια μοντέλα που βλέπω στη Samsung, είναι εξέλιξη του 40Β650 ή καμία σχέση?

Οι 40B650, 40B651, 40B653, 40Α656

Επίσης μιας και είπατε για την 40άρα Β650, να αναφέρω και την 37άρα LE37B650T2W με τα ίδια πάνω-κάτω χαρακτηριστικά (δεν μπορεσα να βρώ τιμές όμως....) που σαν μέγεθος τη βλέπω θετικά. Η 40άρα μου φαίνεται λίγο τεράστια μερικές φορές αν και τα ~3 μέτρα απόσταση απο την TV θα τα έχω.

Βεβαια, εγω θα δελεαζομουνα παρα πολυ και απο την Panasonic 42S10 γιατι στα 799 εχει πολυ προκλητικη τιμη, και αφου δεν προκειται να συνδεσεις PC (αρα το θεμα burn-in περιοριζεται παρα πολυ) ειναι καλη επιλογη, αλλα η samsung ειναι πολυ ασφαλης επιλογη και δε θα σου λειψουν πολλα απο την panasonic (απλα, αντικειμενικα ειναι χειροτερη και ακριβοτερη η samsung κατι που μερικοι δε θα μπορουσαν να το ανεχτουν...αλλα αν δεν εισαι πολυ ψειρας, οι διαφορες ειναι μικρες, και με τη samsung θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο, και αποκλειεται και να σε απογοητευσει).

Θα της ρίξω μια ματιά ASAP (αν και νομίζω έχω απορρίψει plasma)

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεμονωμένο περιστατικό σε εξειδικευμένο φόρουμ δεν είναι "παράπονα ατόμων" και νομίζω πως ο Blinky το θέτει πολύ σωστά εδώ:

Αν ψάξεις στο ίδιο φόρουμ θα βρεις παράπονα για όλες τις τεχνολογίες και όλες τις εταιρίες.

καταρχην ειναι πολυ περισσοτεροι οσοι αγοραζουν lcd, και οσοι παραπονιουνται δεν το κανουν για κατι τοσο βασικο οσο το burn in η το image retension, η για καποιον αλλο που σε δυο χρονια πλασμα ελεγε για εντονη μειωση της φωτεινοτητας, αλλα για επιμερους χαρακτηριστικα πχ clouding, η stuttering σε 24p η input lag ... επισης οι τιμες εχουν πεσει αρκετα. πριν ενα χρονο για να παρεις πολλες ιντσες τηλεοραση με καλο κοντραστ και σωστο μαυρο, η εδινες 3+ χιλιαρικα για lcd η επαιρνες plasma, τωρα οι τιμες των lcd εχουν πεσει σε σημειο που αυτο το πλεονεκτημα των plasma δεν υφισταται.. επισης ειναι χαρακτηριστικο οτι οι πλασμα λιγο λιγο παραγονται απο ολο και λιγοτερες εταιριες, η pioneer που εβγαζε τις κορυφαιες kuro τις παρατησε, περασε η τεχνολογια της στην panasonic και αναμενουμε τι θα παρουσιασουν, δεν προσπαθω να ωθησω καποιον στις lcd, αλλα νομιζω οτι αυτη τη στιγμη με αυτες τις τιμες, μια μεσης τιμης πλασμα δεν εχει κατι να προσφερει σε σχεση με μια μεσης τιμης lcd, αντε 200 ευρω κατω στις ιδιες ιντσες και με ολους τους παραπανω ( μικρους θες να τους πεις, σπανιους ) κινδυνους..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα παρόμοια μοντέλα που βλέπω στη Samsung, είναι εξέλιξη του 40Β650 ή καμία σχέση?

Οι 40B650, 40B651, 40B653, 40Α656

Επίσης μιας και είπατε για την 40άρα Β650, να αναφέρω και την 37άρα LE37B650T2W με τα ίδια πάνω-κάτω χαρακτηριστικά (δεν μπορεσα να βρώ τιμές όμως....) που σαν μέγεθος τη βλέπω θετικά. Η 40άρα μου φαίνεται λίγο τεράστια μερικές φορές αν και τα ~3 μέτρα απόσταση απο την TV θα τα έχω.

Θα της ρίξω μια ματιά ASAP (αν και νομίζω έχω απορρίψει plasma)

δεν εχω ψαξει πολυ την φετιν σειρα (το Β μετα απο το μεγεθος σημαινει φετινη σειρα, η 40Α656 που λες ας πουμε ειναι η περσινη γιατι εχει Α) αλλα επειδη την περσινη την ειχα ψαξει αρκετα και δε νομιζω να αλλαξε τακτικη η samsung, μπορω να σου πω οτι μαλλον 650-653 ειναι ακριβως οι ιδιες τηλεορασεις στην ουσια, με μικροδιαφορες στην εμφανηση και το πολυ πολυ να εχουν καποιο extra tuner ή κατι τετοιο. Η 37αρα στην περσινη σειρα δεν ειχε το ultra clear panel που ειχε η 40αρα και ολες οι αλλες και επισης απο τις 40" και πανω αρχιζε η samsung τη χρηση των "καλων" της panels, S-PVA 10bit οποτε η 37αρα ηταν αποτυχημενη και θα την επαιρνε μονο καποιος που η 40αρα δε θα χωραγε με τιποτα στο επιπλο... Αν ισχυει το ιδιο και φετος, η 40αρα ειναι μονοδρομος...

Σχετικα με την 42S10 και γενικα τις plasma, εχουν καποια εγγενη χαρακτηριστικα σαν τεχνολογια που τις παει πολυ μπροστα απο τις LCD σε καποια πραγματα. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ολοι σε θεση να καταλαβουν μεγαλη διαφορα....και οι LCD εχουν βελτιωθει παρα πολυ επισης....οποτε γενικα δε βλεπεις πλεον μεγαλες διαφορες. Αλλα πχ σε response time, contrast, κινηση οι plasma ειναι πολυ μπροστα ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ σαν τεχνολογια. Αν ρωτησεις εμενα, και πιθανον το 90% των αγοραστων θα σου πω οτι αν δε τις δω διπλα διπλα τελεια ρυθμισμενες (=τα μαγαζια δεν πιανονται) πιθανοτατα δε θα καταλαβω οτι η LCD εχει μονο 1000:1 contrast και η plasma 3000:1 (native ετσι? ασε τα dynamic που ολοι δηλωνουν οσες χιλιαδες θελουν), επισης δε θα δω την απιστευτη διαφορα στην κινηση, ουτε στο response time. Αυτο θα γινει γιατι και το 1000:1 contrast ειναι επαρκες για το ανθρωπινο ματι μου, και η κινηση της LCD αρκετα καλη και το response time της επαρκες για να μη δω ghosting. Με λιγα λογια, μπορει σε απτα νουμερα οι LCD να ειναι πολυ πισω, αλλα υπαρχουν και ορια στο τι μπορει να αντιληφθει ο καθενας μας, και οι LCD εχουν βελτιωθει τοσο πολυ που πλεον πρεπει να εισαι αρκετα ψειρας και περιεργος για να δεις την ξεκαθαρη υπεροχη της plasma... Πχ τι να το κανω η plasma να εχει 1ms response time αν δε μπορω να διακρινω ghosting στην LCD με 8ms? ειναι πολυ καλυτερο της plasma, αλλα λιγο ανουσιο ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ (και τους πιο πολλους). Με την ιδια λογικη η υπεροχη τους θαυεται και στα υπολοιπα χαρακτηριστικα...

Γι'αυτο και στους πιο πολλους προτεινω LCD για να εχω το κεφαλι μου ησυχο....αλλα η αληθεια να λεγεται, τεχνολογικα ειναι εστω λιγο (αντιληπτο) καλυτερες οι plasma...

Link to comment
Share on other sites

Οι πλάσμα σε μεγάλες διαστάσεις >50" καίνε και περισσότερο νομίζω (~20%). Σε χρήση 15ετίας είναι καλή διαφορά.

Σε τέτοια "πράσινα" θέματα βέβαια κάπου είδα μια SONY νομίζω με sensorα εμπρός που αν διαπιστώσει ότι δεν είσαι μπροστά ή σε πήρε ύπνος ρίχνει τη φωτεινότητα ή σβήνει τελείως το panel.

Πάντως αυτά εδώ τα μοντέλα της Samsung:

LE37B650T2W, LE37B653T5W, LE40B650T2W, LE40B651T3W, LE40B653T5W

στα specs (πέρα από τη διάσταση) είναι ίδια.

Το θέμα είναι από που ψωνίζω? Πλαισια και σία δεν έχουν όλα τα μοντέλα. Κάτι Κωτσόβολους και τέτοιους δεν τους έχω σε εκτίμηση. Τι άλλες επιλογές έχω? Να δώ και καμμιά τιμή...

edit:

Σα να βγαίνει άκρη με σκρουτζ....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτά εδώ τα μοντέλα της Samsung:

LE37B650T2W, LE37B653T5W, LE40B650T2W, LE40B651T3W, LE40B653T5W

στα specs (πέρα από τη διάσταση) είναι ίδια.

Το θέμα είναι από που ψωνίζω? Πλαισια και σία δεν έχουν όλα τα μοντέλα. Κάτι Κωτσόβολους και τέτοιους δεν τους έχω σε εκτίμηση. Τι άλλες επιλογές έχω? Να δώ και καμμιά τιμή...

edit:

Σα να βγαίνει άκρη με σκρουτζ....

Η Β651 είναι όπως η Β650 αλλά με μια κόκκινη απόχρωση στο κέντρο.

http://www.skroutz.gr/s/74222/Samsung-LE40B650-40%2522.html?keyphrase=40b650

Επειδή ο εδώ αντιπρόσωπος της Samsung δεν υποστηρίζει τεχνικά τις παραεισαγωγές, βεβαιώσου πως η τηλεόραση που θα πάρεις έχει περάσει από το δίκτυο του. Για παράδειγμα τα δύο πιο φθηνά καταστήματα στην παραπάνω λίστα (κάτω από 900€) σίγουρα αγοράζουν από εξωτερικό.

Και μη την φοβάσαι την 40άρα, μια χαρά θα είναι στα 3 μέτρα.

καταρχην ειναι πολυ περισσοτεροι οσοι αγοραζουν lcd, και οσοι παραπονιουνται δεν το κανουν για κατι τοσο βασικο οσο το burn in η το image retension, η για καποιον αλλο που σε δυο χρονια πλασμα ελεγε για εντονη μειωση της φωτεινοτητας, αλλα για επιμερους χαρακτηριστικα πχ clouding, η stuttering σε 24p η input lag ... επισης οι τιμες εχουν πεσει αρκετα. πριν ενα χρονο για να παρεις πολλες ιντσες τηλεοραση με καλο κοντραστ και σωστο μαυρο, η εδινες 3+ χιλιαρικα για lcd η επαιρνες plasma, τωρα οι τιμες των lcd εχουν πεσει σε σημειο που αυτο το πλεονεκτημα των plasma δεν υφισταται.. επισης ειναι χαρακτηριστικο οτι οι πλασμα λιγο λιγο παραγονται απο ολο και λιγοτερες εταιριες, η pioneer που εβγαζε τις κορυφαιες kuro τις παρατησε, περασε η τεχνολογια της στην panasonic και αναμενουμε τι θα παρουσιασουν, δεν προσπαθω να ωθησω καποιον στις lcd, αλλα νομιζω οτι αυτη τη στιγμη με αυτες τις τιμες, μια μεσης τιμης πλασμα δεν εχει κατι να προσφερει σε σχεση με μια μεσης τιμης lcd, αντε 200 ευρω κατω στις ιδιες ιντσες και με ολους τους παραπανω ( μικρους θες να τους πεις, σπανιους ) κινδυνους..

Κάθε τεχνολογία έχει τα + και τα - της και προφανώς οι LCD καλύπτουν καλύτερα τις δικές σου ανάγκες και οι πλάσμα τις δικές μου ;) Στα δικά μου μάτια οι LG PQ6000 (42άρα στο 500ρικο), Panasonic X10 (42άρα στα 700€) Panasonic G10 (50άρα στα 1600€), Pioneer (50άρα στα 2000€+) παίζουν καλύτερα από όλες τις LCD στην ίδια κατηγορία τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Η Β651 είναι όπως η Β650 αλλά με μια κόκκινη απόχρωση στο κέντρο.

Grooovy! This... I like!

http://www.skroutz.gr/s/74222/Samsung-LE40B650-40%2522.html?keyphrase=40b650

Επειδή ο εδώ αντιπρόσωπος της Samsung δεν υποστηρίζει τεχνικά τις παραεισαγωγές, βεβαιώσου πως η τηλεόραση που θα πάρεις έχει περάσει από το δίκτυο του. Για παράδειγμα τα δύο πιο φθηνά καταστήματα στην παραπάνω λίστα (κάτω από 900€) σίγουρα αγοράζουν από εξωτερικό.

thanks για την ενημέρωση (και κόντευα να κλειδώσω στον δεύτερο που έχει και το μαγαζί εδώ - αξιόλογος κατά τα λεγόμενα των χρηστών βέβαια)

Αλλά και τα 150-200 που θέλει νταβατζιλίκι ο αντιπρόσωπος δεν είναι ασήμαντο ποσό... 20% πάνω.

Και μη την φοβάσαι την 40άρα, μια χαρά θα είναι στα 3 μέτρα.

μάλλον κλείδωσα σε 40άρα.

Κάθε τεχνολογία έχει τα + και τα - της και προφανώς οι LCD καλύπτουν καλύτερα τις δικές σου ανάγκες και οι πλάσμα τις δικές μου ;) Στα δικά μου μάτια οι LG PQ6000 (42άρα στο 500ρικο), Panasonic X10 (42άρα στα 700€) Panasonic G10 (50άρα στα 1600€), Pioneer (50άρα στα 2000€+) παίζουν καλύτερα από όλες τις LCD στην ίδια κατηγορία τιμής.

Μετά όμως γιατί έμειναν μόνο 2 (?) μεγάλοι κατασκευαστές plasma ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη plasma βγαζουν μονο Panasonic/LG/Samsung. Μονο αυτες οι εταιρειες εχουν δηλαδη στα φετινα τους μοντελα μερικα plasma.

το οτι οι περισσοτερες εταιρειες εγκατεληψαν αυτην την τεχνολογια δε σημαινει αυτοματα οτι δεν αξιζε....υπαρχουν πολλες μεταβλητες. Και στις οθονες υπολογιστων LCD το 90% των μοντελων εκει εξω εχουν TN panel , ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερα? καθε αλλο...

Οπως μια εταιρεια που φτιαχνει οθονες θα σκεφτει οτι το ΤΝ ειναι η ευκολη λυση και δεν ενοχλει τον πολυ κοσμο, και της επιτρεπει να εχει ανταγωνιστικη τιμη και να πουλησει πολλα κομματια ετσι και στις plasma, οι περισσοτερες εταιρειες εκριναν οτι δεν αξιζει η επενδυση. Ειδικα αυτη η αποφαση παρθηκε για τις περισσοτερες σε μια εποχη πριν 3-4 χρονια που οι plasma ειχαν το μεγαλο προβλημα να μη μπορουν να δωσουν ψηλη αναλυση, κατι που εχει αλλαξει σημερα. H panasonic που εμεινε και επενδυσε στην τεχνολογια αυτη εχει βγαλει πολυ αξιολογες τηλεορασεις....και το καλο της υποθεσης ειναι οτι επειδη ο πολυς κοσμος αγοραζει LCD, ειναι αναγκασμενη να πουλαει ενα καλυτερο γενικα προιον σε ανταγωνιστικη των LCD τιμη ωστε να βρει αγοραστες...

Οποτε σαν τελικος καταναλωτης δε βλεπω το λογο να μας νοιαζει ποσες εταιρειες κανουν το ενα ποσες το αλλο κλπ....βλεπω 2 προιοντα, βλεπω τα + και τα - και αγοραζω οποιο μου ταιριαζει. Γι'αυτο και στη δικη σου περιπτωση ειπα την 40B650.

Σκοπος αυτης της συζητησης δεν ειναι να το γυρισουμε σε LCD vs Plasma (κατι που στα εξειδικευμενα forums γινεται καθε λιγο και λιγακι.....ειναι σα να λες εδω Intel vs AMD :p ) εσενα σου ταιριαζει LCD, παρτην και τελος, απλα δε θελω να μεινουν λαθος εντυπωσεις που καποιος τριτος που θα διαβαζει μπορει να τον παραπλανησουν.

Link to comment
Share on other sites

thanks για την ενημέρωση (και κόντευα να κλειδώσω στον δεύτερο που έχει και το μαγαζί εδώ - αξιόλογος κατά τα λεγόμενα των χρηστών βέβαια)

Αλλά και τα 150-200 που θέλει νταβατζιλίκι ο αντιπρόσωπος δεν είναι ασήμαντο ποσό... 20% πάνω.

Αν η διαφορά είναι σημαντική και το θεωρείς αξιόπιστο, μπορείς να το "ρισκάρεις". Απλά ξεκαθάρισε με το κατάστημα τι θα γίνει σε περίπτωση βλάβης.

Μετά όμως γιατί έμειναν μόνο 2 (?) μεγάλοι κατασκευαστές plasma ?

Τρεις έμειναν (Panasonic, Samsung, LG), αλλά στην ουσία μόνο η Panasonic συνεχίζει να επενδύει σημαντικά ποσά στην τεχνολογία. Λογικά η επόμενη που θα αποχωρήσει (όσο μικραίνει η πίτα) θα είναι η LG. Πάντως δεν νομίζω πως αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα απεικόνισης, αλλά είναι καθαρά θέμα περιθωρίων κέρδους. Κάθε τεχνολογία κάνει τον κύκλο της και αφήνει την σειρά της στην επόμενη για να συνεχίζουν να μας τα παίρνουν :D .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.