Jump to content



Πόσο ώριμη είναι η τεχνολογία LED?


neuromancer

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Εγώ θα σου απαντήσω με βάση αυτό που είδα περνώντας βόλτα από Πλαίσιο και Saturn και όχι με βάση τις όποιες γνώσεις μπορεί να έχει ο καθένας από μας ή τεχνικά χαρακτηριστικά κλπ κλπ...

Εννοείται LED! Επιτέλους μαύρο και επιτέλους οθόνες που έχουν ξεφύγει από τα κομπιουτερίστικα χρώματα. Και οι τιμές τουλάχιστον για τις 40άρες είναι δίκαιες πιστεύω (μέχρι 1600€)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά περίμενα να ωριμάσει η TFT τεχνολογία στις TV και να ψωνίσω σε λογικές τιμές κάτι καλό (500-800 ευρώ). Τώρα οι LED είναι στη φάση που δε μ'αρέσει να κάνω αγορές. Νέα τεχνολογία, τσιμπιμένες τιμες, λίγες εναλλακτικές.... για TFT με βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε να τις δεις κιόλας για να βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα. Πάντως το οπτικό αποτέλεσμα των LED είναι καλύτερο από αυτό που δίνουν οι ώριμες TFT. Σίγουρα το ότι δεν έχεις πολλές επιλογές ακόμα είναι σημαντικό μειονέκτημα

Λέω τη γνώμη μου πάντα, εγώ σε LED θα πήγαινα. Άμα σε περιορίζει και το οικονομικό θέμα τότε πάω πάσο

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε να τις δεις κιόλας για να βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα. Πάντως το οπτικό αποτέλεσμα των LED είναι καλύτερο από αυτό που δίνουν οι ώριμες TFT. Σίγουρα το ότι δεν έχεις πολλές επιλογές ακόμα είναι σημαντικό μειονέκτημα

Λέω τη γνώμη μου πάντα, εγώ σε LED θα πήγαινα. Άμα σε περιορίζει και το οικονομικό θέμα τότε πάω πάσο

Αν δεν κάνω λαθος και οι Led που λετε ειναι TFT με LED backlighting - οχι κάτι τελείως καινούριο. Υπάρχουν στα laptop screens εδώ και αρκετούτσικα χρόνακια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, και ουτως η αλλως διαφορετικες τεχνολογιες πχ OLED θα αργησουν πολυ, και αν εμφανιστουν, εδω στις OLED που τις παρουσιαζαν σαν την συνεχεια των TFT, η Sony σχεδον αποσυρθηκε, πολυ αργη εξελιξη γενικα.. το μελλον ειναι TFT με LED backlight, local dimming κλπ.. το θεμα ειναι να παρουσιασουν desktop monitors σε λογικη τιμη... πχ προσφατα η LG παρουσιασε 24" TFT LED με 1600 ευρω, υπερβολικα ακριβο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απο κοντά δέν ενθουσιάστηκα, βέβαια απο πολύ κοντά και άς έπαιζε video απο blueray. Και σίγουρα η απεικόνιση στο σήμα της τηλεόρασης θα είναι μέτριο, όπως και στις 100Hz++.

Σίγουρα αυτό που μετράει πολύ είναι το πάχος τους, αφού κάθεται σε τοίχο σάν αφίσα και ούτε έπιπλα ούτε τπτ.

Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις μία LCD. Και όταν με το καλό έρθει η σοβαρή ψηφιακή τηλεόραση HD και στην Ελλάδα το συζητάμε

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λαθος και οι Led που λετε ειναι TFT με LED backlighting - οχι κάτι τελείως καινούριο. Υπάρχουν στα laptop screens εδώ και αρκετούτσικα χρόνακια πάντως.

ετσι ειναι αλλα υπαρχει μια μεγαλη διαφορα. μια οθονη laptop/desktop με LED backlight το μονο κερδος που εχει ειναι στην καταναλωση, και στο οτι σε πολυ σκοτεινες συνολικα σκηνες μπορει να μειωσει τη φωτεινοτητα σε μεγαλυτερο βαθμο και να πετυχει καλυτερο μαυρο. Αλλα το τελευταιο ειναι λιγο ανουσιο γιατι αν υπαρχει εστω ενα μικρο κομματακι στην οθονη που ειναι πιο φωτεινο δεν επιτρεπει στο led να κατεβει πιο χαμηλα γιατι δε θα το δειξει τελικα...

Στις TV, υπαρχει το local dimming, δηλαδη υπαρχουν διαφορες υποπεριοχες με LEDs και δεν ειναι ενα ενιαιο οποτε μπορει σε καποια σημεια μεχρι και να σβησει εντελως το led και να πετυχει απολυτο μαυρο ενω σε αλλα να το διατηρησει σε μεγαλυτερα επιπεδα και να μη σου κρυψει την πληροφορια...

Ετσι ναι...εχει νοημα.

Ειναι προφανες βεβαια οτι ο αριθμος αυτων των περιοχων θα κρινει το ποσο καλα θα δουλεψει αυτη η διαδικασια αλλα και το κοστος... Ιδανικα θα θελαμε 1led/1pixel αλλα προφανως αυτο δεν υπαρχει και θα ηταν και πανακριβο. Τωρα νομιζω εχουν 32 ή 64 περιοχες που πετυχαινουν αρκετα ικανοποιητικο αποτελεσμα...

Σε απαντηση του θεματος, ολα ειναι θεμα budget...αν εχεις (και θες να δωσεις!) τα λεφτα προφανως μια LED θα ειναι καλυτερη...αλλα προσωπικα δε θα εδινα ακομα τη διαφορα...και ετσι οπως σε κοβω, που περιμενες να φτηνηνουν οι non-led για να παρεις και τωρα σου ξεφυτρωσαν οι LED, καλυτερα και εσυ παρε μια non-led που θα την παρεις σε πολυ καλη τιμη και μελλοντικα βλεπεις...μην υποτιμας αυτα τα 500 ευρω που θα γλιτωσεις πχ....σε 2 χρονια ετσι οπως παει η αγορα μπορει να παιρνεις με αυτα σχεδον μια καινουρια LED...

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά ρευστά τα πράγματα στον τομέα των LED και η διαφορά τιμής είναι όντως σημαντική. Ι am taking the blue pill - θα ψάξω για TFT, 37άρα ή 40άρα.

Στις TV ισχύουν τα ίδια περί panel που ισχύουν και στα monitors των PCs?

Δώστε οι γνώστες 3-4 λέξεις κλειδιά για το ποιά features είναι must-have ή τέλος πάντων κάνουν διαφορά. Δε χρειάζομαι κατεβατά. Θα το ψάξω - απλά δώστε τα features που κάνουν διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν βγάζεις άκρη. Διαφορά κάνουν η μεγάλη πραγματική αντίθεση (καμιά σχέση με τα νούμερα των κατασκευαστών), τα σωστά χρώματα και τα λίγα τεχνουργήματα λόγω επεξεργασίας. Κατά την γνώμη μου οι Samsung 40Β650 και Panasonic 42G10 είναι οι δύο καλύτερες επιλογές στις 40-42 ίντσες.

Οι σειρές 6000/7000/8000 της Samsung έχουν LEDs περιφερειακά της οθόνης, αλλά δεν έχουν τοπικό έλεγχο της φωτεινότητας (το local dimming που ανέφερε ο Blinky). Μοναδικό κέρδος είναι η μειωμένη κατανάλωση και πάχος.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, και ουτως η αλλως διαφορετικες τεχνολογιες πχ OLED θα αργησουν πολυ, και αν εμφανιστουν, εδω στις OLED που τις παρουσιαζαν σαν την συνεχεια των TFT, η Sony σχεδον αποσυρθηκε, πολυ αργη εξελιξη γενικα.. το μελλον ειναι TFT με LED backlight, local dimming κλπ.. το θεμα ειναι να παρουσιασουν desktop monitors σε λογικη τιμη... πχ προσφατα η LG παρουσιασε 24" TFT LED με 1600 ευρω, υπερβολικα ακριβο...

Εγω που ειχα την τυχη να δω την OLED της SAMSUNG 31 ιντσων ( το μεγαλυτερο πανελ Oled στον κοσμο) περσι στην cebit στην Γερμανια απο κοντα, θα σου πω οτι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε ποιοτητα εικονας! Χαος χωριζει αυτο που ειδα εκει στην ΟLED με οποιαδηποτε τηλεοραση τωρα!

Οταν το OLED ερθει για τα καλα ολα τα αλλα θα φυγουν απο το παραθυρο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα την τυχη να δω την OLED της SAMSUNG 31 ιντσων ( το μεγαλυτερο πανελ Oled στον κοσμο) περσι στην cebit στην Γερμανια απο κοντα, θα σου πω οτι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε ποιοτητα εικονας! Χαος χωριζει αυτο που ειδα εκει στην ΟLED με οποιαδηποτε τηλεοραση τωρα!

Οταν το OLED ερθει για τα καλα ολα τα αλλα θα φυγουν απο το παραθυρο!

Ναι ως τεχνολογια θα ειναι πολυ μπροστα, αλλα το προβλημα ειναι οτι αργει ακομα, και να παρουσιαστει και να φτασει σε λογικη τιμη..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα είναι led τεχνολογία, δεν θα είμαι πολύ εκτός του θέματος, άμα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για led projector ε; Πιστεύω ότι ότι ενδιασμούς είχαμε για projectορες (λάμπες δλδ :p) με τους led τους ξεχνάμε. 20k ώρες λειτουργίας κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Thanks, αλλά δε με ενδιαφέρει η λύση projectorα. Λογικά θα κινηθώ μέχρι τα 1000 ευρώ σε 37άρα ή 40άρα.

Είδα μερικοί προτείνατε plasma panel. Έχω την εντύπωση ότι οι plasma λύσεις είναι λιγότερες, σε μεγάλες διαστάσεις μόνο, και μάλλον όχι τόσο διαδεδομένες. Έχει να κάνει με τεχνολογική / ποιοτική υστέρηση?

Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια σειρά της Panasonic δέν υστερεί σε τίποτα.

Είναι απο τις καλύτερες tv που υπάρχουν, όπως και οι Pioneer.

Ειδικά η απεικόνιση της τηλεόρασης είναι άπαιχτη.

Για μένα πολύ καλές lcd είναι οι Sony που έχουν την Bravia Engine 2.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι fan των CRT TVs (πόσο μάλλον αν αυτές είναι από τις κορυφαίες και αν μιλάμε για τηλεοπτικό σήμα), επειδή δεν μπορείς να αγνοείς αιωνίως τις νέες τεχνολογίες το ψιλό ψάχνω τώρα τελευταία. Ας δώσω δύο links που μπορεί να τα βρείτε ενδιαφέροντα

http://www.fullhd.gr/

(λογικά ένα καλό μέρος για να αρχίσει κάποιος να μαθαίνει κάποια πράγματα για τις TFT και Plasma TVs)

Cheaper LCD Panels On the Way; Wallets Rejoice

http://www.tomshardware.com/news/hitachi-hcfl-ccfl-lcd,7956.html

Hitachi today demonstrated what it said will bring prices of LCD panels down significantly, while bringing quality up: hot cathode fluorescent lamps, or HCFL.

Link to comment
Share on other sites

Είδα μερικοί προτείνατε plasma panel. Έχω την εντύπωση ότι οι plasma λύσεις είναι λιγότερες, σε μεγάλες διαστάσεις μόνο, και μάλλον όχι τόσο διαδεδομένες. Έχει να κάνει με τεχνολογική / ποιοτική υστέρηση?

Έχει να κάνει με την κερδοφορία των κατασκευαστών που πρώτα από όλα είναι επιχειρήσεις και δίνουν προτεραιότητα στην εξέλιξη των προϊόντων που τους αφήνουν το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος.

Cheaper LCD Panels On the Way; Wallets Rejoice

http://www.tomshardware.com/news/hitachi-hcfl-ccfl-lcd,7956.html

Hitachi today demonstrated what it said will bring prices of LCD panels down significantly, while bringing quality up: hot cathode fluorescent lamps, or HCFL.

Η Ηitachi άργησε λίγο ;)

Χρησιμοποιήστε 50% λιγότερη ενέργεια με την τελευταία μας τεχνολογία οπίσθιου φωτισμού HCFL (Hot Cathode Fluorescent Lamp)

http://www.sony.gr/product/t32-we-series/kdl-40we5w

Για δοκιμές τηλεοράσεων:

http://www.hdtvtest.co.uk/

http://www.avforums.com/reviews/index.php

http://www.flatpanelshd.com/reviews.php

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.