Jump to content


άμα πουλήσω...?


dunkel_Stern

Recommended Posts

ρε παιδιά άμα πουλήσω τον επεξεργαστή/mobo/ram (αυτά που γραφει η υπογραφή μου) ποσα λέτε να πιάσουν όλα μαζί?

(αγορασμένα τον 15αύγουστο του 2008 από πλαίσιο δηλαδή έχουν ακόμα εγγύηση)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν σκοπεύω να πάω σε amd, απλά θέλω να περάσω σε σ1366 για να έχω δυνατότητα upgrate k μου είναι πιο φτηνά να κάνω συνεχεια αναβάθμιση παρα σε 2 χρονια να πάρω νέο pc...

..+ πως 3chanel 12Gb 1600 ram είναι κάτι που θα με βοηθήσει απίστευτα στο photoshop.

k σκέφτομαι να περάσω σε...

Asus P6T Deluxe V2 (1366, X58, DDR3)

Intel Core I7-920

2XCorsair 6GB DDR3-1600 Ram Kit

Link to comment
Share on other sites

λίγο πολύ νέο pc παίρνεις τώρα.

Iδίως με τα πράγματα που θες να πάρεις.

Είχα q6600@3600 με 4γιγα μνημη και πηγα σε s1366 me 6γιγα απλα με 150Ε περιπου παραπανω.

Σαν επιδοσεις κλπ δεν αξιζει πιστευω η αναβαθμιση, δεν προκειται να βοηθηθεις στο photoshop ...(δεν ξερω και τι ακριβως κανεις βεβαια εκει).

Ναι μεν ειναι γρηγοροτερος..αλλα για νορμαλ χρηση τα extra λεφτα που θα δωσεις προσωπικα τα βρισκω 2 much.

(εδιτ ...τα εχτρα 400 βαση των λινκς...οχι τα εχτρα 235 που εγραψες στο προηγουενο ποστ)

Link to comment
Share on other sites

η extra μνήμη είναι μονο που χρειάζομαι στο photoshop..

...όλη την αναβάθμιση την θέλω για να μην χρειαστεί να πάρω νέο pc gt το δικό μου δεν θα αξίζει μια...

...+ πως οι 3xx κάτρες που θα βγούν δεν μπορώ να φανταστώ τι botleneck θα φάνε από το σύστημα που έχω τώρα

k το ηπα πως το θέλω πιο πολύ για το νέο socket

Link to comment
Share on other sites

Το photoshop και τις ανάγκες σου γύρω απο αυτό μονο εσύ τις ξέρεις.Αν βλέπεις ότι η extra μνήμη θα σε βοηθήσει go for it.Αν μάλιστα το κάνεις επαγγελματικά και βλέπεις ότι η όλη αναβάθμιση θα σου αποφέρει κερδη με καλύτερο-μεγαλύτερο ρυθμό απο ότι πριν (αυτό που έχεις τωρα δλδ) go for it εις διπλούν.

Όταν με το καλό το pc που έχεις τώρα δεν θα αξίζει μια, περίπου την ίδια απαξίωση θα εχει και ο i7 (με αυτην που κάνεις στο τωρινό σου).Λογικά κυνηγάς οτι τελευταίο υπάρχει εε?

Link to comment
Share on other sites

καθολου φιλτατε φαρμα.

Αν θελεις υπερμεγιστη αποδοση -συμφωνα με τους ειδικους-παιρνεις Mac.

Αν παλι εισαι πιο "λογικος" στις απαιτησεις σου,πετας το ρευστο σε ΠΟΙΟΤΙΚΗ οθονη,καλιμπραριστηρια,Wacom cyntiq,SSD και RAM.

Link to comment
Share on other sites

καθολου φιλτατε φαρμα.

Αν θελεις υπερμεγιστη αποδοση -συμφωνα με τους ειδικους-παιρνεις Mac.

Αν παλι εισαι πιο "λογικος" στις απαιτησεις σου,πετας το ρευστο σε ΠΟΙΟΤΙΚΗ οθονη,καλιμπραριστηρια,Wacom cyntiq,SSD και RAM.

φιλε αυτόν τον papa με τα mac τον ακούω από τα 10 μου...

...όσο k να ήθελα ακόμα δεν έχω πιστη πως το mac έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω...

...έχω βάλει ένα mac προ των 12000E διπλα διπλα με το pc μου πριν κανένα "σμινο", ο τυπά (ιδιοκτητης του mac) έτριβε τα ματια του (btw Velociraptor 300Gb έχω)...

τα mac είναι για θύματα, k το "σταθερά" πιο μεγάλο κλισε δεν έχω ακούσει... εμενα gt κολλάνε, μου έχουν πετάξει άπειρες φορες προγράμματα k άλλες άπειρες ******** που κατά τραγική σύμπτωση στο δικό μου pc δεν τα βιώνω...

τα mac είναι για noobades, όχι για επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

file afton ton papa me ta mac ton akouw apo ta 10 mou...

...oso k na ithela akoma den exw pisti pos to mac exei na mou prosferei kati parapanw...

...exw valei ena mac pro twn 12000E dipla dipla me to pc mou prin kanena 6mino, o tipa (idioktitis tou mac) etrive ta matia tou (btw Velociraptor 300Gb exw)...

ta mac einai gia thimata, k to "stathera" pio megali paparia den exw akousei... emena gt kolane, mou exoun petaxei apires fores programata k alles apires malakies pou kata tragiki simptosh sto diko mou pc den ta viwnw...

ta mac einai gia noobades, oxi gia epagelmaties.

:tomato:

ok, απλή συζήτηση κάνουν τα παιδιά..

δεν υπάρχει λόγος ούτε να συγχίζεσαι , ούτε να γρ'αφεις με Αγγλικούς χαρακτήρες ενώ ξέρεις οτι δεν επιτρέπεται.

ίσως το συστημά σου να ήταν η πατάτα και να σου κόλλαγε, ή οι επιλογές που είχες κάνει..

Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι επαγγελματίες έχουνε Mac ειδικά σε μια χώρα όπως η ελλαδα που είναι windows-ruled.

Link to comment
Share on other sites

Goku αντίθετος είπα πως το δικό μου pc δεν κόλλαγε... τα mac όμως μου σπάσανε τα @@...

sorry για τα greeklish απλά λίγο πιο πριν έγγραφα σε άλλο forum k ξεχάστηκα :p

SirDiman όσο για τους επαγγελματίες...

...εγώ απ' όσους σοβαρούς k ενημερωμένους επαγγελματίες που ξέρουν από υπολογιστές δεν ξέρω κανέναν που να πέρασε στα mac, k έχω αποδείξει άπειρες φορες σε άτομα που πήραν mac πως πλήρωσαν απλά το όνομα k τώρα χτυπάνε το κεφάλι τους.

το να είσαι φοβερός designer/photographer/video editor δεν σε αποτρέπει από το να είσαι θύμα, από όσα άτομα που είναι "επαγγελματίες" που έχουν mac ο λόγος που πήραν mac ήταν επειδή "οι επαγγελματίες έχουν mac" πολύ σοβαρός λόγος δεν μπορώ να πω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.