Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Σκεφτόμουν να πάρω ένα ποδήλατο για τις μετακινήσεις από και προς τη δουλειά, τώρα που ανοίγει ο καιρός και ακριβαίνει η βενζίνη. Έχω να κάνω κοντά 14 χρόνια τώρα αλλά πιστεύω ότι δεν το έχω ξεχάσει. Οι γνώστες εδώ τι έχουν να προτείνουν;

Ας πούμε μέχρι 500€, το θέλω αποκλειστικά για δρόμο και να έχει σχάρα για να βάζω την τσάντα του φορητού. Φώτα δεν είναι απαραίτητα προς το παρόν μιας και η μέρα διαρκεί πολύ, προς το χειμώνα ίσως του βάλω αν το παίρνω.

Και κάτι ακόμα, η απόσταση που θα διανύω καθημερινά είναι 10χλμ πήγαινε και άλλα τόσα έλα. Κάποια εκτίμηση πόσο χρόνο θα μου παίρνει να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Tην τσαντα του φορητου παντως μην την βαζεις στην σχαρα , καλυτερα προσαρμοσε μπροστα καλαθι να την βλεπεις κιολας ,

Tα φωτα μπαινουν για πλακα οποτε θες , ενα δυναμο προσαρμοζεις στην μπροστα η πισω ροδα και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να πάρω ένα ποδήλατο για τις μετακινήσεις από και προς τη δουλειά, τώρα που ανοίγει ο καιρός και ακριβαίνει η βενζίνη. Έχω να κάνω κοντά 14 χρόνια τώρα αλλά πιστεύω ότι δεν το έχω ξεχάσει. Οι γνώστες εδώ τι έχουν να προτείνουν;

Ας πούμε μέχρι 500€, το θέλω αποκλειστικά για δρόμο και να έχει σχάρα για να βάζω την τσάντα του φορητού. Φώτα δεν είναι απαραίτητα προς το παρόν μιας και η μέρα διαρκεί πολύ, προς το χειμώνα ίσως του βάλω αν το παίρνω.

Και κάτι ακόμα, η απόσταση που θα διανύω καθημερινά είναι 10χλμ πήγαινε και άλλα τόσα έλα. Κάποια εκτίμηση πόσο χρόνο θα μου παίρνει να το κάνω;

Το laptop να μη το βάζεις στην σχάρα, οι κραδασμοί θα είναι πολλοί, ή στην πλάτη ή αν μπορείς να το αφήνεις στο γραφείο. Φώτα με 30-40ευρώ παίρνεις πάρα πολύ καλά, απλά να επενδύσεις σε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Με τα δυναμό δε τα πάω καλά, μόνο αν είναι ενσωματωμένα στα hubs της ρόδας θα τα προτιμούσα.

Για 10χλμ διαδρομή θα έλεγα ότι θα χρειαστεί να επενδύσεις και σε ρούχα, ειδικά σε σορτσάκι με σφουγγαράκι για την ευαίσθητη περιοχή.

Τώρα το πόση ώρα θα κάνεις εξαρτάται από το πόσο αθλητικός τύπος είσαι. Είχα να κάνω 12 χρόνια ποδήλατο, και η πρώτη μου απόπειρα να πάω δουλειά μου στοίχισε περί τα 45-50 λεπτά για τα 10 χλμ. 1.5 χρόνο μετά έχω πέσει στα 20-25 λεπτά, αναλόγως την κίνηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να πάρω ένα ποδήλατο για τις μετακινήσεις από και προς τη δουλειά, τώρα που ανοίγει ο καιρός και ακριβαίνει η βενζίνη. Έχω να κάνω κοντά 14 χρόνια τώρα αλλά πιστεύω ότι δεν το έχω ξεχάσει. Οι γνώστες εδώ τι έχουν να προτείνουν;

Ας πούμε μέχρι 500€, το θέλω αποκλειστικά για δρόμο και να έχει σχάρα για να βάζω την τσάντα του φορητού. Φώτα δεν είναι απαραίτητα προς το παρόν μιας και η μέρα διαρκεί πολύ, προς το χειμώνα ίσως του βάλω αν το παίρνω.

Και κάτι ακόμα, η απόσταση που θα διανύω καθημερινά είναι 10χλμ πήγαινε και άλλα τόσα έλα. Κάποια εκτίμηση πόσο χρόνο θα μου παίρνει να το κάνω;

πολλα μου ακουγονται 500 , μεχρι 300 θα βρεις κατι πολυ αξιολογο και αν δεις οτι δεν τραβαει η σχεση σου με αυτο τοτε δε θα κλαις και τα λεφτα σου. Παρε ενα φτηνουλη για αρχη και αν προχωρησει παρε ενα ακριβοτερο.

Παντως γενικη διαπιστωση ειναι οτι τα ποδηλαταδικα ακομα και στη Ξανθη δουλευουν φουλ , και βλεπω πολλα ποδηλατα στο δρομο .

Μια ερωτηση , το ποδηλατο υπακουει στον ΚΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ κατά του φτηνού ποδηλάτου κι έχω εξηγήσει το γιατί σε προηγούμενες σελίδες, αλλά περί ορέξεως..!

Ναι υπακούει κανονικά στον ΚΟΚ. Μάλιστα εδώ αν πχ περάσεις με κόκκινο με το ποδήλατο και σε πιάσουν , μπορούν να σου ρίξουν πόντους στο δίπλωμα οδήγησης.

Αυτό είναι καλή περίπτωση: http://cyclist.gr/product.php?codenum=TRK1072

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tην τσαντα του φορητου παντως μην την βαζεις στην σχαρα , καλυτερα προσαρμοσε μπροστα καλαθι να την βλεπεις κιολας ,

Tα φωτα μπαινουν για πλακα οποτε θες , ενα δυναμο προσαρμοζεις στην μπροστα η πισω ροδα και τελος.

Η τσάντα είναι αρκετά μεγάλη για να μπαίνει σε μπροστινό καλαθάκι, να σκεφτείτε είναι από αυτές που έχουν ροδάκια και είναι κοντά στις διαστάσεις που επιτρέπουν οι αεροπορικές να μπαίνουν στην καμπίνα. Φυσικά θα τη δένω πολύ καλά και για να μη μου φύγει αλλά και για να μη μου τη βουτήξει κανείς.

Το laptop να μη το βάζεις στην σχάρα, οι κραδασμοί θα είναι πολλοί, ή στην πλάτη ή αν μπορείς να το αφήνεις στο γραφείο. Φώτα με 30-40ευρώ παίρνεις πάρα πολύ καλά, απλά να επενδύσεις σε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Με τα δυναμό δε τα πάω καλά, μόνο αν είναι ενσωματωμένα στα hubs της ρόδας θα τα προτιμούσα.

Για 10χλμ διαδρομή θα έλεγα ότι θα χρειαστεί να επενδύσεις και σε ρούχα, ειδικά σε σορτσάκι με σφουγγαράκι για την ευαίσθητη περιοχή.

Τώρα το πόση ώρα θα κάνεις εξαρτάται από το πόσο αθλητικός τύπος είσαι. Είχα να κάνω 12 χρόνια ποδήλατο, και η πρώτη μου απόπειρα να πάω δουλειά μου στοίχισε περί τα 45-50 λεπτά για τα 10 χλμ. 1.5 χρόνο μετά έχω πέσει στα 20-25 λεπτά, αναλόγως την κίνηση.

Τι είναι τα hubs της ρόδας; Μου είπε και ένας άλλος φίλος για φώτα LED με επαναφορτιζόμενες, αλλά σκεφτόμουν αν βγαίνουν και με δυναμό (μάλλον θα βγαίνουν). Ωραία το χρόνο και εγώ κάπου εκεί τον υπολόγιζα, αλλά αν τον έχεις ρίξει στα 20-25 λεπτά είναι άριστος χρόνος και εγώ τόσο κάνω με το αυτοκίνητο.

πολλα μου ακουγονται 500 , μεχρι 300 θα βρεις κατι πολυ αξιολογο και αν δεις οτι δεν τραβαει η σχεση σου με αυτο τοτε δε θα κλαις και τα λεφτα σου. Παρε ενα φτηνουλη για αρχη και αν προχωρησει παρε ενα ακριβοτερο.

Παντως γενικη διαπιστωση ειναι οτι τα ποδηλαταδικα ακομα και στη Ξανθη δουλευουν φουλ , και βλεπω πολλα ποδηλατα στο δρομο .

Μια ερωτηση , το ποδηλατο υπακουει στον ΚΟΚ?

Γενικά είμαι φίλος του ποδήλατου, απλά λόγω συγκυριών δεν το χρησιμοποιούσα όλα αυτά τα χρόνια και σκοπεύω να το χρησιμοποιώ και για τις κοντινές μου μετακινήσεις, πέραν της δουλειάς. Οπότε αν είναι να αξίζει τα 200€ παραπάνω δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω. Το ποδήλατο φυσικά και υπακούει στον ΚΟΚ, απλώς στο γενικότερο κλίμα απαξίωσης των κανόνων δεν ασχολείται κανείς μαζί του.

Εκτός από το cyclist.gr υπάρχει κάποιο άλλο site να κοιτάξω; Εκεί είδα τα ποδήλατα πόλης να ξεκινάνε από 350€.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ κατά του φτηνού ποδηλάτου κι έχω εξηγήσει το γιατί σε προηγούμενες σελίδες, αλλά περί ορέξεως..!

Ναι υπακούει κανονικά στον ΚΟΚ. Μάλιστα εδώ αν πχ περάσεις με κόκκινο με το ποδήλατο και σε πιάσουν , μπορούν να σου ρίξουν πόντους στο δίπλωμα οδήγησης.

Αυτό είναι καλή περίπτωση: http://cyclist.gr/product.php?codenum=TRK1072

Ευχαριστώ για την πρόταση. Να φανταστώ ότι σχάρες και λοιπά αξεσουάρ που θα χρειαστώ μπαίνουν σχετικά εύκολα και με μικρό κόστος, έτσι;

Αυτό το σορτσάκι που λες με το σφουγγαράκι για τα αχαμνά μπορείς να μου το δείξεις στο site να ξέρω περίπου περί τίνος πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

Είναι entry level, με ότι μειονεκτήματα φέρνει μαζί του αυτό (φθηνό αλουμίνιο->βαρύ σκελετό, φθηνές ζάντες-> κάθε λίγο και λιγάκι θα θέλουν ίσιωμα κτλ).

Να αποφύγεις την ανάρτηση σε αυτά τα λεφτά, ή τουλάχιστον αν έχει να κλειδώνει. Προσωπικά θα προτιμούσα singlespeed για την πόλη αν η διαδρομή είναι επίπεδη. Αν μένεις στο γαλάτσι βέβαια.. δε θα σου φτάσουν ούτε οι 20φεύγα ταχύτητες που θα έχει :D

Σορτσάκι αυτό πχ: http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=GON08OASIS

Αλλά μη τα πάρεις από εκεί, είναι ακριβά, Ebay!

Link to comment
Share on other sites

Να αποφύγεις την ανάρτηση σε αυτά τα λεφτά, ή τουλάχιστον αν έχει να κλειδώνει. Προσωπικά θα προτιμούσα singlespeed για την πόλη αν η διαδρομή είναι επίπεδη. Αν μένεις στο γαλάτσι βέβαια.. δε θα σου φτάσουν ούτε οι 20φεύγα ταχύτητες που θα έχει :D

Σορτσάκι αυτό πχ: http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=GON08OASIS

Αλλά μη τα πάρεις από εκεί, είναι ακριβά, Ebay!

Ανάρτηση στους τροχούς λες; Τα βγάζουν με αμορτισέρ και ελατήρια;

Link to comment
Share on other sites

ερωτεύτηκα.....

http://cyclist.gr/product.php?codenum=ORB10AQUAT23

το θέλω καθαρά για μέσα στην Αθήνα αλλά και για τη παραλιακή ζώνη στη σκάλα Ωρωπού. Φυσικά και για τις εξορμήσεις με την ομάδα των freeday.

Γενικά το ποδήλατο το χω και τα πόδια είναι αρκετά δυνατά.Πρίν 7-8 χρόνια έκανα ποδήλατο δρόμου περίπου 2-3 ώρες τη μέρα πάνω σε ένα mountain bike Ideal Pro Rider 18τάχυτο...αρκετά βαριά κατασκευή περί τα 15κιλά σίγουρα.

πιστεύετε οτι το παραπάνω ταιριάζει για τη περίπτωσή μου?

Φυσικά η αγορά θα γίνει τον επόμενο μήνα μετά από αρκετό ψάξιμο και ίσως να στήσω και ένα custom αν με βοηθήσετε και δε ξεφύγουμε πάνω από το παραπάνω ποσό

:hi:

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Η ανάρτηση μπαίνει στο πηρούνι ή στον σκελετό. Δες αυτό πχ, http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB09COOL

Απέφυγε την αν γίνεται, περισσότερη κούραση είναι στο δρόμο παρά σε βοηθάει σε κάτι.

Να υποθέσω ότι οι αναρτήσεις κάνουν περισσότερο για ανώμαλο δρόμο;

Και κάτι ακόμα που είδα είναι ότι αυτό που μου έδειξες έχει δισκόφρενα αντί τακάκια στη ζάντα. Αυτά αξίζουν ή είναι τσάμπα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Οι αναρτήσεις είναι μόνο για ανώμαλο δρόμο, σε άσφαλτο απλά χάνεις κινητική ενέργεια λόγω αυτών. Τα δισκόφρενα επίσης είναι περισσότερο για ανώμαλο δρόμο, λόγω λάσπης κτλ τα απλά τακάκια δεν θα έκαναν τίποτα. Όλα τα ποδήλατα δρόμου-κούρσες είναι με τακάκια, κυρίως λόγου βάρους των δισκόφρενων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει αλλά δεν είναι κακό ποδήλατο.

http://www.evanscycles.com/products/specialized/secteur-sport-2010-road-bike-ec019550 απλά δες πως τα πάει με τα μεταφορικά.

Δυστυχώς UK delivery only....:(

Κωστή πιστεύεις οτι ένα custom made θα μου βγαινε φθηνότερα?

Link to comment
Share on other sites

Μπα custom made με τίποτα φθηνότερα.

Δες κι αυτά επίσης: http://www.kassimatisbikes.gr/showprod.php?aa=311

http://www.kassimatisbikes.gr/showprod.php?aa=1057

Ειδικά το Specialized είναι ωραιότατο.

Edit: Η περιγραφή τα σπάει :hehe:

Υπερελαφρύ πιρούνι FACT carbon/αλουμινίου προσφέρει χειρισμό με ακρίβεια laser και άνεση με απορρόφηση κραδασμών
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.