Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Amateur (όχι pron) ερωτήσεις

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να τσιμπήσω ένα ποδηλατάκι.Το προηγούμενο που είχα το έχω πασάρει εδώ και κάτι χρόνια καθότι α) δεν ήταν πολύ ποιοτικό β) ήταν μικρό.

Εσχάτως επειδή προσπαθούμε να χάσουμε κανένα κιλάκι,επειδή οι κολλητοί έχουν πάρει και αυτοί ποδήλατα και κανονίζονται βόλτες και επειδή το εισιτήριο κάνει 1+1 ευρώ πήγαινε έλα θέλω να το ξαναρίξω στην ποδηλατάδα.

Αν μπορούσα θα αγόραζα και κούρσα και mountain,λόγω οικονομικών θα τρέξω το ένα από τα δυο. Και τώρα μπαίνουμε στο ζουμί. Θα ήθελα entry level προτάσεις είτε για κούρσα είτε για mountain όπως και απόψεις αν θα έπρεπε να πάρω το ένα έναντι του άλλου (ξέρω για τί χρήση προορίζεται το καθένα αλλά επειδή και βολτίτσα στο δρόμο θα γούσταρα αλλά και βουνό είμαι λίγο διχασμένος)

Σημαντικά στοιχεία. Είμαι ψηλός (όχι τπτ φοβερό 1,86 είμαι) και χοντρός (158kgr) οπότε φαντάζομαι θα χρειάζεται μεγάλο μέγεθος :)

Το budget να είναι 200-400 ευρώ.Thanx in advance!:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις κούρσα θα πρέπει να ζητήσεις από το μαγαζί να σου αλλάξουν ζάντες. 158κιλά είναι πολλά για τις entry level ζάντες, θέλεις τουλάχιστον 32 ακτίνες πίσω και γερές ζάντες.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις κούρσα θα πρέπει να ζητήσεις από το μαγαζί να σου αλλάξουν ζάντες. 158κιλά είναι πολλά για τις entry level ζάντες, θέλεις τουλάχιστον 32 ακτίνες πίσω και γερές ζάντες.

Will do :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το budget, 400ευρώ για κούρσα καινούρια πολύ δύσκολα. Ίσως βρεις κάτι μεταχειρισμένο στο cyclist.gr αλλά και πάλι θα πρέπει να αναλογιστείς το κόστος να αλλάξεις ζάντες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το budget, 400ευρώ για κούρσα καινούρια πολύ δύσκολα. Ίσως βρεις κάτι μεταχειρισμένο στο cyclist.gr αλλά και πάλι θα πρέπει να αναλογιστείς το κόστος να αλλάξεις ζάντες.

Οπότε πάω πρώτα για mountain και άμα στρώσω λίγο παίρνω και κούρσα.Από μαι πρώτη ματιά κανα δυο GT και κανα 2 Ideal βρήκα που μου γυάλισαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις καποιο απο τη σειρα flow της orbea??

καποια αποψη/γνωμη θα ηθελα.

Orbea = εγγύηση

Κορυφαία εταιρία. Στο top 5 των κατασκευαστών οι Ισπανοι

αλλά

full susp<1400E= NO GO

Καλύτερα ενα καλό hardtail.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα ποδήλατο πόλης και λέω για το specialized sirrus. τι λέτε - ένας φίλος μου λέει ότι είναι καλό

Ρε παιδιά πείτε μου για να κάνω έρευνα (γιατί είμαι άσχετος) πια μοντέλα άλλα είναι στη κατηγορία του; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάς για πόλης - hybrid.. πχ.

http://www.evanscycles.com/categories/complete-bikes/hybrid-bikes

http://www.hargrovescycles.co.uk/products.asp?subcategory=Comfort+and+City+Mens&category=Bikes

http://www.wiggle.co.uk/c/cycle/7/Hybrid_~_City_Bikes/

Πάντως το sirrus το έχω δει από κοντά, φαίνεται πολύ τίμιο.

Link to comment
Share on other sites

Guys ψηνόμουν και εγώ να πάρω ένα ποδηλατάκι για εξοχή&μέσα στην πόλη.

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 500€.

Τι μου προτείνετε, είμαι ψιλοάσχετος :p

Αλλά με τους δρόμους που έχουμε εδώ δεν πιστεύω ότι θα τα κατάφερνα με μια κούρσα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.