Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Αυτα τα σκυλια ειναι πολλες φορες ο λογος που φοβαμαι να βγω για βολτα.Επειδη ειμαι και του "βουνου" ,παιζουν πολλα τσοπανοσκυλα ,μαντροσκυλα.Αυτα δε συμμαζευονται με τιποτα,αμα περασεις την περιοχη τους,νιωθουν απειλη και δεν τους σταματαει τιποτες.

Εχω φτασει στο σημειο να φοβαμαι μη συναντησω τσοπανοσκυλο παρα αγριογουρουνο....

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα με το κουρσάκι τις διαδρομές στην Αθήνα από τον Απρίλη....

από τότε έχω πετύχει περίπου 5-6 σκηνικά με σκυλί ή σκυλιά........στη περίπτωση αγέλης που ήταν και η πιο σοβαρή που μου τυχε (από αυτές που κυνηγούν μηχανές και γαυγίζουν στις ρόδες των αυτοκινήτων) τα είχα κοζάρει από μακριά οτι έχουν κέφια και άρχισα να επιβραδύνω με τα πρώτα σκυλιά να έρχονται προς το μέρος μου κάνοντας κύκλο έτοιμα να ξεκινήσουν το τρέξιμο και το γαύγισμα.

δε τους έκανα το χατήρι.κατέβηκα από το ποδήλατο, τους χτύπησα παλαμάκια 2-3 φορές και πήρα το ποδήλατο στα χέρια και περπάταγα μέχρι που πέρασα καμιά 50αριά μέτρα μακριά τους.

αν προσπαθήσετε να επιταχύνετε ή να τραβήξετε κάνα κλοτσίδι οι πιθανότητες να λήξει ομαλά ελαχιστοποιούνται.

σε περιπτώσεις μοναχικού σκυλιού απλά δε πας καταπάνω του ή δίπλα του κάτεβαίνοντας σκαλιά με θόρυβο (όπως ο Ιάσονας)....Τους τη σπάει να τους χαλάς τη ζαχαρένια τους.

γενικά θέλει προσοχή σε ποιους χώρους ποδηλατείς, να ξέρεις που συχνάζουν οι αγέλες και αν τύχει η στραβή και πέσεις πάνω τους τσίτα φρένα, το ποδήλατο στα χέρια και παλαμάκια.

Υ.Γ. από τότε με το σκηνικό με την αγέλη απλά αποφεύγω το σημείο μιας και τα βλέπω κάθε μέρα εκει.,.....κάνω μια παράκαμψη 100μέτρων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ποστ Γιωργο..

εδω στην Αγια Μαρινα επι της ποσειδωνος σε ανηφορικο σημειο με κυνηγουσε ενα σκυλι και μου γαυγιζε το ποδι...του σκαω μια , την ακουσε γερα η κεφαλα του(γιατι δε το περιμενε) και εφυγε

Οσο για χθες , σιγουρα του χαλασα την ηρεμια τoυ και παλαυωσε ο σκυλος..Αυτο τωρα θα καθοταν εκει , θα εβλεπε τους πεζους να ανεβοκατεβαινουν τα σκαλια και το χωρο και ξαφνικα θα σκεφτηκε τι θελει αυτος ο τρελος ντυμενος ετσι με ενα τρακτερ και ειναι διαφορετικο απο τους αλλους που κανει και θορυβο ;Τωρα θα του πω εγω..Ε και μου ορμηξε :p

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με το νερο ισχυει οτι τα απωθει?Εγω παιδια παντα "γκαζωνα" και εφευγα,ποτε δεν με εχουν φτασει. (ευτυχως) .Φετος βεβαια ηταν ενα σκυλι με κατι δοντια να που ετρεχε σαν τσιταχ,αλλα μαλλον κουραστηκε ..ηταν και κατηφορα (και αρα πιο ευκολο για μενα).

Απ'οτι ακουω ομως δρω παντελως λαθως :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Για τα σκυλιά:

1) Δεν δείχνεις με τίποτα να φοβάσαι και να περιμένεις επίθεση

2) Συνεχίζεις κανονικά, αλλά με κάποια "φινέτσα", αν νιώθεις και δεν είσαι ο Neph

3) Αν επιτεθεί, του ρίχνεις λίγο νερό στην μάπα από το παγουράκι

4) Αν συνεχίσει, και μπορείς να κατέβεις, κατεβαίνεις και πιάνεις μια πέτρα, και κάνεις να του την πετάξεις.

5) Αν δεν μπορείς να κατέβεις, τότε αν έρθει κοντά, κλοτσιά (με δύναμη ανάλογη του όγκου του). Προσοχή, αν είσαι με spd, απαλά, γιατί θα το τραυματίσουν τα σχαράκια.

6) Αν είναι τσοπανόσκυλο, και είσαι σε κατάβαση, απλά φύγε, αν οχι, χτύπα κατευθείαν και φύγε.

Δεν ξέρω τι λένε οι φιλόζωοι, αλλά μεταξύ εμένα και του σκύλου, διαλέγω εμένα. Ειδικά πάνω στο βουνό, που αν γίνει η λακαμιά, είσαι μόνος και ξεκομμένος.

Disclaimer: No animals were hurt in order to produce this tutorial. Although, some have been very wet

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά... εννοείται ότι εάν σου επιτεθεί, δε θα κάτσεις με σταυρωμένα χέρια, ειδικά αν το παρατραβάει.

Να ξέρεις όμως, ότι για τη συμπεριφορά του δεν φταίει αυτό, αλλά κάποιος άλλος που όταν ήταν πιο μικρό δεν του έδινε την κατάλληλη σημασία. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ΕΠΙΤΕΘΕΙ ενα σκυλι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ που μπορεις να κανεις ειναι να σκασεις μπουνια η κλοτσια...

Αν το κανεις αυτο το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πας για αρκετα ραμματα...

Σε περιπτωση που τον βλεπεις ορεξατο σταματας και παραμενεις ακινητος μεχρι να του φυγουν οι καιλες.

Μια φορα εκανα το λαθος και εκει που παω να του σκασω μπουνια με πρλαβαινει και μου σκιζει το μισο χερι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με bmx του τό φερα στο κεφάλι και έφυγε τρέχοντας, αγνοείται ακόμη.

Δεν πρόκειται να κάτσω να σκεφτώ, έχουν πολλά το ένστικτο του λύκου που θα πάει για λαιμό, δεν

θα το περιμένω να βγεί:fie:

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι ακομη φοβαμαι να τα κανω ολα αυτα?Καλα δεν φοβαμαι σε κατι αδεσποτα εδω στην Αθηνα,που τα 8 στα 10 ειναι ηρεμα.Αλλα δεν νομιζω οτι θα κατσω να κανω ολα αυτα σε τσοπανοσκυλα που συνανταω κατα κυριο λογο....

Αυτα ειναι η εξαιρεση στον κανονα "ο φιλος του ανθρωπου" lol.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.