Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

telefrik - mpafi

Starts in: Αχαρναί, Αττική 13672, GR

Distance: 15.2 km

Selection Distance: 15.2 km

Elevation: + 855 / - 179 m

Max Grade:

17.3 %

Avg. Grade:

5.3 %

κ μετα επιστροφη απο το μονοπατι του Αγιου Γεωργιου

επεσε και ΠΟΛΥ κουβαλημα και αρκετα τεχνικο μονοπατι

συνολο 30χιλιομετρα

συνολικη ωρα 5,30 ωρες

οι οποιες 3+ ηταν ποδηλατικες με την απιστευτη αναβαση σε σκληρο πολυ χωμα

Μετα κατσαμε στο καταφυγιο του Μπαφι (1100~ υψομετρο)για ζεστη σοκολατα και τυροπιτουλα και παστελακι για ενεργεια και ανεφοδιασμο σε νερα.

Μετα αρχισε το γλεντι με τα απιστευτα χιλιομετρα της καταβασης (74,5km/h επιασα σε ασφαλτο)

κατα τη γενικη ετσι εικονα , ηταν πολυ ωραια διαδρομη.Πιστευω μια φορα την εβδομαδα αντε 2 επιβαλεται μια τετοια διαδρομη.Πολυ καλο στα ποδια , αντοχες , παρεα , φυση.Τα συνδιαζει ολα

Ρε είναι παρα πολλά τα 74km/h. :| :|

Πάντως από αυτά που διάβασα μου φαίνεται ότι περάσατε τέλεια και γεμίσατε τα πνευμονια σας καθαρό αέρα,μου την σπάει που μπαίνω στρατό και δεν μπορώ να ακολουθήσω σε τέτοιες βόλτες...

Link to comment
Share on other sites

εχω δει ποδηλατες με παραπανω κιλα και μεγαλυτερης ηλικιας απο σενα και τα καταφερνουν μια χαρα.

μη κοιτας τις ανηφοριες και τις διαδρομες που κανουμε εμεις...Αυτα ειναι πολυυυυυ μπροστα

ξεκινα χαλαρο , να ζεσταθει το ποδι , να συνηθισει στην κινηση και βδομαδα με βδομαδα θα βλεπεις οτι θα εισαι ολο και πιο δυνατος.

Αν κανεις την αρχη σε συνδιασμο με θεληση φτανεις ευκολα στον στοχο σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω γνωσεις σε καταβασεις, απλα ο μονος λογος που θα αγοραζα και θα ξαναρχιζα ποδηλατο ειναι αυτος.

φυσικα αν το κανω δεν θα παω να τσακιστω στον υμηττο,θα ξεκινησω πιο λαητ.

Link to comment
Share on other sites

Στο γυμναστήριο εδώ και χρόνια που πηγαίνω, κάνω πάντα 20 λεπτά ποδήλατο (πολύ έντονα κάποιες φορές, με τους παλμούς να είχαν φτάσει σε κάποια φάση τους 198 πρόπερσι) οπότε τα γυμνάζω τα πόδια.

Καβάλησα πριν από λίγο, κούρσα φίλου (τιμής περίπου 1200 ευρώ, χωρίς δισκόφρενα, 2 δίσκοι εμπρός, 9 πίσω, κάρμπον στο παλουκόσελο και στο ψαλίδι, χωρίς ανάρτηση) και η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ ελαφριά, ξεκόλλαγε εύκολα στις επιταχύνσεις, αλλά το σύστημα αλλαγής ταχυτήτων με ξένισε αρκετά

(μανέτα φρένου με κίνηση μπρος-πίσω για το φρένο και δεξιά-αριστερά για τις αλλαγές).

Link to comment
Share on other sites

Στο γυμναστήριο εδώ και χρόνια που πηγαίνω, κάνω πάντα 20 λεπτά ποδήλατο (πολύ έντονα κάποιες φορές, με τους παλμούς να είχαν φτάσει σε κάποια φάση τους 198 πρόπερσι) οπότε τα γυμνάζω τα πόδια.

Καβάλησα πριν από λίγο, κούρσα φίλου (τιμής περίπου 1200 ευρώ, χωρίς δισκόφρενα, 2 δίσκοι εμπρός, 9 πίσω, κάρμπον στο παλουκόσελο και στο ψαλίδι, χωρίς ανάρτηση) και η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ ελαφριά, ξεκόλλαγε εύκολα στις επιταχύνσεις, αλλά το σύστημα αλλαγής ταχυτήτων με ξένισε αρκετά

(μανέτα φρένου με κίνηση μπρος-πίσω για το φρένο και δεξιά-αριστερά για τις αλλαγές).

+δεν πρόκειται να βρεις κούρσα με δισκόφρενα ή ανάρτηση. Συνεπώς αν θες να ασχοληθείς με δρόμο, προφανώς σε αυτό το στυλ να ξέρεις ότι πρέπει να συνηθήσεις!:baby:

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε αυτο σημερα στο mail :

Πρόσκληση- Έκθεση Ποδηλάτων Electra

(δεν ξερω αν το εμφανιζει σε ολους) :T:

Καλη ευκαιρια για Κυριακατικη βολτουλα πιστευω,να χει και καλο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο εγω ξεκίνησα το καλοκαίρι και κάνω 2 μέρες κάθε ΣΚ.

Ουσιαστικά ξεκίνησα απο Σεπτέμβρη...

Δεν είμαι Γομαρος αλλά πραγματικά η βελτίωση είναι ΠΟΛΥ μεγάλη.

Μην συγκρίνεις για ΚΑΝΕΝΑ λόγο στατικό ποδήλατο με το έξω, αλλά παρόλα αυτά ξεκίνα το, και σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα ζευγάρι καθημερινά παπουτσάκια SPD για ποδηλασία αλλά και περπάτημα! Θυμάμαι ότι η shimano είχε μέχρι πρόσφατα έκπτωση, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει ακόμα! Έχετε τίποτα να προτείνετε;

Έχω ήδη τα Μ121Β αλλά ψάχνω σε κάτι πιο καθημερινό για τις βόλτες στην πόλη!

Δεκτά και online καταστήματα!:)

Υ.Γ.: Τι n00b που είμαι, σωστός ΓιαγκΤ, και να πεις ότι δεν παρακολουθώ το νήμα...

Έγινε επεξεργασία από eloydark
n00bισμός!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα ζευγάρι καθημερινά παπουτσάκια SPD για ποδηλασία αλλά και περπάτημα! Θυμάμαι ότι η shimano είχε μέχρι πρόσφατα έκπτωση, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει ακόμα! Έχετε τίποτα να προτείνετε;

Έχω ήδη τα Μ121Β αλλά ψάχνω σε κάτι πιο καθημερινό για τις βόλτες στην πόλη!

Δεκτά και online καταστήματα!:)

http://www.thelab.gr/off-topic/podilato-thread-65113-70.html

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.