Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

το σκουληκι

ανεβαινοντας απο κρυονερι

μετα απο 4,4 χιλιομετρα που ειναι η διασταυρωση.στα αριστερα σου ξεκιναει ενα μονοπατι ανηφορικο..μπαινεις , ανηφοριζεις ελαχιστα και μετα κανεις τον σταυρο σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εβγαλα ακρη στο google maps θα μπορουσες να μου δωσεις ενα στιγμα, ή να κανεις share το λινκ του google maps οταν βρεις το σημειο που ειναι η διασταυρωση?

thanks το βρηκα τελικα http://www.planetbike.gr/routes/?tid=1271705832

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από aggelopas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα και εγω αν και 19 εμαθα ποδηλατο:fist:

Απο μικρος δεν ειχα ασχοληθει καθολου και το επιασα τωρα...:wall:

Πραγματικα ειναι πολυ ωραιο και απο τωρα θα του δωσω να καταλαβει:p

Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε κανενα ποδηλατακι οχι ιδιαιτερα ακριβο για να συνεχίσω...

Να προσθεσω οτι ειμαι 1,85 και 79 κιλα!

Έγινε επεξεργασία από thanoolhs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εβγαλα ακρη στο google maps θα μπορουσες να μου δωσεις ενα στιγμα, ή να κανεις share το λινκ του google maps οταν βρεις το σημειο που ειναι η διασταυρωση?

thanks το βρηκα τελικα GPS Διαδρομή: Skouliki | planetbike.gr

Είναι η εντύπωση μου ή είναι το video σε fast forward?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ξέρει κανείς να μου λύσει μια τεχνική απορία?

Σε περίπτωση που στραβώσει η δισκόπλακα (όχι πάραπολύ, αρκετά όμως να κάνει το εκνευριστικό "ζινγκ-ζινγκ" και να "κοβει" το ποδήλατο αρκετά), ΠΩΣ διάολο την ισιώνουμε? :fist:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ξέρει κανείς να μου λύσει μια τεχνική απορία?

Σε περίπτωση που στραβώσει η δισκόπλακα (όχι πάραπολύ, αρκετά όμως να κάνει το εκνευριστικό "ζινγκ-ζινγκ" και να "κοβει" το ποδήλατο αρκετά), ΠΩΣ διάολο την ισιώνουμε? :fist:

Είσαι σίγουρος ότι είναι στραβή η δισκόπλακα; Στο δικό μου δυστυχώς στραβώσει η πατούρα του hub που βιδώνουν πάνω με 6-bolt οι ρότορες οπότε αναγκαστικά πάω για αλλαγή κέντρου. Έλεγξε το πρώτα!

Μετά διάβασε εδώ...

Γενικώς προτείνεται η αλλαγή της πλάκας, φθηνές είναι έτσι και αλλιώς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ξέρει κανείς να μου λύσει μια τεχνική απορία?

Σε περίπτωση που στραβώσει η δισκόπλακα (όχι πάραπολύ, αρκετά όμως να κάνει το εκνευριστικό "ζινγκ-ζινγκ" και να "κοβει" το ποδήλατο αρκετά), ΠΩΣ διάολο την ισιώνουμε? :fist:

δες αν ειναι στραβη η δισκοπλακα η χρειαζεται ακτινολογηση.

βαλε τον δεικτη σου σε αποσταση 1-2 χιλιοστα απο την ζαντα και γυρνα την ροδα.Αν σου "τριβει" το δαχτυλο δεν χρειαζεται.(ειναι σε ανεκτα επιπεδα δλδ)

αν ομως εχει ιδια συμπεριφορα οπως η δισκοπλακα τοτε ειναι θεμα ζαντας.Αλλιως υπαρχουν ειδικα μηχανηματα που ισιωνουν δισκοπλακες (ετσι μου χε πει ο ποδηλατας)

οι 160αρηδες συνηθως δε στραβωνουν ευκολα.

thanoolhs : ποσα λεφτα δεν μας ειπες.Το οχι πολυ ακριβο ειναι αναλογα τον ανθρωπο :p

eloydark : δεν ειανι σε fast forward αλλα σιγουρα κατι παιζει με frames (σα να πηδαει τα frames) .παντως ετσι οπως δειχνει το βιντεο ΔΕΝ πανε.Αυτο ειναι το μονο σιγουρο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eloydark : δεν ειανι σε fast forward αλλα σιγουρα κατι παιζει με frames (σα να πηδαει τα frames) .παντως ετσι οπως δειχνει το βιντεο ΔΕΝ πανε.Αυτο ειναι το μονο σιγουρο :p

Μόλις το κατέβασα και το είδα στον VLC σε 0,50x... Χμμμ σαν να φαίνεται πιο φυσική αυτή η ταχύτητα...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι τρομακτικη ρε, μπορει να γυρισει το κεφαλι της 180 μοιρες και να κοιταζει πανω απο την πλατη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αύριο το Freeday πάει τελεφερίκ Πάρνηθας.....Ο καιρός θα είναι πολύ βροχερός με κρύο και αέρα....ξέρω οτι εδώ μέσα έχουμε κόσμο που γουστάρει Πάρνηθα και τέτοιες καιρικές συνθήκες οπότε ενημερώνω....προς το παρόν είμαι αναποφάσιστος για τέτοιο μανίκι με το κουρσάκι.....είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

προστατευτικα παπουτσιων παρε μαζι σου.Αλλαξιες σε καλτσες να εχεις.

αντιανεμικο - αδιαβροχο , σκουφακι σιγουρα..και σιγουρα ισοθερμικο μακρυμανικο

αλλα επειδη το κοβω να ειναι πολλες ωρες το ποδηλατο και με αργους ρυθμους και πολλες στασεις λογω καιρικων συνθηκων , θα σου λεγα αν δε ξερεις απο τετοιες συνθηκες να το αποφυγεις.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το ποδηλατικό παπούτσι είναι καλοκαιρινού τύπου και έχει τρύπες από κάτω για να αναπνέει......σκέφτομαι αν αξίζε τα λεφτά για καλύμματα overshoes αλλά πόσες βροχές να κάνει ακόμα και να βγω για ποδήλατο ρε γμτ.εξωτερικό έχουν 30...εδώ 40ευρώ..δε περισσεύουν....το πολύ πολύ παίρνω σακούλες μικρού μεγέθους και τις περνάω μια ταινία λευκή να συγκρατούνται από πάνω και ανοίγω μόνο μια τρύπα για τα spd cleats.

αδιάβροχο μπουφάν με κουκούλα check

αδιάβροχο παντελόνι check

σκουφί check

ισοθερμικό μακρυμάνικο check

αλλαξιές σε κάλτσες check (έχω και μάλλινες υδρόφοβες που θα φορεθούν πάνω από τις κανονικές)

με προβληματίζει μεταξύ ισοθερμικού και μπουφάν τι θα βάλω.......θα ρίχνει τα κέρατά του Πάρνηθα και θα έχει και αέρα με κρύο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το ποδηλατικό παπούτσι είναι καλοκαιρινού τύπου και έχει τρύπες από κάτω για να αναπνέει....

Όλα έτσι είναι. Δεν υπάρχουν χωρίς τρύπες εκτός κάποιων σπάνιων εξαιρέσεων που είναι για χιόνια. : )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.