Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

μια απο τις πιο ασχημες μερες..

σημερα ξεκιναω για βραδινη.....

dolly : απλα δε σου ξαναλεω(επρεπε να ερχοσουν btw :p)

αφου φορτωνω το ποδηλατο ξεχναω το καλωδιο για να ακουω μουσικη..πρωτη αναποδια.γυρναω πισω και τρεχω στο σπιτι με το ποδηλατο εξω στην σχαρα και να εχω το αγχος μη το παρει κανενας αλλα ευτυχως ολα καλα..

συνεχιζω για αιγαλεω..στην πορεια βλεπω οτι ειχα ξεχασει την μνημη για το κινητο ωστε να εχω το gps.....κιαλλη αναποδια.

παω κατεβαζω ποδηλατο και βλεπω οτι ειχε σπασει η βαση απο το πισω λαμπακι....(που πηρα πριν 1 βδομαδα)

τα βολεψα ομως....

αφου λοιπον ξεκιναμε την βραδινη προς κεραιες.. στην επιστροφη χαλαει η αναρτηση μου.βγηκε οφφ..βεβαια ειχαμε πολυ δρομο ακομα μπροστα μας (μονοπατια και ανηφορες για την επιστροφη) οποτε αρχισε η μεση μου να διαλυεται)

μετα στο κατεβασμα παθαινω λαστιχο (απο λαθος δικο μου και το καταλαβα) οποτε αλλαζε λαστιχο βραδιατικα στο βουνο πανω..

και αφου φτασαμε αμαξια , βλεπω οτι το κοντερ μου τα ειχε παιξει....

δεν με ηθελε η σημερινη βολτα..

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλαγη τακακια με μεταλλικα σιμανο

καθαρισμος κεντρων μεσαιας τριβης και τροχων

αλλαγη ντιζας για ταχυτητες

και φτιαξιμο αναρτησης

το περιμενω πως κ πως......

Link to comment
Share on other sites

Χελλό γκάις!

Σκέφτομαι τελικά τα χρήματα που μάζευα για ένα νέο κινητό να τα διαθέσω τελικά σε ένα ποδήλατο :D

Έχω budget ταβάνι τα 550€, αν βρω κάτι φτηνότερο ακόμα καλύτερα :)

Ψάχνω για υβριδικό ποδήλατο για περισσότερη χρήση σε δρόμο μέσα στην πόλη, και το πολύ να μπει σε χωματόδρομο με χαλίκι. Θα ήθελα ακόμα να έχει μπροστινή ανάρτηση που να κλειδώνει όποτε το θέλω. Καλό θα ήταν να έχει και δισκόφρενα.

Τώρα, κοίταξα διάφορα ποδήλατα και αυτά που ξεχώρισα ήταν:

Cube 2010 Curve | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Wiggle | Felt QX70 2011 Hybrid & City Bikes

Evans Cycles | Bianchi Camaleonte II 2010 Hybrid Bike | Online Bike Shop

Cube 2010 Nature | Buy Online | ChainReactionCycles.com (Ξεφεύγει λίγο από το budget αλλά μου άρεσε εμφανισιακά :D)

Κάθε άλλη πρόταση δεκτή :)

Τώρα όσον αφορά το μέγεθος δεν μπόρεσα να βρω στο chainreaction πιο είναι κατάλληλο για εμένα, είμαι 1,75 btw.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το δικό μου Specialized Hardrock Disk '10 ή ΄11 (ίδια είναι, άλλο χρώμα).

Μην σκάσεις όλα τα λεφτά στο ποδήλάτο, έχει και παρελκόμενα να πάρεις (κράνος, γάντια, φώτα, κοντέρ, τρόμπα, κλπ).

για 1,79 πήρα 19άρι εγώ (ή 18άρι, δεν θυμάμαι αν τα βγάζει μονά ή ζυγά τώρα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα "προβλημα" εδω και λιγο καιρο. Μου ακουγεται ενας ηχος τυπου τριβης (σαν να γρατζουνιεται κατι) οταν στριβω η γερνω το ποδηλατο προς τα δεξια. Δεν εχει σχεση με τι ταχυτητα το κανω, υπο ποια κλιση κλπ. Μονο σε αυτη τη περιπτωση ομως, προς στα αριστερα ή ευθεια δηλαδη δεν ακουγεται κατι. Ο ηχος προερχεται απο την μπροστινη ροδα. Εκανα εναν μικρο-ελεγχο αλλα δεν ειδα κατι οπτικα και οταν το ακουω δεν μπορω να εντοπισω ακριβως απο που προερχεται πανω στην ροδα.

Τι να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον είναι συνεχόμενος σκέψου οτι είναι σημείο που δέχεται περισσότερη κίνηση με πίεση...άρα ψάχνουμε για κομμάτι όπως τα ποτήρια και ο λαιμός.....ή το κέντρο του τροχού.

όταν αυξάνεις ταχύτητα αυξάνεται η ένταση ή παραμένει σταθερός? αν είναι σταθερός κλείνω προς τα ποτήρια λαιμό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειτε παω σιγα ειτε πολυ γρηγορα μου ακουγεται το ιδιο. Δεν ειμαι σιγουρος αν το νιωθω (ως τρανταγμα), θα επρεπε? Θα κανω μερικες δοκιμες ακομα αυριο...

Παντως η ροδα δεν βρισκει καπου και το κεντρο της (εκει που βιδωνει στο πιρουνι) ειναι αρκετα σφιχτο και σταθερο (δεν ειναι λασκα η ροδα να πηγαινοφερνει δεξια/αριστερα).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα σε αυτό

Evans Cycles | Felt QX70 2011 Hybrid Bike | Online Bike Shop

Από αξεσουάρ

Evans Cycles | Cateye EL135 3 LED Front Light | Online Bike Shop

Evans Cycles | Cateye TL-LD150 5 LED Rear Light | Online Bike Shop

Evans Cycles | Giro Indicator Helmet | Online Bike Shop

Evans Cycles | Cateye Micro Wireless Computer | Online Bike Shop

Προτιμώ να δώσω κάτι έξτρα και να πάρω ένα ασύρματο Pedobearmeter πως το λένε. με τα καλώδια μου την έσπαγε στο παλιό ποδήλατο :hehe:

Evans Cycles | Bontrager Air Support Mini Pump | Online Bike Shop

Και τέλος χρειάζομαι μια καλή κλειδαριά, ακούω προτάσεις (από αυτό το κατάστημα plix)

Αν ξεχνάω κάτι πείτε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Για κλειδαριά, φρόντισε μόνο να είναι πέταλο, όχι σύρμα, κουλούρα, αλυσίδα κλπ.

Τώρα το πόσο καλό πέταλο θα είναι... το αποφασίζεις εσύ, ανάλογα με το πόσο βάρος ανέχεσαι να κουβαλάς, πού θα κλειδώνεις κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@fragma, δεν με νοιάζει να είναι απαραίτητα Cateye απλά κοίταξα τα bestsellers και διάβασα reviews :)

Είσαι σίγουρος για το EL-450; Στα reviews αναφέρουν άτομα ότι τους έμεινε στα χέρια...

Είμαι ανάμεσα σ'αυτές τις δύο κλειδαριές

Evans Cycles | Kryptonite Kryptonite Evolution 4 Lock With Bracket | Online Bike Shop

Evans Cycles | Kryptonite Kryptolok Series 2 D-Lock | Online Bike Shop

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικές να τις κουβαλάς και το πως τις βάζεις στο ποδήλατο...

Έγινε επεξεργασία από Jerry007
Link to comment
Share on other sites

20 λιρες για οπισθιο φωτισμο? : S

Εγω εδωσα 4 δολαρια για μια μουφιτσα (παρομοιο cateye με τα ledakia), ομως φωτιζει αρκετα δυνατα (κοντα) και για μακρια ανετα εχει τα 50 μετρα (αν κρινω το "αποτυπωμα" στις πολυκατοικιες). Δηλαδη για να μη με δει καποιος πρεπει να ειναι θεοστραβος...

Link to comment
Share on other sites

προτιμώ 1000φορές το 1watt led του Knog Boomer που σκοτώνει και δε ζυγάει αμάξι στα 10μέτρα πίσω μου γιατί στραβώνεται ο οδηγός παρά μια πιρτσικλέτα των 4δολλαρίων. Γιατί η πιρτσικλέτα αυτή είναι επικίνδυνη όταν έρχεται κάποιος από μακριά με 100-150χλμ/ω.....αν είναι να σε πάρει χαμπάρι στα 50μέτρα και κοντύτερα...... γεια σας.....

αν μπορώ να πάω στο χιλιόμετρο και να με βλέπει στο χιλιόμετρο εκεί νιώθω ασφαλής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.