Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Μια και πέρασα από Lidl σήμερα και πήρα τούτο, για 28"άρα ζάντα ποια τιμή δίνουμε για να υπολογίζει σωστά την απόσταση? Το manual δίνει τιμή 2237 αλλά το ελαστικό μου επάνω λέει 700Χ38C-28 και κάπου διάβασα πως η σωστή τιμή είναι 2180.

Επίσης, έκανα μια βόλτα Μαρούσι πλευρά και μάλλον υπολόγισε τα χλμ πολύ (μα πολύ) γενναιόδωρα. Πρέπει το μαγνητάκι (& ο σένσορας) να μπουν στο ανώτερο σημείο?

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή αυτή είναι η περιμετρος της ροδας. Αν θέλεις να είσαι όσο τον δυνατόν γίνεται ακριβής. Μέτρησε την μόνος σου και βαλτην. Φούσκωσε τα λάστιχα εκεί που είσαι συνήθως. Ανεβα πάνω. (φυσικά η τιμη θα είναι διαφορετική αν δεν είσαι πάνω ) Κρατά τα σημεία μιας περιστροφης(πχ με την βαλβίδα), και βάλε την τιμή.

Επίσης ακολούθησε τις οδηγίες αν υπάρχουν για την σωστή τοποθέτηση του μαγνήτη πάνω στην ρόδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα το Ideal πάει για βάψιμο!

δώστε καμιά ιδέα ωρέ!......τα περιφερειακά θα είναι σε μαύρο σύνολο.....άρα τι να κάνουμε σαν σκελετό? το μαύρο το αποκλείω σαν χρώμα.......δώστε ιδέεςςςςςς μαμωτεν:magic:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από εχθές άρχισα πάλι να το χρησιμοποιώ πάλι σε καθημερινή βάση. Αν και με τσίγκλισε λίγο το γόνατό μου, το καβάλησα πολύ χαλαρά, έφαγε και 2*15' πάγο το βράδυ και ήρθε στα ίσα του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από εχθές άρχισα πάλι να το χρησιμοποιώ πάλι σε καθημερινή βάση. Αν και με τσίγκλισε λίγο το γόνατό μου, το καβάλησα πολύ χαλαρά, έφαγε και 2*15' πάγο το βράδυ και ήρθε στα ίσα του.

Μήπως η σέλα σου είναι πολύ χαμηλά; Είναι το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι. Όταν το πετάλι βρίσκεται στο χαμηλότερο σημείο, το γόνατο σου πρέπει να έχει μια περίπου 25-30% κλίση.

Link to comment
Share on other sites

Χονδροπάθεια επιγονατίδας κατάλοιπο από 4-5 ώρες ημερησίως βόλλεϋ σε τσιμέντο/άσφαλτο και αργότερα σχολή αλεξιπτωτιστών...

Θέλει καλό ζέσταμα, για αυτό και ξεκινάω πάντα με 1η-2α τα πρώτα 4-5 λεπτά.

Το γόνατο σε συνδυασμό με τη σέλα είναι σωστά.

Για να γίνει 100% καλά, θέλει καθημερινά πάγο και SOLGAR.

Το πρώτο το κάνω, το δεύτερο κοστίζει αρκετά, αλλά θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πετάλι βρίσκεται στο χαμηλότερο σημείο, το γόνατο σου πρέπει να έχει μια περίπου 25-30% κλίση.

Αυτο ειναι στανταρ για ολους τους τυπους ποδηλατων/υψος αναβατων κλπ?

Γιατι παλαιοτερα σε ενα κειμενο (νομιζω της Canyon, για MTB) ειχα διαβασει πως το ποδι πρεπει να ειναι τεντωμενο οταν το πεταλι ειναι στο χαμηλοτερο σημειο (και καθεσαι στην σελα).

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω οτι το πόδι πρέπει να τεντώνει σχεδόν τέρμα χωρίς όμως να ''κλειδώνει'' πίσω το γόνατο.

Αυτό ισχύει 100% στα ποδήλατα πίστας (Racing Bikes) Στα άλλα εξαιτίας και της ανάρτησης και αναλόγως της χρήσης είναι διαφορετικές οι ρυθμίσεις της σέλας. Στα ποδήλατα πόλης (αυτά με το καλαθάκι) δεν γίνετε να έχεις τεντωμένο το πόδι.

Λοιπόν, επειδή σκέφτομαι τώρα που θα φτιάξει και ο καιρός να τσιμπήσω ένα ποδηλατάκι, σκέφτομαι να πάρω αυτό S-300 24" | ORIENT BIKES σε μπλέ. Φυσικά και θα αγοράσω ποδήλατο από ελληνική εταιρία. Μένω σε αγροτική περιοχή και το ποδήλατο θα το χρησιμοποιώ καθημερινά για τις μετακινήσεις μου στο χωριό αλλά και για ανάβαση στο στο βουνό. Τι γνώμη έχετε για τα ποδήλατα της συγκεκριμένης εταιρίας; Σαν 2η επιλογή έχω κάποιο της IDEAL αλλά λόγω κόστους μπήκε σε 2η μοίρα.

Link to comment
Share on other sites

Φτηνό Orient FS 24άρι.. μακρυά δηλαδή :)

Κοίτα! Δεν έχω σκοπό να δώσω 3 κατοστάρικα για ένα ποδήλατο. Ξέρω πως δεν έχει δισκόφρενο κτλ. Το ότι είναι 24αρα ζάντα που είναι το κακό; Εγώ αυτό που θέλω είναι να μην κλατάρουν οι ταχύτητες μετά από κανά 3μηνο. Αν είχα φράγκα θα έπαιρνα είτε IDEAL είτε GIANT.

Yπάρχει και αυτό http://www.orient-bikes.gr/dual-suspension/s-400-26

Υ.Γ. Έχετε να προτείνετε κάτι σε πολύ low budget? Δεν με νοιάζει να είναι full susp αλλά τουλάχιστον να έχει μπροστά γιατί με αυτό που είμαι τώρα, πεθαίνω και στην παραμικρή λακούβα.

Έγινε επεξεργασία από kemosabe
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις τα ποδήλατα downhill που από κατασκευής έχουν την σέλα κάτω και τα πετάλια τα έχουν πιο πολύ για ισορροπία παρά για πεταλάρισμα(εντάξει πεταλάρουν όρθιοι το πολύ 500μ) τότε ισχύει αυτό που γράφει ο Φράγμας για τα γόνατα. Είτε έχεις ανάρτηση είτε hardtail το γόνατο δεν πρέπει να κλειδώνει.

Τώρα αν οπωσδήποτε πρέπει να πας σε ποδήλατο τύπου super market πάρε ένα 26αρι hardtail. Η ενέργεια που θα χάνεις από την πίσω ψευτοανάρτηση είναι άπειρη.... και τα 24άρια είναι για μικρά παιδάκια 14-15 χρονών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το γονατο πρεπει να ειναι ΣΧΕΔΟΝ τεντωμενο..

εξαλλου αυτο φαινεται και στην πραξη κατα ποσο σε κουραζει.

οσον αφορα το 24 FS , δε θα το παιρνα με την καμμια..ειδικα σε αγροτικο δρομο , θα βγαλει προβληματα αμεσα.

παρε ενα πιο καλο hardtail με καλυτερη αναρτηση.

Link to comment
Share on other sites

το ποδι πρεπει να ειναι τεντωμενο οταν το πεταλι ειναι στο χαμηλοτερο σημειο (και καθεσαι στην σελα).
εγώ ξέρω οτι το πόδι πρέπει να τεντώνει σχεδόν τέρμα χωρίς όμως να ''κλειδώνει'' πίσω το γόνατο.
Αν εξαιρέσεις τα ποδήλατα downhill...
το γονατο πρεπει να ειναι ΣΧΕΔΟΝ τεντωμενο..

εξαλλου αυτο φαινεται και στην πραξη κατα ποσο σε κουραζει.

Από manuals ακριβών ποδηλάτων, αλλά και σχολών ποδηλασίας (αγωνιστική, ταχύτητας, μεγάλων αποστάσεων, ΜΤΒ, κλπ) η διαδικασία για να ρυθμίσεις τη σέλα είναι συγκεκριμένη αλλά παραφράζεται εύκολα γιατί αν δε σου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς κάνει όταν ρυθμίζει τη σέλα και απλά σου δείξει ή δεις εικόνες, είναι εύκολο να παραπλανηθείς και φυσικά να πάθεις και ζημιά. Πολλοί επίσης βάζουν τη σέλα αρκετά ψηλά από βίτσιο, για φιγούρα, για να δείξουν ότι μπορούν...; Δεν ξέρω...

Διαδικασία:

Καθόμαστε στη σέλα με το ποδήλατο όρθιο χωρίς να πατάμε κανένα πόδι κάτω (προφανώς κάποιος μας το κρατάει ή το έχουμε σε stand)

Γυρίζουμε το ένα πετάλ να βρίσκεται στο μακρύτερο σημείο. Δεν είναι το εντελώς κάθετο, αλλά λίγο μπροστά αφού αντίστοιχα και η σέλα είναι λίγο πιό πίσω. Η θέση ποικίλει ανάλογα με το σκελετό.

Πατάμε τη μύτη του ποδιού στο πετάλ και έχουμε τη φτέρνα όσο χαμηλότερα γίνεται. Δηλαδή τα δάκτυλα του ποδιού θα είναι ψηλότερα από τη φτέρνα.

Σε αυτή τη θέση και με το πόδι εντελώς τεντωμένο, πρέπει ο (_|_) μας να μην ακουμπάει στη σέλα. Χιλιοστά μεν, αλλά να μην ακουμπάει.

Απορίες, σκοτεινά σημεία...;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η "μπάλα" της πατούσας πρέπει να βρίσκεται πάνω από τον άξονα των πεταλιών, τα γόνατα πρέπει να είναι ελαφρώς λυγισμένα (κοντά στις 20-25μοίρες χοντρικά, το 30 που είπα πριν ήταν πολύ) στο τέλος της πεταλιάς και η φτέρνα πρέπει να είναι ελάχιστα ψηλότερα από τα δάχτυλα. Αυτό λέει η θεωρία (Joe Friel, Sheldon brown κτλ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.