Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Μόλις μου έστειλε και ο Νίκος στο κινητό (μετά από 2,5 ώρες)

Νίκο αν θες κάνε ανάπ μέσα στα επόμενα 15-20 λεπτά :p .

Τα πήρα και τα δύο. Το καθαριστικό τρομερό. Έχει και τρελή πίεση. Παίζει να κάνει καλύτερη δουλειά από WD-40 (για μπαμ μπαμ καθαρισμούς)

Έριξα και λάδι σιλικόνης και βλέπουμε.

Όταν βρέχει είναι καλύτερο να έχεις λίγο πιο χοντρό λάδι. Όταν είσαι ελλάδα (ακα 300 μέρες ήλιο) καλύτερα λεπτό λάδι για να μη κολλάει η σάρα κι η μάρα πάνω του. Το σιλικόνης προσωπικά δε μου αρέσει γιατί ειναι πολύ δύσκολο στο καθάρισμα.

Διώχνει και την υγρασία λέει η λαδάρα πάντως. Ένιγουέι, αν δεν σπάσω όλα τα ρεκόρ στην επόμενη φορά πάλι λαδάκι...μηχανής(?). Δεν ξέρω τι είναι βασικά. Μπορεί και σπορέλαιο.

Πέτρο πάει η Αθήνα. Να ταν και άλλ...α τα λεφτά να έμενα. :p

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ και ψώνισα! Πήρα πανάκια για τα δερμάτινα καθίσματα, σπρέυ καθαρισμού (χ2 και για τον father) καθαριστικό ταμπλό, καθαριστικό τζαμιών, 2 γιαούρια, ένα κακάο..... ουπς ξεφύγαμε!

Σπρέυ σιλικόνης δεν πήρα, επειδή ειπώθηκε ότι δεν κάνει για την αλυσίδα. Καλύτερα λαδάκι θα της βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Προστατευτικό σκελετού από αλυσίδα.

Είπα να φτιάξω ένα προστατευτικό σκελετού μιας και αυτά που είδα ήταν ακριβά, αλλά και αμφιβόλου αντοχής.

Στόχος κατασκευής η προστασία αλλά και η αντοχή του υλικού στην αλυσίδα και στην ταλαιπωρία.

Αρχικά έγινε μία πρόχειρη μικρή κατασκευή, δοκιμάστηκε στην πράξη, και αφού απέδειξε την σωστή λειτουργία και αντοχή σας παρουσιάζω το τελικό προϊόν.

Σαν υλικό επιλέχτηκε το μοσχαρίσιο δέρμα, και ένας φίλος που έχει βιοτεχνία ανέλαβε την εκτέλεση.

Αρχικά το δέρμα είχε πάχος 1.8mm. αλλά αποδείχτηκε πολύ παχύ, οπότε ξυρίστηκε με ειδικό μηχάνημα και κατέβηκε στο 1.2mm. Υπολογισμός διαστάσεων, ράψιμο του velktro και ιδού:

5kzFR.jpg

Επιλέχτηκε γυαλιστερό δέρμα ώστε να μην λερώνει εύκολα, αλλά και μην σκαλώνει η αλυσίδα και το ξεφτίσει.

B4TUx.jpg

Οπίσθια άποψη.

EC841.jpg

Εφαρμογή στον σκελετό.

HUvZN.jpg

RVSfD.jpg

R83ER.jpg

Υπήρχε επίσης η δυνατότητα κόκκινης ραφής/λογότυπου μάρκας με ραφή/λογότυπου στάμπα (πυρογραφία), αλλά κόντεψε να με βρίσει ο φίλος οπότε δεν τον ζόρισα...:)

Ελπίζω να σας άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα drops γιατί δεν ξέρω?

Πάντως δεν βλέπω τον λόγο να γίνει πιο μακρύ, αφού στο πίσω μέρος ο σκελετός ανοίγει και ξεφεύγει από την κάθετη νοητή ευθεία της αλυσίδας. (τελευταία φωτό στα δεξιά)

Link to comment
Share on other sites

παντως με παραφινελαιο γινεται πολυ καλη δουλεια. καθαριζει ολη την μπιχλα που ειναι στα γραναζια αλυσιδα πολυ ευκολα. και με μια οδοντοβουρτσα για τα σημεια που ειναι δυσκολα, ειναι ετοιμο το ποδηλατο.

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ για να το δουν οι ''ποδηλατάδες''.

Έχει κανείς κανένα extra τέτοιο να μου δώσει? (να το πληρώσω εννοείται)

eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices

New Flashlight Holder LED Bicycle Bike Torch Clip Mount | eBay

Αν και παρήγγειλα από ebay σήμερα πέτυχα τον νέο ταχυδρόμο (του παλιού έληξε η σύμβαση), και επικρατεί ένα χάος στο ταχυδρομείο. Σε κανά μήνα είπε θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση με τα δέματα...:wall:

Link to comment
Share on other sites

Το πετρέλαιο και το παραφινελαίο ενώ κάνουν καλή δουλειά στο καθάρισμα στεγνώνουν και ξεραίνουν τα o-rings που έχει η αλυσίδα μειώνοντας κατά πολύ την ζωή της.

και το wd 40 μια από τα ίδια

και το νέφτι(white spirit) που προτείνουν κάποιοι σε άλλα φόρουμ...

Ο-ring... μαγική λέξη...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι αλυσίδες των ποδηλάτων δεν έχουν o-rings. Αν είχαν, δεν θα είχε νόημα, καθώς δεν θα εξυπηρετούσαν πουθενά από την στιγμή που δεν είναι πάντα σωστό το chain line και θα δημιουργούσαν περισσότερες φθορές και κυρίως τριβές. Το πάχος τους τέλος, δεν θα επέτρεπε ούτε 5άρα κασέτα σε 150mm πίσω άξονα.

Μην μπερδεύετε την τεχνολογία των μοτοσυκλετών με τα ποδήλατα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να μην καθαρίζετε την αλυσίδα με πετρέλαιο ή παραφινέλαιο, πέρα από το ότι κάποιες μεγάλες πολυεθνικές χάνουν λεφτά πουλώντας "ειδικά" προϊόντα!

Link to comment
Share on other sites

τα λεφτα που κερδιζεις απο το πετρελαιο με ολα αυτα τα "7αρια" σε ευρω που δινεις καθε φορα για το σπρευ που χαλας , θα μπορεις να παρεις 2-3 αλυσιδες μεχρι να χαλασει η υπαρχουσα

Link to comment
Share on other sites

Για το lg που εχω πηρα μια βαση απο εδω, ειναι αρκετα καλη βαση απο καλο πλαστικο. Με τα μεταφορικα μου βγηκε στα 27 ευρω περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες σε πολυκατοικία φίλου έχει βρεθεί 1 εγκαταλελειμμένο mountain bike μάρκας GT σε άριστη κατάσταση ... Το ποδήλατο είναι πολύ προσεγμένο....

Σήμερα με ενημέρωσε ο φίλος μου, υπέθεσα ότι είναι κλεμμένο και μάλλον το παρατήσανε εκεί....

Περιοχή Παλαιό Φάληρο

Αν άτυχος ιδιοκτήτης τυγχάνει να είναι μέλος του φόρουμ ας επικοινωνήσει μέσω pm..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.