Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

για το παιδάκι το ήξερα,οι άλλοι δυο όμως (και χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες) είναι μάλλον από αυτούς που τους βλέπεις ξαφνικά με ποδήλατα μέσα στη νύχτα,χωρίς φώτα ή άλλου είδους σήμανση να βγαίνουν από το πουθενά

έχω πετύχει πάρα πολλούς τον τελευταίο καιρό και πραγματικά είναι σαν να προκαλούν την τύχη τους

Link to comment
Share on other sites

κρίμα για τους ανθρώπους πάντως.ήρθαν εδώ για καλύτερα :(

τραγική η έλλειψη της πολιτείας που το μόνο που κάνει για τα ποδήλατα

είναι να εισπράττει τον ΦΠΑ και ποτέ δεν φρόντισε να κάνει κάτι για τους τόσους πολλούς -πλέον ποδηλάτες

βγήκαν σε εθνικό δρόμο οι μακαρίτες -ένας δεν βρέθηκε να τους σταματήσει;

Link to comment
Share on other sites

είναι μάλλον από αυτούς που τους βλέπεις ξαφνικά με ποδήλατα μέσα στη νύχτα,χωρίς φώτα ή άλλου είδους σήμανση να βγαίνουν από το πουθενά

έχω πετύχει πάρα πολλούς τον τελευταίο καιρό και πραγματικά είναι σαν να προκαλούν την τύχη τους

Αυτούς Sorry αλλά δεν τους λυπάμαι καθόλου.

Επίσης έχω δει τον μπαμπάκα να βγάζει βόλτα τον γιο του (9 άντε 11 χρονων) για βολτούλα βραδάκι χωρίς κράνος και φώτα. Ε εκεί θέλω να πιάσω το ποδήλατο και να του το κολλάω στο κεφάλι. Το μικρό δεν έχει καμία αίσθηση του κινδύνου. Αυτός ο λαλάκας όμως που και καλά πάει να του μάθει θέλει σκότωμα. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάτι όμως δεν περιμένω απο το κράτος να μου πει ότι το βράδυ πρέπει να έχω φώτα.

Δεν θα βάλω φώτα στο bike μου για να μην φάω πρόστιμο.

Οπως και δεν θα καβαλήσω την μηχανή μου χωρίς κράνος για την κλήση και μόνο.

Δεν λέω δεν είμαστε και το καλύτερο κράτος ever αλλά μη τα ρίχνουμε και όλα στο κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς Sorry αλλά δεν τους λυπάμαι καθόλου.

Επίσης έχω δει τον μπαμπάκα να βγάζει βόλτα τον γιο του (9 άντε 11 χρονων) για βολτούλα βραδάκι χωρίς κράνος και φώτα. Ε εκεί θέλω να πιάσω το ποδήλατο και να του το κολλάω στο κεφάλι. Το μικρό δεν έχει καμία αίσθηση του κινδύνου. Αυτός ο λαλάκας όμως που και καλά πάει να του μάθει θέλει σκότωμα. :angry:

Θα ανοίξω μεγάλη κουβέντα μάλλον τώρα (για τα φώτα συμφωνώ 150%) αλλά το κράνος δεν είναι κανά μαγικό καπέλο. Ειδικά στα παιδιά (και δη στα μικρότερα) δεν υπάρχουν έρευνες που να επιβεβαίωνουν την λειτουργία τους. Μάλιστα υπάρχουν στατιστικά ότι είχαν ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα, παιδάκια που πιάστηκαν από τα λουριά του κράνους και πνίγηκαν, ενώ σε μικρότερες ηλικίες ο σβέρκος και το κεφάλι δεν είναι αρκετά δυνατά για να υποστηρίξουν το κράνος σε περίπτωση πτώσης με αποτέλεσμα να έχει αρνητικές επιπτώσεις. Το ξέρω ότι το λες με όλη σου την καλή καρδιά, απλά έχει περάσει μια φοβία στο κόσμο ότι το ποδήλατο είναι επικίνδυνο και το κράνος είναι το μαγικό καπέλο που θα σε σώσει. Ούτε επικίνδυνο είναι, ούτε θα σου σώσει τη ζωή ένα κομμάτι πολυεστερικός αφρός.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάτι όμως δεν περιμένω απο το κράτος να μου πει ότι το βράδυ πρέπει να έχω φώτα.

Δεν θα βάλω φώτα στο bike μου για να μην φάω πρόστιμο.

Οπως και δεν θα καβαλήσω την μηχανή μου χωρίς κράνος για την κλήση και μόνο.

Δεν λέω δεν είμαστε και το καλύτερο κράτος ever αλλά μη τα ρίχνουμε και όλα στο κράτος.

δυστυχώς ο Έλληνας καταλαβαίνει μόνο με το πρόστιμο (άκρως αντιδημοκρατικό το ξέρω,αλλά κακά τα ψέμματα)

σε οποιαδήποτε προσπάθεια επιβολής της στοιχειώδους λογικής αντιδρά σαν τον πρόεδρο του Εδεσσαϊκού

Link to comment
Share on other sites

για το παιδάκι το ήξερα,οι άλλοι δυο όμως (και χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες) είναι μάλλον από αυτούς που τους βλέπεις ξαφνικά με ποδήλατα μέσα στη νύχτα,χωρίς φώτα ή άλλου είδους σήμανση να βγαίνουν από το πουθενά

έχω πετύχει πάρα πολλούς τον τελευταίο καιρό και πραγματικά είναι σαν να προκαλούν την τύχη τους

Όποτε συναντάω ποδήλατο το βράδυ στον δρόμο χωρίς φωτάκια, τους φωνάζω "Βάλτε φωτάαααακια".

ΛΙΓΟ μυαλό να έχουν θα καταλάβουν ότι δεν το λέω με κακία..

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ο Έλληνας καταλαβαίνει μόνο με το πρόστιμο (άκρως αντιδημοκρατικό το ξέρω,αλλά κακά τα ψέμματα)

Αυτό σου εξηγώ. Ο Ελληνας αφού καταλαβαίνει μόνο με το πρόστιμο ας πληρώσει και το πρόστιμο του βαρκάρη να τον πάει απέναντι. Μεγειά του με χαρά του. Αν ακολουθήσει και ο ξένος την ίδια λογική καλά να πάθει επίσης. Ακούγεται σκληρό αλλά συγνώμη έτσι σκέφτομαι

σε οποιαδήποτε προσπάθεια επιβολής της στοιχειώδους λογικής αντιδρά σαν τον πρόεδρο του Εδεσσαϊκού

Εδώ δεν σε έπιασα:shout:

Link to comment
Share on other sites

Όποτε συναντάω ποδήλατο το βράδυ στον δρόμο χωρίς φωτάκια, τους φωνάζω "Βάλτε φωτάαααακια".

ΛΙΓΟ μυαλό να έχουν θα καταλάβουν ότι δεν το λέω με κακία..

ναι αλλά θα σε λένε τρελό :p

εγώ πλέον δεν ασχολούμαι

Εδώ δεν σε έπιασα:shout:

θα πει δηλαδή οτιδήποτε για να αποδείξει το δίκιο του (συνήθως ασυναρτησίες)

Link to comment
Share on other sites

Όποτε συναντάω ποδήλατο το βράδυ στον δρόμο χωρίς φωτάκια, τους φωνάζω "Βάλτε φωτάαααακια".

ΛΙΓΟ μυαλό να έχουν θα καταλάβουν ότι δεν το λέω με κακία..

κ εγω τα ιδια λεω κ για κρανος, απλως ισως λιγο πιο χαλαρα ωστε να μην κανουν rebound αντιδρασης..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.