Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Το ψηλό cadence βοηθάει να φεύγει το γαλακτικό οξύ πιο γρήγορα από τα πόδια (= μας φαίνεται ότι τα κρατάει πιο φρέσκα). Ιδανικά ενα cadence κοντά στο 100 είναι καλύτερα, αν μπορείς να πας και παραπάνω καλύτερα. Θέλει πολύ δουλειά βέβαια για να μπορείς να σαι στα 100+ ολη την ώρα, αλλά μόλις το συνηθίσεις θα δεις ποσο καλύτερα είναι.

Για να το κανεις αυτό όμως θα πρέπει το ποδήλατο να έχει έρθει 110% στα μέτρα σου, αλλιώς θα πάθεις αυτό που έπαθες, θα χοροπηδάς σαν κατσίκι πάνω στη σέλα. Θέλει κανονικό bike fitting για να ξέρεις ότι έχεις το σωστό λαιμό, σωστές γωνίες στα γόνατα, σωστό ύψος στην σέλα κτλ κτλ. Βέβαια η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα και ακομα και 10rpm παραπάνω έιναι δύσκολο να έρθουν από τη μια μέρα στην άλλη.

Από την άλλη, υπάρχουν και τα γούστα. Αν ψάξεις στο net θα δεις θέματα mashers vs spinners, κάποιοι προτιμούν και τους βολεύει το βαρύ πετάλι κάποιοι όχι.. Ξέρω.. πολύ σε βοήθησα :p

έτσι όπως εγώ το βλέπω το πολύ να φτάσω τις 95+ avg.

σε κάτι ανηφόρες εδώ συνεχόμενες πέφτω στις 70-75 και μου ρίχνουν το avg.

το πολύ-πολύ να πάω με παραπάνω στροφές στην υπόλοιπη διαδρομή για να φτάσω 95+

100 ίσως αργότερα όταν φτιάξει ο καιρός και δεν έχω αυτόν τον κόντρα αέρα από το βουνό που με κόβει

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μεγαλώσει 1.5-2cm. εκατέρωθεν, ίσα ίσα να μπουν δύο τέτοια. 2 Pcs Alloy Cycling Bicycle Road MTB Folding Bike Cosy Rest Handle Grip Bar End | eBay

Δεν θέλω να τραβήξω τα χειριστήρια προς το κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να μην τον βολευει να έχει τα χέρια του 2 εκατοστά πιο μέσα :)

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] Σε βολευουν αυτά τα ακροτίμονα; μόνο που τα βλέπω αισθάνομαι άβολα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να τα τραβήξω προς το κέντρο για να υπάρχει χώρος για το κοντέρ + τρεις φακούς.

Επίσης μου πέφτουν ιδανικά τα grip τώρα.

Τα grip τέλος δεν παίζει να κοντύνουν γιατί έχω μεγάλα χέρια που τα καλύπτουν πλήρως.

Τα ακροτίμονα αυτά είναι όντως λίγο άβολα και θα το βελτιώσω αυτό (project-άκι), αλλά τα ρημάδια είναι κουκλιά επάνω στο τιμόνι και σκοπεύω να τα ομορφύνω ακόμα.

Τελικά ξέρει κανείς σας καμιά προσθήκη?

edit: τα βρήκα αλλά μάλλον είναι για συγκεκριμένα τιμόνια που έχουν σπείρωμα μέσα

http://www.bikeattack.com/handlebars-grips/

http://www.bikerumor.com/2010/04/17/flight-control-adjustable-length-riser-bars-from-odi/

http://www.tredz.co.uk/.ODI-Wingtip-Bar-Extensions_42007.htm

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει αυτό που ζητάς σε κανένα από τα γνωστά μαγαζιά. Παίρνεις αυτό Topeak και βάζεις πάνω φακούς η κοντέρ η αγοράζεις μεγαλύτερο τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

4 εκατοστά δέν είναι λίγο...

Πόσο είναι ο λαιμός σου???????

Προφανώς κάτι παίζει που δεν ξέρω εδώ...αλλάζει κάτι αν μακρύνει το τιμόνι? Τι σχέση έχει ο λαιμός?

Specs. εδώ Scott Aspect 30 2011 Mountain Bike | Evans Cycles και 2011 Aspect 30

Μου το χαλάτε τώρα το έργο....:p

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι παίζει που δεν ξέρω εδώ...αλλάζει κάτι αν μακρύνει το τιμόνι? Τι σχέση έχει ο λαιμός?

Specs. εδώ Scott Aspect 30 2011 Mountain Bike | Evans Cycles και 2011 Aspect 30

Μου το χαλάτε τώρα το έργο....:p

Όταν βαστάς το τιμόνι τα χέρια σου από τους ώμους μέχρι τις παλάμες πρέπει να είναι παράλληλα.

"Κατά παράβαση" μπορεί να ανοίγουν προς τις παλάμες αλλά δεν επιτρέπετε να συγκλίνουν γιατί εμποδίζουν την έκταση του θώρακα στην αναπνοή.

Link to comment
Share on other sites

...αλλά δεν επιτρέπετε να συγκλίνουν γιατί εμποδίζουν την έκταση του θώρακα στην αναπνοή....

Γίνεσαι πιο αεροδυναμικός όμως :)

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρομαι καθαρά σε θέμα χειρισμού του ποδηλάτου, με μακρύ λαιμό και μακρύ τιμόνι δεν θα είναι καθόλου άμεσο το στρίψιμο σου.

εξαρτάται και τι κάνεις βέβαια με το ποδήλατο, άμα όλες σου οι βόλτες είναι με μέσο όρο τα 8χλμ και ευθεία no prob :p

Σκέψου οτι το ποδήλατο έχει μελετηθεί για να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά...

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] η αναλογία ανοίγματος πλάτης/τιμονιού δεν βρίσκει απόλυτη εφαρμογή στο mtb

ΕΔΙΤ γράψε άκυρο, εάν όντως το τιμόνι σου είναι 640 πήγαινε πάρε μεγαλύτερο με μαξ τα 680

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να τα τραβήξω προς το κέντρο για να υπάρχει χώρος για το κοντέρ + τρεις φακούς.

Επίσης μου πέφτουν ιδανικά τα grip τώρα.

Τα grip τέλος δεν παίζει να κοντύνουν γιατί έχω μεγάλα χέρια που τα καλύπτουν πλήρως.

Τα ακροτίμονα αυτά είναι όντως λίγο άβολα και θα το βελτιώσω αυτό (project-άκι), αλλά τα ρημάδια είναι κουκλιά επάνω στο τιμόνι και σκοπεύω να τα ομορφύνω ακόμα.

Τελικά ξέρει κανείς σας καμιά προσθήκη?

edit: τα βρήκα αλλά μάλλον είναι για συγκεκριμένα τιμόνια που έχουν σπείρωμα μέσα

Bicycle Handlebars on sale in Los Angeles at Bike Attack Bike Bars and Handlebars in all colors

Flight Control: Adjustable Length Riser Bars from ODI - Bike Rumor

Buy ODI Wingtip Bar Extensions at Tredz Bikes. £11.99 with free UK delivery

Κατα βάση συνήθως αγοράζεις μεγάλο τιμόνι και το κόβεις όσο σε βολεύει. Το συγκεκριμένο odi είναι πατέντα της εταιρίας για να αλλάζεις μέγεθος "on the fly" σε έναν αγώνα πχ. Δεν πρόκειται να βρείς συμβατικό τιμόνι με threads στις άκρες. Το μαμά που είχα στο scott ήταν 580mm. Τώρα δεν ξέρω αν βάζουν διαφορετικά στο scale και στο aspect. Επίσης το μακρύ τιμόνι μπορεί να μην είναι ακαριαίο στο στρίψιμο αλλά σε βοηθά να φορτίζεις τον μπροστά τροχό καθώς πλαγιάζεις στην στροφή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχάς, αλλά μάλλον δεν έχετε καταλάβει ακριβώς το θέμα.

Το αν θα μακρύνω το τιμόνι δεν αλλάζει κάτι στο ποδήλατο ούτε στον χειρισμό του, στις στροφές κτλ.

Τα grip θα μείνουν στην ίδια θέση, οπότε ο μοχλός, η ροπή, η αναπνοή, η αεροδυναμική, η θέση οδήγησης, όλα παραμένουν ίδια.... γιατί μπερδεύεστε?

Πω πω.....τι θέλω και ρωτάω?:p Σε περιπέτειες με βάζετε και διακόπτετε τον μαστορικό μου οίστρο!:p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] η αναλογία ανοίγματος πλάτης/τιμονιού δεν βρίσκει απόλυτη εφαρμογή στο mtb

Αν τα χέρια κατεβαίνουν παράλληλα από τους ώμους μέχρι τις χειρολαβές, τότε το τιμόνι έχει την απόσταση των ώμων σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αλλη χωρα, σε ενα αλλο συμπαν...

Στο ελλαδισταν δε θα το δουμε ΠΟΤΕ. Ας ειναι καλα το youtube να το χαζευουμε και να το θαυμαζουμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.